FotoNowościOprogramowanie

Recenzja Microsoft Surface Pro X (2020): ARM zyskuje więcej mocy

Co za różnica w roku.

Uwielbiałem projekt Surface Pro X, kiedy w zeszłym roku zestawiłem go z Surface Pro 7, ale w praktyce to urządzenie zasilane ARM nie było do końca gotowe. Nie mogłem zainstalować wielu aplikacji, których używam codziennie, a nawet przeglądarka Chromium Edge firmy Microsoft nie była dostępna. Musiałem polegać na emulowanej wersji Chrome, która działała słabo, i po prostu zrezygnowałem z uruchamiania niektórych moich ulubionych aplikacji. To nie było przyjemne doświadczenie.

Microsoft powraca w tym roku z odświeżonym 1499 USD Surface Pro X i niewiele zmieniło się pod względem sprzętowym. Model 2020 zawiera zaktualizowany procesor Microsoft SQ2, który obiecuje lepszą wydajność i żywotność baterii. Ale prawdziwa historia jest taka, jak wiele zmieniło się w obsłudze aplikacji Windows na ARM w ciągu ostatniego roku.

Mogę teraz uruchamiać większość potrzebnych aplikacji na tym nowym Surface Pro X i większość z nich działa dużo lepiej niż rok temu. Zakończyłem recenzję oryginalnego Pro X, żałując, że nie ma w nim chipa Intela. W tym roku nie jestem tego taki pewien wymagania już chip Intela.

Sprzęt komputerowy:

Podstawowy sprzęt Surface Pro X nie zmienił się w tym najnowszym modelu. Microsoft nadal używa tego samego 13-calowego ekranu dotykowego PixelSense, z jego świetnymi kątami widzenia, współczynnikiem proporcji 3: 2 i przyciętymi ramkami. Są dwa porty USB-C, złącze Surface i, cóż, nic więcej. Nie ma gniazda microSD, ale możesz otworzyć drzwi z tyłu, które zapewniają dostęp do gniazda nanoSIM i wymiennego dysku SSD. Nadal nie ma też gniazda słuchawkowego.

Jednak w tym roku Microsoft oferuje nową opcję kolorystyczną. Jest to klasyczne „platynowe” srebro, które jest dostępne na większości innych urządzeń Surface i jest dostępnych wiele kolorowych pokryw Type Cover. Podobnie jak w zeszłym roku klawiatura Signature jest dostarczana w pakiecie z piórem Slim Surface Pen za 269,99 USD lub można ją kupić bez pióra za 139,99 USD.

Klawiatura Microsoft Signature Keyboard jest dostępna osobno.

Nie byłem wielkim fanem tej nowej klawiatury w zeszłym roku, ponieważ wydawała się o wiele bardziej chwiejna niż zwykłe klawiatury Surface Pro. Najnowsza klawiatura Signature jest tutaj nieco ulepszona i nie zauważam już, że odcina ona części paska zadań tak bardzo.

Wewnątrz Surface Pro X Microsoft używa swojego układu SQ2, wariantu Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 5G, bez obsługi 5G. To rozczarowujące, że nie widzę tutaj 5G, nawet jeśli sieci nie są w pełni zbudowane, aby wykorzystać jego ulepszone prędkości i zasięg. Nadal możesz go używać z sieciami LTE.

Mimo że ten projekt sprzętu pochodzi sprzed roku, nadal go kocham. To naprawdę najlepszy projekt Surface, jaki kiedykolwiek widziałem od firmy Microsoft. Chociaż jest to udoskonalenie w stosunku do linii Surface Pro, wszystko, od zaokrąglonych krawędzi do przyciętych ramek, po prostu wygląda i świetnie się sprawdza. Mam nadzieję, że Microsoft może w końcu wcisnąć chip Intel do tej obudowy.

Oprogramowanie, aplikacje i żywotność baterii

Chociaż sprzęt jest w większości taki sam, oprogramowanie zdecydowanie doczekało się pewnych ulepszeń w tym roku. Oczywiste jest, że rok w aktualizacjach oprogramowania i zgodności aplikacji przyniósł dużą różnicę. Oryginalna wydajność Surface Pro X była trochę nieregularna, aplikacje działały z opóźnieniem, a system od czasu do czasu powolny wznowił działanie ze stanu wstrzymania. Nie doświadczyłem żadnego z tych problemów z tym najnowszym modelem.

W rzeczywistości ten nowy Surface Pro X z łatwością mija ekran rozpoznawania twarzy Windows Hello i prosto na pulpit systemu Windows. Microsoft twierdzi, że nie wprowadził konkretnych zmian w Windows Hello, ale dla mnie wszystko jest o wiele płynniejsze.

Spotify rzucił Surface Pro X na kolana w zeszłym roku, ale zauważyłem, że jest to teraz 64-bitowa aplikacja ARM i uruchamia się bez zabijania reszty systemu. Renderowanie okładek albumów nadal zajmuje trochę więcej czasu, niż oczekiwałbym, ale jest znacznie lepsze niż to, czego doświadczyłem na oryginalnym Surface Pro X. Discord również tym razem czuje się trochę lepiej i widzę mniej problemów z wydajnością podczas rozmów. Mogę również instalować aplikacje takie jak Clatter, ShareX czy Tweeten bez błędów i problemów.

Ale nie wszystkie problemy ze zgodnością aplikacji całkowicie zniknęły. Jeśli jesteś przyzwyczajony do integracji Dropbox z Eksploratorem plików, musisz zamiast tego zdecydować się na podstawową aplikację Windows Store. Aplikacje, które integrują się z powłoką systemu Windows, nadal nie są obsługiwane.

Adobe obiecał również rok temu, że przeniesie wszystkie swoje aplikacje Creative Cloud na Surface Pro X, ale wciąż czekamy na datę premiery. Na te zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych i chmury aplikacje na Surface Pro X prawdopodobnie będą długo czekać.

Surface Pro X (2020) w porównaniu z oryginalnym Surface Pro X.

Podczas gdy Adobe czeka nadal, możesz założyć, że aplikacje komputerowe Creative Suite firmy będą działać na najnowszym Surface Pro X. Niestety tak nie jest. W zeszłym roku mogłem uruchomić program Photoshop na Surface Pro X, ale teraz nie możesz w ogóle zainstalować żadnych aplikacji Creative Suite. Instalator Adobe wyświetla teraz błąd informujący, że nie jest dostępny dla tego urządzenia. Oznacza to, że nie mogę nawet zainstalować wersji programu Photoshop z 2018 roku, której mogłem używać w zeszłym roku. I nie, żadna wersja Lightroom nie będzie działać. To bardzo rozczarowujące, jak na urządzenie, które może być idealne do szybkiej edycji zdjęć lub wideo w ruchu.

To, co naprawdę zmieniło dla mnie Surface Pro X, to przeglądarka Chromium Edge firmy Microsoft. Miało to najbardziej znaczący wpływ na nowy Surface Pro X, ponieważ jest to aplikacja, której najczęściej używam na laptopie. Chrome działał boleśnie wolno na oryginalnym Surface Pro X, ponieważ działał w trybie emulacji jako aplikacja 32-bitowa.

Natywna wersja Edge działa tak płynnie, jakby działała na zwykłym laptopie Intela. Trudno zauważyć różnicę w mojej codziennej pracy. Większość czasu spędzam w przeglądarce do pracy, a nawet do oglądania filmów z YouTube, korzystania z Twitcha i czytania treści online.

Wielką obietnicą laptopów ARM jest żywotność baterii. Niektórzy twierdzą, że żywotność baterii wynosi 23 godziny, a nawet Microsoft twierdzi, że ten nowy Surface Pro X powinien działać przez 15 godzin. Rzeczywistość jest wciąż odległa, ponieważ wiele aplikacji nadal działa emulowanych i osiąga żywotność baterii.

Edge naprawdę pokazuje jednak potencjał Surface Pro X. Ta hybryda tabletu i laptopa działa najlepiej, gdy aplikacje takie jak Edge są dla niej zoptymalizowane, a tego typu aplikacje pomagają również w wydłużaniu żywotności baterii. Ten zaktualizowany model zapewnia mi co najmniej 8 godzin pracy na baterii, przy użyciu mieszanki aplikacji komputerowych i intensywnego korzystania z przeglądarki Edge. Jeśli używasz wielu emulowanych aplikacji, co zrozumiałe, skróci to żywotność baterii, co widzieliśmy w Chrome na Pro X w zeszłym roku.

Tył Surface Pro X ma 10-megapikselowy aparat.

Smak przyszłości opartej na architekturze ARM

Korzystanie z tego urządzenia w ciągu ostatniego tygodnia z pewnością dało mi nową nadzieję na nowe laptopy z procesorem ARM. Najnowszy Surface Pro X Microsoftu to lepsze spojrzenie na przyszłość laptopa ARM, która była obiecana od lat.

Nie wydaje się już, że laptopy z procesorem ARM są futurystyczne lub niezupełnie gotowe. Surface Pro X wygląda teraz jak większość zwykłych laptopów z systemem Windows i może nawet nie potrzebować wsparcia Adobe i innych, aby naprawdę zabłysnąć. Zdecydowana większość aplikacji komputerowych została przeniesiona na wersję 64-bitową, a firma Microsoft ma zamiar zapewnić obsługę emulacji aplikacji x64 dla systemu Windows na ARM. To powinno rozwiązać większość utrzymujących się problemów ze zgodnością aplikacji, ale nadal będziemy musieli zobaczyć w pełni natywne 64-bitowe aplikacje ARM, aby kontrolować żywotność baterii.

Ponieważ Apple ma wypuścić własne komputery Mac z chipami z procesorem ARM, wyścig w kierunku laptopów ARM może wkrótce przyspieszyć. Microsoft jest na czele, prowadząc z pięknym sprzętem, który nadal potrzebuje oprogramowania, aby nadrobić zaległości. Ale potencjał tej rewolucji ARM jest znacznie bardziej zaawansowany, a zarówno Microsoft, jak i Qualcomm ścigają programistów, aby przekonać ich do pełnego przeniesienia aplikacji do ARM.

Nie mogę wystarczająco podkreślić potencjalnego elementu w przypadku Surface Pro X. Ponieważ Microsoft oferuje model podstawowy ze starszym procesorem SQ1 za 999,99 USD, wydaje się, że jesteśmy na skraju tego, że laptopy z systemem Windows z procesorem ARM staną się znacznie tańsze i zdolny.

Duży problem polega na tym, że płacisz 1499 USD za wspaniałe urządzenie Surface z zasilaniem ARM i takim potencjałem. Surface Pro X może nie być eksperymentem dla Microsoftu lub Qualcomm, ale 1499 USD to duża cena za piękny sprzęt, który wciąż ma pewne słabości oprogramowania.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook