FotoGryNowości

Recenzja Samsung Galaxy Note 20 Ultra: Ultimate Android

W przeciwieństwie do większości telefonów, które trafiają na moje biurko, pełne zapamiętanie, jak w pełni wykorzystać telefony Samsung Galaxy Note, zajmuje mi minutę (lub dzień). Te gigantyczne, bogate w funkcje telefony sprawiają, że czuję się jak emerytowany szermierz, który po raz pierwszy od lat wyciąga broń z pochwy.

Od dwóch tygodni robię rzeczy z nowym Galaxy Note 20 Ultra, które nie są łatwo możliwe na innych smartfonach. Przewinęłam przepis bez konieczności dotykania brudnymi palcami ekranu telefonu. Leżąc na kanapie naszkicowałem (trochę kiepską) grafikę i zdalnie robiłem selfie z telefonem stojącym kilka stóp dalej, daleko poza zasięgiem.

Wszystko to (i więcej) ma bardzo wysoką cenę: 1300 USD. Ty nie potrzeba tyle zapłacić za dobry telefon, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej. Nasz najpopularniejszy obecnie telefon, Google Pixel 4A, kosztuje 350 USD i oferuje dokładnie to, czego potrzebuje większość ludzi. Ale czasami chcesz więcej. Może chcesz mieć jeden z największych obecnie dostępnych telefonów. A może chcesz tego rysika. Może chcesz robić selfie bez użycia rąk i przewijać przepisy? Być może przede wszystkim nie chcesz iść na kompromisy. Cóż, Samsung Note 20 Ultra ma ich bardzo, bardzo niewiele.

Nadmiar programu Excel

Kiedy płacisz tyle za telefon, możesz i powinieneś spodziewać się najlepszych w swojej klasie komponentów. Weźmy na przykład wydajność. Niewiele innych telefonów z Androidem będzie w stanie pokonać Note 20 Ultra w czystej mocy. Korzysta z nowszego chipsetu Snapdragon 865+ (który jest nieco szybszy niż 865 w serii Galaxy S20 firmy Samsung) z 12 GB pamięci RAM. To parowanie oznacza, że ​​nigdy nie poczujesz się spowolniony, niezależnie od tego, czy pędzisz przez tweety o 2 w nocy, przełączasz się między 10 różnymi aplikacjami, czy grasz w intensywne graficznie gry mobilne.

: Samsung

Znakomity jest również 6,9-calowy ekran AMOLED. Rozciąga się aż do krawędzi obudowy telefonu, a aparat do selfie znajduje się w małym, pływającym kółku pośrodku u góry. Ten projekt „całego ekranu” sprawia, że ​​moje aplikacje wyglądają na rozbudowane i nowoczesne za pomocą telefon świetnie się czuje. Estetyka ma znaczenie, ludzie! Oprócz tego malutkiego aparatu nie ma żadnych niepotrzebnych ani brzydkich ozdób, które mogłyby zakłócać moje cyfrowe okno. Pomaga również to, że ekran jest pięknie bogaty w kolory i staje się niezwykle jasny. W przeciwieństwie do tańszych telefonów nie będziesz musiał mrużyć oczu, patrząc na niego w słoneczny dzień.

To, za co z radością zapłacę więcej w telefonie, to wysoka częstotliwość odświeżania ekranu. Tradycyjne ekrany telefonu odświeżają się 60 razy na sekundę. Większość nowszych, droższych telefonów podnosi tę częstotliwość do 90. Tutaj Samsung podnosi częstotliwość odświeżania do 120 razy na sekundę. Te dodatkowe ramki sprawiają, że animacje i efekty przewijania są bardziej płynne, a nawet umożliwiają szybsze reagowanie na akcję w szybkich grach. Brzmi jak mały zysk i tak jest, ale wzbogaca to codzienne doświadczenie.

Gdyby tylko sam telefon był łatwiejszy do trzymania. To jest duży telefon. Wygodne dotarcie do niektórych części ekranu jedną ręką jest prawie niemożliwe, nawet dla moich dużych łap. Pozostawia gigantyczny prostokątny odcisk na wszystkich moich kieszeniach spodni i sprawia, że ​​wyglądam, jakbym nosił zeszyt. Oczywiście zaciskam uchwyt, gdy używam go na zewnątrz, ponieważ jeśli to nieporęczne, całkowicie szklane urządzenie wypadnie mi z rąk i pęknie, można się założyć, że naprawa będzie kosztować niezły grosz. Jako środek ostrożności powinieneś użyć etui (lubię ten).

Muszę zauważyć (gra słów przeznaczona), że jest to jeden z pierwszych telefonów z nowym Gorilla Glass Victus firmy Corning, który jest podobno bardziej odporny na zarysowania i trwały niż poprzednie receptury szkła do smartfonów. Zwykle widzę kilka zadrapań po dwóch do trzech tygodniach z telefonem, ale dzięki Corningowi cudownie matowy tył i przednie ekrany Note 20 Ultra wyglądają tak samo wyraźnie, jak w dniu, w którym go dostałem. Kolejna dobra wiadomość: ma wodoodporność IP68, więc kropla w jeziorze podczas kwarantanny go nie zabije.

Mówiąc o zabiciu go, ciężko mi było trafić do zera z baterią 4500 mAh. W typowy dzień telefon zwykle unosi się w powietrzu o około 40 procent baterii do północy. Może wytrzymać do połowy drugiego dnia, zanim będzie wymagał ponownego naładowania. Przy intensywnym użytkowaniu spodziewaj się, że potrwa jeden dzień i niewiele więcej.

Dopełnieniem są wszystkie dodatki, takie jak ładowanie bezprzewodowe (możesz nawet ładować inne urządzenia bezprzewodowo, układając je na notatce), gniazdo kart MicroSD, aby rozszerzyć podstawową pamięć 128 GB, podwójne głośniki, które są głośne i brzmią naprawdę dobry, a NFC do płatności zbliżeniowych. Jest też czujnik odcisków palców na wyświetlaczu, ale rzadko działa przy pierwszej próbie.

Jest również przyszłościowy dzięki obsłudze takich rzeczy, jak Wi-Fi 6 i 5G. W tym drugim przypadku ten telefon może obsługiwać zarówno 5G poniżej 6, jak i fal milimetrowych (więcej o tym wszystkim w naszym przewodniku tutaj), więc nawet jeśli zmienisz operatora, nadal będziesz mógł łączyć się z ich odpowiednimi sieciami 5G, które tak nie jest w przypadku niektórych telefonów 5G pierwszej generacji.

Stylus Shenanigans

Podczas mojego okresu testowego musiałem kilkakrotnie przypominać sobie, że ten telefon ma wbudowany rysik (zwany S Pen), zanim zacząłem go regularnie używać. Nigdy nie pragnąłem rysika jako mechanizmu wprowadzania danych, ani nigdy nie przegapiłem go po przejściu z telefonu Note, ale przynajmniej potrafię to docenić. Może być przydatny, czy to do pisania notatek, podpisywania dokumentu elektronicznego, czy po prostu rysowania.

Największa wada? Technologia odrzucania dłoni Samsunga dla rysika S Pen nie jest świetna. Może to być denerwujące, gdy ekran tworzy przypadkowe linie w miejscu, w którym spoczywa moja dłoń, lub gorzej, gdy błędnie dostosowuje moje dłonie i powiększa i pomniejsza moje notatki. Jest to problem przy robieniu notatek, ale łatwo jest obejść się z aplikacjami do szkicowania, które mają „Tylko tryb pióra”, który wyłącza wprowadzanie dotykowe i rozpoznaje tylko rysik.

Nowością w Note 20 Ultra jest funkcja Anywhere Actions, która umożliwia korzystanie z gestów przypominających różdżkę za pomocą rysika S Pen do sterowania ekranem. Na przykład, naciśnij przycisk na rysiku i wykonaj ten gest „<” w powietrzu, aby wrócić do dowolnej aplikacji. Ten gest „^” spowoduje powrót do domu. Możesz to wszystko dostosować i dostosować do swoich ulubionych aplikacji. Włączyłem ją w przeglądarce Google Chrome - gest przesuwania w górę iw dół za pomocą rysika S Pen i mogę przewijać witrynę z przepisami w górę iw dół bez konieczności dotykania ekranu.

Jest dużo Samsung zapakował S Pen do S Pen, ale musisz poświęcić czas na poznanie jego możliwości i dostosowanie ustawień, aby wprowadzić go do swojego codziennego przepływu pracy. Potrzebujesz tego? Nie. Ale może sprawić, że interakcja z telefonem będzie bardziej przypominała papier i długopis.

Niezawodne aparaty

System aparatu w tym telefonie nie jest też różni się od Galaxy S20 Ultra z początku tego roku, ale jest jeszcze lepszy. Zniknęły problemy z autofokusem, które nękały model S20. Uwaga, główny 108-megapikselowy czujnik jest otoczony dwoma 12-megapikselowymi aparatami ultraszerokimi i teleobiektywami.

Szczególnie polubiłem teleobiektyw, który umożliwia robienie dość wysokiej jakości zdjęć przy 5-krotnym zbliżeniu (a czasem przyzwoicie wyglądających zdjęć przy 10-krotnym powiększeniu). Wspaniale jest mieć bliższy widok obiektu bez konieczności fizycznego zbliżania się. A jeśli chcesz podziwiać krajobraz lub ciasną przestrzeń, opcja ultrawide jest równie przydatna. Główny aparat fotografuje z rozdzielczością 27 megapikseli, łącząc cztery sąsiednie piksele w jeden, aby pochłonąć więcej światła, ale istnieje specjalny tryb 108 megapikseli, którego można użyć, aby zachować wiele szczegółów i uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości. Ta opcja daje również ładny, naturalny efekt bokeh z przyjemnie rozmytym tłem.

Kolory mogą być czasami nieco przesycone, a kontrast może być nieco niedostateczny, ale uzyskujesz dobre szczegóły, a aparaty radzą sobie dobrze w scenariuszach o wysokim kontraście. Bardziej imponujące jest to, jak radzą sobie (nawet 10-megapikselowy aparat do selfie) w nocy dzięki dedykowanemu trybowi nocnemu Samsunga. W tym trybie wykonuje się kilka zdjęć w krótkim odstępie czasu i łączy je ze sobą. Musisz stać nieruchomo podczas robienia zdjęcia, ale efektem jest lepiej naświetlony obraz. Konkuruje z Night Sight Pixel 4A – czasami Pixel robi lepszy obraz, innym razem wygrywa Samsung – ale w Note 20 Ultra otrzymujesz znacznie bardziej wszechstronny system.

I to nie jedyny powód, dla którego chciałbyś kupić te kamery. Samsung jest jednym z nielicznych producentów Androida, który sprawia, że ​​telefony z funkcjami wideo są równie dobre (jeśli nie lepsze) niż iPhone. Jakość obrazu wideo jest spektakularna, podobnie jak stabilizacja obrazu. Dzięki Note 20 Ultra możesz nagrywać w 8K przy 24 klatkach na sekundę (ze współczynnikiem proporcji 21: 9), aby uzyskać prawdziwe, kinowe wrażenia.

To trochę przesada, ale bardziej interesujący jest tryb Pro Video. Teraz możesz wybrać mikrofony w telefonie, których chcesz używać podczas nagrywania (wielokierunkowy, przedni lub tylny), a jeśli masz bezprzewodowe słuchawki douszne, takie jak Samsung Galaxy Buds Live, możesz nawet wybrać nagrywanie z nich dźwięku zamiast telefonu . Przydatne, jeśli myślisz o vlogowaniu podczas kwarantanny!

Lepsze oprogramowanie

Samsung wreszcie zobowiązuje się do trzech lat aktualizacji wersji Androida. To nie jest tak wspaniałe, jak to, co otrzymasz od Apple, które zazwyczaj może obiecać pięć lat aktualizacji, ale jest tak dobre, jak możesz uzyskać w świecie Androida. Dłuższe wsparcie oprogramowania oznacza, że ​​Twoje urządzenie pozostaje bezpieczniejsze przez dłuższy czas, błędy są usuwane, a nowe funkcje są dostępne kilka lat później.

Interesujące są również specjalne integracje Note z Microsoft Windows. Możesz bezprzewodowo sparować telefon z komputerem z systemem Windows i wykonywać takie czynności, jak przeciąganie i upuszczanie plików, uzyskiwanie dostępu do zdjęć, wyświetlanie powiadomień, a nawet odpowiadanie na SMS-y i odbieranie połączeń.

Możesz także uruchomić wszystkie swoje aplikacje na Androida w systemie Windows. Nie sądzę, żeby większości ludzi to przejmowało, ale może być przydatne w niektórych sytuacjach. Na przykład Instagram nie pozwala na przesyłanie zdjęć z dowolnego miejsca poza jego aplikacją. To, co często robię po edycji zdjęcia zrobionego moim bezlusterkowcem, to przesyłanie go do Zdjęć Google, uzyskiwanie do niego dostępu z telefonu i udostępnianie na Instagramie. Teraz dzięki tej integracji mogę przeciągnąć moje edytowane zdjęcie na telefon i udostępnić je aplikacji Instagram bez konieczności podnoszenia telefonu, oszczędzając mi kilka kroków.

Cena, zauważono

Note 20 Ultra jest drogi. Samsung nawet nie chce, żebyś zapłacił za to 1300 $! Rzecznik firmy powiedział mi, że klienci nie „w pełni korzystają” z przecenionych ofert firmy Samsung, jeśli płacą pełną cenę. (Na przykład możesz wymienić telefon dobrej jakości, aby zaoszczędzić kilkaset dolarów na nowej notatce). Skorzystaj więc z rady Samsunga i staraj się nie płacić za niego pełnej ceny. Ale jeśli to zrobisz, to jest to telefon, który z łatwością wytrzyma cztery lata, jeśli nie dłużej (również kup go w brązie – wygląda wspaniale).

Być może zastanawiasz się nad tańszym i mniejszym Galaxy Note 20 – jeszcze go nie używałem, ale trudno go polecić. To kompromis w zakresie zbyt wielu funkcji (nie ma wyższej częstotliwości odświeżania, a tył jest plastikowy zamiast szkła), ale tak nadal kosztuje 1000 $. Zamiast tego kup Galaxy S20. Lub jeśli chcesz tańszego telefonu z wyższej półki, złap OnePlus 8 Pro. Jest dobrze, ale nie do końca osiąga poziom doskonałości Note 20 Ultra.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook