FotoOprogramowanie

Recenzja Google Pixel 4A 5G: więcej niż tylko większy budżetowy telefon

Google Pixel 4A 5G to dobry telefon z powodów, które nie mają prawie nic wspólnego z „5G” w nazwie. Pozornym powodem istnienia telefonu jest oferowanie łączności 5G klientom, którzy chcą mieć tańszy telefon. Zaczyna się od 499 USD dla większości przewoźników, ale kosztuje 599,99 USD w Verizon. Ale faktyczny powód, dla którego warto go kupić, jest znacznie prostszy: oferuje wystarczająco duży ekran, świetne aparaty i przyzwoicie szybki procesor. Ma nawet gniazdo słuchawkowe.

Telefony z niektórymi z tych atrybutów niekoniecznie są niedostępne, nawet w cenie 499 USD, na którą celował Google. Ale niewielu może dorównać jakości zdjęć Pixela lub gwarancji terminowych aktualizacji.

Podobnie jak standardowy Pixel 4A za 349 USD, Pixel 4A 5G to niedrogi sposób na skorzystanie z funkcji zwykle zarezerwowanych dla smartfonów z najwyższej półki. Ale tak jak w przypadku każdego telefonu, są pewne kompromisy.

Pixel 4A 5G ma plastikową obudowę

Pixel 4A 5G ma plastikową obudowę.

Sprzęt Pixel 4A 5G

Pixel 4A 5G to największy piksel, który Google wypuści w tym roku, z 6,2-calowym ekranem. Nie wygląda tak jak deska surfingowa jak inne duże telefony, po części dlatego, że jest stosunkowo lekki w porównaniu do czegoś takiego jak Galaxy Note i dlatego, że jego ekran nie jest tak duży jak inne. W rzeczywistości Google nie dążył do stworzenia dużego telefonu z 4A 5G, ale starał się zrównoważyć części i radia 5G. Nieco większy rozmiar jest bardziej efektem ubocznym niż celem.

Ma również stosunkowo małe ramki wokół ekranu, choć są one większe niż na Pixelu 5, a także nieco nierówne ze względu na technologię ekranu OLED, którą zastosował Google. Ekran wygląda dobrze. To tylko 1080p i nie ma wysokiej częstotliwości odświeżania. Kolory są dokładne, a ekran można oglądać również w świetle dziennym, co nie zawsze ma miejsce w przypadku niedrogich ekranów OLED.

Są głośniki stereo

Są głośniki stereo.

Jest też gniazdo słuchawkowe - hura!

Jest też gniazdo słuchawkowe – hura!

Dam to Google: wybrał estetykę swoich telefonów Pixel i trzymał się tego. Pixel 4A 5G wygląda bardzo podobnie do 4A i 3A. Ma podstawowy plastikowy korpus, który jest gładki w dotyku – nie jest ani śliski, ani szczególnie przyczepny – ale plastik nie wydaje się tani, tylko trochę gładki.

Z tyłu znajduje się również mały kwadratowy wypukłość aparatu z dwoma obiektywami i czytnikiem linii papilarnych. Czujnik nie jest jednak bardzo zagłębiony i mój palec czasami ma trudności ze zlokalizowaniem go. Kiedy go znajdę, czujnik działa błyskawicznie. Jest znacznie szybszy niż nawet najlepszy ekranowy czytnik linii papilarnych, ale nie jestem do końca pewien, czy wolę ten kompromis.

Kolejna godna uwagi cecha sprzętowa: gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Zewnętrzne kompromisy, które Google zrobił, aby obniżyć cenę, obejmują brak ładowania bezprzewodowego, brak ekranu o wysokiej częstotliwości odświeżania i brak wodoodporności IP68 – z których ostatni jest dla mnie największym kłopotem.

Przycisk zasilania na Pixel 4A 5G to jedyna zabawna część projektu

Przycisk zasilania na Pixel 4A 5G to jedyna zabawna część projektu.

Wydajność Pixel 4A 5G

Google oczywiście dokonał kilku innych kompromisów we wnętrzu Pixela 4A 5G. Głównym z nich jest procesor, Snapdragon 765G firmy Qualcomm. Ten kompromis działa w obie strony: jest droższy niż zwykły procesor 4A, ale jest również szybszy i zapewnia obsługę 5G.

Krótkie słowo na temat 5G: w USA to nie jest świetne. Dlatego wydaje mi się dziwne, że Google wydaje się być zmuszonym do stworzenia i wydania tego telefonu. Dziwactwo można jednak łatwo wyjaśnić: amerykańscy operatorzy nie są chętni do sprzedaży takiego telefonu nie obsługują już 5G. Gorzej sytuacja wygląda na Verizonie, który jednocześnie ma najgorszy zasięg 5G i wyższe ceny. Jeśli patrzysz na Verizon, Pixel 4A 5G o wartości 599,99 USD ma mniej sensu niż zwykłe wydanie 699 USD na Pixel 5.

Pomijając 5G, wydajność 4A 5G jest całkiem dobra, z łatwością wystarczająco szybka do codziennych zadań. Oceniany obok telefonów z najwyższej półki, takich jak Galaxy S20 lub nawet iPhone 11, Pixel 4A 5G jest zauważalnie wolniejszy w zadaniach, takich jak renderowanie stron internetowych lub ładowanie dużych aplikacji. Ale używając go codziennie, tak naprawdę nie zauważysz. Szczególnie w cenie 499 USD 4A 5G jest wystarczająco szybki i powinien zapewniać dobrą wydajność przez kilka lat. Jest znacznie szybszy niż zwykły Pixel 4A, który ma wolniejszy procesor i brakuje mu 5G.

Największym znakiem zapytania dotyczącym wydajności była żywotność baterii. Żywotność baterii Pixela 4 jest notorycznie zła (4 XL jest nieco lepszy, choćby dlatego, że jest większy i ma większą baterię), więc Google nie ma wątpliwości. Na szczęście Pixel 4A 5G ma bardzo dobrą żywotność baterii dzięki odpowiedniej wielkości baterii i wydajnemu procesorowi. Nie miałem problemu z trwaniem przez cały dzień, licząc na nim aż sześć godzin ekranu.

Podobnie jak Pixel 4A, 4A 5G i Pixel 5 nie mają procesora Pixel Neural Core, który był używany do szybszego przetwarzania obrazu w Pixelu 4. Chociaż Google twierdzi, że wykonał pracę, aby przyspieszyć przetwarzanie obrazu, jeśli robisz portret lub noc Wzoruj obraz i od razu przejdź do jego przeglądu, będziesz musiał poczekać kilka sekund, aby go zobaczyć. To chyba jedyne obniżenie wydajności, jakie zaobserwowałem między 4A 5G a zeszłorocznym flagowym Pixel 4, ale nie jest to przełom.

Pixel 5 (po lewej) i Pixel 4A 5G (po prawej)

Pixel 5 (po lewej) i Pixel 4A 5G (po prawej).

Oprogramowanie Pixel 4A 5G

Po wyjęciu z pudełka Pixel 4A 5G ma system Android 11. Podobnie jak wszystkie telefony Pixel, będzie on pierwszy w kolejce do przyszłych aktualizacji Androida i gwarantuje, że będzie je otrzymywać przez co najmniej trzy lata. Podejście Google do Androida jest czyste i proste w porównaniu z tym, co robią inni producenci Androida, tacy jak Samsung i LG.

Firma Google wprowadziła również nowy tryb oszczędzania baterii o nazwie „ekstremalne oszczędzanie baterii”. Chodzi o to, że jeśli musisz odejść na dwa lub trzy dni od ładowarki, możesz włączyć tę dodatkową opcję. Wyłącza wszystkie wybrane aplikacje oprócz zatwierdzonej listy. Nie wiem, dlaczego Google nie mógł tego zrobić, ulepszając standardowy tryb oszczędzania baterii, a podczas mojego czasu z telefonem stwierdziłem, że żywotność baterii w trybie normalnym i tak była wystarczająca.

Modyfikacje Pixela w Androidzie 11 są dość niewielkie. Przede wszystkim uzyskujesz to, czego Google zamierza używać we wszystkich telefonach z Androidem. Przytrzymanie przycisku zasilania powoduje wyświetlenie szybkiego menu Google Pay i sterowania inteligentnym domem, a niektóre aplikacje czatu można umieścić w pływających bąbelkach, które znajdują się nad innymi aplikacjami. Istnieje funkcja, która zamienia stację dokującą w zestaw sugerowanych aplikacji, ale nie jest to szczególnie pomocne.

Jedna z moich ulubionych aktualizacji oprogramowania znajduje się w Zdjęciach Google. W przypadku niektórych zdjęć portretowych istnieje możliwość przesunięcia lub zmiany intensywności wirtualnego źródła światła, aby zmienić oświetlenie twarzy. Działa znacznie lepiej niż się spodziewałem.

Aplikacja Recorder ma małą funkcję, która pozwala eksportować krótkie klipy wideo, które wyświetlają transkrypcję wraz z dźwiękiem. Jest sprytny, ale jest również mocno oznakowany logo aplikacji Recorder i samego Pixela, więc nie widzę, żebym go kiedykolwiek używał.

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo podoba mi się podejście Google do Androida. Brakuje dzwonków i gwizdków, ale nadrabia to dobrze zaprojektowanym.

Kamery zwykłe i ultraszerokie

Kamery zwykłe i ultraszerokie.

Kamery Pixel 4A 5G

Pixel 4A 5G i Pixel 5 robią zdjęcia równie dobre jak inne piksele, ostre i kontrastowe

Pixel 4A 5G i Pixel 5 robią zdjęcia równie dobre jak inne piksele, ostre i kontrastowe.

Piksele działają doskonale w warunkach słabego oświetlenia.

Piksele działają doskonale w warunkach słabego oświetlenia.

Pixel 4A 5G ma ultraszeroki aparat zamiast teleobiektywu

Pixel 4A 5G ma ultraszerokokątny aparat zamiast teleobiektywu.

Pomimo niższego kosztu Pixel 4A 5G ma dokładnie ten sam system aparatu i funkcje, co Pixel 5. Jest główny 12-megapikselowy czujnik – taki sam, jakiego używa Google od czasu Pixela 3 – oraz nowy ultraszerokokątny czujnik, który zastępuje teleobiektyw z Pixela 4. Aparat do selfie ma 8 megapikseli i znajduje się wewnątrz dziurkacza w wyświetlaczu.

Ponieważ systemy kamer są takie same, skieruję Cię do recenzji Pixel 5, aby uzyskać bardziej dogłębne analizy. Tutaj podam tylko krótką wersję moich obserwacji:

  • Zdjęcia z głównego aparatu są świetne, na równi z innymi telefonami Pixel. Żałuję, że Google nie poprawił stanu techniki, ale nadal konkuruje z najlepszymi aparatami na rynku.
  • Night Sight działa teraz automatycznie i działa również ze zdjęciami portretowymi. Oba są doskonałe, ale zdjęcia portretowe w bardzo słabym świetle pokazują granice tego, co jest możliwe dzięki temu czujnikowi.
  • 16-megapikselowy aparat ultraszerokokątny jest dla mnie znacznie przyjemniejszy niż krótki teleobiektyw, ale to oznacza, że ​​powiększone zdjęcia nie są tym, czym mogłyby być. Jakość ultrawide jest na równi lub lepsza niż w przypadku innych ultrawide, z których korzystałem.
  • Jakość wideo jest lepsza w porównaniu z wcześniejszymi pikselami, ale nadal nie jest to wyzwanie, jakim jest pokonanie iPhone’a lub Galaxy Note 20 Ultra.
  • Google dodał kilka opcji stabilizacji wideo, które są naprawdę pomocne, jeśli nie jesteś biegły w obsłudze aparatu i odkryłem, że używam ich częściej, niż się spodziewałem.

Ogólnie rzecz biorąc, aparat Pixel 4A 5G jest moim ulubionym do zdjęć na smartfonie, ale wiele z tego sprowadza się do preferowania sposobu, w jaki Google przetwarza obrazy i jak dobrze Pixel radzi sobie w ciemnych warunkach oświetleniowych. Ta preferencja miała kiedyś duży margines w porównaniu z konkurentami, ale luka prawie się zmniejszyła, a Google ma trochę pracy, jeśli chce wyprzedzić konkurencję.

Najważniejsze w przypadku tego telefonu za 499 USD jest to, że otrzymujesz aparat, który jest głową i ramionami powyżej innych telefonów w tym przedziale cenowym.

Jest dziurkacz do aparatu do selfie

Jest dziurkacz do aparatu do selfie.

Pixel 4A 5G nie jest ekscytującym telefonem. Nie ma zaskakująco niskiej ceny standardowego Pixela 4A, a także brakuje wielu funkcji w droższych telefonach. Lista rzeczy, których mu brakuje, obejmuje wodoodporność, ładowanie bezprzewodowe, ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania i procesor z najwyższej półki. Wielu spojrzy na tę listę i pomyśli, że żadna z tych rzeczy nie jest ważna. Ale wszystkie z nich są miłe i może się zdarzyć, że przynajmniej jedna rzecz złamie umowę.

Jeśli tak, Google ma Pixel 5 za 699 USD z prawie wszystkimi tymi funkcjami (a wersja Verizon nie kosztuje więcej). Jeśli procesor daje przerwę (nie sądzę, że powinien), jest wiele telefonów z Androidem i oczywiście iPhone’a do rozważenia. Za 349 USD, zwykły Pixel 4A jest łatwy do polecenia. Przy cenie 499 USD Pixel 4A 5G wymaga nieco więcej zakupów porównawczych.

Podobnie jak w przypadku wszystkich pikseli, mocne strony 4A 5G są trudne do określenia w arkuszu specyfikacji. Jest bardziej skromny niż inne telefony z Androidem, ale jego oprogramowanie jest również bardziej eleganckie i łatwiejsze w użyciu – i oczywiście aparat jest prawie na pewno lepszy niż bezpośrednia konkurencja. Nie odwróci głowy, ale Pixel 4A 5G też Cię nie zawiedzie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook