FotoGry

Recenzja Samsung Galaxy A52 5G

Jeśli budżetowy telefon za 100 dolarów to menu fast-food w dolarach, a flagowiec za 1000 dolarów to obiad ze stekami, to Samsung Galaxy A52 5G siedzi wygodnie w połowie drogi między nimi: wyluzowana całodobowa kawiarnia z zaskakująco smacznym jedzeniem.

To jest dobre. Co ważniejsze, dobrze jest tam, gdzie ma to znaczenie. Jasne, musisz zamawiać jedzenie w kasie i dostawać własne dolewki, ale warto, bo brunch jest fantastyczny, a ceny rozsądne.

A52 5G to najbardziej zaawansowany z budżetowych telefonów Galaxy z serii A, które zobaczymy w USA w tym roku, oferujący wszystkie podstawy za cenę 499 USD wraz z kilkoma dobrymi dodatkami. Jego 6,5-calowy ekran ma wysoką częstotliwość odświeżania 120 Hz, która jest rzadkością w tym przedziale cenowym. Jego główny aparat zawiera optyczną stabilizację obrazu, coś, czego brakowało mi, gdy korzystałem z droższego OnePlus 9. A52 5G ma wodoodporność IP67, co zapewnia dodatkowy spokój. I hej, wciąż jest gniazdo słuchawkowe! W tej gospodarce!

Mimo to nie jest to okręt flagowy i gdzieś trzeba było obniżyć koszty. Rama i tylny panel urządzenia są plastikowe i chociaż podoba mi się matowe wykończenie z tyłu, po dotknięciu pojawia się pewna pustka, która nie jest zbyt uspokajająca. Nie ma też teleobiektywu, który uzupełniałby szerokie i ultraszerokie aparaty, tylko cyfrowy zoom oraz czujnik głębi i aparat makro o wątpliwej użyteczności.

Ale ważne rzeczy są tutaj. Samsung ma obecnie na swojej liście A52 5G do comiesięcznych aktualizacji systemu operacyjnego i twierdzi, że będzie oferować trzy lata głównych aktualizacji systemu operacyjnego Android i przynajmniej część wsparcia bezpieczeństwa przez cztery lata. To znacznie przyczyni się do maksymalnego wykorzystania inwestycji w ten telefon i pomoże Ci skorzystać z jego głównej funkcji: 5G – poniżej 6 GHz, w szczególności z obsługą na poziomie sprzętowym nośnych częstotliwości pasma C zacznie używać w 2022 roku.

Coraz częściej pojawia się 5G oferowane w telefonach ze średniej półki i budżetowych, ale w tym kraju minie jeszcze kilka lat, zanim nasze sieci 5G będą naprawdę dobre. Obsługa zdrowych urządzeń przez kilka następnych lat zwiększa prawdopodobieństwo, że A52 5G wytrzyma wystarczająco długo, aby dotrzeć do obiecanej ziemi 5G.

A52 5G oferuje solidną wydajność na co dzień dzięki chipsetowi Snapdragon 750G i 6 GB pamięci RAM.

Wydajność i ekran Samsung Galaxy A52 5G

A52 5G wykorzystuje procesor Snapdragon 750G z 6 GB pamięci RAM, a połączenie wydaje się dobrze pasować tutaj. Z pewnością możesz wypchnąć go ze strefy komfortu, wykonując cięższe zadania, takie jak strony internetowe z JavaScriptem, i zauważyłem, że waha się o chwilę zbyt długo, otwierając aplikację aparatu z ekranu blokady. Ale w przypadku codziennych zadań i przewijania w mediach społecznościowych radzi sobie dobrze.

Podobnie jak w zeszłorocznym modelu, na ekranie naprawdę wyróżnia się A52 5G (i ogólnie Samsung). Jest to 6,5-calowy panel OLED 1080p, który jest bogaty, jasny i ogólnie piękny. Ponadto oferuje całą aksamitną gładkość, jaką zapewnia częstotliwość odświeżania 120 Hz. Przechodzenie między ekranami głównymi, otwieranie aplikacji, przewijanie Twittera – wszystko jest po prostu przyjemniejsze dzięki szybkiej częstotliwości odświeżania.

Nawet biorąc pod uwagę dodatkową moc potrzebną do ekranu 120 Hz, bateria 4500 mAh A52 5G konsekwentnie wytrzymywała przez cały następny dzień. Udało mi się wydobyć z niego pełne dwa dni, kiedy zapomniałem naładować go przez noc i zdecydowałem się ogarnąć chaosem i po prostu przeorać pozostały ładunek. Było to przy lekkim lub umiarkowanym użytkowaniu, a pod koniec drugiego dnia spadłem do niskiego dwucyfrowego procentu baterii, ale moja gra się opłaciła.

Jedną z funkcji, z którą nadal walczę w przegranej bitwie w A52 5G, jest optyczny czujnik odcisków palców na wyświetlaczu. Telefon skarcił mnie wiele razy za to, że nie zostawiłem palca na czujniku wystarczająco długo i prawie zawsze potrzebuję co najmniej dwóch prób, aby go zarejestrować. Ten wskaźnik trafień znacznie spada na zewnątrz w jasnym świetle.

Te problemy nie są unikalne dla tego urządzenia i możesz po prostu zdecydować się na użycie (mniej bezpiecznego) rozpoznawania twarzy lub zwykłego starego kodu PIN, aby zablokować i odblokować telefon. Ale są ładniejsze czytniki linii papilarnych na wyświetlaczu w droższych telefonach, takich jak OnePlus 9 i własny S21 firmy Samsung, więc należy być świadomym kompromisu.

Galaxy A52 5G jest dostarczany z systemem Android 11, który jest świetny. Mniej dobra wiadomość jest taka, że, jak widzieliśmy w urządzeniach S21 na początku tego roku, najnowsze podejście Samsunga do systemu operacyjnego zawiera wiele niechcianych aplikacji, reklam i ogólnego bałaganu w interfejsie użytkownika. Widzę wystarczająco dużo reklam przez cały dzień i nie podoba mi się, gdy sprawdzam pogodę we własnej aplikacji pogodowej na telefonie.

Jeśli istnieje pozytywny sposób spojrzenia na tę sytuację, to znaczy, że wydaje się to łatwiejsze do wybaczenia na telefonie z budżetem niż na flagowym produkcie o wartości 1000 USD. Ale wolałbym w ogóle nie mieć reklam. Jeśli kupisz Pixela 4A 5G w podobnej cenie, zrezygnujesz z wielu innych funkcji z A52 5G, ale otrzymujesz doświadczenie bez reklam.

W wypukłości tylnej kamery mieści się standardowy czujnik szerokokątny, ultraszerokokątny, makro i głębokości.

Aparat Samsung Galaxy A52 5G

A52 5G zawiera trzy tylne kamery oraz 5-megapikselowy czujnik głębi. Dostajesz 64-megapikselowy standard szerokokątny z OIS, 12-megapikselowy ultraszeroki i pozornie obowiązkowy 5-megapikselowy aparat makro. Jest też przedni 32-megapikselowy aparat do selfie.

64-megapikselowy aparat główny generuje 16-megapikselowe obrazy w swoim standardowym trybie fotograficznym, które są jasne i mają bardzo nasycone kolory, których można oczekiwać od telefonu Samsung. Czasami wygląd jest przyjemny, ale częściej niż nie, to trochę za dużo jak na mój gust. Dobra wiadomość jest taka, że ​​ten czujnik jest w stanie uchwycić wiele drobnych szczegółów przy dobrym oświetleniu, a nawet dobrze radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia.

Ustawiłem jego tryb nocny przeciwko Google Pixel 4A, który nadal jest mistrzem słabego oświetlenia w klasie średniej. W trybie nocnym A52 5G widać więcej hałasu, a szczegóły mają akwarelowy wygląd, ale podczas gdy 4A wisi na swoim tytule, A52 5G jest dość blisko.

Po lewej: tryb nocny Galaxy A52. Po prawej: tryb nocny Pixel 4A.

Pixel 4A jest nadal lepszym aparatem również w dobrym oświetleniu, ale różnice są tutaj bardziej subiektywne. 4A zapewnia bardziej stonowane odwzorowanie kolorów, a obrazom A52 5G brakuje w porównaniu z nim niewielkiego kontrastu.

Po lewej: Galaxy A52 5G. Po prawej: Pixel 4A.

Tak więc A52 5G nie może pokonać starej generacji technologii obrazowania w 4A, ale to może powiedzieć więcej o Pixelu niż cokolwiek innego. Poza tym A52 5G zapewnia dobrą wszechstronną wydajność aparatu. Obrazy z ultrawide czasami mają nieco chłodniejszą odcień, ale generalnie są dobre. Aparat do selfie oferuje dwa ustawienia zoomu: lekko przycięty w standardowym szerokim kącie i coraz bardziej nieznacznie szerszy kąt. Różnica „ogniskowej” między nimi jest niemal śmiesznie mała.

Przy domyślnych ustawieniach aparat do selfie robi sporo wygładzania i rozjaśniania twarzy. Nie wydaje mi się, żeby to do końca przekraczało granice na terytorium hamcamery, ale z pewnością ma wygładzony wygląd „może to sztuczna inteligencja, może to Maybelline”.

Jeśli chcesz korzystać z pełnej kamery hamcam, w aplikacji aparatu dostępny jest nowy tryb oznaczony po prostu jako „zabawa” z filtrami twarzy AR dostarczonymi przez Snapchat. Każdego dnia jest ich inny wybór i nie potrzebujesz konta Snapchat, aby ich używać lub udostępniać.

Kusi mnie, aby odrzucić ich jako „dla młodzieży”, ale może to naprawdę jest dla starszych, takich jak ja, którzy woleliby nie dołączać do innej platformy społecznościowej, jeśli mogę tego uniknąć, bardzo dziękuję. W końcu mogę przekształcić swoją twarz w kawałek brokuła i podzielić się nim ze światem bez logowania się do Snapchata – trzy lata po tym, jak wszystkie dzieci przeniosły się do czegoś innego. W każdym razie jest, działa i rzeczywiście możesz zamienić swoją twarz w brokuły.

Dobre wsparcie sprzętowe i zdrowe oprogramowanie sprawiają, że A52 5G warto wydać trochę więcej.

Galaxy A52 5G ma wiele do zaoferowania. Być może najważniejszą cechą jest taka, która brzmi znacznie mniej ekscytująco niż fajne nagłówkowe specyfikacje: aktualizacje zabezpieczeń na co najmniej kilka następnych lat. Przy 500 USD jest to wyższy koniec rynku budżetowego, ale kilkaset dodatkowych dolarów jest prawdopodobnie łatwiejsze do przełknięcia, jeśli wiesz, że zaoszczędzisz kilka lat na swojej inwestycji.

Samsung zainwestował w sprzęt we wszystkich właściwych miejscach: ekran 120 Hz zapewnia lepsze wrażenia użytkownika, żywotność baterii jest dobra, wydajność aparatu jest wysoka, a zdrowe połączenie procesora i chipsetu dobrze radzi sobie z codziennymi zadaniami.

To, co mi się nie podobało – zagracone oprogramowanie, wybredny czytnik linii papilarnych, tendencja do przesycenia kolorów na zdjęciach – wydaje się łatwiejsze do wybaczenia, gdy telefon poprawnie rozpoznaje rzeczy niepodlegające negocjacjom. Pixel 4A 5G jest prawdopodobnie najbliższą konkurencją tego urządzenia i pokonuje A52 5G pod względem jakości aparatu i czystszego interfejsu użytkownika, ale jest to mniejsze urządzenie bez fantazyjnego ekranu z szybką częstotliwością odświeżania. W zależności od tego, co myślisz o którejkolwiek z tych rzeczy, 4A 5G może być dla Ciebie lepszym wyborem.

W każdym razie A52 5G to dziś dobry telefon ze średniej półki. Ale co równie ważne, za kilka lat będzie to dobry telefon. Dzięki solidnemu sprzętowi i systemowi obsługi oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych jest to droższy telefon, na który warto przeznaczyć trochę więcej.

Zdjęcia: Allison Johnson / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook