GryNowościRTV

Recenzja MSI Prestige 14 Evo: szybka, ale wadliwa

Linia laptopów MSI Prestige 14 jest tradycyjnie sprzedawana twórcom treści. Ale Prestige 14 Evo jest w nieco bardziej mrocznym miejscu. Jest wyceniony poniżej Prestige 14, zaczynając od 1099 USD i nie ma oddzielnego GPU ani ekranu o wysokiej rozdzielczości, który uczyniłby go atrakcyjną maszyną do tworzenia treści. Pomimo swojej nazwy Prestige 14 Evo to laptop do codziennej pracy.

Niestety, to utrudnia sprzedaż. W tym przedziale cenowym 14-calowy laptop jest całkowicie wypełniony po brzegi; istnieje wiele maszyn w porównywalnych cenach, które prawie wszystko robią bardzo dobrze. Laptop z choć jedną istotną wadą będzie miał problem z awansowaniem na szczyt. Niestety Prestige 14 Evo ma ich kilka.

Nie oznacza to, że w urządzeniu nie ma nic wyjątkowego. Prestige to jeden z niewielu 14-calowych laptopów, które można kupić, zawierający Core i7-1185G7, najpotężniejszy układ Intela do ultraprzenośnych urządzeń. Ta recenzja jest moim pierwszym spojrzeniem na flagowy procesor (poza projektem referencyjnym, który miałem przez kilka dni w zeszłym roku) – większość topowych laptopów, które ostatnio recenzowałem, zawiera Core i7-1165G7, który jest krokiem w dół .

To niewątpliwie sprawia, że ​​Prestige 14 Evo jest jednym z najpotężniejszych 14-calowych laptopów Intela, jakie można kupić w jego cenie. Ale czy 1185G7 oferuje znacznie lepszą wydajność niż inne systemy Intela lub MacBooki M1 firmy Apple, aby przeważyć niedociągnięcia w obudowie? Dla większości użytkowników odpowiedź brzmi: nie.

Czytaj więcej: Recenzja MSI Summit B15 i Recenzja MSI Prestige 14

MSI Prestige 14 Evo z przodu, otwarte.  Na ekranie zostanie wyświetlona strona główna The Verge.  Kubek jest po jego prawej stronie, a po lewej kulka i słoik z masonem do połowy wypełniony wodą.  W tle są rośliny.

Tutaj jest z przodu.

Jeśli widziałeś lub korzystałeś z zeszłorocznego Prestige 14, obudowa nie różni się znacząco. Evo ma tę samą lekką konstrukcję ze składanym zawiasem, czytnikiem linii papilarnych w lewym górnym rogu touchpada i przyzwoitą klawiaturą, która jest plastyczna, ale ogólnie wygodna. Mój model jest „carbon grey”, ale wykończenie jest również w kolorach „rose pink” i „pure white”.

Jedną z aktualizacji, którą prawdopodobnie zauważysz, jest nowe logo. Klasyczny smok MSI ogranicza się do modeli przeznaczonych do gier; Prestige ma teraz te same, stare litery MSI, co biznesowa szykowna seria Summit. Porty również zostały uporządkowane. Evo zawiera dwa porty USB-C po lewej stronie, a także USB-A, microSD i gniazdo słuchawkowe po prawej stronie; zeszłoroczny Prestige miał microSD po lewej stronie i dodatkowe USB-A po prawej. Przykro mi z powodu utraty dodatkowego USB-A (i tego, który jest tylko USB 2.0, który jest starym standardem w tym momencie), ale tak czy inaczej jest to dobry wybór portu.

Tylny prawy róg MSI Prestige 14.

Obudowa ma niebieską nutę na krawędziach.

Klawiatura MSI Prestige 14 Evo widziana z góry.

Tutaj nie widać, ale klawiatura jest podświetlona.

Mam jednak kilka problemów z podwoziem. Po pierwsze to niezły magnes odcisków palców, a już po kilku dniach użytkowania pokrywka pokryta była widocznymi smugami. Ma również nieco plastyczny wygląd, z pewnym wygięciem zarówno na ekranie, jak i na pokładzie. Po drugie, wyświetlacz 1920 x 1080 ma nie tylko ciasny współczynnik proporcji 16: 9, ale jest również przyciemniony, osiągając maksimum przy 248 nitach w moich testach. Oznacza to, że nie będzie to świetny wybór do użytku na zewnątrz lub w innych jasnych warunkach.

Po trzecie, touchpad miał pewne problemy z odrzucaniem dłoni: moja prawa ręka spoczywała naturalnie na prawej połowie touchpada podczas pisania, a kursor nieustannie przeskakiwał po ekranie. (MSI twierdzi, że nie słyszeli wcześniej tej skargi na touchpad Evo.) Wreszcie dźwięk nie jest świetny – jest cienki, bas prawie nie istnieje i nie ma wystarczającej głośności, aby wypełnić pomieszczenie. Możesz sprawdzić moją recenzję zeszłorocznego Prestige 14, aby uzyskać bardziej szczegółowe omówienie wszystkich tych funkcji.

Logo MSI na dolnej ramce MSI Prestige 14 Evo.

MSI zadebiutowało swoim nowym logo w zeszłym roku.

Czytnik linii papilarnych w MSI Prestige 14 Evo.

To nie jest moja ulubiona lokalizacja dla czujnika odcisków palców, jako prawowita.

Największe aktualizacje znajdują się w środku – Evo jest napędzany przez najnowsze procesory Intel 11. generacji. Podstawowy Prestige 14 zawiera Core i5-1135G7, 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci. (Pamięć RAM jest przylutowana i nie ma dodatkowych gniazd, ale można wymienić dysk SSD). Model za 1149 USD, którego używam, zwiększa się do Core i7-1185G7. Oba procesory są wyposażone w zintegrowaną grafikę Intel Iris Xe.

Odkładając na bok obudowę, 1149 USD to dobra oferta dla tego systemu. Porównując ceny, Zenbook 14 Asus z 512 GB pamięci, Core i7-1165G7 i 8 GB pamięci RAM kosztuje 899,99 USD. M1 MacBook Air kosztuje 1449 USD za te same specyfikacje. Jeśli chcesz czegoś z GPU, zwykły Prestige 14 z GTX 1650 Max-Q i 1 TB pamięci kosztuje 1549 USD.

Prestige 14 Evo jest certyfikowany przez platformę Intel Evo, co oznacza, że ​​Intel potwierdził, że spełnia szereg testów wydajności (w tym „całodniową” żywotność baterii i jednosekundowy czas rozruchu) i zawiera nowoczesne udogodnienia, takie jak Thunderbolt 4 i Wi- Fi 6 (Gig +).

Klawiatura MSI Prestige 14 Evo od lewej strony widziana z góry.

Niektóre modele są dostarczane z rękawem.

1185G7 wykonał dobrą robotę z moim standardowym obciążeniem aplikacjami, dziesiątkami kart Chrome, połączeniami Zoom, lekką edycją zdjęć i tym podobnymi. Nigdy nie musiałem dwa razy zastanawiać się nad załadowaniem większej liczby zadań – nie tylko fani nie wariowali podczas mojego normalnego dnia pracy, ale nawet nie słyszałem, jak się kręcą. (Od czasu do czasu słyszałem zawodzenie cewki, co było denerwujące). Klawiatura i spód obudowy również pozostawały chłodne. Doświadczenie było dość porównywalne z korzystaniem z M1 Macbook Air lub dowolnego innego topowego ultraprzenośnego komputera jako codziennego sterownika.

Aby bardziej bezpośrednio porównać 1185G7 z innymi układami (głównie M1 firmy Apple), przeprowadziłem kilka syntetycznych testów porównawczych. Rezultaty były mieszane – możesz je zobaczyć na poniższej tabeli:

Testy porównawcze MSI Prestige 14 Evo

Reper Wynik
Reper Wynik
Cinebench R23 Multi 5538
Cinebench R23 Single 1475
Cinebench R23 Multi w pętli przez 30 minut 5511
Geekbench 5.3 CPU Multi 5769
Geekbench 5.3 CPU Single 1547
Geekbench 5.3 OpenCL / Compute 19037

W naszych testach MacBook Air pokonał Prestige 14 Evo w każdym teście porównawczym z wyjątkiem Geekbench 5.3 OpenCL / Compute i 30-minutowej pętli Cinebench (co ma sens, ponieważ MacBook Air nie ma wentylatora). Szczególnie godne uwagi jest to, że 1185G7 przegrywa z M1 w obu testach jednordzeniowych; wydajność jednordzeniowa jest zwykle mocną stroną Intela, ale nie tutaj.

Porty po prawej stronie MSI Prestige 14 Evo.

Jeden port USB 2.0 typu A, jeden czytnik kart microSD i jedno kombinowane gniazdo audio po prawej stronie.

Porty po lewej stronie MSI Prestige 14 Evo.

Dwa porty Thunderbolt 4 po lewej stronie.

MSI Prestige 14 Evo rozłożył się płasko, patrząc z prawej strony.

Zawias składany podnosi nieco blat ze stołu.

Przeprowadziłem również Prestige 14 Evo przez dwa wymagające zadania w świecie rzeczywistym: Shadow of the Tomb Raider test porównawczy i pięciominutowy, 33-sekundowy eksport wideo 4K w programie Premiere Pro. Wyniki Evo były tutaj dość porównywalne z wynikami MacBooka Air. Evo prowadził Tomb Raider (najniższe ustawienia, natywna rozdzielczość) przy 38 klatkach na sekundę, czyli identycznie, jak w naszych testach Air. Asus Zenbook 14 z procesorem Core i7-1165G7 osiągnął 29 klatek na sekundę w tym samym tytule.

Prestige zakończył eksport w osiem minut i dziewięć sekund. To najszybszy czas, jaki kiedykolwiek widziałem w masowej produkcji maszyny Iris Xe; Zenbook zajął 11 minut i 28 sekund. To powiedziawszy, jest dosłownie tylko kilka sekund szybszy niż MacBook Air, który taktował osiem minut i 15 sekund.

Podsumowując, 1185G7 to wyraźna poprawa w stosunku do chipów Tiger Lake o niższym taktowaniu (ale 1165G7 jest na tyle dobry, że prawdopodobnie nie zauważysz różnicy poza wymagającymi zadaniami). Jego zintegrowana grafika wydaje się być łeb w łeb z tymi z M1. (Szybka synchronizacja Intela jest również prawdopodobnie czynnikiem wpływającym na ten szybki czas eksportu). Jednak syntetyczne testy porównawcze, które są bardziej przybliżonym przybliżeniem możliwości procesora, wskazują, że Prestige może pozostawać w tyle w innych zadaniach, w zależności od obciążenia.

Podczas eksportu zauważyłem rozładowanie baterii pomimo podłączenia laptopa. Okazuje się, że Prestige jest wyposażony w zabezpieczenie przed przeładowaniem, które uniemożliwia mu ładowanie, jeśli jest podłączony powyżej określonego procentu. Możesz przełączać się między profilami pojemności baterii w Centrum biznesu i produktywności MSI.

Wydawało się, że laptop miał problemy z ochłodzeniem chipa, podobnie jak zeszłoroczny Prestige 14 (chociaż ten model miał również oddzielny procesor graficzny, o który musiał się martwić). We wszystkich moich testach procesor był stale w połowie lat 90-tych (w stopniach Celsjusza) – i to było z głośnymi wybuchami wentylatorów.

Żywotność baterii jest w porządku, ale nie najlepsza. Średnio miałem sześć godzin i 12 minut ciągłej, nieprzerwanej pracy z ekranem o jasności około 200 nitów. To nie jest katastrofa, ale tylko trochę wyprzedza poprzedni Prestige 14, który miał oddzielną grafikę i mniejszą baterię. (Z tej maszyny dostałem około sześciu godzin przy takim samym obciążeniu). I jest znacznie gorszy niż MacBook Air, który dał mojemu koledze Dieterowi Bohnowi do 10 godzin ładowania. Z Zenbooka 14 wydostałem się nawet o ponad godzinę więcej. W porównaniu z obydwoma systemami, daje to ogromną żywotność baterii, aby zrezygnować z nieistniejącego lub niewielkiego wzrostu wydajności w świecie rzeczywistym.

Prestige 14 Evo otwarty, widziany z lewej strony.

Prestige 14 Evo waży 2,84 funta i ma 0,63 cala grubości.

Wreszcie Prestige ma fabrycznie załadowane śmieci, w tym Norton, który wysyłał mi irytujące wyskakujące okienka, dopóki go nie odinstalowałem. To jeszcze nie koniec świata, ale wciąż irytujące jest oglądanie laptopa kosztującego ponad 1000 USD. Zauważyłem również, że korzystanie z Centrum Biznesu i Produktywności MSI jest nieco uciążliwe – rejestrowanie moich kliknięć było nieco powolne, a oprogramowanie czasami zawieszało się lub ulegało awarii. (Ma jednak przydatne funkcje, w tym Optymalizator aplikacji, który umożliwia ręczną dystrybucję mocy procesora między programami).

Prestige 14 Evo to funkcjonalne, przenośne urządzenie z potężnym procesorem w środku. Widzenie tak dużej mocy w tak cienkiej obudowie zawsze robi wrażenie. To powiedziawszy, Evo nie wydaje się być całkiem gotowy, aby pomieścić chip lub wymagające zadania, które możesz chcieć wykonać, jeśli szukasz 1185G7. Jest w stanie grać i eksportować, ale widzę, że fani z trudem nadążają.

Z tego powodu mam problem ze znalezieniem obudowy do Prestige 14 Evo w porównaniu z konkurencją. Laptop jest w porządku, funkcjonalny i imponujący w środku – ale od przyciemnionego ekranu i przestarzałego portu po cienki dźwięk i jęk cewki jest zbyt wiele kompromisów, dla których mocny chip musi nadrobić. Dla większości nabywców laptopów, którzy nie potrzebują nieco lepszego ekranu lub oddzielnej karty graficznej, bardziej przystępne cenowo systemy 1165G7, takie jak Zenbook 14, są dostępne bez tych załamań, ale mają lepszą żywotność baterii i prawie takie same korzyści w zakresie wydajności i przenośności. Jeśli chcesz zapłacić nieco więcej, MacBook Air radzi sobie równie dobrze, jeśli nie lepiej, w większości zadań i jest znaczącym krokiem naprzód w prawie każdym innym obszarze. Prestige 14 Evo jest w dziwnym miejscu pośrodku i nie do końca pasuje.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook