GryOprogramowanieTelefony

Recenzja Roli Lumi: przenośna klawiatura, która oświetla drogę początkującym muzykom

Jako dziecko, dla mnie, jako dziecko, lekcje gry na fortepianie oznaczały siadanie w każdy wtorek przy błyszczącej czarnej Yamaha, spoglądanie w górę na półki pełne hołdów dla bliźniaczych obsesji mojego nauczyciela fortepianu: popiersia mistrzów muzyki klasycznej, takich jak Beethoven i Chopin, oraz kopie Almanacka Wisden Cricketers ‘ , do którego brał udział każdego roku. Siedziałem i grałem; siedział i krytykował. W ciągu sześciu lat męczącej edukacji mój nauczyciel, pan Dyson, zaszczepił w moim zrzędliwym nastolatku miłość do muzyki, za którą nigdy nie mogę mu odpowiednio podziękować. Zrobiłem swoje oceny, zapłaciłem długi i od tamtej pory grałem mniej więcej.

To wszystko może dlatego klawiatura Lumi – najbardziej zgrabny, najbardziej intrygujący sprzęt muzyczny, z jakim się zetknąłem w ostatnich latach – przeraża i imponuje w równym stopniu.

Lumi za 299 $ to najnowsza propozycja firmy Roli, firmy zajmującej się sprzętem muzycznym, znanej z miękkich klawiatur Seaboard i modułowych akcesoriów do tworzenia beatów. Ale podczas gdy poprzednie produkty Roli były skierowane bezpośrednio do profesjonalistów, Lumi ma przyciągać potencjalnych muzyków: ludzi, którzy nigdy w życiu nie czytali nuty muzycznej, ale chcą grać tak samo. Został zaprojektowany, aby wabić początkujących dzięki podświetlanym klawiszom, Bohater gitary-stylowy interfejs i zgrabna aplikacja Bluetooth, zanim osadzą muzyczne haczyki głęboko w ich sercu z katalogiem uproszczonych popowych, rockowych i klasycznych melodii do grania. To odważne podejście do edukacji muzycznej i niewątpliwie wciągające. Ale obawiam się, że ma swoje ograniczenia.

Kluczowym elementem Lumi jest jego Bohater gitary-stylowy interfejs, który uczy, jak grać.
: Roli

Zacznijmy od produktu, zanim przejdziemy do aspektów nauczania. Roli bez wątpienia tworzy wspaniały, specyficzny sprzęt. Lumi ma więcej wspólnego DNA projektowania ze zgrabnymi kontrolerami MIDI używanymi przez DJ-ów niż startowe klawisze Casio. Jest minimalistyczny i kompaktowy, z dwiema oktawami klawiszy o nieco mniejszych niż przeciętnych rozmiarach, matową czarną plastikową konstrukcją i trzema miękkimi w dotyku gumowymi przyciskami na górze. Chociaż testerzy wczesnych prototypów Lumi zgłaszali problemy z jakością wykonania produktu, testowane przez nas klawiatury były uspokajająco solidne. Każdy klawisz świeci się od góry do dołu, umożliwiając wyświetlanie pełnej tęczy kolorów jako przewodników muzycznych. Lumi ma również wewnętrzną baterię, co oznacza, że ​​można ją wrzucić do torby i zabrać w podróż.

Konfiguracja jest tak prosta, jak projekt. Wystarczy pobrać aplikację Lumi na telefon lub tablet, nacisnąć przycisk zasilania na klawiaturze i połączyć się z klawiaturą przez Bluetooth. Lumi jest tak naprawdę zaprojektowane do gry tylko jedną ręką na raz, ale możesz połączyć ze sobą wiele klawiatur za pomocą łączników magnetycznych, aby połączyć obie ręce jednocześnie.

Jedyną niewielką krytyką sprzętu są same klucze. Ogólnie rzecz biorąc, działanie klawiszy na klawiaturze jest, nie jest zaskakujące, kwestią o pewnym znaczeniu dla pianistów. Droższy rodzaj klawiatury cyfrowej ma tak zwane klawisze „ważone” i „stopniowane”, co oznacza, że ​​oferują różne poziomy oporu w różnych częściach klawiatury. (Ma to naśladować mechanikę fortepianu akustycznego, w którym niższe klawisze są trudniejsze do naciśnięcia, a wyższe klawisze łatwiejsze; efekt jest efektem konstrukcji dźwigni).

Klawisze Lumi nie są wyważone ani stopniowane, co nie jest zaskakujące. Chociaż możesz dostać klawiatury, które kosztują tyle samo co Lumi z tymi funkcjami, Roli uzasadnia cenę głównie za pomocą oprogramowania, a nie sprzętu. To powiedziawszy, nadal czułem, że klawisze Lumi są bardziej bzdurne, niż bym chciał, nawet na klawiaturze początkowej, i mają rozczarowującą głębokość zanurzenia (nie można ich wcisnąć prawie tak daleko, jak klawisze na zwykłym pianinie). Od czasu do czasu nie udawało im się też zarejestrować mojego dotyku, jeśli grałem zbyt szybko. To może być bardzo frustrujące dla kogoś, kto ma trudności z nauczeniem się instrumentu, który wydaje się nie kochać go z powrotem. Klawisze są również wrażliwe na dotyk, co pozwala grać ciszej lub głośniej. Ale znowu ta wrażliwość jest ograniczona. Spróbuj na przykład odtworzyć „Clair de Lune” Debussy’ego, a poczujesz się, jakbyś przedzierał się przez galerię sztuki w ciężkich butach.

Magnetyczny „Snapcase” jest dołączony w cenie pakietu 299 USD i pomaga zabezpieczyć Lumi podczas podróży.
: Roli

Elegancki wygląd sprzętu jest przenoszony do oprogramowania. Otwórz aplikację Lumi, a zobaczysz kilka opcji: Dom, Nauka i Graj. Na ekranie głównym możesz od razu przejść do muzyki z trzema kategoriami utworów: „bardzo łatwe utwory” (zszywki pierwszych książek o fortepianie, takich jak „Twinkle Twinkle Little Star”); „Skrócone hity” (minutowe fragmenty piosenek pop, takich jak „Bad Guy” Billie Eilish); i, co nieco zaskakujące, playlista „hit na parkiet”, zawierająca utwory takich artystów jak Major Lazer, Pharrell Williams i Calvin Harris. Ta ostatnia kategoria przypomniała mi, że Roli naprawdę stara się przyciągnąć tutaj szeroką gamę klientów – nie tylko dzieci uczące się gry po raz pierwszy, ale także osoby starsze, które być może zawsze uwielbiały słuchać muzyki, ale nigdy nie wiedziały, jak zacząć ją grać. .

Oprócz ekranu głównego dostępne są jeszcze dwie sekcje: Play, zawierająca katalog muzyczny aplikacji, oraz Learn, zawierająca lekcje muzyki Roli. Najpierw jednak słowo w katalogu, ponieważ tak jest po prostu dziki. Na przykład szybkie przewinięcie kategorii „średniozaawansowana” prowadzi mnie przez eklektyczną selekcję: „Gymnopédie nr 1” Satie, „Old Town Road” Lil Nas X, „Dancin ‘in the Moonlight” Toploadera i State Hymn Federacji Rosyjskiej, wszystko obok siebie. Szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, jak oddać dziwność muzyki, którą wybrał Roli, ale mogę z całą pewnością powiedzieć, że ją kocham. Każdy może tu znaleźć coś, co zechce zagrać, i chociaż większość utworów jest podzielona na klasyczne melodie, które można nucić i popowe hity z ostatnich 10 lat, Roli pozwala ci zgadywać, wpuszczając hacki, takie jak „No Scrubs” TLC lub „ Rocket Man ”autorstwa Eltona Johna. Te hity nie są jednak dostępne za darmo i wymagają 79 $ rocznej subskrypcji „Lumi Complete” (która zapewnia również dostęp do pełnego zakresu lekcji i ćwiczeń). Osoby bez subskrypcji otrzymują tylko wybór 40 klasycznych melodii, w wyniku czego produkt jest znacznie obniżony.

Jednak to uznanie dla katalogu wstecznego Lumi prowadzi mnie do funkcji, co do której miałem największe wątpliwości, i jest ona kluczowa dla całego produktu: jak uczy się samej muzyki. Jak wspomniano powyżej, Lumi używa podświetlanych klawiszy do zasilania Bohater gitaryinterfejs w stylu (oficjalnie nazywany trybem „kaskadowym”). Nuty opadają w Twoją stronę na ekranie i uderzasz je w odpowiednim momencie, aby odtworzyć muzykę. Klawisze klawiatury również świecą słabo, zanim nadejdą nuty, kierując dłońmi i palcami. Tak jak z Bohater gitary, są też małe grywalizowane akcenty, które przyciągają twoją uwagę. Jesteś oceniany na podstawie tego, jak dokładnie odmierzyłeś czas w każdej nucie; zarabiać mnożniki za gorące passy; i uzyskaj ocenę gwiazdkową na końcu każdego odtwarzanego utworu. To prosty, intuicyjny interfejs, który każdy może zrozumieć. Ale jego prostota stwarza ograniczenia.

Klawiatura Lumi nie działa bez aplikacji, która pozwala grać w stylu dowolnym, uczyć się lekcji lub grać razem z szerokim katalogiem muzyki.
: Roli

Problemy pojawiają się, gdy utwory wychodzą poza stosunkowo proste melodie i zaczynają zawierać bardziej złożone rytmy i melodie. Tutaj ilość informacji, które możesz zmieścić w pliku Bohater gitary interfejs jest po prostu zbyt restrykcyjny. Dla porównania, tradycyjne zapisy nutowe wykorzystują styl notacji, który ewoluował przez wieki. Jest usprawniony i skompresowany oraz zawiera bogactwo informacji, które można zrozumieć na pierwszy rzut oka. Rzeczy takie jak dynamika, tonacja, metrum i ogólna struktura utworu mogą być zrozumiane przez doświadczonego muzyka niemal intuicyjnie. Jeśli potrafisz czytać nuty, możesz nie tylko patrzeć w przyszłość w utworze, ale także lepiej angażować się w jego strukturę, wyłapując wzorce, takie jak powtarzające się motywy lub progresje harmoniczne. Nuty są również jeszcze ważniejsze dla fortepianu, gdzie różne pięciolinie są używane do oddzielenia tego, co gra każda ręka.

Plik Bohater gitary dla porównania interfejs to kwestia chwili. Skupia uwagę na strumieniu nut, które nieustannie przesuwają się w kierunku gracza, a nie na muzycznym krajobrazie, który mogą przeglądać w czasie wolnym. „Oto uwaga”, mówi interfejs, „nie przegap tego, oto jest, zagraj, teraz! Jest to struktura, która zapożycza więcej z gier wideo niż edukacji muzycznej i nie tyle uczy cię czytania muzyki, ile reagowania na nią. I chociaż na klawiaturze Lumi z pewnością możliwe jest nauczenie się stosunkowo skomplikowanych piosenek, wątpię, jak przenoszalne są te umiejętności. Gdy osiągniesz granice interfejsu i będziesz musiał przejść na tradycyjne nuty i klawisze, będziesz musiał się wiele nauczyć, a także zapomnieć o złych nawykach.

W uczciwości wobec Roli, Lumi to z pewnością coś więcej niż tylko sprawiedliwość Bohater gitary na fortepian. Wiele piosenek umożliwia na przykład granie razem z tradycyjnymi nutami, a aplikacja zawiera fantastyczną bibliotekę lekcji i ćwiczeń, które uczą podstaw muzycznych. Akordy, palcowanie i pozycje rąk, a także elementy notacji są objęte interaktywnymi prezentacjami wideo autorstwa jasnych i żywych muzyków. Firma powiedziała mi, że planuje również rozszerzyć te lekcje w przyszłości, aby zachęcić do przejścia na tradycyjne nuty.

Jednak więcej dobrych wiadomości: właśnie na tych wczesnych etapach grywalizowane środowisko Lumi naprawdę się wyróżnia. Dla początkujących, którzy po raz pierwszy siadają przy fortepianie, jest niewiele rzeczy bardziej zniechęcających niż konfrontacja z własną nieudolnością. Przedzierasz się przez gamy i walczysz o odgrywanie dziecięcych rymów, jakby były Rachmaninowem, a potem poddajesz się, bo to zbyt trudne. (Uwierz mi, byłem tam! Regularnie tam wracam za każdym razem, gdy próbuję czegoś trudnego!)

Lumi przynajmniej rozjaśnia te wczesne trudności poprzez światło i kolor. Nawet w przypadku najprostszych utworów daje graczom podkład muzyczny, który sprawia, że ​​czują się, jakby występowali na scenie. A dzieciom uczącym się gry po raz pierwszy wyobrażam sobie, że te cechy pomogą im utrzymać zaangażowanie i zainteresowanie tam, gdzie sama książka z muzyką może zawieść.

Pytanie zatem brzmi, jak daleko można się posunąć z Lumi i czy jest to warte swojej ceny? W tej chwili cena 299 $ zawiera kupon o wartości 50 $ na roczną subskrypcję Lumi Complete, która zapewnia pełny dostęp do biblioteki Lumi oraz wszystkich jej ćwiczeń i lekcji (koszt bez kuponu: 79 $). Roli nie sprzedaje teraz klawiatury bez tego kuponu i widzę dlaczego: tak duża część atrakcyjności produktu pochodzi z jego lekcji i muzyki. I chociaż za te pieniądze można było dostać klawiaturę lepszej jakości i mnóstwo podręczników do nauki gry, nie można było zdobyć lekcji potrzebnych do przejścia przez kilka pierwszych klas.

W czasach, gdy większość z nas utknęła w domu lub przynajmniej próbowała uniknąć wychodzenia z domu, boisko all-in-one od Roli wydaje się szczególnie atrakcyjne. Zastanawiam się tylko, jak daleko Lumi może naprawdę zaprowadzić muzyków po raz pierwszy. Myślę, że pierwszy produkt edukacyjny Roli to dobry, ale drogi produkt na rampie dla kogoś, kto chce po raz pierwszy spróbować grać na pianinie, ale droga szybko się kończy. Jeśli naprawdę chcesz zagrać, Lumi to dopiero początek.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook