FotoGryNowościRTV

Recenzja Razer Blade 14: moc wielkości kufla

Z zewnątrz Razer Blade 14 wygląda jak każdy inny laptop Razer Blade, który widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Ma całkowicie aluminiową obudowę, klawiaturę RGB, logo z trójgłowym wężem i subtelną czarną atmosferę.

Ale ten Razer Blade jest zupełnie inny. To pierwszy w historii Blade wyposażony w procesor AMD. Ten układ — Ryzen 9 5900HX — umożliwił firmie Razer wypuszczenie najpotężniejszego 14-calowego laptopa do gier, jaki kiedykolwiek powstał.

Wynika to nie tylko z surowej mocy procesora. Wydajność produktu AMD dała Razerowi pole manewru, aby włączyć najwyższej klasy mobilne karty graficzne Nvidii RTX 3070 i RTX 3080. To pierwszy 14-calowy laptop z tymi chipami. Asus Zephyrus G14, który przez ostatni rok był na szczycie wszystkich list najlepszych laptopów do gier, osiąga maksimum na RTX 3060.

Oczywiście to, czy ten laptop jest niezwykłym osiągnięciem dla Razera, to zupełnie inna kwestia niż to, czy faktycznie należy go kupić. Blade 14 nie jest tanim systemem – nasza jednostka testowa kosztuje 2 199,99 USD – i wiele osób może słusznie chcieć większego ekranu za tę cenę. Ale jeśli przenośność jest Twoim priorytetem, ten laptop powinien znaleźć się na Twojej liście. To połączenie wydajności, specyfikacji i jakości wykonania, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Lewa strona klawiatury Razer Blade 14.  Klawisze są podświetlone na fioletowo.

Ładne kolory.

System, który testowałem, jest wyposażony w 100W RTX 3070, oprócz 16 GB pamięci RAM (której nie można uaktualnić), 1 TB pamięci SSD (z możliwością rozszerzenia do 2 TB) oraz wyświetlacz QHD 165 Hz. Ta sama cena może również zapewnić Blade 15 Base z podobnym procesorem graficznym i pamięcią RAM, ale z sześciordzeniowym procesorem Intel Core i7 i 512 GB pamięci. Blade 14 jest również cieńszy i ponad pół funta lżejszy: podstawa Blade 15 ma 4,6 funta i 0,78 cala grubości, podczas gdy 14 ma 3,92 funta i 0,66 cala grubości.

Ale Blade 14 jest nadal drogi, jak na ultraprzenośne laptopy do gier – płacisz 500 USD premii za Razer Blade Stealth 13 FHD 120 Hz (który ma znacznie słabszy procesor graficzny GTX 1650 Ti Max-Q i ekran o niższej częstotliwości odświeżania) i 200 USD więcej niż topowy Zephyrus G14 (który ma RTX 3060, ale także 32 GB pamięci RAM i fantazyjną matrycę punktową na pokrywie).

Gdzie indziej można kupić Blade 14 o wartości 1799,99 USD z ekranem 144 Hz FHD i RTX 3060, a 2799,99 USD za RTX 3080 z wyświetlaczem QHD. (Nie ma opcji ekranu dotykowego.) Nie zaobserwowaliśmy wstrząsającej różnicy wydajności między systemami RTX 3070 i RTX 3080 — 3070 mogą nawet przewyższyć 3080s, w zależności od mocy i częstotliwości zegara — więc trudno sobie wyobrazić naprawdę RTX 3080 Blade 14 warte 600 dolarów więcej. (Można było dosłownie kupić dwa Zephyrus G14 za tę cenę.)

Klawisze strzałek na laptopie Razer Blade 14.

Laptopy Blade nie mają już maleńkich klawiszy strzałek, które przez jakiś czas doprowadzały wszystkich do szału.

Wygląda na to, że Razer prawidłowo wycenił tę jednostkę RTX 3070, ponieważ wydajność, którą widziałem, była bardzo, bardzo porównywalna z tym, co widzieliśmy z Blade 15 Base z RTX 3070. Oznacza to, że dmucha mniejsze laptopy, takie jak Stealth 13 i Zephyrus G14, z wody.

red Dead Redemption działa na ustawieniach Ultra, uśrednionych 58 kl./s — tylko o jedną klatkę od bazy Blade 15. (Wszystkie gry były uruchamiane w natywnej rozdzielczości.) Gra osiągała średnio 51 klatek na sekundę z każdym ręcznie wykręconym suwakiem, co nadal jest przyzwoite. Horyzont Zero Świt działał w 70 klatkach na sekundę, także o jedną klatkę gorszą niż Blade 15 Base. Blade 14 faktycznie pokonał Blade 15 na Shadow of the Tomb Raider gdzie średnio 51 fps z ray tracingiem w trybie ultra (Blade 15 średnio 46 fps) i 81 fps z wyłączonym ray tracingiem.

Liczby te stanowią dość przekonującą argumentację za zakupem Blade 14 z procesorem AMD zamiast bazowej Blade 15 z procesorem Intel. Blade 14 zapewnia prawie identyczną wydajność w grach, ale podwaja pojemność pamięci bez dodatkowych kosztów. Jest również znacznie cieńszy i lżejszy, a jego ośmiordzeniowy procesor daje przewagę nad sześciordzeniowym procesorem Blade 15 w ciężkich zadaniach wielordzeniowych. Oczywiście Blade 15 przyda ci się, jeśli potrzebujesz większego ekranu, ale w tym momencie nie widzę wielu innych argumentów na jego korzyść.

Dla porównania, Blade Stealth 13 uśredniło tylko 45 klatek na sekundę Shadow of the Tomb Raider z wyłączonym śledzeniem promieni, co jest bardzo zauważalną różnicą. Zephyrus G14 z RTX 2060 osiąga 74 kl./s Tomb Raider bez ray tracingu i 31 fps na czerwona Śmierć. Zauważ, że oba te laptopy działały w grach w FHD, więc różnica w wydajności jest większa niż wynika z liczb.

Miejsce, w którym Blade 14 pozostał w tyle, było w naszym teście eksportowym. Wyeksportowanie pięciominutowego, 33-sekundowego wideo 4K w programie Adobe Premiere Pro zajęło siedem minut i sześć sekund. To wolniej niż zajęło Blade 15 Base i ponad minutę wolniej niż Stealth 13. Systemy AMD mają tendencję do pozostawania w tyle za Intelem w tym zadaniu – prawdopodobnie funkcja Intel Quick Sync jest czynnikiem. Ale Blade 14 z łatwością pokonał swoje rodzeństwo w teście PugetBench dla Premiere Pro, który mierzy wydajność w różnych zadaniach Premiere Pro.

Klawiatura Razer Blade 14 widziana z góry i z prawej.  Klawisze są podświetlone na ciemnoróżowo.

Możesz zintegrować swój schemat RGB z oświetleniem pokoju, jeśli masz produkty Philips Hue.

Żywotność baterii była akceptowalna, ale nie tak ogromna, jak widzieliśmy w niektórych najnowszych systemach AMD. Uśredniłem 6 godzin i 12 minut ciągłej pracy z ekranem o jasności około 200 nitów. To nie jest straszne – wciąż nierzadko zdarza się, że laptopy do gier umierają po zaledwie kilku godzinach na baterii – ale wiele platform AMD również łamie obecnie ośmiogodzinny znak.

Wreszcie, Blade 14 zawiera nowe chłodzenie komory parowej „następnej generacji” firmy Razer, które obejmuje dwa 88-łopatkowe wentylatory z łopatkami o grubości zaledwie 0,1 mm. Niestety system miał problemy z nadążaniem za swoimi chipami. Często widziałem, jak 5900HX wskakuje w wysokie lata 90. (Celsjusza) podczas grania i innych intensywnych obciążeń. Podczas testów konsekwentnie spędzał czas w późnych latach 80-tych. Dobrą wiadomością jest to, że żaden z tych upałów nie skończył tam, gdzie mogłem to poczuć: spód obudowy, klawiatura i podpórki pod dłonie nigdy nie były nieprzyjemnie przypieczone.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z laptopa Razer, ich cechą charakterystyczną (oprócz wydajności w grach) jest klawiatura RGB. Blade 14 ma podświetlenie RGB dla każdego klawisza, które możesz dostosować w oprogramowaniu Razer Synapse, które jest fabrycznie zainstalowane. Podczas gdy wiele kolorowych klawiatur do gier wygląda okropnie i jaskrawo, klawiatury Blade są subtelne i eleganckie, po części dlatego, że prawie nie ma wycieku podświetlenia spod klawiszy, a czcionki są proste, nie agresywne. Nie miałbym problemu z zabraniem tego Blade’a do biura lub kawiarni — kolor jest rozmachem, a nie rozpraszaniem uwagi. Touchpad jest również całkiem niezły, z gładką teksturą i bez problemów z odrzucaniem dłoni, które widziałem.

Cała obudowa jest wykonana z aluminium CNC i jest dość solidna, choć również przyciąga magnesem. Istnieje przyzwoity wybór portów, który pozwoli ci jednocześnie zasilać do trzech zewnętrznych wyświetlaczy. Dostajesz jedno HDMI 2.1, oprócz dwóch portów USB-C z DisplayPort 1.4, dwóch portów USB-A, gniazda audio, gniazda blokady i portu ładowania. To jest ten sam wybór portu, który znajdziesz w Zephyrus G14. Brak obsługi Thunderbolt, ponieważ jest to funkcja Intela, ale otrzymujesz Wi-Fi 6E (Gig +) i Bluetooth 5.2.

Razer Blade 14 widziany z góry, otwarty, pochylony w lewo.  Ekran wyświetla logo Razer na czerwono-zielonym tle.  Klawisze są podświetlone na ciemnoróżowo.

To laptop jak żaden inny.

Gry świetnie prezentują się też na wyświetlaczu QHD, co pozwoliło mi w pełni wykorzystać produkowane tutaj liczby klatek na sekundę. W naszych testach ekran osiągnął maksymalną wartość 310 nitów i pokrył 100 procent gamy kolorów sRGB. Ma matową teksturę, więc nigdy nie miałem problemów z odblaskiem w jasnych ustawieniach. Jest to panel 16: 9, który jest powszechnym współczynnikiem proporcji, który można zobaczyć na laptopach do gier, ale pozostawia mniej pionowej przestrzeni do pracy i produktywności niż wyświetlacz 16:10 lub 3:2. Cieszyłem się, że w zeszłym roku wiele flagowych produktów do gier (takich jak nowy Zephyrus M16 Asusa) przeszło do 16:10 – to sprawia, że ​​laptopy do gier są nieco bardziej wszechstronne do codziennego użytku. Miałem nadzieję, że Razer pójdzie w ich ślady z tegorocznymi Blades, ale wygląda na to, że będę czekał dłużej.

Mam tylko jedną prawdziwą skargę na cechy obudowy Blade 14, a jest to kamera internetowa. Cieszę się, że ma kamerkę internetową — w dzisiejszych czasach nie ma tego w laptopach do gier. I obsługuje rozpoznawanie twarzy Windows Hello, co jest przydatne. Niestety aparat jest tak zły, że posiadanie go jest prawie (prawie) tak źle, jak w ogóle go nie mieć. Jest dość ziarnisty, a ja wyglądałem ciemno nawet w jasnych ustawieniach. Gdybym używał Blade jako mojego głównego sterownika, prawdopodobnie kupiłbym zewnętrzny aparat do moich rozmów Zoom.

Jeśli szukasz największej mocy na funt, jaką możesz uzyskać, Razer Blade 14 to idealny laptop do gier dla Ciebie. Oczywiście czternaście cali to za mało ekranu dla wszystkich, zwłaszcza w tym przedziale cenowym — a wielu kupujących może chcieć zrezygnować z fantazyjnego RGB i kilku klatek na sekundę na rzecz niewiarygodnej żywotności baterii Zephyrus G14 i Oferta G15. Jest kilka uderzeń w Blade – mianowicie słaba kamera internetowa, zachowanie odcisków palców obudowy i wysoka cena – ale jeśli żaden z nich nie jest dla ciebie łamaczem transakcji, nie widzę powodu, aby tego nie polecać. Na rynku tak naprawdę nie ma nic podobnego.

Fotografia Moniki Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook