GryRTV

Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 3: ThinkPad z niespodzianką

ThinkPad X1 Extreme Gen 3 to na wskroś ThinkPad. Ma klawiaturę, dyskretne przyciski myszy i całkowicie czarną obudowę z rozproszonymi kropkami czerwieni. (Jeśli widziałeś jego poprzednika, ThinkPad X1 Extreme Gen 2, będziesz wiedział, co dostajesz – modele są identyczne, z różnymi chipami.)

Ale ten ThinkPad ma unikalną funkcję, której nie widać na co dzień: ekran OLED. To, w połączeniu z oddzielnym procesorem graficznym, sprawia, że ​​X1 Extreme Gen 3 jest poza przestrzenią laptopów biznesowych, które tradycyjnie dominują ThinkPady, i trafia na zatłoczony rynek ultraprzenośnych maszyn do tworzenia treści. Wśród tych konkurentów X1 Extreme ma kilka istotnych wad, które uniemożliwiają mu dotarcie na szczyt stawki. Ale nadal zawiera funkcje, które sprawiły, że ThinkPady są tak dominujące na całym świecie, a to oznacza, że ​​z pewnością są dla niego odbiorcy.

Podobnie jak inne ThinkPady, X1 Extreme można dostosować w różnych przedziałach cenowych. Wszystkie konfiguracje mają kartę Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q. Podstawowy model kosztuje 2734 USD (obecnie przeceniony jest do znacznie bardziej rozsądnego 1640 USD) i obejmuje Core i5-10400H, 8 GB pamięci RAM, 256 GB pamięci, wyświetlacz bezdotykowy 1920 x 1080 i standardową kamerę internetową HD 720p. Wśród gotowych modeli można przejść aż do systemu z procesorem Core i9-10885H, 64 GB pamięci RAM, 1 TB pamięci masowej, ekranem dotykowym OLED 3840 x 2160 i kamerą na podczerwień, a wszystko to – poczekaj na to – 4959 USD ( obecnie notowany na 2974,40 USD). Moja konfiguracja testowa jest pośrodku; zawiera Core i7-10850H, 1 TB pamięci, 32 GB pamięci RAM i ekran dotykowy OLED. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 4111 USD, ale obecnie jest wyceniona na 2466 USD. Możesz dostosować większość specyfikacji do swoich upodobań, chociaż niektóre są zależne od innych; na przykład wszystkie modele, które nie mają wyświetlacza podstawowego, są wyposażone w kamerę na podczerwień.

Ten model ma dwie absolutnie wyjątkowe cechy. Pierwsza to klawiatura. ThinkPady zwykle mają świetne klawiatury, a ten nie jest wyjątkiem. To jedna z moich ulubionych klawiatur, które wypróbowałem w tym roku na laptopie ze stacją roboczą, z możliwym wyjątkiem Dell XPS 15. Klawisze mają wygodną teksturę i świetnie się poruszają, ale nie są zbyt głośne. Pisanie jest bardziej zbliżone do klawiatury mechanicznej niż bardziej płaskich klawiszy laptopa. Właściwie to podczas testów zrezygnowałem z osobistego laptopa na rzecz ThinkPada z powodu tego, jak bardzo uwielbiam na nim pisać.

Na szczycie talii znajduje się rząd przydatnych skrótów klawiszowych. Nowością w X1 Extreme są trzy przyciski dostosowane do pracy zdalnej: F9 wywołuje centrum powiadomień, F10 odbiera połączenia, a F11 kończy połączenie. Istnieją również klawisze do zmniejszania głośności i mikrofonu, przełączania trybu samolotowego oraz regulacji głośności i jasności.

Porty po lewej stronie Lenovo Thinkpad X1 Extreme Gen 3.

Porty obejmują dwa porty USB 3.2 Gen 1, dwa Thunderbolt 3, jedno HDMI 2.0, jedno gniazdo SD, jedno gniazdo combo audio i opcjonalne gniazdo karty Nano-SIM.

Jedna szybka rzecz na temat klawiatury: klawisze Fn i Ctrl są zamieniane z miejsc, w których można je znaleźć na większości klawiatur. Tak układa się klawiatury ThinkPad od zawsze i jeśli wolisz, możesz zmienić przypisanie klawiszy za pomocą systemu BIOS lub aplikacji narzędziowej Lenovo. Ale jeśli nie jesteś zwykłym użytkownikiem ThinkPada lub będziesz przełączać się między tym komputerem a osobistym laptopem, warto zauważyć, że dostosowanie zajmie trochę czasu (lub będziesz używać źle oznaczonych klawiszy). Używam X1 Extreme od prawie tygodnia i cały czas przypadkowo wciskam Fn.

Drugą wyróżniającą cechą jest 15,6-calowy panel 4K OLED. Obejmuje 100 procent spektrum sRGB, 100 procent Adobe RGB i 100 procent P3. (Zasadniczo to maksymalne wykorzystanie naszego kolorymetru.) Panel jest ostry i żywy z dużym kontrastem. Możesz oglądać treści przesyłane strumieniowo, które obsługują HDR i przełączać się między różnymi profilami kolorów za pomocą Lenovo Display Optimizer.

Jakość wykonania to kolejna siła. Podobnie jak większość rodzeństwa ThinkPad X1 Extreme jest dość wytrzymały. Klawiatura ani pokrywa nie są elastyczne, a Lenovo twierdzi, że zostało przetestowane pod kątem „12 metod certyfikacji na poziomie wojskowym i ponad 20 procedur” pod kątem odporności na wibracje, wstrząsy, ekstremalne temperatury, wilgoć i tym podobne. Laptop osiąga to bez poświęcania dużej przenośności. Jest po grubszej stronie i ma 0,74 cala – ale waży cztery funty, jest lżejszy niż wielu konkurentów, w tym Dell XPS 15 i MacBook Pro 16.

Lenovo Thinkpad X1 Extreme Gen 3 pochylony lekko w prawo, otwarty.  Na ekranie zostanie wyświetlona nocna scena na świeżym powietrzu z logo Lenovo po prawej stronie.

Lenovo twierdzi, że wielowarstwowa pokrywa górna z włókna węglowego „zapewnia trwałość i przewagę wagi”.

Obudowa ma czarne wykończenie z ładną teksturą. Logo ThinkPad na prawej podpórce pod nadgarstki i logo X1 na górnej pokrywie dodają plamom czerwieni. Pokrywa ma unikalny wzór splotu z włókna węglowego, który wygląda i przypomina podpórki pod nadgarstki z włókna węglowego w komputerze Dell XPS 15. (dostępne tylko w modelach UHD). Lenovo twierdzi, że ten materiał jest lżejszy i trwalszy niż aluminium i inne popularne materiały, z których wykonana jest obudowa. Jest to również prawdopodobnie jeden z powodów wysokiej ceny X1 Extreme.

Thinkpad X1 Extreme Gen 3 odchylony w lewo, otwarty.  Na ekranie wyświetlana jest nocna scena plenerowa z logo Lenovo po prawej stronie.

Istnieją dwa mikrofony dalekiego zasięgu, które współpracują z Cortaną.

Jedna uwaga na temat konstrukcji: pokrywa i obudowa nie są najgorszymi magnesami odcisków palców, jakie kiedykolwiek widziałem, ale je wychwytują. Po kilku dniach użytkowania klawiatura była dość zabrudzona.

Wreszcie X1 Extreme jest wyposażony w kilka przydatnych funkcji do zdalnych spotkań. Możesz zoptymalizować dwa mikrofony pod kątem różnych ustawień (w tym rozpoznawania głosu, połączeń solo i połączeń konferencyjnych) w oprogramowaniu Lenovo Vantage. Nie mieli żadnych problemów z podniesieniem mojego głosu. A głośniki stereo są w porządku, zapewniając dźwięk wolny od zniekształceń z perkusją i basami, które są słyszalne, ale nie są wyjątkowe. Możesz tworzyć niestandardowe profile korektora w fabrycznie załadowanym oprogramowaniu Dolby Access, a także możesz przełączać ustawienia wstępne dla scenariuszy, takich jak głos, muzyka, filmy i gry.

Kamera internetowa na podczerwień również była miłym zaskoczeniem – choć nieco ziarnista, była dość wierna kolorystycznie i zapewniała przyzwoity obraz w słabym oświetleniu. Dostępna jest fizyczna przesłona zapewniająca prywatność, którą można łatwo klikać w przód iw tył. Możesz zalogować się do X1 Extreme z rozpoznawaniem twarzy Windows Hello, a także czytnikiem linii papilarnych dopasowanym do czujnika z boku klawiatury, który był szybki w konfiguracji i zwykle nie miał problemu z rozpoznaniem mnie.

Wszystko to jest podobne do ThinkPada X1 Extreme Gen 2 – nie ma zbytniej zauważalnej zmiany. Ulepszenia Gen 3 znajdują się wewnątrz. Ma sześciordzeniowy procesor Intel dziesiątej generacji i Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q, gdzie jego poprzednik miał procesor Intel dziewiątej generacji i GeForce GTX 1650 Max-Q.

Core i7-10850H nie jest najbardziej potwornym procesorem, zwłaszcza w porównaniu z najnowszymi układami AMD z serii H. Ale zapewnia specyficzne dla biznesu korzyści platformy Intel vPro i wykonał dobrą robotę z moimi stosami arkuszy kalkulacyjnych, wiadomościami e-mail, Slackingiem i innymi ogólnymi pracami biurowymi.

Podobnie, GTX 1650 Ti Max-Q to karta graficzna klasy średniej – nie jest tym, czego chciałbyś używać do poważnych gier lub profesjonalnej edycji wideo o wysokiej przepustowości. Ale twórcom amatorom i innym artystom z pewnością może się przydać.

Mój model testowy uzyskał wynik 386 na PugetBench dla Premiere Pro, który sprawdza jego biegłość w zadaniach Premiere Pro w świecie rzeczywistym. To nie jest wstydliwy wynik wśród najlepszych konkurentów, ale też nie jest świetny. System jest poniżej wyników, które widzieliśmy w przypadku Dell XPS 15 z tym samym procesorem graficznym i sześciordzeniowego MacBooka Pro, który ma AMD Radeon Pro 5300M. I oczywiście przegrywa z maszynami twórczymi z mocniejszymi układami Nvidii, takimi jak tańszy Gigabyte Aero 15 z RTX 3060.

Jeśli masz zamiar intensywnie pracować nad treściami, przygotuj się na wysłuchanie fanów. Nawet kiedy podskakiwałem w Chrome, były one dość często słyszalne. Z drugiej strony wykonali swoją pracę: spód laptopa, klawiatura, panel dotykowy, podpórki pod nadgarstki i zawias pozostały zimne.

Klawiatura i touchpad Thinkpad X1 Extreme Gen 3 od góry.

Lenovo twierdzi, że ThinkPad może naładować się do 80 procent w 60 minut dzięki funkcji „Rapid Charge”.

Kolejnym kompromisem, który tutaj robisz, jest żywotność baterii. Uśredniłem tylko cztery godziny i 59 minut w naszym teście baterii, który obejmował używanie ThinkPada do ciągłej pracy wielozadaniowej w biurze w profilu oszczędzania baterii, z ekranem o jasności około 200 nitów. Uruchomiłem wersję próbną bez przeglądarki Chrome, aby sprawdzić, czy to coś zmieni; to nie było. Ten wynik wydaje się być nieco zawyżony – Tom’s Hardware uzyskałem jeszcze bardziej treściwe dwie godziny i 19 minut na syntetycznym teście strumieniowym.

Nie jest zaskakujące, że maszyna z ekranem 4K i oddzielną kartą graficzną nie wytrzymałaby całego dnia. Ale więcej soku wyciągnąłem z Gigabyte Aero 15, który ma zarówno wyświetlacz OLED, jak i mocniejszą kartę graficzną. A jeśli nie potrzebujesz ekranu o wysokiej rozdzielczości (co nie jest dla wielu osób), Dell XPS 15 (który wciąż ma wyjątkowy wyświetlacz) wytrzymał o godzinę dłużej z moim przepływem pracy, podczas gdy mój kolega Dieter Bohn dostał nawet osiem godzin poza MacBookiem Pro. Osoby zainteresowane X1 Extreme, które wolałyby, aby nie było przez cały czas podłączone, powinny rozważyć model FHD (1080p).

Thinkpad X1 Extreme Gen 3 otwiera się na zewnętrznej płycie kamiennej.  Na ekranie wyświetlana jest scena nocna na świeżym powietrzu z logo Lenovo po prawej stronie.

To ThinkPad na wskroś.

Ostatecznie decyzja między ThinkPadem X1 Extreme Gen 3 a innymi 15-calowymi cienkimi i lekkimi stacjami roboczymi naprawdę sprowadza się do: czy potrzebujesz ThinkPada?

Oznacza to, że X1 Extreme ma wiele mocnych i słabych stron maszyn Windows, takich jak XPS 15. Oba mają olśniewające wyświetlacze, przyzwoite chipy, solidną konstrukcję, hałaśliwe wentylatory i przeciętną żywotność baterii. Oba mają najlepsze w swojej klasie klawiatury i touchpady, z przeciętnymi kamerami internetowymi i głośnikami.

Ale ThinkPad i XPS to wciąż bardzo różne maszyny – a jeśli wcześniej korzystałeś z któregokolwiek członka obu linii, prawdopodobnie wiesz, który wolisz. Mają inny wygląd i inne odczucia. ThinkPad jest nieco lżejszy i nieco grubszy, ma więcej portów i większe ramki. XPS jest nieco mocniejszy, ale ThinkPad ma dodatkowe funkcje biznesowe.

XPS, ze względu na niższą cenę, jest modelem bardziej dostępnym dla większości konsumentów. A słabsze chipy X1 Extreme i słaba żywotność baterii, w szczególności, to trudne tabletki do przełknięcia po tak wysokiej cenie. Ale nadal istnieje rynek na X1 Extreme – i jeśli chcesz poświęcić trochę mocy, trochę pieniędzy i trochę żywotności baterii dla wyjątkowych zalet ThinkPada, prawdopodobnie wpadniesz w to.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook