NowościOprogramowanie

Recenzja Google Nest Hub (2.generacji): śpij na nim

Oto sprawa nowego Nest Hub za 99,99 USD od Google: jest powolny. W porównaniu z prawie każdym innym urządzeniem z ekranem dotykowym, które możesz posiadać lub z którym możesz wchodzić w interakcje, Nest Hub działa z opóźnieniem, wolno reaguje i ma zacinające się animacje w każdym miejscu.

Powodem tego jest to, że odkąd Google po raz pierwszy uruchomił oryginalny Home Hub w 2018 roku (obecnie znany jako Nest Hub), regularnie dodaje więcej funkcji i możliwości do urządzenia. Podczas gdy w debiucie była to cyfrowa ramka na zdjęcia i podstawowy inteligentny głośnik z ekranem, Nest Hub może teraz pełnić funkcję inteligentnego centrum sterowania domem, fantazyjnego budzika, maszyny pogodowej, centrum medialnego, centrum komunikacyjnego i nie tylko. Procesor w tym małym ekranie z głośnikiem ma wiele do obsłużenia.

Najnowszą funkcją dodaną przez Google jest automatyczne śledzenie snu, które wykorzystuje specjalne czujniki wbudowane w ramkę wyświetlacza nowego Nest Hub do śledzenia ruchu i oddechu w nocy w celu oceny snu. Google używa również tych czujników, aby dodać podstawowe sterowanie gestami, a także wzmocnił głośnik wewnątrz Nest Hub, aby poprawić jakość dźwięku.

Dla 20 procent właścicieli Nest Hub, którzy trzymają urządzenie w sypialni (według Google), ta nowa funkcja śledzenia snu działa bardzo dobrze – jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób śledzenia snu, jaki testowałem. Ale w przypadku pozostałych 80 procent jestem rozczarowany, że nowy Nest Hub nie poprawił znacząco doświadczenia w stosunku do poprzedniego modelu.

Powolne może być w porządku, gdy wszystko, co robisz, to przeglądanie zdjęć lub proszenie o raport pogodowy, ale gdy urządzenie zapowiada się jako prawdziwe centrum inteligentnego domu, prędkość ma znacznie większe znaczenie.

Projekt nowego Nest Hub jest prawie identyczny z pierwszą wersją: to 7-calowy ekran dotykowy umieszczony na podstawie z głośnikiem. Sam ekran jest taki sam, jak poprzednio, z rozdzielczością 1024 x 600 pikseli i automatyczną regulacją jasności otoczenia i kolorów Google, które sprawiają, że obrazy wyglądają świetnie niezależnie od pory dnia i oświetlenia w pomieszczeniu. Google upuścił małą wargę wokół ramki, która była w poprzednim modelu – dzięki temu trochę łatwiej jest wyczyścić ekran.

Reszta Nest Hub jest taka sama jak w poprzednim modelu, ale teraz oprócz jasnoszarego, ciemnoszarego i jasnoczerwonego materiału można ją dostać w jasnoniebieskim kolorze. Nadal nie ma kamery, co jest dobrą rzeczą, jeśli planujesz umieścić ją obok łóżka, chociaż ma teraz trzy mikrofony dalekiego zasięgu zamiast dwóch w poprzedniej wersji. Fizyczny przełącznik wyciszania znajduje się z tyłu, aby je wyłączyć, jeśli chcesz.

Pierwszy Home Hub miał raczej kiepski głośnik, który z łatwością pokonały inteligentne głośniki kosztujące o połowę mniej, więc cieszę się, że Google zastosował w nowym modelu większy, 1,7-calowy przetwornik. Dźwięk jest pełniejszy, z lepszą reakcją basów, a głos Asystenta Google brzmi przyjemniej, gdy odpowiada na mnie. Nest Hub nadal nie zastąpi Nest Audio lub innego dobrze wyposażonego głośnika bezprzewodowego, gdy naprawdę go podkręcisz, ale nie marszczy mi już twarzy podczas odtwarzania muzyki lub podcastów.

W ramce wokół wyświetlacza nowego Nest Hub znajdują się czujniki radarowe Soli, mikrofony dalekiego pola i czujnik światła otoczenia.

Interfejs, który Google zaczął wprowadzać do starszego Nest Hub pod koniec zeszłego roku, naprawdę zachęca do dotykania ekranu i mniej polegania na poleceniach głosowych, aby zrobić wszystko. Ale jak wspomniałem na początku, Nest Hub jest po prostu zbyt wolny, aby naprawdę uczynić to przyjemnym doświadczeniem. Za każdym razem, gdy dotykam ekranu, zauważalne jest opóźnienie, a animacje przełączania między różnymi funkcjami Nest Hub zacinają się. Google twierdzi, że używa szybszego procesora w tym nowym modelu, ale nie określiłbym, o ile jest szybszy, i nie mogłem odróżnić go od poprzedniej wersji, jeśli chodzi o przesuwanie po ekranie i dotykanie przycisków.

Oznacza to, że zamiast używać ekranu dotykowego, przez większość czasu nadal używam głosu do sterowania Nest Hub. Ale nawet tam nowy model reaguje wolno, z wystarczająco długim opóźnieniem i opóźnieniem, aby rozpoznać moje polecenia głosowe, że często się zastanawiam, czy w ogóle mnie usłyszał. Możliwość transkrypcji i pokazania mi tego, co usłyszałem na ekranie, jest jedną z najlepszych funkcji, jakie Nest Hub ma w porównaniu z inteligentnymi wyświetlaczami Amazona, ale oglądanie każdego słowa powoli wypełniającego się na ekranie sprawia wrażenie, jakby oglądałem program telewizyjny z napisami czyli trzy linie za faktycznym oknem dialogowym.

Google twierdzi, że nowy model ma wbudowany na urządzeniu układ do uczenia maszynowego, który przyspiesza Asystenta, który z czasem nauczy się typowych poleceń, aby jeszcze bardziej poprawić szybkość reakcji. Ale podobnie jak w przypadku rzekomo szybszego procesora, jeśli nowy Nest Hub jest szybszy niż wcześniej, nie zauważyłem tego w codziennym użytkowaniu. Najszybszym asystentem głosowym z mojego doświadczenia pozostaje Siri na HomePod, a następnie Alexa na głośnikach i wyświetlaczach Amazon Echo, a następnie Asystent Google w produktach Nest.

Nowy Nest Hub jest dostępny w delikatnym niebieskim kolorze, a także w jasnoszarym, ciemnoszarym i jasnoczerwonym kolorze.

To wszystko to dużo krytyki, która ma zastosowanie, jeśli używasz Nest Hub w kuchni, biurze domowym, salonie lub gdzie indziej w domu. Ale jeśli umieścisz go w swojej sypialni, z przyjemnością informuję, że jest to bardzo dobry inteligentny budzik i automatyczne urządzenie do śledzenia snu.

Śledzenie snu jest włączane przez czujniki radarowe Soli w ramce Nest Hub. Google próbuje znaleźć zastosowanie dla technologii Soli od czasu jej debiutu w smartfonie Pixel 4 w 2019 roku i myślę, że może to być najlepsza jak dotąd jej aplikacja.

W przeciwieństwie do noszonych na nadgarstkach opasek fitness lub inteligentnych zegarków do monitorowania snu, Nest Hub nie wymaga noszenia czegokolwiek do łóżka i nie trzeba go od czasu do czasu ładować. Po prostu umieść go na stoliku nocnym w odległości wyciągniętej ręki lub mniej od łóżka i skieruj ekran w stronę miejsca, w którym śpisz. Jego czujniki radarowe są wystarczająco czułe, aby śledzić Twój oddech i ruch, więc Nest Hub może wykryć, kiedy się poruszasz, kiedy zasnąłeś i kiedy się obudziłeś. Jego mikrofon rejestruje, jak często kaszlesz i chrapiesz w nocy, co może zakończyć wiele kłótni między małżonkami.

Google twierdzi, że śledzenie snu Nest Hub może być równie dokładne, jak metody znacznie bardziej naukowe, chociaż nie byłem w stanie tego przetestować. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​działa tak samo dobrze jak Fitbit Inspire HR, który nosiłem obok niego, często lądując w ciągu 10 minut od tego, co nagrał Fitbit. Twierdził również, że chrapałem przez kilka minut każdej nocy i jestem w stanie rejestrować temperaturę w pomieszczeniu i poziom jasności w nocy – punkty danych, których noszone na nadgarstkach trackery po prostu nie mają. Jeśli w pomieszczeniu jest za ciepło, za zimno lub za jasno, aby zapewnić optymalne warunki snu, Nest Hub może zasugerować zmianę termostatu lub dostosowanie oświetlenia.

(Dla miłośników inteligentnego domu nie, nie jest jeszcze możliwe wyzwalanie procedur Google Home za pomocą nowego czujnika temperatury w Nest Hub. Nie można też nic zrobić z radiem Thread, które jest w koncentratorze – jest uśpione dla czas płynie.)

Nest Hub może mierzyć, ile czasu spędziłeś w łóżku i ile z tego spędziłeś na spaniu.

Centrum powie Ci, czy osiągasz swoje cele w harmonogramie, czy nie.

Czujniki radarowe Soli są wystarczająco czułe, aby odczytać częstość oddechów, a mikrofony Hubu rejestrują, ile kaszlesz lub chrapiesz w nocy.

Nest Hub wykorzystuje swoje czujniki temperatury i światła do monitorowania, czy warunki w pomieszczeniu są idealne do spania.

Każdego ranka, kiedy się budzę i odrzucam alarm, Nest Hub przekazuje mi raport o tym, jak dobrze spałem poprzedniej nocy. Mówi mi, o której „poszedłem” spać, o której zasnąłem, jak długo spałem, jak długo w nocy chrapałem lub kaszlałem, jaki był mój rytm oddechu i czy trzymałem się zaplanowanego harmonogramu.

Po kilku nocach mierzenia mojego snu Nest Hub przedstawił sugestie, w jaki sposób mogę poprawić jego jakość – jak dotąd mówi mi, że wykonuję kiepską robotę, trzymając się harmonogramu snu, choć nie z powodów, których można by się spodziewać. Ponieważ mam tendencję do leżenia w łóżku, czytając lub oglądając telewizję przed pójściem spać, Nest Hub twierdzi, że kładę się spać na jedną lub dwie godziny przed zasypianiem i skarci mnie za to.

Wszystkie te dane są również dostępne w aplikacji Google Fit na smartfonie. Google nie podaje jeszcze liczbowej oceny jakości snu, tak jak robią to inne narzędzia do śledzenia snu, ale nie zdziwiłbym się, gdyby został dodany w przyszłej aktualizacji. W swoim ogłoszeniu o Nest Hub na początku tego miesiąca Google powiedział, że funkcje wykrywania snu będą dostępne jako bezpłatna wersja zapoznawcza dla wszystkich właścicieli Nest Hub do przyszłego roku, ale odmówił podania szczegółów, ile będzie kosztować po bezpłatnej wersji zapoznawczej.

Śledzenie snu Nest Hub jest wygodne, ale dalekie od doskonałości. Jak wspomniano, nie jest w stanie odróżnić leżenia w łóżku od czytania, oglądania telewizji lub prób zasypiania – czynności, które rzadko powodowały wyzwolenie mojego Fitbita, który opiera się na pomiarach tętna i ruchu w celu oceny snu. Ufam też, że jego mikrofony wychwytują mój kaszel i chrapanie, a nie mojego współmałżonka – naprawdę nie mam możliwości zweryfikowania tych danych bez włożenia aparatu do sypialni i nagrania nocy, na co nie mam ochoty. Podobnie jak wszystkie inne urządzenia do śledzenia snu, które możesz kupić, Nest Hub jest w stanie dostarczyć wiele danych, ale nie może zdiagnozować zaburzeń snu ani naprawdę dostarczyć żadnych pomocnych informacji poza oczywistymi, dotyczącymi trzymania się rutyny i upewnienia się, że pokój jest cichy i wygodny. Jest to w dużej mierze urządzenie poprawiające samopoczucie, a nie coś, co mogłoby zastąpić diagnozy medyczne.

Mimo to automatyczne śledzenie snu w Nest Hub jest niezwykle łatwe w użyciu i naprawdę podoba mi się, jak nie muszę nosić niewygodnej bransoletki do łóżka każdej nocy ani martwić się pamiętaniem o ładowaniu baterii.

Nest Hub to kompetentny, choć powolny, inteligentny pulpit nawigacyjny w domu.
: Dan Seifert / The Verge

Oprócz śledzenia snu Nest Hub to także bardzo dobry inteligentny budzik. Mogę łatwo ustawić alarm głosem; oprócz muzyki lub wybranej przeze mnie stacji radiowej do wyboru jest wiele różnych dźwięków alarmowych; i mogę po prostu machać ręką przed Hubem, aby włączyć drzemkę (kolejna nowa funkcja włączana przez czujniki Soli) lub powiedzieć „stop”, gdy będę gotowy, aby wstać z łóżka. Istnieje również opcja stopniowego rozjaśniania ekranu Huba lub włączania inteligentnych świateł w moim pokoju, zanim zabrzmi alarm, aby naśladować wschód słońca, ale było to dla mnie bardziej irytujące niż pomocne i skończyło się na tym, że wyłączyłem go po kilku nocach.

Jedna rzecz, o której należy pamiętać: Nest Hub, podobnie jak inne inteligentne wyświetlacze, nie ma zapasowej baterii, więc jeśli stracisz energię z dnia na dzień i nie zostanie ona przywrócona do czasu, gdy alarm ma się włączyć, Nest Hub się nie obudzi wstałeś.

Ogólnie rzecz biorąc, nowy Nest Hub to niewielka aktualizacja w stosunku do poprzedniego modelu, z kilkoma przydatnymi nowymi funkcjami śledzenia snu, które mogą być dla Ciebie ważne lub nie. Nest Hub to nadal doskonała cyfrowa ramka do zdjęć przechowywanych w Zdjęciach Google, a także kompetentny inteligentny głośnik i inteligentny wyświetlacz. Właściwie wolę to od urządzeń Amazon Echo Show, aby być ekranem otoczenia, który automatycznie obraca się przez wspomnienia, ponieważ wszystkie moje zdjęcia znajdują się w Zdjęciach Google, a nie w chmurze Amazona.

Żałuję jednak, że Google nie poświęciło tyle czasu na optymalizację wydajności i doświadczenia Nest Hub, ile ma dodawanie nowych funkcji, które wydają się grzęznąć w urządzeniu bardziej niż cokolwiek innego. Jeśli jesteś osadzony na platformie Google Home, cena Nest Hub i kompaktowy rozmiar ułatwiają dodawanie do domu, ale poza tym życie jest zbyt krótkie dla wolnych komputerów.

Fotografia: Dan Seifert / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook