GryOprogramowanieRTV

Recenzja MSI GP66 Leopard: treść ważniejsza niż styl

Jeśli szukasz platformy do gier, która jest o krok wyższa niż budżetowy budżet, ale nadal jest tańsza niż najbardziej efektowne komputery na rynku, szukasz linii Leopard firmy MSI. Z ceną początkową wynoszącą 1599 USD (1899 USD w testach), 2021 GP66 Leopard ma te same topowe układy, takie jak GE66 Raider firmy MSI i Asus ROG Strix Scar 15, i umieszcza je w mniej ekscytującej, tańszej obudowie. . W tym przypadku jest to ośmiordzeniowy procesor Intel Core i7-10870H i zupełnie nowa mobilna karta graficzna Nvidii RTX 3070 – komponenty, które zobaczysz również w luksusowych flagowych grach na całej płycie.

To jasny argument przemawiający za GP66. Jeśli chcesz pójść na kompromisy (szczególnie jeśli chodzi o obudowę i żywotność baterii), możesz uzyskać wysoką wydajność w grach w średniej cenie. Szczególnie dzięki RTX 3070, są to jedne z najlepszych szybkości klatek, jakie znajdziesz poniżej 2000 USD.

GP66 Leopard to przeróbka modelu GP65 Leopard 2019. Oprócz RTX 3070, MSI dokonało co najmniej jednej ważnej zmiany: swojego projektu. Zmiany są subtelne, ale składają się na maszynę, która wygląda trochę bardziej profesjonalnie i trochę mniej dla graczy.

Po pierwsze, GP66 jest zauważalnie cieńszy – ma 0,92 cala grubości, podczas gdy jego poprzednik miał 1,08 cala grubości. Zastosowano również nowy projekt zawiasów, który pozostawia mniej widoczną przestrzeń między wyświetlaczem a klawiaturą i ma ułatwić otwieranie klapki jedną ręką. MSI wysłało atrapę GP65 specjalnie w celu zweryfikowania tego twierdzenia i mogę potwierdzić, że GP66 jest znacznie łatwiejszy do otwarcia. Pokrywa, która miała czerwone logo MSI na GP65, jest cała czarna na GP66, a dwie wypukłe wypukłości na środku GP65, które nadały laptopowi charakterystyczny wygląd „dla graczy”, zniknęły.

Ale klawiatura to miejsce, w którym Leopard dojrzał najbardziej. Firma MSI wyeliminowała sztywne dyskretne zatrzaski GP65 na rzecz gładkiego, nowoczesnego touchpada. Klawisze klawiatury, które wyglądały i wydawały się dość plastyczne w ostatnim modelu, zostały ulepszone do szerszej konstrukcji, która bardziej przypomina te z linii Razer Blade. (Nie martw się: pozostaje podświetlenie RGB każdego klawisza.) Nie ma też niezgrabnych dedykowanych przycisków, które GP65 miał do przełączania zasilania i profili wentylatorów.

Nie oznacza to, że jest to najlepiej wykonany laptop na świecie. Obudowa jest trochę plastyczna w porównaniu do wielu droższych modeli, a touchpad nie był tak gładki, jak bym chciał – często zdarzało mi się, że moje palce się ślizgają. Ale mimo wszystko jestem zadowolony z przebudowy. To gładszy, bardziej elegancki wygląd – Leopard na 2021 rok.

Jeszcze jedna zmiana konstrukcyjna: MSI przeniosło kilka portów na tył obudowy. Jest tam jeden port USB 3.2 Gen 2 typu C z DP1.4, jeden HDMI 2.0, jeden RJ45 i jeden port zasilania, a także port USB 3.2 typu A i gniazdo audio combo po lewej stronie i dwa gniazda typu A USB 3.2 po prawej stronie. Oznacza to, że GP66 faktycznie ma mniej portów niż jego poprzednik, który był w stanie zmieścić się w miniDP 1.4, oddzielne wejścia i wyjścia audio oraz czytnik kart SD (choć według recenzentów ten czytnik był frustrująco wolny). Z drugiej strony posiadanie tak wielu portów upchanych razem po bokach urządzenia może sprawić, że zarządzanie kablami będzie frustrującym przedsięwzięciem, więc cieszę się, że MSI było w stanie je rozłożyć. W szczególności przydatne jest posiadanie portów USB-A po obu stronach.

Przejdźmy do drugiej nowości w tej maszynie: RTX 3070. Ta karta graficzna została zaprezentowana na konferencji Nvidia na targach CES 2021 dwa tygodnie temu, wraz z resztą nowej linii mobilnej RTX 3000. Nvidia twierdzi, że chip zapewni prędkość do 1,5 raza większą niż systemy RTX 2070. W moich testach GP66 nie do końca wykazywał tak duże nierówności na każdym tytule, ale nie było to zbyt daleko.

(Moja jednostka testowa zawierała również procesor Intel Core i7-10870H, 32 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci, oprócz wyświetlacza 1920 x 1080 240 Hz z czasem reakcji 3,5 ms.)

TL; DR to prawie każda gra, w którą chcesz grać, możesz grać. Wszystkie gry tutaj zostały przetestowane na najwyższych możliwych ustawieniach i żadna z nich nie sprawiała RTX 3070 żadnych problemów. GP66 średnio 96 klatek na sekundę Horizon Zero Dawn; rozgrywka wyglądała fantastycznie, bez widocznego jąkania. To średnio 75 klatek na sekundę na bardzo wymagających Red Dead Redemption II, przy minimum 55 klatkach na sekundę we wbudowanym teście gry. Są to znacznie lepsze wyniki niż te, które widzieliśmy w przypadku flagowego modelu MSI GE66 Raider i Asus ROG Strix Scar 15, oba używają RTX 2070 Super i oba kosztują kilkaset dolarów więcej za porównywalne specyfikacje. Jest to również (co nie jest zaskakujące) krok naprzód w stosunku do high-endowego GS66 Stealth MSI, który jest wyposażony w RTX 2070 Super Max-Q.

MSI Gp66 Leopard widziany z góry, w połowie zamknięty.

Smok MSI pozostał, ale czerwony zniknął.

Śledzenie promieni również nie stanowiło problemu: Leopard osiągnął 82 FPS Shadow of the Tomb Raider z funkcją w ustawieniu Ultra. Raider i Strix osiągały średnio odpowiednio 70 i 67 fps w tym tytule.

Dzięki tytułom e-sportowym możesz w pełni wykorzystać ekran 240 Hz. GP66 osiągnął maksimum Rocket League (co zwiększa się do 250 klatek na sekundę) i średnio 169 klatek na sekundę Overwatch (gdzie Raider osiągał średnio tylko 124 fps).

Leopard wykorzystuje system „Cooler Boost 5” firmy MSI, który obejmuje dwa wentylatory i sześć rurek cieplnych. Chłodzenie było dobre przez cały czas; procesor nigdy nie przekroczył 88 stopni Celsjusza podczas grania. Nigdy nie słyszałem fanów podczas mojej zwykłej wielozadaniowości, ale czasami dochodziło do irytującego skowytu cewki, którego zmiana na profil Silent Fan nie zawsze eliminowała.

MSI GP66 Leopard widziany z lewej strony.

Możesz przełączać się między profilami chłodzenia, aby wyeliminować hałas wentylatora, gdy nie obciążasz maszyny.

Podczas gdy niektóre laptopy do gier mogą pełnić funkcję sterowników do pracy z mediami, GP66 nie byłby doskonałym wyborem dla kreatywnych profesjonalistów, ponieważ jego ekran ma maksymalnie 205 nitów. To słabe, nawet jak na laptop do gier średniej klasy. System nie był również tak dominujący w Premiere Pro, jak w grach – wyeksportowanie pięciominutowego, 33-sekundowego wideo, które GS66 Stealth ukończył w trzy minuty i 14 sekund, zajęło pięć minut i 21 sekund. Z drugiej strony, wyświetlacz GP66 pokrywa 100% przestrzeni sRGB i 80% AdobeRGB, co oznacza, że ​​Twoje gry powinny wyglądać ładnie i żywo.

Jeśli chodzi o regularną pracę wielozadaniową i biurową, nie miałem żadnych problemów z wydajnością w GP66. W ostatnim recenzowanym przeze mnie produkcie MSI, GE66 Raider, napotkałem wiele błędów, ale z przyjemnością informuję, że wszystkie zostały naprawione. Aplikacja Dragon Center (w której można wymieniać profile fanów i dostosowywać inne ustawienia) była tak podatna na awarie i glitch, kiedy użyłem jej w październiku zeszłego roku, że MSI musiało skorzystać z mojej jednostki recenzującej i rozwiązać problemy, ale teraz jest dość płynna i responsywna. Wcześniej miałem również problemy z silnikiem SteelSeries, w którym dostosowujesz kolory i efekty klawiatury, ale tutaj był łatwy w użyciu.

Klawiatura MSI GP66 Leopard widziana z góry.

W ogóle nie ma krwawienia z podświetlenia.

Jednak żywotność baterii to główny obszar, w którym GP66 nie wyprzedza konkurencji. Utrzymywałem średnio od trzech i pół do czterech godzin z czterokomorowej cegły 65 Wh, ze stałą wielozadaniowością na kilkunastu kartach Chrome z ekranem o jasności 200 nitów. To nie jest dobra wiadomość dla każdego, kto miał nadzieję pracować w podróży, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak ciężka jest ładowarka 230 W. To urządzenie zostało również fabrycznie wyposażone w program Norton Antivirus, który może zużywać energię, więc pamiętaj, aby go odinstalować, jeśli chcesz mieć jak najdłuższą żywotność. (Wyniki programu Premiere Pro również uległy znacznej poprawie po zlikwidowaniu Nortona).

Wreszcie dźwięk. GP66 zawiera dwa 2-watowe głośniki. Jak to zwykle bywa z głośnikami laptopa, wysokie tony były znacznie mocniejsze niż średnie, a bas i perkusja były przytłumione. Dźwięk z gry był w porządku z przyzwoitą jakością dźwięku przestrzennego – ale nie najlepszy, jaki kiedykolwiek słyszałem i nie tak dobry, jak w przypadku przyzwoitego zewnętrznego głośnika.

GP66 jest również dostarczany z fabrycznie załadowanym oprogramowaniem dostosowującym Nahimic, które umożliwia przełączanie między ustawieniami audio dla muzyki, filmu, komunikacji i gier oraz ręczne dostosowywanie ustawień korektora. Istnieje funkcja „Dźwięk przestrzenny”, którą można włączać i wyłączać (nie zauważyłem dużej różnicy) oraz „Stabilizator głośności”, który ma zapewnić słyszalność dźwięku bez budzenia ludzi (zmieniło to dźwięk, chociaż ja nie był w stanie przetestować jego skuteczności na żadnych współlokatorach). Możesz także dostosować wbudowane mikrofony do konferencji i czatów – są przełączniki do usuwania echa, tłumienia szumów statycznych i tym podobnych.

GP66 Leopard nie jest laptopem idealnym. Pomiędzy plastyczną teksturą, podatnym na poślizg panelem dotykowym, przyciemnionym ekranem i fabrycznie załadowanym bloatware jest jasne, gdzie MSI musiało iść na skróty. I chociaż z pewnością podoba mi się skromna, całkowicie czarna obudowa, gracze, którzy wszędzie potrzebują świateł RGB, mogą nadal preferować modele takie jak Raider i Strix.

Ale Leopard wyróżnia się w najważniejszym obszarze: wydajności gry. Nie tylko wyrzuca z wody budżetowych konkurentów, takich jak Lenovo Legion 5i, ale dzięki nowemu RTX 3070 jest to znaczący krok naprzód w stosunku do dzisiejszych luksusowych laptopów do gier, pozostając jednocześnie dużym krokiem w dół w cenie. Dzięki nowemu, potężnemu chipowi i nowatorskiemu wzornictwu, GP66 Leopard jest doskonałym nowym produktem na początek 2021 roku.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook