RTV

Recenzja LG Gram 17 (2021): klasa sama w sobie

Wcześniej dużo czytałem o tym, jak to jest używać, trzymać i pisać na LG Gram, ale to nie odbiło się od imponującego pierwszego wrażenia, jakie zrobiło, gdy użyłem nowego Gram 17 po raz pierwszy – zwłaszcza to większy model. Gram 17 ma imponujący 17-calowy wyświetlacz, ale ma tylko trzy funty, co jest wystarczająco lekkie, żebym mógł nosić go jedną ręką. Klawiatura jest przyjemna w pisaniu z zaskakującą wrażliwością dotykową i skokiem klawiszy, a żywotność baterii wystarcza na cały dzień pracy, nawet przez większość drugiego. To cichy laptop i nawet pod presją jego wentylatory nie były na tyle głośne, żebym raz usłyszał.

Gram przekazuje swoje największe punkty sprzedaży – lekkość i długowieczność – więc skutecznie przyćmiewa niektóre utrzymujące się drobne problemy. Obejmują one układ klawiatury, do którego może być trudno dostosować. Na przykład klawisz num lock jest zbyt łatwy do przypadkowego naciśnięcia, ponieważ znajduje się tuż obok klawisza Backspace, a jedyny klawisz funkcyjny znajduje się zbyt daleko od najważniejszych przycisków w rzędzie funkcji, co sprawia, że ​​regulacja głośności jedną ręką jest rozciągliwa. Wreszcie, duży gładzik nie zawsze dobrze radzi sobie z odrzucaniem dłoni. Są to ważne rzeczy dla każdego laptopa, nie mówiąc już o tym, który ma sporo dodatkowej nieruchomości, której należy użyć, aby uniknąć takich wad.

Ten nowy model na 2021 to głównie aktualizacja specyfikacji, a nie przegląd projektu w porównaniu z wersją 2020. Ale to dobra aktualizacja. Wewnątrz jedynej konfiguracji LG 1799 USD Gram 17 (od końca marca był dostępny za 1699 USD), jest teraz czterordzeniowy procesor Intel Core i7 11. generacji, który obiecuje – i faktycznie zapewnia – lepszą wydajność i dłuższą żywotność baterii niż model 2020, mój kolega Recenzja Moniki Chin. Ponadto szybsza pamięć RAM LPDDR4X 4 266 MHz tego modelu, z czego 16 GB, prawdopodobnie odgrywa rolę w zwiększeniu prędkości. Nie jest to drastycznie inny komputer w użyciu niż wcześniej, ale tym razem może działać bardziej niezawodnie.

LG Gram 17

LG spakowało tutaj wiele kluczy, ale nie jest to tak logicznie rozplanowane, jak mogłoby być.

LG Gram 17

Duży rozmiar ekranu i proporcje 16:10 zapewniają treściom dużo miejsca do oddychania.

Podczas uruchamiania mojej zwykłej kolekcji około 10 kart w Microsoft Edge do pracy, przy jednoczesnym działaniu Slacka i Spotify, wydajność w ogóle się nie zacinała. To absolutne minimum testów kompetencji dla laptopów, więc w przypadku czegoś bardziej wymagającego wyeksportowałem z naszego Skraj zespół wideo za pośrednictwem Adobe Premiere Pro. Zeszłorocznemu modelowi zajęło to 30 minut, ale ten zajmuje około 11 minut. To nie jest dobre dla laptopów, które kładą większy nacisk na moc, zwykle kosztem ciężaru, ale jest to wystarczająca poprawa, aby cena Gram 17 była nieco łatwiejsza do uzasadnienia. Razer Book 13 z tym samym procesorem wypadł tylko o minutę szybciej w tym teście, ale Gram jest na równi z najnowszym Dell XPS 13 i Asus ZenBook 14.

Bateria jest również zadziwiająco dobra – i lepsza niż wcześniej. Z tą samą partią aplikacji, o której wspomniałem wcześniej, Gram 17 wytrzymał cały dzień roboczy i przez cały następny, około 12 godzin później. Jeśli szukasz laptopa, który może pracować przez cały dzień bez ładowarki, niezależnie od tego, czy prowadzisz rozmowy wideo, czy nie, to jest ten na Twojej podręcznej liście. Ma tę samą baterię 80 Wh, co zeszłoroczny model, co nadal robi wrażenie, biorąc pod uwagę lekki profil Gram 17.

Podobnie jak w wersji 2020 jest ładowanie przez USB-C. Firma LG oferuje teraz zasilacz USB-C 65 W zamiast ładowarki 48 W dostarczanej z poprzednim modelem. Można go szybciej naładować za pomocą dołączonego klocka (który nie jest większy niż kompaktowy power bank), ale pełne napełnienie zajmuje kilka godzin.

To podsumowuje największe zmiany w tegorocznym Gram 17. Jest też kilka mniejszych poprawek, które mi się spodobały. Rozmieszczenie portów zostało przesunięte w bardziej logiczny sposób. Po lewej stronie znajduje się port Thunderbolt 4 (można go używać do ładowania, przesyłania danych lub podłączania do wyświetlacza), jeden port USB-C 4.0 Gen 3, gniazdo słuchawkowe i port HDMI. Po prawej stronie znajdują się dwa porty USB Type-A 3.2 Gen 2 obok gniazda kart microSD i blokady Kensington.

LG Gram 17

Port Thunderbolt 4, port USB-C 4.0, gniazdo słuchawkowe i port HDMI znajdują się po lewej stronie.

LG Gram 17

Po prawej stronie Gram 17 ma dwa porty USB typu A i slot na kartę microSD.

Jeśli szukasz 17-calowych laptopów, ciężko będzie Ci znaleźć coś lżejszego niż Gram. Jego waga wynosi 2,98 funta, czyli trochę więcej niż 13-calowy MacBook Air. Dell XPS 17 jest jednym z głównych konkurentów LG w tej dziedzinie, ale jego model bazowy waży ponad półtora funta więcej. Jeśli otrzymasz model XPS 17, taki jak ten, który sprawdziliśmy w lipcu 2020 r., Waży prawie tyle samo, co dwa Gram 17 przy 5,53 funta. Ta dodatkowa waga zapewnia większą moc i dedykowany procesor graficzny w Dellu, ale jeśli chcesz tylko dużego, przenośnego ekranu do produktywności, Gram jest więcej niż zdolny.

Jak wspomniała moja koleżanka Monica Chin w swojej recenzji LG Gram 17 z 2020 roku, ten laptop nie wygląda. Nadal nie układa się w stos obok wysokiej klasy konstrukcji XPS 17, która ma aluminiową obudowę. Gram ma twardy korpus pokryty stopem magnezu, ale wygląda i wydaje się plastyczny. To powiedziawszy, technicznie nie ma nic wadliwego w jego konstrukcji i wydaje się lepszy niż większość laptopów z czarnego aluminium, które próbowałem oprzeć się odciskom palców. Niektórzy ludzie wolą, aby jego konstrukcja nie odstała zbytnio, nawet gdy podświetlana klawiatura jest włączona.

LG Gram 17

Czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk zasilania działa konsekwentnie zgodnie z przeznaczeniem.

LG Gram 17

Kamera internetowa 720p generuje rozmyty obraz, ale jest to użyteczna jakość.

Coś mniejszego, czego żałuję, że LG oferowane z tym modelem to opcja matowego wyświetlacza. Ultrabooki rzadko je mają, ale trudno mi się skupić na tym, co dzieje się na ekranie, kiedy widzę odbicie wszystkich wydarzeń w moim mieszkaniu, wpatrujących się we mnie. Gdziekolwiek używasz tego laptopa, odblaski mogą stanowić duży problem, tak jak w przypadku telewizora. Nie oznacza to, że wyświetlacz Gram 17 jest ostry i żywy. Jest to panel bezdotykowy IPS WQXGA (2560 x 1600) z własnego działu wyświetlaczy firmy i sprawia, że ​​wszystko wygląda doskonale dzięki 99-procentowemu pokryciu gamy kolorów DCI-P3. Jeśli ekran dotykowy jest dla Ciebie ważny, laptopy LG Gram 2 w 1 są wyposażone w ten ekran. LG był jednym z pierwszych producentów laptopów z systemem Windows, który przeszedł na współczynnik proporcji 16:10, podobnie jak Gram 17. Zapewnia nieco bardziej pionową przestrzeń do pracy na ekranie w porównaniu z wyświetlaczami 16: 9. Jest to najbardziej korzystne dla produktywności (widzisz więcej informacji jednocześnie, więc potrzeba mniej przewijania), ale w przypadku większości filmów pełnoekranowych, które oglądasz, będziesz mieć czarne pasy.

Gram jest mało bloatware, co uwielbiam oglądać. Jest dostarczany z wbudowaną Alexą firmy Amazon, chociaż wymaga aktywacji, zanim będzie można korzystać z usługi. Kilka innych preinstalowanych aplikacji to McAfee LiveScan i pakiet narzędzi dla twórców firmy CyberLink. W porównaniu z niektórymi innymi laptopami, z których ostatnio korzystałem, takimi jak Acer Predator Triton 300 SE, Gram nie rzuca wyskakujących powiadomień na twoją twarz za każdym razem, gdy go używasz.

LG Gram 17

Klawisze mają skok 1,6 mm i dają się wyczuć podczas pisania.

LG Gram 17

Projekt Gram nie wyróżnia się, ale niektórym może się to spodobać.

Do wyboru jest kilka 17-calowych laptopów i jeszcze mniej modeli tak lekkich jak ten. Tegoroczny LG Gram 17 jest wyjątkowy w tym sensie, że jest potężniejszy niż kiedykolwiek, ale nie rezygnuje z przenośności. Co dziwne, jedyna konkurencja, z jaką w tej chwili ma do czynienia, pochodzi z LG. 16-calowy Gram jest lżejszy i tańszy, ale ma ten sam projekt, rozmiar ekranu, wybór portu, pojemność baterii i specyfikacje (poza tym, że ma znacznie mniej pamięci) za 1399 USD. Możesz znaleźć taki, który ma taką samą pamięć 1 TB jak Gram 17 za 1599 USD. Jeśli cena 1799 USD Gram 17 jest zbyt droga, przynajmniej masz alternatywę, która prawdopodobnie zapewni te same świetne wyniki.

Ale jeśli cena nie jest problemem i chcesz zaskakująco przenośnego i wydajnego laptopa z dużym ekranem, Gram 17 jest klasą samą w sobie.

Fotografia: Cameron Faulkner / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook