GryRTV

Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Nano: rozświetl ją

Jeśli korzystałeś już z ThinkPada, prawdopodobnie wiesz 90% tego, czego możesz oczekiwać od ThinkPada X1 Nano. Wszystkie zszywki są tutaj. Ma czarną obudowę z włókna węglowego, dyskretne przyciski na górze touchpada, mechaniczną przesłonę prywatności, logo ThinkPad na podpórce pod nadgarstki i (oczywiście) czerwoną końcówkę wskaźnika na środku klawiatury.

Ale jedna rzecz jest wyjątkowa w X1 Nano: jest to najlżejszy ThinkPad, jaki kiedykolwiek wyprodukował Lenovo. Zaczynając od zaledwie 1,99 funta, Nano nie jest technicznie najlżejszym laptopem na rynku. Ale nadal jest to jedna z najlepszych kombinacji przenośności, jakości wykonania i wydajności, jakie można kupić.

Lenovo wprowadziło również kilka innych przydatnych poprawek, chociaż nie są to poprawki, które koniecznie zauważysz, patrząc na maszynę. Nie ma tu zbyt wiele do przemyślenia: to mniejszy, lżejszy ThinkPad. Lenovo nie wymyśliło koła na nowo, ale wprowadzone przez niego aktualizacje odniosły sukces w utrzymaniu Nano wśród szybko wprowadzających innowacji rówieśników.

Wypustka klawiatury w ThinkPad X1 Nano.

Klawiatura jest „prawie pełnowymiarowa”.

Oto, co nowego w Nano, oprócz jego lekkiej konstrukcji. Ma ekran 16:10, funkcję, którą wiele tegorocznych ThinkPadów wprowadza po raz pierwszy. Ma nowy procesor Intel 11. generacji i jest certyfikowany przez program Intel Evo (który jest sposobem na sprawdzenie, czy laptop zawiera najnowsze funkcje, takie jak Thunderbolt 4, Wi-Fi 6, natychmiastowe wybudzanie i szybkie ładowanie). Istnieje kilka ulepszonych funkcji bezpieczeństwa, w tym czytnik linii papilarnych dopasowany do chipa i chip dTPM 2.0, które będą szczególnie godne uwagi dla użytkowników biznesowych.

To, co wisi nad tym werdyktem, to oczywiście cena Nano. Technicznie rzecz biorąc, zaczyna się od 2499 USD, a maksymalny wynosi 3719 USD. Dobra wiadomość jest taka, że ​​produkty Lenovo są bardzo często przecenione, a obecne ceny sprzedaży w momencie publikacji wahają się od 1149 do 2231 USD.

Nano jest wysoce konfigurowalny. Jest wyposażony w Core i5-1130G7, Core i5-1140G7, Core i7-1160G7 lub Core i7-1180G7, z których wszystkie obsługują technologię Intel vPro. Możesz także wybrać 8 GB lub 16 GB pamięci RAM, od 256 GB do 1 TB pamięci SSD oraz ekran dotykowy lub ekran bez ekranu dotykowego (oba o rozdzielczości 2160 x 1350). Jest nawet opcja Linuksa. Mój model recenzji (na którym działa Windows 10 Pro) jest pośrodku, z czterordzeniowym Core i7-1160G7, 16 GB pamięci, 512 GB pamięci i bezdotykowym wyświetlaczem. Osoby zainteresowane ekranem dotykowym powinny zauważyć, że te modele są cięższe (2,14 funta) i trochę grubsze.

Płacisz wyższą cenę za wagę Nano i dodatkowe funkcje biznesowe. Na przykład porównywalny Dell XPS 13 z moim modelem testowym kosztuje 1599,99 USD i 2,64 funta (ponad pół funta cięższe niż ta jednostka).

To powiedziawszy, waga Nano jest zdumiewająca. Czuję, że nic nie niosę, trzymając to nawet jedną ręką. Z łatwością włożyłbym go do torebki lub wrzucił do plecaka i zapomniał, że tam jest. Kilka porównań: jest o pół funta lżejszy niż ThinkPad X1 Carbon Gen 9. Jest prawie o funta lżejszy niż ThinkPad X13, a także najnowszy MacBook Air. To już laptopy znane ze swojej przenośności, a Nano jest zauważalnie szczuplejszy.

Laptop osiąga to bez poświęcania trwałości, co często jest problemem w przypadku ultralekkich urządzeń. Obudowa jest solidna – na klawiaturze i ekranie jest tylko odrobina zginania, a byłbym bardzo wygodny, szarpiąc go w teczce. Lenovo twierdzi, że Nano został „przetestowany pod kątem 12 metod certyfikacji na poziomie wojskowym”, więc jest też to.

Porty po lewej stronie ThinkPad X1 Nano.

Gniazdo audio i dwa Thunderbolt 4 (Type-C) po lewej stronie.

Przycisk zasilania w ThinkPad X1 Nano.

Przycisk zasilania po prawej stronie. Brak portów.

Jestem też bardzo zadowolony z wyświetlacza 16:10, który jest mniej więcej tej samej wysokości, co typowy 14-calowy ekran 16: 9. Oprócz dodatkowej przestrzeni w pionie, jest ostrzejszy niż wyświetlacz 1080p i zapewnia ładny obraz.

Dostępny jest również system głośników Dolby Atmos, który obejmuje dwa głośniki niskotonowe skierowane do góry i dwa skierowane w dół. Laptop ma fabrycznie załadowany Dolby Access, który jest jedną z moich ulubionych aplikacji audio. Możesz przełączać się między ustawieniami wstępnymi dla filmów, muzyki i innych scenariuszy (a także profili niestandardowych), a ustawienia powodują wyraźną różnicę. Możesz także spersonalizować zestaw czterech mikrofonów do różnych zastosowań, w tym połączeń konferencyjnych i rozpoznawania głosu.

Mój jedyny żart z obudową to klawiatura. To świetna klawiatura i mała czerwona wypustka jest tam, jeśli chcesz jej użyć. Ale klawisze Fn i Ctrl są zamieniane z miejsc, w których znajdziesz je na innych klawiaturach laptopa – za każdym razem, gdy chciałem nacisnąć Ctrl, naciskam Fn. Po tygodniu użytkowania jeszcze się do tego nie przyzwyczaiłem.

Teraz chcę wyrazić się jasno: wiem, że tak układa się klawiatury ThinkPad od zarania dziejów. Wiem też, że możesz zamienić dwa klawisze w BIOS-ie. Mimo to, jeśli nie jesteś obecnie użytkownikiem ThinkPad, pamiętaj, że albo będziesz potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do tego układu klawiatury, albo będziesz używać źle oznaczonych klawiszy.

Kamera internetowa ThinkPad X1 Nano z zamkniętą przesłoną zapewniającą prywatność.

Tak wygląda kamera internetowa z zamkniętą migawką.

Logo ThinkPad X1 na pokrywie ThinkPad X1 Nano.

Jeśli zapomniałeś, to jest ThinkPad.

Wybór portów jest również ograniczony, chociaż nie jest to unikalne w przypadku cienkich urządzeń. Otrzymujesz dwa porty USB-C i gniazdo audio, a wszystkie znajdują się po lewej stronie.

Pod względem wydajności X1 Nano wykonał świetną robotę. To nie jest to, co chciałbyś kupić do wymagających zadań, takich jak ciężkie gry lub edycja wideo, ale nadążał z moimi goglami kart Chrome, arkuszami kalkulacyjnymi i aplikacjami do przesyłania strumieniowego bez zacinania się. Nigdy nie słyszałem żadnego hałasu wydobywającego się z maszyny ani nie czułem zauważalnego ciepła, nawet gdy pracowałem z dość obciążonymi ładunkami.

ThinkPad X1 Nano stoi na kanapie, lekko pochylony w prawo, otwarty.  Na ekranie zostanie wyświetlona strona główna The Verge.

„Obwody zapobiegające smażeniu się” zapewniają, że ładowarki USB-C wysyłają prawidłowe napięcie.

Jak wspomniano wcześniej, Nano ma wiele nowych funkcji bezpieczeństwa, które pojawią się w ThinkPadach 2021 w całej linii. Najbardziej przydatne było narzędzie wykrywające obecność, które automatycznie blokuje urządzenie, gdy nie jesteś przed nim, i odblokowuje je, gdy wrócisz. ThinkPady nie są jedynymi laptopami biznesowymi, w których zastosowano tę technologię, ale są one wygodne i dobrze działały w moich testach. Możesz go również wyłączyć, jeśli cię przeraża. W innym miejscu obok touchpada znajduje się czujnik odcisków palców dopasowany do czujnika (kwalifikator oznacza, że ​​rejestracja odcisków palców, przechowywanie wzorów i dopasowywanie biometryczne odbywa się bezpośrednio w czujniku). Czujnik wykorzystuje również sztuczną inteligencję do rozróżniania prawdziwych i fałszywych palców, na wypadek, gdyby był to twój problem.

ThinkPad X1 Nano zamknięty, widziany z góry.

Górna część Nano to hybrydowy materiał z włókna węglowego, a spód to magnezowo-aluminiowy.

Logo Lenovo na pokrywie ThinkPad X1 Nano.

Wykrywanie obecności człowieka umieszcza laptopa w „nowoczesnym stanie gotowości”, gdy jesteś bezczynny.

Jedyną cechą, która nie jest tutaj całkiem gwiezdna, jest żywotność baterii. Średnio między ładowaniami osiągałem 6 godzin i 38 minut przy moim codziennym przepływie pracy (około tuzina kart Chrome z rzeczami biurowymi, takimi jak e-maile, Slack, Dokumenty i Arkusze Google, sporadyczne strumieniowanie Spotify i YouTube, z jasnością około 200 nitów). To w porządku i nie jest to nieoczekiwane, ponieważ Nano ma tylko baterię 48 Wh, ale często widzę ponad siedem godzin bez maszyn w tej cenie. Oznacza to, że jeśli Twoje obciążenie pracą jest podobne do mojego, możesz nie przeżyć całego dnia roboczego za opłatą. Ładowarka 65 W potrzebowała 43 minut, aby naładować urządzenie do 60 procent.

W ThinkPadzie X1 Nano Lenovo wykorzystuje swoje mocne strony. Dostajesz wygodną klawiaturę i touchpad, czerwoną wypustkę i wydajny procesor w wytrzymałym systemie, który jest trwały. Nano wnosi do stołu nowy czynnik – podwozie, które (tylko) nie przekracza dwóch funtów. Grupa docelowa jest tutaj jasna: użytkownicy biznesowi, którzy lubią tradycyjny wygląd i sposób działania ThinkPada i są skłonni zapłacić więcej za ultralekką maszynę.

Główne kompromisy to żywotność baterii i wybór portu. Żadne z nich nie jest absolutną katastrofą dla Nano, ale oznacza to, że część użytkowników może uznać konkurencyjne laptopy biznesowe za bardziej praktyczne. Istnieje wiele ultraprzenośnych laptopów biznesowych o znakomitej żywotności baterii, bardziej przydatnych portach i porównywalnej wadze (np. Asus ExpertBook B9450 i HP Elite Dragonfly). To powiedziawszy, użytkownikom, którzy są przywiązani do marki ThinkPad i chcą najlżejszego światła, zapewni X1 Nano.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook