GryTelefony

Recenzja Nokia 5.3: tania i niezawodna

Czasami potrzebuję całą moc oferowaną przez flagowy smartfon, na przykład podczas relacji z wydarzeń na żywo (pamiętasz te?). Tweetowanie, robienie zdjęć, przesyłanie zdjęć z mojego bezlusterkowca do telefonu, robienie notatek, notowanie pytań i jednoczesne odpowiadanie członkom zespołu na Slack może być wyczerpujące – dla mnie oczywiście, ale szczególnie w przypadku urządzenia, którego używam. Mocne procesory i mnóstwo pamięci RAM w droższych telefonach sprawiają, że te szybkie chwile są płynne i wolne od frustracji.

Ale obecnie nie robię tak dużo z moim telefonem. Przeglądam Twittera, czytam Reddita, robię zdjęcia w weekend, wysyłam e-maile i wiadomości, oglądam programy przed snem i może gram w grę mobilną lub dwie. Nie potrzebuję już aplikacji do otwierania się w milisekundach i nie potrzebuję superszybkiego przełączania aplikacji. Są szanse, że większość ludzi też nie potrzebuje tych rzeczy, nawet w najbardziej ruchliwe dni. Nokia 5.3, telefon z Androidem poniżej 200 dolarów, może spełniać wszystkie wymagania dotyczące wydajności, jakich większość z nas wymaga od urządzeń mobilnych.

Tanie telefony są coraz lepsze niż kiedykolwiek. Od początku 2020 roku przekonywaliśmy, że nie trzeba wydawać 1000 dolarów na dobry smartfon. Ta Nokia to kolejny świetny przykład tego trendu. Ma pewne kompromisy, które są nieuniknione przy cenie 200 dolarów. Ale jeśli twój budżet nie może się ruszyć, jest to najlepszy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

Duża moc

Nokia 5.3 to jeden z naszych ulubionych niedrogich telefonów.

: Nokia

HMD, firma produkująca telefony sprzedawane pod marką Nokia, ściśle konkuruje z Motorolą pod względem budżetowych urządzeń. Obie firmy mają kilka ofert z najniższego segmentu rynku Androida. Jednak telefony HMD mają pewne mocne strony, które zdarzają się również ujawniać największe słabości urządzeń Motoroli.

Na przykład Motorola skąpi aktualizacji oprogramowania. Jego Moto G Fast (200 USD) otrzyma tylko jedną aktualizację Androida – Android 11 – oraz dwa lata aktualizacji zabezpieczeń co kwartał. Z drugiej strony HMD obiecuje dwie aktualizacje wersji Androida i trzy lata comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń dla Nokia 5.3. Dzieje się tak częściowo dlatego, że jest to smartfon wydany w ramach programu Android One, inicjatywy Google, która wymaga od producentów przestrzegania pewnych zasad dotyczących działania oprogramowania na urządzeniu. Niemniej jednak, rozszerzona i częstsza obsługa oprogramowania oznacza bardziej bezpieczny telefon, który potencjalnie działa dłużej, z mniejszą liczbą błędów i większą liczbą nowych funkcji w czasie.

Motorola nie zawiera również czujnika NFC w G Fast. Ten czujnik umożliwia korzystanie z płatności zbliżeniowych, takich jak Google Pay – coś, co robię częściej, ponieważ ogranicza liczbę dotykanych powierzchni. Jednak ten czujnik NFC jest obecny w Nokii 5.3. Brzmi to jak drobiazg, ale czasami znajdowałem się bez portfela i przydatne jest posiadanie opcji płacenia telefonem za różne rzeczy.

Poza tymi dwoma punktami Nokia 5.3 ma wiele wspólnego ze swoim odpowiednikiem Moto. Wykorzystuje ten sam procesor Qualcomm Snapdragon 665 z 3 gigabajtami pamięci RAM i podobnie wydajność jest po prostu OK. Są chwile, w których może czuć się zgryźliwie, i są chwile, kiedy słaby procesor pokazuje swoje ograniczenia, na przykład gdy otwieranie aplikacji trwa zbyt długo. Ale nigdy nie spotkałem wystarczająco długiej przerwy, która sprawiłaby, że zacisnąłem zęby; Liczę to jako wygraną.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook