Gry

Recenzja klawiatury Unicomp New Model M: powrót do genialnych podstaw

Nie jestem na tyle dorosły, aby kiedykolwiek spotkać oryginalny IBM Model M w biurze. Ale na drugim roku studiów, po usłyszeniu o tym, jak niesamowite są te stare klawiatury, odszukałem stary model w serwisie eBay. Przez następne dwa lata każdy esej, który napisałem, był wykuwany na starej klawiaturze z 1985 roku. Nigdy nie zabierałem go do bibliotek ani na wykłady (nie jestem potworem), ale mój współlokator z drugiego roku musiał być całkiem szczęśliwy, widząc na plecach mnie tego lata.

W chwili pisania tego tekstu nadal można znaleźć wiele dziesięcioleci klawiatur IBM Model M na sprzedaż online lub możesz kupić nowy model M za 104 USD od Unicomp, firmy wywodzącej się z fabryki klawiatur z siedzibą w Lexington, która wyprodukowała wiele oryginalny Model Ms. Nowy Model M jest duży, nieporęczny i ma ten sam mechanizm przełącznika sprężyny wyboczeniowej, który sprawiał, że pisanie na jego poprzedniku było wielką przyjemnością. Nietrudno sobie wyobrazić tę tablicę wchłaniającą dym papierosowy i kawę na biurku pracownika biurowego z lat 80.

Kiedy ludzie pytają mnie, co lubię w mechanicznych klawiaturach, zwykle odpowiadam, mówiąc coś o ponadczasowości ich projektów. Klawiatury IBM wyprodukowane w latach 80. nadal świetnie się na nich pisze i istnieje duża szansa, że ​​wiele dzisiejszych klawiatur mechanicznych przetrwa komputery, do których są podłączone. Ale dobre samopoczucie podczas pisania nie jest jedyną rzeczą, którą musi zrobić nowoczesna klawiatura, i właśnie tam Nowy Model M nie spełnia wymagań.

Nowy Model M jest dostępny w wielu różnych konfiguracjach. Chociaż jego obudowa jest tylko w kolorze czarnym, jego klawisze są dostępne w kolorze szarym lub, tak jak tutaj, w kolorze białym i szarym. Jest dostępny ze staromodnym złączem PS2 lub nowszym USB. (Niestety kabla nie można odłączyć, jak w przypadku wielu nowoczesnych klawiatur mechanicznych). Jest dostępny z układami odpowiednimi dla różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii / Szwecji, Francji, Niemiec, Norwegii i Hiszpanii. Jeśli wybierzesz układ amerykański, istnieje możliwość uzyskania klawiatury z nieco dłuższym spacją, a Unicomp dostarczy również klawiaturę z układem Mac. Niektóre z tych opcji wiążą się z opłatami za dostosowywanie. Nic dziwnego, że nie ma opcji łączności bezprzewodowej, tak jak nie byłoby w połowie lat osiemdziesiątych.

Nawet jak na pełnowymiarową klawiaturę, Nowy Model M. duży. Wokół czterech boków klawiatury znajduje się ramka z tworzywa sztucznego o grubości co najmniej 2 cm (0,78 cala), a nawet między sekcjami samych klawiszy jest więcej pustej przestrzeni niż w przypadku większości nowoczesnych klawiatur. Jest odrobinę węższy i krótszy niż mój Model M z lat 80., choć niewiele. Jest też dużo lżejszy i nie jest tak wytrzymały jak mój oryginalny model. To nie jest słabe; po prostu nie jest zbudowany jak czołg w taki sam sposób, w jaki były stare klawiatury.

Nowy Model M to nieporęczna klawiatura.

Logo Unicomp wygląda na nieco przestarzałe.

Istnieją oczywiste praktyczne wady klawiatury tak dużej, a maszynistki z ograniczoną przestrzenią powinny szukać gdzie indziej (lub być może w nowszym Mini M Unicomp, jeśli jesteś gotowy zrezygnować z Numpad i możesz użyć odłączanego kabla USB). Ale jeśli potrzebujesz pełnowymiarowej klawiatury i masz nawet niewielkie ograniczenia przestrzenne, Nowy Model M nie jest świetnym wyborem.

Ogólny projekt Nowego Modelu MI może zająć lub odejść. Ma w sobie coś w rodzaju retro uroku, ale logo Unicomp zdobione w prawym górnym rogu jest datowane w brzydki, a nie czarujący sposób, a niebieskie diody LED, które świecą, gdy masz włączony Caps Lock lub Num Lock są okropne.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż jakość wykonania nie jest tak dobra jak oryginalny Model M, klawiatura Unicomp jest solidnie zbudowana zgodnie z nowoczesnymi standardami. Legendy na klawiszach są drukowane za pomocą sublimacji barwnikowej, więc nie będą się zużywać w najbliższym czasie i mają lekko szorstką matową teksturę, która jest przyjemna pod palcami. Są dość wysokie i stopniowo zwiększają wysokość od przodu do tyłu klawiatury, z kwadratowymi krawędziami i lekką krzywizną od lewej do prawej. (Powiedziałbym, że są bliżej OEM niż ogólnie klawiszy z profilem Cherry). Na klawiszach J i F znajduje się para podniesionych pasków, które pomagają maszynistom dotykowym znaleźć swój pierwszy rząd, ale są subtelne i wymagają trochę przyzwyczajenia do.

Jego klawisze są wykonane z tworzywa PBT i mają nieco szorstką teksturę.

Jakość i styl klawiszy klawiatury PBT są ważne, ponieważ alternatywy nie są tak łatwe do znalezienia, jak w przypadku klawiatur do przełączników w stylu wiśni. Unicomp sprzedaje zamienniki za pośrednictwem swojego sklepu internetowego, ale jeśli jesteś kimś, kto jest zainteresowany zakupem któregokolwiek z dziko zaprojektowanych klawiszy dostępnych w Internecie, pamiętaj, że niewiele z nich jest kompatybilnych z nowym modelem M. klawisze nie były tak łatwe do usunięcia i wymiany jak klawisze w przełącznikach w stylu Cherry MX.

To wszystko oznacza, że ​​Nowy Model M nie jest najlepszą klawiaturą dla majsterkowiczów. Nie ma przełączników w stylu Cherry MX, które można by wylutować i wymienić, i nie będziesz kuszony pozornie niekończącą się dostawą nowych klawiszy do kupowania online. Nie ma to znaczenia dla większości maszynistek, ale warto o tym pamiętać, jeśli ciekawi Cię dziwny i wspaniały świat niestandardowych klawiatur.

Legendy są drukowane za pomocą wytrzymałej sublimacji.

Tak, klawiatura Unicomp zawiera klawisze Windows, których brakowało w oryginalnym Model Ms.

Jeśli kupujesz nowy model M, kupujesz go ze względu na doświadczenie związane z pisaniem, które oferuje po wyjęciu z pudełka. Na szczęście to jedno z najlepszych doświadczeń. Ciężkie klawisze klawiatury wymagają trochę przyzwyczajenia się (wydaje mi się, że pisanie z nadgarstkami trzymanymi w powietrzu, zamiast spoczywać na biurku, pomaga bardzo), a wkrótce dotykowe stukanie każdego naciśnięcia klawisza prowadzi cię do uspokajającego rytm. Fakt, że każdy klawisz jest trochę trudniejszy do naciśnięcia niż większość innych klawiatur, oznaczał, że pisałem rzadziej, co ułatwiło mi wejście w dobry przepływ i po prostu cieszenie się tym procesem. W najlepszym wydaniu Nowy Model M brzmi jak wspaniała kakofonia klekotania klawiszy i jest tak samo dobra, jak brzmi.

Ludzie lubią udzielać porad dotyczących rodzaju przełączników, z którymi powinieneś kupić klawiaturę, w zależności od tego, do czego będziesz jej używać. Jeśli jesteś maszynistą, mówi się, że Cherry MX Blues to dobry wybór, podczas gdy gracze mogą mieć lepszą sytuację z Cherry MX Reds. MX Browns są uważane za mieszankę tych dwóch. W większości uważam, że takie rady mogą być trochę nakazowe. Znam ludzi, którzy grają na Bluesie i piszą na Czerwonych.

Tablica jest dostępna z białymi i szarymi lub tylko białymi klawiszami.

Ale jeśli chodzi o sprężyny wyboczeniowe, naprawdę myślę, że są to przełączniki do samodzielnego pisania i pisania. Nacisk, którego musisz użyć, aby nacisnąć każdy klawisz, jest w porządku, gdy piszesz, ale może być męczący, jeśli przytrzymujesz klawisz podczas gry.

Kolejną wadą, którą należy wziąć pod uwagę, jest ich objętość: sprężyny wyboczeniowe są głośny. Są tak głośne, że nie jest to tylko problem, jeśli planujesz używać klawiatury we wspólnym akademiku lub biurze, ale ich głośność powodowała również problemy podczas połączeń Zoom. Podczas ostatniej rozmowy musiałem się wyciszyć, aby nie przeszkadzać innym swoim klakaniem, a przy innych okazjach musiałem zwiększyć głośność głośników, aby móc usłyszeć konferencję prasową podczas pisania notatek. Innym razem udało mi się całkowicie zepsuć nagranie wywiadu, ponieważ jedyne, co można było usłyszeć, to odgłos mojego stukania, podczas gdy przemawiał rozmówca.

Jeśli wszystko, co robisz na komputerze, to pisanie, to Nowy Model M robi to znakomicie. Ale kiedy musisz używać komputera do innych celów, takich jak granie w gry lub wykonywanie połączeń, brak wszechstronności klawiatury staje się oczywisty.

Nasz model ma układ brytyjski, ale jest również dostępny w układzie amerykańskim.

Przełączniki sprężynowe wyboczeniowe świetnie się na nich wpisują, ale ich głośność może stanowić problem.

Uwielbiałem używać mojego IBM Model M i nie ma mowy, żebym w najbliższym czasie rozstał się z nim. Ale wkrótce po skończeniu szkoły przeszedłem na bardziej nowoczesną klawiaturę ze znacznie cichszymi przełącznikami Cherry MX Brown. Ostatecznie potrzebowałem, aby główne urządzenie peryferyjne sterujące komputera było dobre w rzeczach, które nie polegały tylko na pisaniu.

Podobnie jak jego poprzednicy, kiedy używasz Nowego Modelu M do tego, do czego jest przeznaczony, do pisania, istnieje kilka innych klawiatur, które również to robią. Ludzie od dziesięcioleci nie bez powodu stukają w powyginane klawiatury sprężynowe. Ale klawiatura Unicomp jest tak samo bezkompromisowa, jak każdy Model M z lat 80. Jest zbyt głośny dla każdego nowoczesnego biura lub rozmów wideo, a jego sztywne przełączniki nie są idealne do gier.

Mimo to, jeśli szukasz najlepszych wrażeń z pisania za wszelką cenę, Unicomp New Model M jest jedną z najlepszych opcji. Musisz tylko dokładnie zrozumieć, czym jest „bez względu na cenę”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook