Oprogramowanie

Recenzja głośników Sony RA5000: ekstrawagancki dźwięk w nieracjonalnej cenie

Nowy SRS-RA5000 firmy Sony to jednoczęściowy głośnik o wartości 700 USD, który jest wypełniony po brzegi przetwornikami, ma wbudowane wygodne funkcje, takie jak Spotify Connect i Chromecast, i jest w stanie odtwarzać wciągający dźwięk 360 stopni.

Chociaż RA5000 wchodzi na rynek dopiero teraz, pochodzi z targów CES 2019, gdzie Sony pokazało go jako prototypowy głośnik dla swojego nowego formatu 360 Reality Audio. Więc był w leju od jakiegoś czasu. To samo dotyczy mniejszego, tańszego RA3000, który Sony zaprezentował rok później na targach CES 2020. Teraz oba ewoluowały w produkty konsumenckie i wyglądają praktycznie niezmienione.

Mając 13 cali wysokości, RA5000 jest znacznie większy niż jakikolwiek inteligentny głośnik. I tak, od góry wygląda jak ogromna elektryczna maszynka do golenia, dzięki trzem okrągłym osłonom głośników. Gdyby to wszystko było białe, można by pomylić je z jakimś futurystycznym nawilżaczem lub oczyszczaczem powietrza. Ale Sony trzymało się mieszanki czarnego i różowego złota, która była charakterystycznym wyglądem wielu ostatnich słuchawek i wkładek dousznych. Wciąż szukam kontrastu, który to tworzy, a boki głośnika są pokryte dzianiną, która ukrywa wnętrze. Po lewej i prawej stronie znajdują się przyciski dotykowe. Dostajesz głośność i odtwarzanie / pauzę po prawej stronie, z lewą stroną obsługującą moc, wyborem trybu (Wi-Fi, Bluetooth lub wejście aux) i funkcją kalibracji, która dostosowuje dźwięk do dowolnego pomieszczenia, w którym znajduje się RA5000.

Nie można zaprzeczyć podobieństwu do golarki elektrycznej.

Układ wewnętrzny rozkłada się w następujący sposób: są trzy głośniki skierowane do góry, trzy głośniki skierowane na zewnątrz umieszczone pośrodku boków głośnika i pojedynczy subwoofer na dole. Z tyłu znajduje się 3,5-milimetrowe wejście i mała ikona NFC, do której można trzymać telefon z Androidem, aby szybko sparować. Pod głośnikiem znajduje się miejsce, w którym podłączany jest przewód zasilający, a RA5000 jest wyposażony w duży, trąbkujący, zewnętrzny zasilacz. To jest coś, czego nie spodziewałem się zobaczyć, biorąc pod uwagę, jak duży jest już produkt. Musi być zawsze podłączony do zasilania, więc fantazyjny głośnik Sony jest bezprzewodowy, ale w żadnym wypadku nie jest przenośny.

Proces konfiguracji to… dużo. Aplikacja mobilna Sony przeprowadzi Cię przez liczne kroki, takie jak dodanie RA5000 do aplikacji Google Home, przeniesienie go do sieci Wi-Fi, połączenie z platformą Amazon Alexa i nie tylko. Głośnik początkowo miał dużo problemów z połączeniem się z moją domową siecią Wi-Fi, ale z pewnym uporem w końcu zadziałał. Jak zwykle w przypadku Sony, aplikacja nie jest zbyt dopracowana ani ładna, ale spełnia swoje zadanie.

RA5000 posiada dotykowe, pojemnościowe elementy sterujące.

RA5000 oferuje mnóstwo elastyczności w odtwarzaniu muzyki. Możesz sparować urządzenie z głośnikiem przez Bluetooth – są tam kodeki AAC i SBC, ale nie LDAC – ale uzyskasz znacznie lepszą jakość, gdy muzyka będzie płynąć przez Wi-Fi. Jest wbudowana obsługa Chromecasta do przesyłania dźwięku, a RA5000 można również dodać do grupy głośników za pomocą Google Home lub Amazon Alexa. Chciałbym, żeby Sony dopełniło opcji przesyłania strumieniowego za pomocą AirPlay 2, ale nie ma takiego szczęścia. Sprzęt głośnika zawiera mikrofon, ale jest on używany tylko do funkcji kalibracji. Będziesz musiał polegać na innym urządzeniu, aby odtwarzać muzykę na RA5000 za pomocą głosu, ale ponieważ jest kompatybilny zarówno z Alexą, jak i Asystentem, można to zrobić bezprzewodowo za pomocą taniego inteligentnego głośnika lub telefonu.

W tradycyjnym trybie stereo ten głośnik jest potęgą, chociaż można oczekiwać więcej basów w tym rozmiarze. (W aplikacji Sony dostępne są opcje korektora, jeśli chcesz podbić niskie pasmo). Z łatwością zakrył dźwiękiem zarówno mój salon, jak i sypialnię; skierowane ku górze sterowniki pomagają nadać mu bardzo pełną prezencję. Podczas mojego przeciętnego słuchania nigdy nie przekroczyłem zakresu 60 procent. Przejście znacznie wyżej prawdopodobnie spowodowałoby, że niektórzy sąsiedzi bardzo zdenerwowani, jeśli jesteś w mieszkaniu. Ale pomimo dużego, hałaśliwego dźwięku, RA5000 nie można pomylić z odpowiednim zestawem głośników stereo. Brzmi w każdym calu jak pojedyncza obudowa.

Przyćmiewa większość innych inteligentnych głośników.

A to prowadzi nas do wyjątkowej sztuczki: dźwięku 360 stopni. Sony 360 Reality Audio wykorzystuje obiektowy dźwięk przestrzenny, aby stworzyć urzekający krajobraz dźwiękowy. Chodzi o to, że może się to wydawać „tak realne, jakbyś był na koncercie na żywo lub z artystą nagrywającym w studio”. Kiedy zamkniesz oczy i posłuchasz 360 Reality Audio, RA5000 brzmi zdecydowanie mocniej i szerzej niż jego fizyczny ślad. To zauważalna zmiana w stosunku do zwykłego stereo. Ale czy umieszcza mnie w jakiejś oszałamiającej sferze muzyki dochodzącej ze wszystkich kierunków? Nie, nie bardzo.

Kiedy przeskakujesz między ścieżkami 360, zauważysz, że nie wszystkie treści naprawdę wykorzystują swój zakres. Nie jest jasne, jak zaangażowana i zainwestowana jest większość artystów, jeśli chodzi o te 360 ​​miksów, więc jestem sceptyczny co do wszelkich twierdzeń, że tak właśnie powinno się słuchać piosenek. Jazz brzmi fantastycznie; oprzyrządowanie naprawdę korzysta z odbijania się od ścian i sufitu. Nagrania koncertowe, takie jak Liam Gallagher wykonujący hit Oasis „Champagne Supernova” z entuzjastycznym śpiewającym tłumem, również mają imponujący zasięg, który różni się od zwykłego dźwięku stereo. Podczas odtwarzania prawdziwej muzyki 360 Reality Audio dioda LED na dole głośnika świeci się na zielono.

Głośnik obsługuje muzykę przez Wi-Fi, Bluetooth lub wejście aux.

Obecnie tylko kilka serwisów do strumieniowego przesyłania muzyki, w tym Tidal, Deezer i Nugs.net, obsługuje obecnie technologię 360 Reality Audio firmy Sony. Amazon Music HD umożliwia także odtwarzanie dźwięku 360 na RA5000 od 6 kwietnia. Możesz przesyłać dźwięk 3D bezpośrednio z tych aplikacji do głośnika. Ale nawet wśród usług, które oferują 360 Reality Audio, przyjęcie ze strony muzyków i wytwórni ma długą drogę do zrobienia. Ani jedna piosenka w sekcji „Top Tracks” Tidala nie miała 360 Reality Audio, ani żaden z najlepszych albumów. To naprawdę wiele mówi. Na karcie eksploracji znajduje się dedykowana sekcja, w której można łatwo przeglądać listy odtwarzania i albumy robić obsługuje dźwięk 360 stopni. Zdecydowana większość to starsze nagrania, ale najnowsze płyty, takie jak Haim Kobiety w muzyce cz. III są tam też, podobnie jak hity, takie jak „Watermelon Sugar” Harry’ego Stylesa.

Niekonwencjonalny wygląd pasuje do nowatorskiego dźwięku 360 stopni.

Aby zrekompensować brak treści, które są naprawdę zmiksowane dla 360, Sony oferuje ustawienie „immersive audio enhancement”, które próbuje odtworzyć ten sam efekt w dwukanałowych utworach muzycznych. To podejście oparte na algorytmach nie działa tak dobrze. Włączenie go dodaje oczywistą warstwę sztucznego pogłosu i atmosfery do wszystkiego, co grasz, i tracisz precyzję sceny dźwiękowej, która jest dostępna dzięki autentycznej zawartości 360 Reality Audio.

Przy oszałamiającej cenie 700 USD znalezienie bezpośrednich „konkurentów” dla RA5000 jest skomplikowane. W filmie promocyjnym Sony jest urządzenie wyglądające na HomePod, ale ten głośnik Apple był mniej niż połowa ceny i jest teraz historią. Sonos Five za 500 dolarów to mój ulubiony głośnik jednoczęściowy, ale trzyma się dźwięku stereo. Następnie masz wysokiej klasy, luksusowe alternatywy audio, takie jak głośnik Formation Wedge za 900 USD firmy Bowers & Wilkins, ale ponownie, ma to na celu zapewnienie audiofilskiej jakości dźwięku stereo. Głośnik Sony przewyższa 200 USD Amazon Echo Studio i może pracować znacznie głośniej – ale dokładnie tego bym się spodziewał, biorąc pod uwagę ogromną przepaść cenową.

Pozostaje mi więc pytanie: kim jest ten mówca dla? Brzmi świetnie, może w satysfakcjonujący sposób wypełnić każde pomieszczenie o normalnej wielkości, a 360 Reality Audio to zabawna sztuczka na imprezę. Ale cena wywoławcza jest trudna do pokonania. Wiele osób, które poważnie podchodzą do sprzętu audio, prędzej zapłaci za ładną parę głośników półkowych stereo, niż zrzuci 700 dolarów na to pojedyncze urządzenie. Myślę, że Sony stara się uczynić RA5000 gniazdem wszystkich branż – na czele z wciągającym dźwiękiem i szeregiem wygodnych opcji przesyłania strumieniowego. Ale czuję, że ten mówca po prostu stara się zrobić zbyt wiele, zwłaszcza gdy wartość jego nagłówka pozostaje nieudowodniona i często niespójna.

Zdjęcia: Chris Welch / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook