FotoMedia

Recenzja GoPro Hero 9: 5K za mniej niż 500 USD

GoPro jest standardem branżowym dla kamer sportowych od ponad 15 lat. Dopiero kilka lat temu marki takie jak DJI i Insta360 zaczęły tworzyć kamery akcji z większą liczbą funkcji, które rzuciły wyzwanie liderowi GoPro. Jednak w tym roku GoPro stworzyło zdecydowanie najpotężniejszą jak dotąd kamerę akcji.

GoPro Hero 9 jest wytrzymalszy prawie pod każdym względem: większa bateria, większy korpus, większa rozdzielczość wideo i zdjęć. Dodatkowo, po raz pierwszy, jest dostarczany w etui wielokrotnego użytku bez plastikowego opakowania, które jest duże dla Ziemi, brudu i powietrza, które to GoPro zainspirowało mnie do zbadania.

Tak, ten aparat zainspirował mnie i nigdy mnie nie powstrzymał, do tego stopnia, że ​​żałowałem, że nie mam przed nim więcej ekscytujących rzeczy do zrobienia. Opierając się na wieloletniej wiedzy o kamerach akcji, GoPro w końcu opanował sprzęt, który nigdy mnie nie frustrował, pozostając przy oprogramowaniu, które choć wymaga trochę przyzwyczajenia, ma nieskończone możliwości rozdzielczości i szybkości klatek.

Hero 9 jest jednak droższy i wynosi 449,99 USD lub 349,98 USD, gdy wykupisz roczną subskrypcję GoPro Plus, która jest wliczona w obniżoną cenę przez pierwszy rok i wynosi 50 USD rocznie. To o 50 USD więcej niż w przypadku Hero 8, o 200 USD więcej niż DJI Osmo Action i 20 USD więcej niż wersja bliźniacza Insta360 One R.

GoPro Hero 9 jest większy pod każdym względem.

Pierwsza większa rzecz: jego rzeczywisty rozmiar. Hero 9 jest zauważalnie większy niż zeszłoroczny Hero 8. Nieco grubszy, nieco szerszy i nieco wyższy. Jednak nigdy nie przeszkadzało to w tym, gdzie chciałem go zamontować ani jak to było nosić, i nadal ma podwójne bolce tej samej wielkości do montażu, które są magnetycznie umieszczone na spodzie aparatu. Oznacza to, że nie potrzebujesz osobnej obudowy lub obudowy do mocowania akcesoriów, tak jak w przypadku Hero 7 i starszych modeli.

Większy rozmiar zapewnia większy tylny ekran dotykowy o przekątnej 2,27 cala. Ma ten sam port USB-C, gniazdo kart microSD i komorę baterii z jednej strony, a także przycisk start / stop na górze i przycisk zasilania i trybu z boku. Z jednej strony jest też ten dziwny element wyglądający na zatrzask, który uważałem za zdejmowany, ale tak nie jest. GoPro nazywa to „Drain Mic” i wyjaśnił, że jest zaprojektowany tak, aby osuszał się po zanurzeniu kamery, co powinno zapewnić wyraźniejszy dźwięk, gdy wychodzisz z wody.

Istnieją zaczepy do przechowywania, które można wykorzystać ze wszystkimi wcześniejszymi uchwytami do kamer sportowych, które możesz mieć.

Hero 9 ma baterię 1720 mAh.

„Drain Mic” znajduje się pod przyciskiem Mode z boku aparatu.

Technika jest narzędziem i dlatego tak ją traktuję. W ciągu dwóch tygodni, kiedy testowałem Hero 9, szedłem na nim tak mocno, jak na każdym moim własnym sprzęcie i trzymałem go bez zadrapań i wgnieceń.

Gdyby jednak obiektyw został zarysowany, GoPro przywrócił funkcję z Hero 7, której naprawdę brakowało mi w Hero 8: zdejmowaną przednią osłonę obiektywu. W Hero 9 możesz zdjąć osłonę, która znajduje się nad soczewką, mocnym przekręceniem i pociągnięciem. Stwarza to znacznie lepszy sposób mocowania filtrów ND i akcesoriów do obiektywów, takich jak model Max Lens, który GoPro wypuszcza w październiku tego roku. Niestety, nie ma kompatybilności wstecznej, więc filtry ND twojego Hero 7 nie będą pasować do Hero 9.

Przednią osłonę obiektywu można zdjąć przez przekręcenie i pociągnięcie.

Ostatnią dużą zmianą sprzętową i moim ulubionym dodatkiem w tym roku jest ekran skierowany do przodu. Powiedziałbym, że w 80 procentach czasu używam GoPro, kiedy kadruję ujęcie, patrzę w przód aparatu. Zawsze jestem zbyt niecierpliwy, aby uruchomić aplikację GoPro na telefonie, aby zobaczyć moje kadrowanie, więc natychmiastowy widok z przodu aparatu jest bardzo przydatny. Możesz zmienić proporcje ekranu przedniego ekranu, jakie informacje wyświetla, lub włączać i wyłączać go w menu Hero 9. Na tym ekranie przednim występuje niewielkie opóźnienie podczas nagrywania lub korzystania z trybu Hindsight, który zapisuje poprzednie 15 lub 30 sekund materiału nagranego przez aparat przed naciśnięciem przycisku nagrywania, ale poza tym kolory są żywe, a informacje wyraźne .

Możesz wybrać, jakie informacje mają być wyświetlane na przednim ekranie w menu aparatu.

Więcej ekranów oznacza większe zużycie energii, więc GoPro zwiększył baterię z 1220 mAh w Hero 8 do 1720 mAh w Hero 9. Hero 8 był znany z nagrzewania się podczas normalnego użytkowania, ale pomimo większej baterii, nie zobacz, jak Hero 9 staje się gorący w dotyku. W przypadku intensywnego użytkowania nadal będą potrzebne dwie baterie, aby wytrzymać cały dzień. Jednak podczas moich bardzo chłodnych wakacyjnych dni testów, kiedy wyłączałem aparat, nie używając go i oglądałem tylko odtwarzanie pod koniec nocy, udało mi się przetrwać cały dzień na jednej baterii, która jest włączona. na równi z Hero 8.

Następna większa rzecz: rozdzielczości. W Hero 9. Jest prawie każda kombinacja rozdzielczości i liczby klatek na sekundę, jakiej możesz potrzebować w Hero 9. 20-megapikselowy czujnik może nagrywać 5K 30fps, 4K 60fps i aż do 1080p 240fps. Większość czasu spędziłem na filmowaniu w 5K z domyślnym ustawieniem kolorów „GoPro”.

Do wyboru jest nieskończona liczba klatek na sekundę i ustawienia rozdzielczości.

Nagranie 5K jest niezwykle ostre. Kopię domyślną opcję koloru, która podkręca nasycenie i utrzymuje wysoki poziom kontrastu. Połącz żywe kolory z niesamowitą stabilizacją w aparacie i, bingo-bango, masz naprawdę ładnie wyglądający materiał prosto z kamery. Poza tym podczas edytowania naszego filmu z recenzjami w 4K bardzo podobało mi się posiadanie dodatkowej przestrzeni na zmianę kadrowania.

Jeśli chodzi o stabilizację, w tym roku jest też mocniejszy HyperSmooth 3.0. Ciągle jestem zdumiony tą stabilizacją w aparacie, a nowością w tym roku jest wbudowana w aparat opcja poziomowania poziomego podczas fotografowania w liniowej klatce, która jest nieco przycięta z szerokiej ramki. Dzięki temu utrzymywanie poziomu horyzontu na ekranie jest naprawdę łatwe.

Dostępna jest również nowa rejestracja czasu trwania, tryb nagrywania według harmonogramu dla upływów czasu oraz nowy tryb Hindsight. Akumulator wyczerpuje się nieco szybciej, gdy włączony jest tryb Hindsight, ponieważ aparat stale nagrywa.

Zdjęcia z 20-megapikselowego sensora są dobre. Przetwarzanie zdjęć HDR zajmuje dużo czasu i nie byłem pod wrażeniem tego, jak cienie są doprowadzane do ekstremalnych poziomów w trybie HDR. Ale po wyłączeniu HDR zdjęcia są mocne, jasne i ostre. W nocy aparat działa jednak trochę wolno, pozostawiając na zdjęciach rozmycie i ziarnistość. Świetnym następnym krokiem dla GoPro byłaby funkcja astrofotografii. Czy za dużo proszę?

I wreszcie, jest kilka nowych modów do tego aparatu. Zeszłej wiosny GoPro wypuściło Media Mod dla Hero 8, z wbudowanym mikrofonem kierunkowym, wyjściami HDMI i uchwytem na zimną stopkę. W październiku tego roku wypuszczają mod Max Lens za 99 dolarów, który jest pierwszym modelem obiektywu firmy.

Mod Max Lens zapewnia jeszcze szerszą ramkę do Hero 9 i pozwala na poziomowanie bez względu na orientację aparatu ze względu na sferyczny obraz, który rejestruje na czujniku. Możesz jednak strzelać z niego tylko do 2,7K. Nie uważałem go za dużo szerszy niż najszersze ustawienie w Hero 9, ale podobało mi się założenie go i nie mówienie Hero 9, aby przełączył się na tryb modowania Max Lens, abym mógł nagrywać wideo z dziwnym chorym okrągła ramka wokół niego. Obejrzyj wideo powyżej, aby zobaczyć przykłady tego, jak to wygląda.

Mod Max Lens będzie dostępny w październiku za 99 USD.

Tak więc Hero 9. GoPro przywrócił wymienny obiektyw, wprowadza mody, wkłada większą baterię, większy czujnik, wideo 5K i co najważniejsze, w końcu ma przydatny przedni ekran. Ale dla wszystkich tych dużych ulepszeń istnieje większa cena.

Biorąc jednak pod uwagę ulepszenia, 449 USD to nadal rozsądna cena za to, co dostajesz. Jasne, możesz teraz kupić Hero 8 Black za około 350 USD lub DJI Osmo Action za 250 USD, ale żadna z tych kamer nie może strzelać z prędkością 5K. A potem jest One R Insta360 z 1-calowym modułem czujnika za 500 USD, ale znacznie wolę kolor, który GoPro emituje więcej, i cóż, Hero 9 kosztuje 50 USD mniej.

Dodajmy to wszystko, a Hero 9 to największa i najgorsza kamera akcji na świecie – kamera, która sprawia, że ​​chcę za nią nadążyć.

Korekta: We wcześniejszej wersji tego artykułu napisano, że aby uzyskać obniżoną cenę na Hero 9, musisz wykupić roczną subskrypcję usługi GoPro. To nieprawda – pierwszy rok jest wliczony w cenę zakupu, a potem wynosi 50 USD rocznie. Przepraszamy za błąd.

Fotografia: Becca Farsace / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook