Różności i nowinki technologia

Recenzja MacBook Air (M1, 2020): rewolucja na komputerach Mac

Prawie osiem miesięcy po przetestowaniu nowego MacBooka Air recenzuję kolejny (wstaw tutaj mem DJ Khaled). Rosnąca pandemia nie powstrzymała Apple przed produkcją urządzeń – w rzeczywistości wydaje się, że Apple rywalizuje o Większość produktów wprowadzonych na rynek w ciągu jednego roku nagroda.

Z pozoru nowy MacBook Air jest identyczny ze swoim starszym o osiem miesięcy bliźniakiem. Ma tę samą aluminiową obudowę z recyklingu, identyczną (i świetną) klawiaturę Magic Keyboard i… tylko dwa cholerne porty USB-C – chociaż używają standardu USB4 do szybszej transmisji danych.

Jednak w środku obie maszyny nie mogły być dalej od siebie. Nowy model jest jednym z pierwszych komputerów Mac wykorzystujących procesor M1 zaprojektowany przez Apple.

Apple buduje swoje komputery przy użyciu chipów Intela od 2006 roku. Jednak w tym roku rozpoczął proces wprowadzania laptopów i komputerów stacjonarnych z wewnętrznymi chipami. Wytwarzając własny krzem, Apple zyskuje większą kontrolę nad sprzętem i oprogramowaniem – taką samą, jaką ma na iPhonie i iPadzie, które również wykorzystują chipy zaprojektowane przez Apple.

Spędź dzień z nowym MacBookiem Air, a ulepszenia są natychmiast zauważalne. Jest tak potężny, jak wiele komputerów Mac z wyższej półki z procesorem Intel, przekraczając ograniczenia prędkości MacBooka Air wyższego poziomu z początku tego roku. M1 to nie ewolucja Maca, to rewolucja Mac.

Chip and Dip

Jedynymi dostępnymi dotychczas laptopami z M1 są MacBook Air 999 USD i 13-calowy MacBook Pro za 1299 USD. Podstawowy MacBook Air ma o jeden rdzeń graficzny mniej niż droższy Pro, ale po raz pierwszy tak jest przeważnie uzyskując taką samą wydajność w obu. Mówię głównie dlatego, że MacBook Air nie ma wentylatora. Oznacza to, że nie będzie w stanie maksymalnie wykorzystać chipa, podczas gdy wentylatory w MacBooku Pro utrzymają go w chłodzie i pozwolą procesorowi pracować ciężej przez dłuższy czas.

: Apple

Czy brak fana ma znaczenie? Dla większości ludzi nie. MacBook Air z łatwością miażdży swojego poprzednika pod względem wydajności. W teście porównawczym procesorów Geekbench 5, nowy jednordzeniowy MacBook Air (1692) przewyższył 16-calowego MacBooka Pro z 2019 roku (1207) i prawie dorównał mu pod względem wydajności wielordzeniowej (7264 w porównaniu z 7536). W warunkach rzeczywistych pierwszym miejscem, w którym zauważyłem drastyczną poprawę, był Safari. Jest gładki jak maślany iz łatwością obsługuje ponad 30 tabletek. (Lubię przypięte karty, dobrze?)

Aplikacje takie jak Safari, które zostały zaprojektowane dla nowego procesora M1, są szybkie i zgrabne. Nie widziałem jeszcze ani jednego jąkania ani przerwy od nich. Dobrą wiadomością jest to, że aplikacje stworzone z myślą o Intelu mogą nadal działać doskonale dzięki Rosetta 2, procesowi tłumaczenia, który pomaga aplikacjom stworzonym dla starej architektury x86 działać na krzemie Apple. Przy pierwszej próbie pobrania jednej z tych aplikacji pojawi się monit o zainstalowanie Rosetty. Instalacja zajmuje kilka dodatkowych sekund, a reszta procesu przebiega normalnie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook