Foto

Recenzja Oppo Find X3 Pro: chiński telefon do pokonania

Być może znasz Oppo jako firmę nieprzejrzysto powiązaną z OnePlus, ale ostatnio stała się ona wiodącym producentem smartfonów w Chinach – beneficjentem spadku sprzedaży spowodowanego sankcjami Huawei nawet na rodzimym rynku. Jako taki, nowy flagowy Find X3 Pro jest ważnym telefonem dla firmy, stanowiąc okazję do umocnienia swojej pozycji jako głównego gracza w smartfonach premium.

Tym razem Oppo nie zatrzymuje Find X3 Pro w Chinach. Firma nadal nie sprzedaje telefonów w USA, ale istnieją międzynarodowe modele z usługami Google dostępne w krajach takich jak Wielka Brytania, gdzie zaczyna się od 1099 GBP (około 1500 USD). Jeśli masz taką możliwość i kupujesz telefon z wyższej półki, warto to sprawdzić, ponieważ jest to jedno z najbardziej eleganckich urządzeń z Androidem, jakie zobaczysz w tym roku.

Z przodu Find X3 Pro wygląda niemal identycznie jak OnePlus 9 Pro. Oba telefony mają 6,7-calowy zakrzywiony ekran OLED 1440p 120 Hz z dziurkowanym aparatem do selfie w lewym górnym rogu; ponieważ Oppo i OnePlus mają wspólny łańcuch dostaw, prawie na pewno jest to ten sam panel Samsunga.

Obróć jednak Find X3 Pro i nie wygląda to jak OnePlus – ani jakikolwiek inny telefon, naprawdę. Wypukłość aparatu przypomina nieco iPhone’a 12 Pro układem trzech soczewek w zaokrąglonym kwadracie, ale wypukłość jest częścią pojedynczego kawałka szkła, który płynnie unosi się, aby pomieścić kamery. W połączeniu z lustrzanym wykończeniem sprawia, że ​​telefon wygląda jak coś z czegoś Terminator 2 – przynajmniej do czasu, gdy zobaczysz na nim odciski palców.

Find X3 Pro wydaje się stosunkowo lekki i cienki jak na flagowy telefon z 2021 r., O gramaturze 193 gi 8,3 mm, a całkowity brak ostrych krawędzi w dowolnym miejscu na urządzeniu sprawia, że ​​jest bardzo wygodny w trzymaniu. Używałem go również z dołączonym etui w stylu Kevlaru, które zachowuje prawie całą smukłość urządzenia, co jest ulgą, ponieważ jest to jeden telefon, którego nie chciałbym ryzykować upuszczenia.

Find X3 Pro ma kamerę mikroskopową z wbudowanym oświetleniem pierścieniowym.

Podobnie jak OnePlus 9 Pro, Find X3 Pro ma bardzo dobry ekran. Jednak Oppo stara się odróżnić go od tego, co opisuje jako pierwszy pełnościeżkowy 10-bitowy system zarządzania kolorami dla Androida, umożliwiający uchwycenie i wyświetlenie ponad miliarda kolorów w przeciwieństwie do 16,7 miliona na innych urządzeniach. Oprogramowanie Find X3 Pro zawiera nawet testy wzroku, które pomagają wyświetlaczowi skompensować różne formy ślepoty barw.

Nie byłem w stanie dostrzec dużej różnicy między tym wyświetlaczem a innymi powszechnie używanymi wyświetlaczami, ale nie żyjemy jeszcze w 10-bitowym świecie. Najprawdopodobniej skorzystasz z tej możliwości tylko tworząc własne treści za pomocą kamer Find X3 Pro, a nawet wtedy przewaga będzie wydawać się niszowa.

Jeśli chodzi o same kamery, Find X3 Pro ma przyzwoitą gamę sprzętu. Sercem systemu są dwa identyczne 50-megapikselowe sensory Sony IMX 766 dla aparatu głównego i ultraszerokiego; nie jest to największy czujnik na świecie, ale więcej niż radzi sobie z flagowymi konkurentami. Dostrajanie kolorów i gradacja HDR firmy Oppo jest stosunkowo powściągliwe, a posiadanie ultraszerokiego obiektywu, który działa tak samo dobrze pod względem rozdzielczości i zakresu dynamicznego, jak główna kamera, jest zarówno niezwykłe, jak i odświeżające.

Jest też 13-megapikselowy teleobiektyw 2x, który nie pasuje do innych aparatów. To trochę rozczarowujące ze strony Oppo, która zrobiła więcej niż jakakolwiek inna firma w spopularyzowaniu teleobiektywów peryskopowych. To prawda, obiektywy zmiennoogniskowe nigdy nie są optyką najlepszej jakości w smartfonie, ale wydaje się, że jest to krok wstecz od jednostki 5x w zeszłorocznym Find X2 Pro. Można by powiedzieć, że zoom 2x jest bardziej wszechstronny, ponieważ poprawia jakość zdjęć od 2x do 4,9x, ale dlaczego nie uwzględnić obu?

Mogę zadać pytanie „dlaczego nie oba” z rozsądnym stopniem uczciwości, ponieważ Oppo zdecydowało się przeznaczyć dużą część wypukłości kamery na dziwaczne narzędzie mikroskopowe. Trzy-megapikselowy czujnik ma przed sobą soczewkę, która według Oppo może osiągnąć powiększenie do 60x, a wokół szkła jest nawet światło pierścieniowe, które oświetla obiekty, które w przeciwnym razie byłyby zasłonięte cieniem telefonu.

Czy to jest fajne? Trzeba przyznać, że tak. Uzyskanie pełnej ostrości obiektów jest dość trudne ze względu na wyjątkowo małą głębię ostrości, ale możesz absolutnie uchwycić eteryczne obrazy, jak wszystko, co kiedykolwiek widziałeś ze smartfona, trzymając Find X3 Pro w pobliżu wątków, jedzenia lub ekranów OLED . Ale czy to jest przydatne? Może to z mojej strony brak wyobraźni, ale myślę, że wybrałbym zoom peryskopowy. Jeśli potrafisz wymyślić mnóstwo powodów, dla których możesz chcieć mieć aparat klasy mikroskopowej w telefonie, zdecydowanie ciesz się tym.

Spodnie jeansowe.

Miniaturowy ekran iPhone’a 12.

Butelka kremu nawilżającego.

Biurko.

Ogólna wydajność Find X3 Pro jest tak dobra, jak można oczekiwać od każdego innego flagowca wyposażonego w Snapdragon 888. Skórka ColorOS firmy Oppo jest znacznie szybsza niż kiedyś, do tego stopnia, że ​​sam OnePlus używa jej teraz do telefonów w Chinach. Bateria o pojemności 4500 mAh nie sprawia, że ​​jest to telefon dwudniowy, ale nigdy nie miałem problemu z przetrwaniem jednego dnia intensywnego użytkowania.

Żywotności baterii pomaga fakt, że Oppo w końcu umieściło bezprzewodowe ładowanie we flagowym telefonie. To był zdecydowanie mój największy zarzut dotyczący jego poprzednika – może to nie być wielka sprawa dla wszystkich, ale jeśli jesteś przyzwyczajony do ładowania bezprzewodowego, jego brak jest absolutnie przełomowy. Bezprzewodowy system Oppo o mocy 30 W może podobno naładować Find X3 Pro do 100 procent w 80 minut, chociaż nie mam niezbędnej zastrzeżonej ładowarki, aby to przetestować. Tymczasem przewodowa ładowarka ma 65 W i zapewnia 40-procentowe naładowanie w ciągu dziesięciu minut.

Find X3 Pro wygląda bardzo podobnie do OnePlus 9 Pro z przodu.

Brzmi to mało, ale dodanie bezprzewodowego ładowania to naprawdę wszystko, czego potrzebowałem, aby być zadowolonym z Find X3 Pro jako telefonu na co dzień. Używam go codziennie od około sześciu tygodni i mam bardzo mało skarg. Oczywiście mogłem obejść się bez aparatu mikroskopowego, ale Oppo jest teraz tak samo zdolny jak każdy inny producent Androida do dostarczania legalnie wysokiej jakości, wydajnych telefonów.

Nie myśl jednak, że dostaniesz go z tego rodzaju rabatem marki, z którym OnePlus zyskał sławę. Cena początkowa Find X3 Pro w Wielkiej Brytanii to tylko 50 funtów mniej niż Samsung Galaxy S21 Ultra. Myślę, że Find X3 Pro jest rozsądnym konkurentem dla tego urządzenia, ale nie widzę zbyt wielu osób wybierających go z większej i bardziej zaufanej marki.

Mimo to Find X3 Pro jest znakomitym urządzeniem pod względem merytorycznym i dodatkowo utwierdza Oppo jako firmę, na którą warto zwrócić uwagę. Nie powinno to oczywiście być zaskakujące, ale najlepszy telefon od jednego z największych chińskich graczy to jeden z najlepszych telefonów, jakie znajdziesz wszędzie.

Zdjęcia: Sam Byford / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook