GryNowościRTV

Recenzja Origin EVO15-S (2020): konfigurowalna maszyna 4K

Najnowszy Origin EVO15-S pojawił się na początku 2018 roku. To był ekscytujący czas dla laptopów, ponieważ była to pierwsza generacja konstrukcji Max-Q, która przyniosła cieńsze i lżejsze laptopy do gier niż wcześniej. Asus wypuścił ROG Zephyrus zaledwie kilka miesięcy wcześniej, a MSI GS65 Stealth Thin i zaktualizowany Razer Blade 15 – jedne z pierwszych przenośnych systemów, które miały nadzieję na uruchomienie gier AAA – pojawiły się wkrótce potem. 2018 EVO15-S pojawił się w czasie, gdy świat po raz pierwszy zaczął poważnie traktować cienkie i lekkie gry.

Jest rok 2020 i EVO wróciło. Laptop nieco stracił na wadze, podniósł specyfikacje i wprowadził na stół nowoczesny, dojrzały projekt. Ale chociaż nie ma żadnych rażących wad, dzisiejszy rynek gier ma mocniejsze przenośne 15-calowe urządzenia. Nowe EVO ma kilka fajnych funkcji, ale niewiele robi, żeby ci konkurenci nie radzili sobie lepiej.

Jest jednak jeden mocny argument za zakupem: opcje dostosowywania.

Konfiguracje EVO zaczynają się od około 2000 USD. Wszystkie są wyposażone w ośmiordzeniowy Core i7-10875H i RTX 2070 Max-Q lub RTX 2080 Super Max-Q. Ale są też trzy opcje ekranu, dziewięć opcji pamięci (w tym 2400 MHz i 2666 MHz), 20 dysków SSD (opcje NVMe i M.2 SATA, w tym marki od Samsung do Corsair) z dwoma gniazdami i aż 20 różnych kolorów. (Jest kilka naprawdę fajnych – można je zobaczyć na stronie Origin.) Firma oferuje spersonalizowane wytrawianie laserowe, druk HD UV i niestandardowe wydruki.

Jasne, możesz dostosować inne laptopy za pomocą futerałów i skór, ale możliwość zamówienia spersonalizowanego malowania od producenta jest dość nietypowa (szczególnie w tym przedziale cenowym). Jeśli szukasz określonej estetyki lub kombinacji komponentów, których nie możesz znaleźć nigdzie indziej (lub jesteś po prostu bardzo wybredny), EVO15-S jest stworzony właśnie dla Ciebie.

Origin EVO15-S z lewej strony.

14,07 x 9,3 x 0,77 cala

Mój model testowy miał kartę GeForce RTX 2080 Super Max-Q (oprócz 1 TB Samsung 970 Plus PCIe NVME M.2 SSD, 16 GB pamięci RAM Corsair Vengeance przy 2666 MHz i wyświetlacz OLED 4K) i kosztuje 2846 USD. To oczywiście ogromny skok w porównaniu z komponentami w 2018 EVO, które miały tylko GTX 1070 (i procesor siódmej generacji). Chociaż chipy są potężniejsze, obudowa stała się lżejsza – to 4,4 funta. Jest też nieco lżejszy niż MSI GS66 Stealth (4,63 funta).

Projekt również dojrzał od 2018 roku – dla odświeżenia EVO wcale nie wygląda na przestarzały. Ramki są znacznie mniejsze, szczególnie te po bokach. Ekran o przekątnej 15,5 cala ma przyzwoity stosunek ekranu do obudowy wynoszący 83 procent. Logo na wieczku tego EVO to bardziej elegancka, bardziej przyjazna wersja tego, które Origin wybiło na modelu 2018 – wygląda ładnie, ale nie przyciągnie nadmiernej uwagi na spotkaniu lub w klasie. A Origin zrezygnował z nieprzyjemnego przycisku zasilania z czerwonym nadrukiem, który znajdował się na środku talii tuż pod logo Origin na dolnej ramce. Został on zastąpiony znacznie atrakcyjniejszym srebrnym przyciskiem po prawej stronie.

Z tyłu są też porty.

Jednak cieńsza obudowa nie zagroziła wytrzymałości konstrukcji. Klawiatura i touchpad są bardzo słabo wygięte, a wyświetlacz nie. I naprawdę podoba mi się tekstura podpórek pod dłonie, które są gładkie i wysokiej jakości bez zbierania wielu odcisków palców.

Ten laptop został stworzony do gier, więc przejdźmy do tego. Przypominamy, że ta konfiguracja ma ekran 4K OLED o częstotliwości tylko 60 Hz, co oznacza, że ​​nie zobaczysz więcej niż 60 klatek na sekundę, bez względu na to, ile klatek układa się w ciągu sekundy. Od razu oznacza to, że ten model w szczególności nie jest najlepszym wyborem dla poważnych graczy. (Występował również poważne duchy). Jest to lepsza opcja dla osób, które mogą od czasu do czasu grać w tę grę, ale także spędzają czas na kreatywnej pracy lub oglądaniu Netflix z wysokimi oczekiwaniami (osiąga do 407 nitów i pokrywa 100 procent gamy sRGB i 97 procent Adobe RGB). Mimo to te wyniki mogą dać graczom poczucie, czego mogą się spodziewać po innych konfiguracjach.

Uruchomiłem kilka gier w natywnej rozdzielczości, aby sprawdzić, czy EVO poradzi sobie z grami w 4K. W rzeczywistości jest kilka tytułów, w których jest to możliwe – ale prawdopodobnie nie zdziwisz się, słysząc, że jeśli chcesz uzyskać najlepszą wydajność z najnowszych ofert AAA, obniżysz rozdzielczość.

Klawiatura Origin EVO15-S z góry.

Możesz tworzyć własne efekty klawiatury.

Klawiatura numeryczna Origin EVO15-S, z bliska.

Klawisze są również wygodne w naciśnięciu.

Pierwszy test był Horizon Zero Dawn, jedna z najbardziej wymagających gier na rynku, która sprawiała problemy nawet stacjonarnym kartom Nvidii. EVO średnio tylko 45 klatek na sekundę w 4K, ale bardziej komfortowe 67 klatek na sekundę w 1080p. (Wszystkie gry były uruchamiane na najwyższych możliwych ustawieniach). Ta delta była jeszcze większa w przypadku Fortnite, który EVO działał ze średnią 38 kl./s w 4K i 107 kl./s w 1080p.

Jednak tytuły Kinder działały dobrze w 4K. EVO osiągało średnio 102 fps na Overwatch i 192 fps na League of Legends w natywnej rozdzielczości. Z Shadow of the Tomb Raider, EVO okazał się zdolny do obsługi ray tracingu – grał średnio 50 klatek na sekundę w 4K i 94 klatek na sekundę w 1080p z maksymalnym ustawieniem. Jest to porównywalne (ale nieco gorsze) z GS66 Stealth. (Procesor nie przekroczył 92 stopni Celsjusza podczas żadnego z testów).

Ogólnie rzecz biorąc, są to dobre wyniki, a będziesz mieć grywalne wrażenia z dowolnymi grami – po prostu nie są one najlepsze z najlepszych.

Touchpad Origin EVO15-S od góry.

Touchpad jest gładki, ale klikacze zajmują trochę miejsca.

Gdyby EVO były wyjątkowe w innych obszarach, mogłoby to nadrobić nieco słabsze osiągi. Jest kilka bardzo fajnych funkcji. Właściwie podoba mi się kamera internetowa, czego nie mówię zbyt często o kamerach internetowych. Jest ziarnisty, ale robi przyzwoite zdjęcie – nie zostaniesz wyblakły w jasnych ustawieniach lub całkowicie ciemny w słabo oświetlonych. Jest też wiele rzeczy, które lubię w klawiaturze. Origin zdołał wcisnąć klawiaturę numeryczną (funkcja, której nie widać na co dzień w 15-calowych laptopach) bez konieczności zmniejszania niewygodnie małych klawiszy liter. (Jestem tym szczególnie podekscytowany, ponieważ gra jest naprawdę trudna Microsoft Flight Simulator bez klawiatury numerycznej – musisz przemapować kilka klawiszy.) EVO to także prawdopodobnie najpiękniejsza klawiatura RGB, jaką kiedykolwiek widziałem. Używałem wielu kolorowych klawiatur do laptopów do gier, ale w tej jest coś innego. Światła przenikają przez klawisze naprawdę starannie, nie przenikając do siebie nawzajem, a niektóre efekty (szczególnie tryb Wave i Ripple) są naprawdę oszałamiające.

Ale są też pewne problemy. Spacja w moim urządzeniu była trochę skrzypiąca, przez co zarówno nieprzyjemne do naciskania, jak i niezręczne do słuchania przez cały dzień. To drobiazg, ale zastanów się, ile razy dziennie naciskasz spację. Podobnie, touchpad, choć niewielkich rozmiarów i dość gładki, ma plastikowe dyskretne zatrzaski. Zapraszam do wyrażenia opinii na ich temat – wiem, że niektórzy je kochają. Ale sprawiają, że czuję się, jakbym korzystał z Dell Inspiron z 2009 r., A także wymagają, aby palce wskakiwały na spód płyty za każdym razem, gdy trzeba kliknąć. Ponownie jest to dość mała rzecz, ale biorąc pod uwagę liczbę kliknięć w ciągu dnia, wysiłek się sumuje.

Żywotność baterii też nie była świetna – moja jednostka przetrwała dwie godziny i 39 minut pracy poza grami z ekranem o jasności około 200 nitów. To laptop do gier z wyświetlaczem 4K, więc nie spodziewałem się czegoś zbliżonego do całodziennego soku. Jednak to wyklucza dużo pracy w podróży, jeśli zamierzasz używać tego urządzenia jako urządzenia wielofunkcyjnego (a jeśli tego nie zrobisz, na miłość boską nie kupuj modelu OLED). To także kolejny obszar, w którym EVO przegrywa z GS66 Stealth, który radził sobie około pięciu godzin.

Wreszcie kolumny nie są zbyt dobre. Dźwięk staje się dość głośny, ale ma bardzo mało basów lub rozdzielczości, aw dolnych tonach wokół maksymalnej głośności występują dziwne zniekształcenia. Dźwięk z gry był w porządku, ale wysadzanie mojej biblioteki Spotify było po prostu dziwnym doświadczeniem.

Kamera internetowa Origin EVO15-S z bliska.

Kamera internetowa HD o rozdzielczości 1 megapiksela nie obsługuje funkcji Windows Hello.

Jak powiedziałem, EVO15-S to dobrze zbudowany laptop z kilkoma fajnymi funkcjami. I na pewno jest na to rynek, szczególnie wśród ludzi, którzy szukają unikalnych projektów z możliwością dostosowania i nie chcą kupować skórki. (Poważnie, spójrz na niektóre opcje w witrynie).

Jeśli chodzi o wyniki w grach – najważniejsza cecha – EVO nie jest najgorszą opcją. Ale to też nie jest najlepsze. Jest to spotęgowane przez ograniczenia, które ekran 60 Hz nakłada na wyniki wydajności tej konkretnej konfiguracji, oraz kilka innych frustracji związanych z systemem. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli EVO nie oferuje lepszych częstotliwości klatek niż GS66 lub znacznie lepszej ceny (GS66 z połową pamięci, ale podwójną pamięcią RAM, a także ekranem 300 Hz, kosztuje 2799 USD), trudno to polecić jako najlepsza opcja dla większości graczy.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook