GryRTV

Recenzja Razer Book 13: przestań grać i zabierz się do pracy

Razer od lat produkuje jedne z najlepszych laptopów do gier na rynku. Nie są wyjątkowo znani ze swojej wysokiej wydajności (ostrza to potężne maszyny, ale nie najszybsze na rynku) lub ich cen (które są wysokie). Słyną z wysokiej jakości konstrukcji i doskonałego projektu. Krótko mówiąc, Razer tworzy najlepiej wyglądające laptopy do gier na rynku.

Razer zdecydował w tym roku, że ta estetyka nie powinna ograniczać się do laptopów do gier. W swoim pierwszym notebooku zaprojektowanym z myślą o produktywności, a nie grach, Razer połączył swój charakterystyczny wygląd z ekranem dotykowym 16:10 60 Hz i procesorem o mniejszej mocy ze zintegrowaną grafiką. Razer Book ma być Razer Blade na zewnątrz i Dell XPS 13 wewnątrz – i w większości się to udaje. Razer stworzył znakomity laptop o wydajności dorównującej najlepszym dostępnym na rynku klapkom Windows. To powiedziawszy, jest drogi jak na to, co oferuje, i ma kilka wad, które oznaczają, że nie będzie to właściwy wybór dla każdego.

Klawiatura Razer Book 13 widziana z góry.  Klawisze mają zielone podświetlenie.

Według Razera w tej klawiaturze jest 16,8 miliona kolorów.

Z zewnątrz Razer Book 13 zapożycza wiele z charakterystycznych cech Blade Stealth 13. Pokrywkę zdobi trójgłowy wąż Razera. Możesz również rozpoznać konfigurowalną klawiaturę RGB dla każdego klawisza z kratkami głośników po każdej stronie. (W przeciwieństwie do tego, co zobaczysz na niektórych bardziej jaskrawych platformach do gier, oświetlenie tych klawiszy wygląda profesjonalnie i dodaje wyrafinowanego klimatu.) Obudowa jest wykonana z aluminium obrabianego maszynowo CNC z gładkim metalicznym wykończeniem. To fantazyjny sposób na powiedzenie, że jest całkiem przyjemny; MacBook Pro jest wykonany z tego samego materiału, co wiele najlepszych laptopów z systemem Windows, w tym XPS 13 i HP Spectre x360 14.

Ale niektóre subtelne różnice jasno pokazują, że ten laptop jest przeznaczony do biura, a nie do gier. Jest nieco lżejszy niż Blade Stealth, ma 0,6 cala grubości i 3,09 funta. Wybór portu jest również lepszy niż w przypadku Stealth: są dwa porty Thunderbolt 4, jedno USB-A 3.2 Gen 1, jedno HDMI 2.0, jedno gniazdo microSD i jedno gniazdo audio combo. Jest to również duża przewaga Razer Book nad XPS 13 i MacBookiem Pro, z których oba mają stosunkowo ograniczony wybór.

Największą zmianą jest jednak ekran dotykowy 16:10. To sprawia, że ​​ekran jest wyższy niż panele 16: 9, które znajdziesz na Blade (i na prawie wszystkich dedykowanych laptopach do gier). Zapewnia dużo dodatkowego miejsca na wielozadaniowość, z mniejszym przewijaniem i powiększaniem potrzebnym do zobaczenia wszystkiego, czego potrzebujesz. Pomijając proporcje, wyświetlacz 1920 x 1200 w naszej jednostce testowej był dość jasny, osiągając maksymalny poziom 494 nitów w moich testach. Jest również dość żywy, z ostrymi i jasnymi kolorami. Chociaż panel ma błyszczącą teksturę, odbija słabo lub wcale nie odbija światła w jasnych warunkach.

Porty na lewej krawędzi klawiatury Razer Book 13.

USB-C, USB-A, gniazdo słuchawkowe po lewej stronie.

Porty po prawej stronie klawiatury komputera Razer Book 13.

HDMI, USB-C, microSD po prawej stronie.

Różne rzeczy do laptopa: szklany panel dotykowy jest pojemny i dość gładki – zdecydowanie jeden z moich ostatnich ulubionych. Kolumny brzmią świetnie, z mocną perkusją, chociaż przy wyższych głośnościach słyszałem pewne zniekształcenia. I prawie nigdy nie mogę tego powiedzieć, ale kamera internetowa nie jest taka zła; zapewnia przyzwoity i dość dokładny obraz, chociaż nie ma migawki prywatności ani wyłącznika awaryjnego.

W próżni mam bardzo niewiele skarg na obudowę Razera Booka. Zaznaczę, że w kilku (subiektywnych) obszarach uważam go nieco gorzej niż XPS 13. Jest nie tylko grubszy i cięższy niż flagowiec Dell, ale po prostu wygląda i wydaje się bardziej zgrabny, bez eleganckiej przenośności XPS. I chociaż klawiatura i touchpad Razera są w porządku, nie są tak wyjątkowe, jak na XPS; Klawiatura Dell ma większy ruch i bardziej satysfakcjonujące kliknięcie, a jej touchpad jest nieco wygodniejszy. Najbardziej frustrujące dla mnie jest to, że Razer zapewnia mniej miejsca za tę cenę. Dostajesz tylko 256 GB pamięci w modelach podstawowych i średnich i możesz uzyskać tylko 512 GB w najwyższej klasy konfiguracji 1999 USD – modele XPS 512 GB to tylko 1399 USD, a XPS za 1599 USD ma 512 GB pamięci, podczas gdy Razer Book za 1599 USD ma tylko 256 GB (poza tym ich specyfikacje są identyczne).

Jest jeden obszar, w którym Razer Book solidnie bije XPS i to jest wydajność. Wszystkie modele Razer Book są weryfikowane przez firmę Evo, co oznacza, że ​​Intel gwarantuje, że są one najlepszymi modelami. Nasz model testowy zawiera taktowaną (do 28 W) wersję jednego z najlepszych procesorów do ultrabooków, Intel Core i7-1165G7.

Razer Book 13 widziany prostopadle z lewej strony.

Evo jest wersją 11. generacji programu Intel Project Athena.

Ten system przeleciał przez wymagające zadania, które mu rzuciliśmy. Ukończenie naszego testu mediów Premiere Pro, który obejmuje wyeksportowanie 5-minutowego, 33-sekundowego wideo 4K, zajęło dziewięć minut i 21 sekund. To najszybszy czas, jaki kiedykolwiek uzyskałem z systemu z czterordzeniowym procesorem 1165G7 (który zasila wiele najlepszych ultraprzenośnych urządzeń na rynku). Wykonanie tego samego zadania na XPS 13 zajęło 10 minut i 43 sekundy; mocniejszy XPS 13 2-w-1 zajął 10 minut i pięć sekund.

Jednak Razer wciąż nie do końca złapał systemy M1 firmy Apple. Najnowszy MacBook Pro zakończył test w siedem minut i 39 sekund. I oczywiście zintegrowana grafika nie jest w stanie wytrzymać średniej klasy GPU, nawet w cienkiej i lekkiej obudowie. Blade Stealth 13 z GTX 1650 Ti wyeliminował eksport w zaledwie pięć minut i 50 sekund.

Razer Book 13 otwarty.  Ekran wyświetla logo Razer na zielono-czarnym tle.

Procesor Razer Book jest zasilany do 28 W, z turbo doładowaniem do 4,7 GHz.

W rzeczywistej wydajności Razer Book również świeci. Laptop bez problemu poradził sobie z moim dość wymagającym obciążeniem kart Chrome, połączeń Zoom i innych aplikacji. Uruchamia się ze stanu wstrzymania prawie natychmiast i bardzo szybko ze stanu wyłączenia. Oczywiście XPS 13 jest również całkiem dobry w tych scenariuszach.

Chociaż Book 13 zdecydowanie nie jest laptopem do gier, jest to produkt marki Razer, więc niektórzy mogą się zastanawiać, jak to działa. Odpowiedź brzmi: zapewnia jedną z najlepszych zintegrowanych wydajności graficznych, jakie widziałem z klapki Windows. Solidnie pokonuje muszlę XPS 13 i jest prawie na równi z mocniejszym urządzeniem 2 w 1. W praktyce najlepiej nadaje się do lżejszych gier i cięższych tytułów przy niższych ustawieniach.

Razer Book osiągał średnio 142 klatki na sekundę Rocket Leaguemaksymalne ustawienie bez spadku poniżej 125; XPS osiągnął 111 kl./s przy minimum 100. Razer również wygrywa League of Legends, średnio od 219 kl./s do 205 kl./s firmy Dell. Oczywiście, ponieważ obie maszyny mają ekran 60 Hz, nie zauważysz różnicy w jakości tych gier – ale te liczby powinny dać ci poczucie mocy Razer Book.

Wydajność graficzna będzie miała znaczenie w przypadku cięższych tytułów. Razer Book pokonał XPS w bardziej wymagających Overwatch przy ustawieniach Ultra, średnio 65 kl./s do 48 kl./s XPS. To również średnio 32 fps na Shadow of the Tomb Raider przy najniższych ustawieniach, gdzie XPS średnio 22 fps. To ważne, ponieważ oznacza, że ​​możesz grać w realistyczny sposób Tomb Raider w rozdzielczości 1080p na Razer Book, co byłoby nieprzyjemne na XPS.

Razer Book 13 widziany z tyłu, otwarty.

Kolor nosi nazwę „rtęć”.

Wynik ten pokazuje również, że – powtarzając – pomimo podobieństwa estetycznego ten laptop nie jest Blade. Stealth 13 osiągał średnio 45 klatek na sekundę Tomb Raidernajwyższe ustawienia. Jeśli chcesz grać w tej obudowie, kup Blade. Za tę cenę otrzymasz również znacznie więcej miejsca do przechowywania.

Jeśli chodzi o chłodzenie, Razer Book ma kotlety. Wykonał znacznie lepszą robotę, utrzymując chłodny procesor niż XPS w moich testach. Podczas eksportu Adobe 1165G7 utrzymywał się komfortowo w połowie lat 60. do połowy 70. (stopnie Celsjusza), z okazjonalnymi skokami sięgającymi niskich lat 90. W dużej mierze utrzymywał się w latach 50-tych XX wieku Tomb Raider benchmark, ze skokami sięgającymi połowy lat 70. Podsumowując, nie widziałem żadnego dławienia ani spowolnienia, a klawiatura nigdy nie nagrzewała się nieprzyjemnie pod obciążeniem.

Ale robisz kompromis za całą tę moc: żywotność baterii. To nie jest straszne, ale nie ma o czym pisać. Otrzymałem średnio sześć godzin i 45 minut, używając Book 13 do standardowej pracy biurowej z okazjonalnymi połączeniami Zoom i przesyłaniem strumieniowym przy jasności 200 nitów. (Było to w profilu oszczędzania baterii, który można przełączać w oprogramowaniu Razer Synapse.) Oznacza to, że nie mogę wytrzymać całego dnia bez ładowania, chociaż Twój przebieg będzie się różnić w zależności od zadań i ustawień. Ponad dziewięć godzin spędziłem na tym samym obciążeniu pracą wielu maszyn, w tym XPS 13.

Razer Book 13 ma wiele do zaoferowania, szczególnie dla fanów Razera. To z pewnością jeden z najlepszych ultraprzenośnych laptopów, jakie można kupić – ale czy tak jest the najlepiej jest odpowiedzieć na skomplikowane pytanie.

W niektórych obszarach (klawiatura, touchpad, przenośność) Razer Book jest nieco gorszy niż XPS 13. W innych (jakość wyświetlacza i jakość wykonania) jest prawie na równi. I oferuje kilka fajnych funkcji (wybór portu i klawiatura RGB), których nie ma klapka firmy Dell – ale wątpię, czy podejmują lub łamią decyzję o zakupie dla większości ludzi. W sieci wydaje mi się, że na froncie obudowy Razer wypada nieco gorzej.

Ale nie o to chodzi w przypadku Razer Book. Ta kategoria to wydajność. W porównaniu do innych klapek Windows, które testowałem w zeszłym roku, Razer Book jest najlepszy w swojej klasie. Wyróżnia się produktywnością i pracą z mediami, a także grami. Z drugiej strony, oprócz wysokiej ceny, jaką niesie za sobą, poświęcasz trochę uwagi. Możesz uzyskać o kilka godzin dłuższą żywotność baterii z wielu laptopów w klasie Razer Book (w tym XPS 13), a także znacznie więcej pamięci. Dla osób, dla których książka jest przeznaczona (użytkownicy szukający przenośnego sterownika do pracy lub rozrywki), te kompromisy są prawdopodobnie warte rozważenia.

Ostatecznie Razer Book 13 to imponujący nowy laptop Razera, który ma wiele do polubienia i jestem pewien, że wielu klientów będzie z niego zadowolonych. Ale te kompromisy oznaczają, że nie mogę nazwać tego najlepszym produktem dla większości ludzi.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook