FotoGryNowościOprogramowanieRTV

Recenzja Microsoft Surface Duo: nie całkiem

Pasek powiadomień zablokował się. Niektóre aplikacje zawieszają się. Kamera ciągle się obraca.

To kilka z wielu notatek, które zrobiłem podczas testowania nowego telefonu Microsoftu, dwuekranowego Surface Duo. W ciągu ostatnich dwóch tygodni napotkałem tak wiele błędów, że musiałem zacząć je zapisywać, aby śledzić. Prawdopodobnie po zapoznaniu się z opiniami innych recenzentów i mnie, firma Microsoft przesłała aktualizację do naszych urządzeń kilka dni wcześniej niż planowano. Po aktualizacji oprogramowanie stało się bardziej stabilne, ale wiele pozostają błędy i dziwactwa. Nawet po usunięciu największych zmarszczek, używanie Duo jest nadal frustracją.

Dwa wyświetlacze nie są problemem; w rzeczywistości są wzorowe. Czy kiedykolwiek korzystałeś z dwóch monitorów komputerowych w tym samym czasie? Trudno potem wrócić do jednego ekranu i to samo dotyczy tutaj. Ale tym, co pozbawia Duo jego mobilnego uroku wielozadaniowości, jest glitchy oprogramowanie, które sprawia, że ​​ten telefon za 1400 USD wydaje się być w toku. I chociaż Microsoft nie chce nazywać tego telefonem, to właśnie tym jest Duo i nie jest to jeden z kilku kluczowych obszarów.

Podwójna cecha

: Microsoft

Surface Duo nie jest pierwszym smartfonem z dwoma ekranami, ale pojawia się w czasie, gdy firmy dziko eksperymentują z projektami telefonów. Na przykład Samsung i Motorola sprzedają urządzenia ze składanymi ekranami o różnych kształtach i rozmiarach. Ale zamiast dostosować się do tej nowej (i delikatnej) technologii składanego szkła, Microsoft stawia na podejście oparte na dwóch ekranach, które ma nadzieję, że będzie dobrodziejstwem dla produktywności. Planuje nawet dwuekranowy laptop z systemem Windows na 2021 rok.

Tym, co czyni Duo jeszcze bardziej wyjątkowym, jest to, że jest to pierwsza próba Microsoftu w Androidzie (i telefonie) od czasów Nokii. Dlaczego nie użyć systemu Windows zamiast systemu operacyjnego Google? Aplikacje. System operacyjny Windows Phone firmy został uszkodzony, ponieważ nie przyciągał aplikacji innych firm, a Microsoft nie popełnia dwa razy tego samego błędu. Sklep Google Play ma prawie każdą aplikację, którą chcesz, w tym te stworzone przez firmę Microsoft. I oczywiście, możesz zainstalować aplikacje Microsoftu na dowolnym innym telefonie z Androidem, ale uruchamianie ich w Duo jest wyjątkowe. Microsoft ma tu coś: dwa ekrany są lepsze niż jeden.

W stanie zamkniętym Surface Duo wygląda jak mały papierowy notatnik i to całkiem ładny. W przeciwieństwie do wielu nowoczesnych technologii jest ciepły i zachęcający, jakby otwarcie go odkryło sekrety wszechświata. Podnieś go i wydaje się lżejszy, niż wygląda. Jego zaskakująca grubość ułatwia również trzymanie i przenoszenie (w przeciwieństwie do moich doświadczeń z niektórymi innymi telefonami z dwoma ekranami), chociaż jest szeroki, więc może nie pasować do kieszeni spodni (ledwo pasuje do mnie).

Na zewnątrz, która jest owinięta szkłem, znajduje się tylko logo Microsoft. Każdy telefon składany lub z dwoma ekranami, który widzieliśmy do tej pory, ma jakiś mały lub duży ekran zewnętrzny do sprawdzania powiadomień, a podobało mi się tutaj. Doceniam, że nie przeszkadzają mi alerty, ale wielokrotne otwieranie Duo w celu sprawdzenia czasu może szybko wydawać się uciążliwe.

Możesz zostawić ją otwartą, ale nie ma zawsze aktywnego wyświetlacza; nadal będziesz musiał nacisnąć przycisk zasilania lub użyć czujnika odcisków palców, aby wybudzić ekran. Oba znajdują się na prawej krawędzi obok rockera głośności. A skoro o tym mowa, krawędzie Duo są tak płaskie i cienkie, że wydają się ostre. Zalecam użycie dołączonego silikonowego zderzaka – jest miękki i ułatwia rozerwanie dwóch ekranów.

Ale to, co zrobiło na mnie największe wrażenie, to fakt, że w przeciwieństwie do telefonów ze składanymi ekranami, które mają chwiejny start ze względu na delikatne komponenty, Surface Duo nie jest delikatny. To ma sens. W końcu to tylko dwa ekrany połączone zawiasami. Zawias jest największym obszarem długotrwałego niepokoju w każdym urządzeniu składanym, ale ekrany Duo obracają się w przód iw tył tak samo płynnie, jak robili to za pierwszym razem, gdy się nim zajmowałem.

Podoba mi się, że 360-stopniowa konstrukcja zawiasu pozwala ustawić telefon w różnych orientacjach. Możesz obrócić jeden ekran całkowicie do tyłu w trybie pojedynczego ekranu, rozłożyć oba ekrany płasko, jeśli chcesz korzystać z dwóch ekranów, lub użyć jednego ekranu jako podpórki, aby drugi był podparty podczas oglądania filmów.

Sparuj Amor

: Microsoft

Po otwarciu Duo zobaczysz dwa 5,6-calowe wyświetlacze AMOLED. Wygląda na to, że ktoś zespawał ze sobą dwa iPady Mini, grube ramki i wszystko. Ale to jest magia Duetu. Jako osoba, która siedzi przed dwoma monitorami komputerowymi od ponad pięciu lat, korzyści płynące z posiadania dwukrotnie większej powierzchni ekranu są natychmiast oczywiste. Masz możliwość naprawdę wielozadaniowość z dwiema aplikacjami obok siebie, bez uczucia ograniczenia przez mniejsze, węższe wyświetlacze na telefonach z jednym ekranem.

Zwykle mam otwartą aplikację do obsługi wiadomości, taką jak Slack lub Telegram, na jednym ekranie, podczas gdy przeglądam Twittera lub Reddita na drugim. Dzięki temu monitorowanie czatów i odpowiadanie na nie jest bardzo łatwe. Bardzo lubię też używać nieaktywnego ekranu do przeglądania i otwierania powiadomień. W ten sposób nie przerywa mojej głównej działalności. Jeszcze bardziej przydatne jest dotknięcie łącza w dowolnej aplikacji, a Duo intuicyjnie otwiera je na drugim ekranie, jeśli nie jest używane. Więc jeśli ktoś wyśle ​​mi wiadomość z linkiem, nie muszę wychodzić z rozmowy, żeby ją obejrzeć.

Bardzo lubię też używać par aplikacji. Możesz zmusić dwie aplikacje do jednoczesnego uruchamiania na obu ekranach, a uruchomienie Slacka i Gmaila było pierwszą rzeczą, którą robię każdego dnia. Może to zabrzmieć jak mały szczegół, ale po prostu mnie tworzy czuć bardziej produktywny.

Inne rzeczy, które robiłem na dwóch ekranach, to oglądanie Netflix podczas przeglądania innej aplikacji społecznościowej (lub grania w grę) i używanie Map Google na jednym ekranie podczas przesyłania wiadomości na drugim. Szczególnie lubię czytać Wydma za pomocą aplikacji Kindle. Możesz przeciągnąć dowolną aplikację na środek dwóch ekranów, aby objąć ją na obu ekranach, a ponieważ aplikacja Kindle została zoptymalizowana pod kątem tego układu, czujesz się jak… czytając książkę.

Własne aplikacje Microsoftu są zoptymalizowane tak, aby obejmowały dwa ekrany. Program Outlook wyświetla listę wiadomości e-mail na lewym ekranie, a zawartość wybranej wiadomości e-mail po prawej stronie. Microsoft News również robi coś podobnego: przeglądaj swój kanał wiadomości po lewej i przeczytaj wybrany artykuł po prawej. Niestety, zdecydowana większość aplikacji nie wygląda dobrze po rozpiętości z powodu zawiasu pośrodku. Na przykład Gmail pokaże listę e-mailową po lewej stronie, ale treść wiadomości e-mail jest nieco złapana na środku zawiasu, co utrudnia odczytanie tekstu.

Dużą wadą tej konstrukcji z dwoma ekranami jest to, że utrudnia pisanie – nie tyle w trybie jednoekranowym, w którym jeden ekran znajduje się za drugim, ale gdy oba wyświetlacze są otwarte. Klawiatura Microsoft SwiftKey ma kilka pomocnych sztuczek. Możesz go unosić lub przykleić do lewej lub prawej krawędzi telefonu do obsługi jedną ręką. Najbardziej lubię pisać tą drugą metodą, ale nie powiedziałbym, że jest to wygodne. Pisanie przez przeciąganie poprawia wrażenia, ale chciałbym, aby SwiftKey był dokładniejszy. Nie polecam przełączania się na inną klawiaturę, jako rzeczy będzie wyglądać dziwnie.

Jeśli używasz Duo jak mini laptopa, możesz mieć klawiaturę na dolnym ekranie, a wybraną aplikację na górze. Jest tak źle, jak się wydaje. Pisanie na szkle, jakby to była fizyczna klawiatura, wcale nie jest przyjemne. Poza tym jest wystarczająco dużo problemów z oprogramowaniem, aby mnie irytować.

Niedokończona powierzchnia

I to prowadzi mnie do najgorszej części w Surface Duo. Byłem zirytowany dużo. Zaledwie wczoraj, w pośpiechu, aby wyjść za drzwi, abym mógł pojechać rowerem do domu moich rodziców po kilka rzeczy, Duo opóźniło mnie o kilka minut. Chciałem tylko otworzyć Mapy Google i rozpocząć nawigację. Zamiast tego powitano mnie poważnymi zacięciami w wydajności, kilkoma zawieszeniami i długimi czasami ładowania. Ponowne uruchomienie telefonu pomogło.

Duo jest zasilany przez Qualcomm Snapdragon 855, flagowy układ, który był w dziesiątkach telefonów z Androidem 2019. Wiem, że jest w stanie zaoferować stosunkowo płynne wrażenia, więc jasne jest, że problem tkwi w optymalizacji oprogramowania.

Co jeszcze poszło nie tak? Gest przesuwania w górę systemu Android, aby przejść do domu, działa o połowę krócej (wymaga kilku przesunięć), i to samo dotyczy przesunięcia w dół, aby zobaczyć cień powiadomienia. Duo czasami zamienia dotknięcia ekranu w długie naciśnięcia. Ponadto zdecydowanie sugeruję wyłączenie automatycznego obracania; jest tak czuły, że ekran zmienia orientację za każdym razem, gdy nieco obniżysz telefon.

Aparat też jest frustrujący. Jest tylko jeden 11-megapikselowy czujnik. Zdjęcia, które robi, są dość kiepskie w nocy i ledwo wystarczające w biały dzień. Jeszcze bardziej irytujące jest żonglowanie, które musisz wykonać, robiąc zdjęcie obiektu przed tobą. Przełącz Duo w tryb pojedynczego ekranu i skieruj aparat w dal. Brzmi to dość łatwo, ale Duo może nie nadążyć, pozostawiając Cię wpatrującego się w pusty ekran. Kilka rzutów później i będzie działać, ale do tego czasu straciłem zainteresowanie robieniem zdjęć.

Microsoft twierdzi, że aparat nie jest „w centrum uwagi”. Ale Duo był jedynym telefonem w mojej kieszeni przez ostatnie dwa tygodnie, z moją podstawową kartą SIM. Jeśli nie posiadam profesjonalnego aparatu, czym jeszcze mam robić zdjęcia? W dzisiejszych czasach można robić całkiem dobre zdjęcia na większości telefonów; Microsoft po prostu musi działać lepiej.

Byłbym niedbały, gdybym nie wskazał wszystkich innych brakujących funkcji, które są obecnie standardem w większości telefonów z wyższej półki. Nie ma NFC, więc nie możesz używać Duo do dokonywania płatności zbliżeniowych, na czym bardzo polegałem podczas pandemii. Ładowanie bezprzewodowe byłoby fajne, biorąc pod uwagę dziwne położenie portu USB-C. Jest na dole, ale nie pośrodku, a spędziłem zbyt wiele minut w ciemności, próbując się podłączyć. Nie ma wodoodporności, łączności 5G ani gniazda na kartę MicroSD, jeśli potrzebujesz więcej miejsca. Jest też po prostu jeden głośnik na lewym ekranie i jest bardzo cichy.

Nadejdą aktualizacje

Z drugiej strony Duo ma dwa bardzo ładne ekrany, które są wystarczająco jasne, aby widzieć w słoneczne dni na zewnątrz. Bateria o pojemności 3577 mAh również mnie nie zawiodła, zwykle kończąc dzień z około 40 proc. Możesz podłączyć Duo do komputera z systemem Windows lub laptopa, aby wyświetlać teksty, powiadomienia, zdjęcia i nie tylko, tak jak na telefonach Samsung Galaxy Note. Co więcej, Microsoft planuje wydawać comiesięczne aktualizacje, które usuwają błędy, dodają nowe funkcje i zapewnią bezpieczeństwo urządzenia.

Jest szansa, że ​​wiele problemów, które napotykam na Duo, zniknie za kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli tak, to świetnie. Dzięki temu Duo będzie solidnym telefonem z dwoma ekranami. Ale to duże „jeśli” i nie jestem przekonany, że to się zmieni że wiele. Niezależnie od tego, czy się to zmieni, czy nie, jest to nadal telefon pierwszej generacji dla pierwszych użytkowników, szczególnie tych, którzy mają pieniądze do spalenia.

Ale to, co ma tutaj Microsoft, jest obiecujące. Jestem głęboko przekonany, że urządzenia mobilne obsługujące wiele ekranów to przyszłość, a Duo ugruntowało tę koncepcję. Dzięki dodatkowemu ekranowi czuję, że mam dość miejsca do oddychania. Chciałbym tylko, żeby to doświadczenie było o wiele bardziej dopracowane niż jego obecny stan. Już myślę o następcy Duo – mam nadzieję, że Microsoftowi uda się za drugim razem.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook