Oprogramowanie

Recenzja modułu przełącznika ściennego Philips Hue: Nareszcie inteligentny

Bez wątpienia natknąłeś się na taśmowane przełączniki światła, takie jak ten na powyższym zdjęciu, jeśli kiedykolwiek spędzałeś czas w Airbnbs. Do diabła, może masz niektóre z nich w swoim własnym inteligentnym domu. Bez oceny, wszyscy tam byliśmy, dlatego właśnie zainstalowałem moduł przełącznika ściennego Philips Hue we własnym domu.

Wielu fanów inteligentnych domów może prześledzić swoją obsesję wstecz do pierwszych żarówek Hue wprowadzonych na rynek w 2012 roku jako ekskluzywny sklep Apple Store. Ale żarówki Hue, podobnie jak wszystkie inteligentne żarówki, mają kilka zaczepów. Po pierwsze, do działania wymagają stałego źródła energii. Oznacza to, że stracisz kontrolę nad tą fantazyjną żarówką Hue wiszącą nad stołem kuchennym, gdy tylko ktoś wyłączy włącznik światła. Aby rozwiązać ten problem, wiele osób wyłącza mechanizm przełącznika taśmą lub atrapą płytki ściennej, tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że fizyczne elementy sterujące są przydatne, gdy ty lub twoi współlokatorzy i goście nie mogą zawracać sobie głowy wydaniem polecenia lub wyciągnięciem telefonu. Kupują więc pilota Hue i przyklejają go do ściany. Ta komedia błędów jest następnie powtarzana w kółko, aż do domu pełnego niedopasowanych przełączników ściennych i uzasadnionych obaw o priorytety życiowe.

Istnieje mały przemysł rozwiązań na rynku wtórnym, w tym ściemniacz Aurora firmy Lutron, który znajduje się na przełączniku światła. Jednak Philips nigdy nie odniósł się do tego bezpośrednio, aż do teraz. Nowy moduł przełącznika ściennego Hue za 39,95 USD rozwiązuje te problemy, czyniąc większość istniejących przełączników ściennych Hue inteligentnymi.

Zauważ, że powiedziałem Inteligentny odcień, nie mądry. Dzieje się tak, ponieważ przełącznik, który ponownie podłączysz do modułu Hue, może sterować tylko żarówkami Hue, a nie zwykłymi niedrogimi światłami, takimi jak inne inteligentne przełączniki. Niemniej jednak jest przeznaczony dla fanów zarówno inteligentnych świateł, jak i inteligentnych przełączników, oferując zalety obu, o ile są w stanie znieść koszty i uwięzienie ekosystemu.

Moduł przełącznika ściennego firmy Philips Hue należącej do Signify jest urządzeniem znacznie prostszym, niż się początkowo wydaje. Zasadniczo jest to pilot zdalnego sterowania Zigbee bez przycisku do świateł Hue. Dodajesz przyciski, podłączając moduł Hue do standardowego przełącznika oświetlenia domowego. Przełącznik + moduł Hue działa jako pilot zdalnego sterowania Hue, niezależnie od tego, czy jest schowany w ścianie, czy nie, ponieważ moduł Hue jest zasilany jedną baterią pastylkową CR2450 (w zestawie). Pozwala to upewnić się, że moduł Hue i przełącznik działają prawidłowo z konfiguracją Hue przed podłączeniem wszystkiego z powrotem do ściany. Oznacza to również, że w pewnym momencie w przyszłości będziesz musiał wszystko rozebrać, aby wymienić baterię, ale nie przez co najmniej pięć lat, według Philips Hue.

Zasilany bateryjnie moduł Hue można przetestować przed zamontowaniem go w ścianie.

Udało mi się zainstalować moduł przełącznika Philips Wall Hue za istniejącym przełącznikiem w mojej pralni w około piętnaście minut. Kroki były dość proste, ale będziesz potrzebować wystarczająco dużo wolnego miejsca w skrzynce elektrycznej za przełącznikiem, aby pomieścić moduł przełącznika odcienia 4,3 x 1,0 x 3,8 cm (0,51 x 0,39 x 1,5 cala). Powinieneś także czuć się komfortowo pracując z elektrycznością domową – jeśli nie, to znajdź kogoś, kto jest elektrykiem lub wezwij go.

Wszystko zawarte w module przełącznika ściennego Hue. Może to wyglądać na skomplikowane, ale tak nie jest.

Moduł przełącznika Hue jest podłączony do mojego przełącznika ściennego, a stare przewody domowe są przekierowane do pomarańczowego złącza przewodu.

Instalacja jest prosta dzięki samouczkom wideo dostarczonym przez Philips Hue. Po wyłączeniu zasilania na moim wyłączniku, usunąłem zespół przełącznika ze ściany. Następnie odłączyłem dwa przewody elektryczne podłączone do mojego przełącznika kołyskowego i przekierowałem je do małego złącza przewodu dostarczonego przez Hue, aby zamknąć obwód i upewnić się, że gniazdo żarówki nigdy nie będzie pozbawione zasilania. Następnie podłączyłem parę przewodów dostarczonych przez Hue do modułu Hue iz powrotem do włącznika światła w tych samych miejscach, w których zostały usunięte dwa przewody domowe.

Moduł przełącznika Hue jest dodawany do aplikacji Hue i mostka Hue (wymagane), tak jak każde światło lub akcesoria Hue. Po przypisaniu modułu do sterowania żarówką Hue w mojej pralni, pozostało tylko wsunąć moduł przełącznika Hue do puszki ściennej i ponownie zamontować przełącznik.

Moduł Hue można przypisać do sterowania wieloma światłami Hue w pomieszczeniu lub strefie zdefiniowanej przez Hue lub w moim przypadku tylko jedną żarówką Hue. Przełącznik można ustawić tak, aby działał jako proste włączanie / wyłączanie lub przełączanie między wstępnie zdefiniowanymi scenami Hue przypisanymi do jednego, dwóch lub trzech naciśnięć.

Aplikacja Hue umożliwia przypisywanie naciśnięć przycisków do scen.

Sceny nie działały zbyt dobrze na moim przełączniku kołyskowym, ponieważ „naciśnięcie” jest rejestrowane tylko po ruchu włączania / wyłączania, co oznacza, że ​​musiałbym przełączać przełącznik w górę, w dół, w górę, w dół, w górę, aby przełączyć przypisaną scenę do trzeciego naciśnięcia. A ponieważ moja pralnia i tak nie wymaga nastrojowego oświetlenia, zdecydowałem się na prosty przełącznik włączania / wyłączania.

Moduł przełącznika ściennego Philips Hue rozwiązuje problem polegający na tym, że ktoś przekręca włącznik światła i powoduje, że inteligentna żarówka staje się bezużyteczna. Chociaż czasami gubi rytm, powodując przełączenie w odwrotną orientację. Przez kilka tygodni, kiedy go instalowałem, zauważyłem, że podniesienie przełącznika włącza światło w niektóre dni, a wyłącza w inne. Oznacza to, że moduł nie wyzwolił światła gdzieś po drodze, mimo że został zainstalowany pośrodku mojego stosunkowo małego domu, który jest pokryty silnym sygnałem Zigbee wytwarzanym przez dziesięć innych świateł Hue i akcesoriów wtykowych.

Aby sprawdzić wskaźnik awaryjności, włączałem i wyłączałem przełącznik 100 razy z jednosekundową przerwą między nimi. Światło nie zareagowało prawidłowo pięć razy, co przekłada się na awaryjność na poziomie 5 procent. To nic wielkiego, chyba że jesteś pedantem w takich sprawach. Po pierwsze, uważam, że gdy włącznik jest w górnym położeniu, światło powinno być zawsze włączone, tak jak papier toaletowy powinien być rozwijany w kierunku użytkownika, a maty do suszenia mokrych stóp. Te rzeczy nie podlegają negocjacjom w moim domu.

Aplikacji Hue nie można również skonfigurować tak, aby moduł przełącznika ściennego automatycznie wyłączał światło po określonym czasie. Byłoby to idealne rozwiązanie dla mojej pralni, która jest tak naprawdę szafą, która jest używana tylko przez kilka minut na raz, aby załadować i wyjąć pranie. W związku z tym po kilku tygodniach dodałem do pokoju czujnik ruchu z Aqary, aby automatycznie wyłączać światło, gdy ruch nie jest już wykrywany. (Możesz także trzymać się ekosystemu Hue i zamiast tego użyć bardziej wydajnego czujnika ruchu Hue 39,99 USD).

Inni notabli:

  • Moduł posiada dwa wejścia pozwalające na sterowanie dwoma pojedynczymi przełącznikami lub jedną jednostką z podwójnym klawiszem.
  • Moduł współpracuje również z przełącznikami przyciskowymi, których zaletą jest możliwość ściemniania światła.
  • Moduł płynnie włącza i wyłącza światła, a nie nagle za pomocą lampy błyskowej.

Więc teraz mam żarówkę Hue za 14,99 USD, moduł przełącznika ściennego Hue 39,95 USD i czujnik ruchu za 15 USD, aby wymienić żarówkę LED za 99 centów, której używałem wcześniej. To łączny koszt 70 dolarów za zautomatyzowanie prostego zadania i zaoszczędzenie trochę energii, ponieważ nie udało mi się nauczyć moich dzieci, jak wyłączać żarówkę za 1 dolara.

Czy było warto?

To zależy. Jeśli jesteś podobny do mnie i możesz pozwolić sobie na irracjonalne podekscytowanie inteligentnym oświetleniem i cieszenie się godzinami spędzonymi na konfigurowaniu narzędzi open source, takich jak HomeBridge, do działania na Raspberry Pi, to tak, warto. Dla wszystkich innych jest to trochę skomplikowane.

Moduł przełącznika ściennego Philips Hue może zjednoczyć dwa przeciwstawne obozy automatów domowych, które, co nie powinno dziwić, wyznają poważną religię, jeśli chodzi o prymat inteligentnych żarówek w porównaniu z inteligentnymi przełącznikami.

Zwolennicy inteligentnych żarówek zachwalają kontrolę, jaką mają nad kolorami i opcjami ściemniania swoich świateł. Na przykład żarówki Hue są kompatybilne z funkcją oświetlenia adaptacyjnego Apple, która umożliwia automatyczne dostosowywanie świateł Hue do chłodniejszych kolorów w ciągu dnia i cieplejszych w nocy. To miłe, ale nadal istnieje problem z przełącznikami zabijającymi moc. Tymczasem zwolennicy inteligentnych przełączników korzystają z nieskończonego wyboru niedrogich ozdobnych płyt czołowych i typów przełączników do wyboru, a także tanich standardowych żarówek. Ale ograniczają się do przełączania mocy lub ściemniania światła, nie zmieniając jego koloru lub dyskretnie kontrolując różne żarówki w tym samym obwodzie.

Moduł Hue zgrabnie łączy te dwa światy, oferując zalety obu. Wady to pewna zwiększona złożoność dla fanatyków inteligentnych żarówek (którzy i tak często kupują fizyczne piloty) i zwiększony koszt dla zwolenników inteligentnych przełączników. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla każdego, kto może sobie pozwolić na znaczne inwestycje w ekosystem Philips Hue obejmujący wysokiej jakości urządzenia bogate w funkcje, które działają na każdej większej platformie inteligentnego domu.

Moduł Hue nie jest dla Ciebie, jeśli chcesz, aby zwykłe tanie żarówki były inteligentne. W tym celu istnieje wiele alternatyw. Mam na przykład kilka przełączników i ściemniaczy fal Z firmy Duewi, ale dostępnych jest również kilka rozwiązań Zigbee, które znajdują się za istniejącymi przełącznikami, podobnie jak moduł Hue. Na przykład Aqara tworzy niedrogie (i czasami trudne do znalezienia) moduły przełączników ściennych (z przewodem neutralnym i bez), które sprawiają, że istniejące przełączniki są inteligentne, ale są zasilane z sieci i działają z dowolnym standardowym oświetleniem, w przeciwieństwie do modułu Hue. Możesz nawet poprawić sytuację dzięki doskonałym zamiennikom przełączników i ściemniaczy firmy Lutron, jeśli możesz sobie na nie pozwolić.

Jeśli już zainwestowałeś w Hue lub chcesz nim być, to moduł przełącznika ściennego Philips Hue dobrze radzi sobie z dwiema rzeczami. Zgrabnie rozwiązuje problem niereagujących żarówek podłączonych do przełączników ściennych, które od dawna nękają inteligentne światła Hue, jednocześnie pozwalając czerpać korzyści zarówno z inteligentnych świateł, jak i inteligentnych przełączników. Moduł przełącznika ściennego Philips Hue jest już dostępny w Europie w cenie 39,95 EUR / 34,99 GBP i przybywa do Stanów Zjednoczonych pod koniec czerwca za 39,95 USD.

Fotografia: Thomas Ricker / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook