Foto

Recenzja Samsunga Galaxy S21: dobry aparat, szybki procesor, świetna cena

Samsung Galaxy S21 to telefon ze średniej półki o flagowej nazwie.

Zamiast oferować zasadniczo ten sam telefon z najwyższej półki w różnych rozmiarach, Samsung zdecydował się na agresywną cenę w tym roku. Galaxy S21 zaczyna się od 799,99 USD za mniejszą wersję z 6,2-calowym ekranem i 999,99 USD za wersję Plus z 6,7-calowym wyświetlaczem. Chociaż w obu przypadkach mądrym posunięciem jest wydanie dodatkowych 50 USD na modele z 256 GB pamięci.

Pomaga, że ​​S21 jest bardzo dobrym telefonem średniotonowym. Niemniej jednak tegoroczne wybory Samsunga oznaczają, że jeśli chcesz mieć najlepszy telefon, jaki Samsung ma teraz do zaoferowania, musisz kupić bardzo największy telefon, Galaxy S21 Ultra.

Jeśli Ultra jest za duży lub za drogi dla twoich potrzeb, nie ma nic złego w zwykłym Galaxy S21. Samsungowi udało się obniżyć cenę bez większych poświęceń ani w zakresie doświadczenia, ani funkcji tego telefonu. Jednak uniknięcie ogromnej porażki niekoniecznie jest tym samym, co osiągnięcie wielkiego sukcesu.

Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S21.

Telefony, których celem jest zapewnienie wszystkiego, co najlepsze, zwykle kosztują ponad tysiąc dolarów. Poniżej znajdują się bardziej zauważalne kompromisy, ponieważ każdy telefon wybiera swój priorytet. W przypadku Galaxy S21 Samsung postawił duży nacisk tylko na jedną część: procesor, wysokiej klasy Snapdragon 888 firmy Qualcomm.

Na niektórych rynkach poza USA Samsung używa własnego procesora Exynos i chociaż słyszałem, że Samsung znacznie ulepszył go w porównaniu z zeszłym rokiem, sam nie byłem w stanie go przetestować.

Na podstawowym poziomie priorytetyzacja procesora oznacza, że ​​S21 to bardzo szybki telefon z przyzwoitą żywotnością baterii. Jestem w stanie przetrwać cały dzień przy umiarkowanym lub dużym obciążeniu na baterii 4000 mAh, chociaż przy odrobinie wysiłku mogę ją wyczerpać. Większy Galaxy S21 Plus – którego nie testowałem – ma baterię o pojemności 4800 mAh i prawdopodobnie wytrzyma jeszcze dłużej pomimo nieco większego ekranu. Obie mają tę samą rozdzielczość i inne funkcje.

Co równie ważne, wybór najnowszego i najlepszego procesora Qualcomm oznacza, że ​​Galaxy S21 ma większą szansę przetrwać trzy lub więcej lat, zanim nieuchronny marsz oprogramowania Android ugrzęźnie go lub pozostawi w tyle. Zapytałem Samsunga, ile lat aktualizacji oprogramowania zagwarantuje użytkownikom S21 i zaktualizuję tę recenzję, jeśli usłyszę.

Snapdragon 888 oznacza również, że te telefony obsługują oba rodzaje 5G w USA. Podczas moich testów w Bay Area nadal stwierdzam, że 5G często nie jest znacznie szybsze niż LTE, a wersja 5G mmWave jest nadal bardzo trudna do znalezienia.

Jednak widzę również pewne ulepszenia w stosunku do zeszłego roku. Dlatego moje podejście do 5G nieco się zmieniło. Nadal uważam, że nie powinieneś ulepszać swojego telefonu tylko po to, aby uzyskać 5G. Jeśli jednak masz zamiar dokonać aktualizacji tak czy inaczej i masz możliwość wyboru telefonu 5G, prawdopodobnie powinieneś. Sieci nie są jeszcze wystarczająco dobre, ale jeśli trzymasz telefon przez jakiś czas, możesz żałować, że go nie masz w nadchodzących latach. (Trudno będzie kupić telefon bez 5G, jeśli i tak wydasz w tym roku ponad 500 USD).

Metalowe szyny boczne S21 wyginają się w wypukłość aparatu

Metalowe szyny boczne S21 wyginają się w wypukłość aparatu.

Aby dostosować się do priorytetu, którego nie widzisz, inną dużą zmianą Samsunga jest to, co możesz: projekt. Podobnie jak w przypadku Galaxy S21 Ultra, zwykłe Galaxy S21 i S21 Plus mają metalowe szyny, które wchodzą do wypukłości aparatu z tyłu. Tutaj wygląda tak dobrze, jak na Ultra.

Jednak Samsung poszedł o krok dalej w stosunku do mniejszego S21, zamieniając zwykły tylny szklany panel na plastik (model Plus nadal używa szkła). Nie stanowi to dla mnie żadnego problemu – w rzeczywistości pod pewnymi względami wolę to, ponieważ jest to jedna rzecz mniej, która może pęknąć podczas upadku. To sposób na obniżenie kosztów, ale taki, który sprawia, że ​​zastanawiam się, czy naprawdę chcę mieć szkło z tyłu telefonu. Czuje się wspaniale, z matowym wykończeniem i żadnym z tanich lub wątłych skojarzeń plastiku.

Ekran S21 ma tylko 1080p, ale jest płaski i wygląda świetnie

Ekran S21 ma tylko 1080p, ale jest płaski i wygląda świetnie.

Tył modelu podstawowego jest plastikowy, ale jest przyjemny.

Tył modelu podstawowego jest plastikowy, ale jest przyjemny.

Z tyłu S21 znajdują się trzy kamery

Z tyłu S21 znajdują się trzy kamery.

Skoro już o tym mowa, oto kilka innych sposobów, w jakie Samsung obniżył koszty S21 w porównaniu z zeszłorocznym Galaxy S20. Brakuje MST, technologii Samsunga do płacenia w terminalach kart kredytowych, które nie mogą odczytać NFC. Nie ma gniazda na kartę microSD do rozszerzenia pamięci, co trochę kłuje, ponieważ Samsung do niedawna był nieco powstrzymywany, aby utrzymać kartę microSD w swoich flagach. Samsung oszczędził również koszty, stojąc w pogotowiu z aparatami – praktycznie nie zmieniły się one od zeszłego roku. (Więcej na temat kamer poniżej.)

S21 obniża również rozdzielczość ekranu z zeszłorocznego panelu 1440p do 1080p zarówno w wersji zwykłej, jak i Plus. Są też płaskie, co wielu ludzi woli zakrzywione krawędzie. Nie mam nic przeciwko zakrzywionym ekranom, o ile pasują do ergonomii telefonu, ale tutaj myślę, że Samsung wykonał właściwą rozmowę, aby wyrównać.

Ekran ma adaptacyjną częstotliwość odświeżania, która może działać z częstotliwością do 120 Hz, dzięki czemu przewijanie i animacje są bardzo płynne. W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanej technologii ekranu Ultra, częstotliwość odświeżania tego ekranu spada do 48 Hz, a także wykorzystuje bardziej tradycyjną technologię OLED zamiast nowszej wersji LTPO w Ultra.

Do tych obniżeń specyfikacji ekranu, mówię: cokolwiek. Samsung niezmiennie świetnie radzi sobie z robieniem ekranów i chociaż S21 nie prezentuje firmy w najlepszym wydaniu, nadal jest świetnym wyświetlaczem.

Ale bardziej niż jakakolwiek inna aktualizacja lub obniżenie wersji w tym roku, specyfikacją, która miała najbardziej namacalny wpływ na moje doświadczenia z S21, był nowy czujnik odcisków palców pod ekranem. Potrafi czytać z większego obszaru i dla mnie jest szybszy niż zeszłoroczny czujnik. Tak często, jak odblokowujemy nasze telefony, nawet milisekundy mają wpływ na szybkość reakcji telefonu. Ponadto: działa z maskami.

Sprzęt aparatu S21 zasadniczo nie zmienił się od zeszłego roku

Sprzęt aparatu S21 zasadniczo nie zmienił się od zeszłego roku.

Jedyna istotna różnica między systemami aparatów zeszłorocznego Galaxy S20 i tegorocznego Galaxy S21 nie dotyczy sprzętu, ale oprogramowania. Firma Samsung wykonała trochę pracy, aby zaktualizować przetwarzanie, aby poprawić zdjęcia w określonych sytuacjach. Na przykład zauważyłem niewielki skok jakości przy słabym oświetleniu.

Ale poza niewielką wymianą czujnika na ultrawide, sprzęt aparatu pozostaje niezmieniony. Główny czujnik ma 12 megapikseli z OIS, ultraszeroki ma również 12 megapikseli i ma 120-stopniowe pole widzenia, a teleobiektyw ma 3-krotny zoom optyczny i wykonuje sztuczki z 30-megapikselowym czujnikiem, aby zapewnić cyfrowy zoom do 30X . Aparat do selfie ma 10 megapikseli.

W Stanach Zjednoczonych wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednim konkurentem w tym przedziale cenowym jest prawdopodobnie Google Pixel 5 za 699 USD. Ku mojemu zdziwieniu konsensus recenzentów na The Verge polega na tym, że Galaxy S21 robi ogólnie lepsze zdjęcia. Zgadzam się. Wieloletnia przewaga aparatu Pixel zniknęła.

Samsung Galaxy S21 po lewej, Pixel 5 po prawej; Galaxy po prostu radzi sobie lepiej z szumami i szczegółami w cieniach w trybie ciemnym

Teraz nadal wolę estetykę Pixela od Samsunga. Pixel zachowuje kontrastowy, bardziej niebieski wygląd w porównaniu do tendencji Samsunga do nadmiernego rozjaśniania i przesycania wszystkiego. Jednak na poziomie technicznym Galaxy S21 po prostu radzi sobie lepiej. Jest mniej szumów w cieniach i słabym świetle, więcej szczegółów w przyzwoitym świetle i znacznie lepsza wydajność zoomu.

Nie myśl, że zwykły Galaxy S21 wytrzymuje doskonałe zdjęcia teleobiektywowe, które można uzyskać z Ultra, który ma obiektyw optyczny 10X. Ale przy poziomach powiększenia od 3X do maksymalnie 7X Pixel, S21 po prostu radzi sobie lepiej niż algorytmy Google. Samsung wygrywa również na wideo.

Istnieje szereg nowych funkcji aparatu, z których, jak sądzę, większość użytkowników może zignorować. Nagrywanie wideo 8K nie ma większego sensu aparatem tego kalibru, ale możesz to zrobić. Doceniam jednak tryby Pro Samsunga zarówno dla wideo, jak i zdjęć. W sytuacjach, w których możesz poświęcić trochę czasu na komponowanie ujęcia i dostosowanie ustawień aparatu, możesz dostać coś znacznie ciekawszego.

Samsung umożliwił też całkowite wyłączenie wygładzania twarzy. Zapewnia lepsze obrazy, ale co ważniejsze, może również pomóc niektórym osobom w tworzeniu lepszego obrazu siebie.

Oprogramowanie One UI firmy Samsung na Galaxy S21

Oprogramowanie One UI firmy Samsung na Galaxy S21.

Jak zauważyłem w mojej recenzji Galaxy S21 Ultra, Samsung ze swoim oprogramowaniem zmierza w złym kierunku. Szkoda, ponieważ podstawy wersji Androida One UI firmy Samsung są nadal świetne. Sprawia, że ​​Android jest trochę czystszy i jaśniejszy, a także udostępnia kluczowe funkcje pomagające zarządzać gigantycznymi ekranami.

Ale zamiast budować na tej sile, Samsung ją ugrzęzł. W panelu szybkich ustawień jest zbyt wiele magicznych ustawień i zbyt wiele prawie bezsensownych ikon. W Stanach Zjednoczonych użytkownicy S21 będą musieli być na tyle sprytni, aby wiedzieć, jak pobierać i używać Wiadomości Android zamiast Wiadomości Samsung, jeśli chcą nieograniczonego, nieprzerwanego dostępu do wiadomości RCS (większość reszty świata domyślnie otrzymuje Wiadomości na Androida).

Ponadto cyfrowy asystent Samsunga, Bixby, jest wart korzystania tylko wtedy, gdy podłączyłeś resztę swojego cyfrowego życia do ekosystemu Samsunga. Podejrzewam, że większość w USA nie, więc całość wydaje się zbędna obok Asystenta Google.

Przede wszystkim domyślne aplikacje Samsunga często mają reklamy na górze. Dotknięcie gigantycznego widżetu pogody u góry domyślnego ekranu głównego powoduje wyświetlenie reklamy w aplikacji pogodowej Samsunga. Nie wiem, jaki niewielki marginalny zysk Samsung osiąga na tych ch, ale nie sądzę, aby uderzenie w jego reputację było tego warte.

Doświadczony użytkownik może uniknąć lub cofnąć wszystkie te problemy związane z oprogramowaniem firmy Samsung. Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że większość użytkowników odnajdzie tę wiedzę – ale to nie znaczy, że nie jest to kłopotliwe. Mogę być bardziej produktywny na dobrze skonfigurowanym telefonie Samsung niż na praktycznie każdym innym telefonie, ale nie powinno to wymagać tak dużej konfiguracji i unikania reklam.

Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S21.

Dodaj wszystkie wybory i komponenty Galaxy S21 i nie możesz uniknąć wniosku, że jest to odświeżony Galaxy S20 z szybszym procesorem i ładniejszym wyglądem zewnętrznym. To dość ponury sposób patrzenia na to, ale taka jest prawda i nie sądzę, że powinno to przeklinać telefon. Czasami aktualizacje roczne są niewielkie.

Ta drobna aktualizacja oznacza, że ​​nie ma powodu, aby spieszyć się z zakupem Galaxy S21. To telefon, który możesz zdobyć, gdy musisz wymienić stary i zepsuty telefon, a jeśli Twój telefon ma więcej niż kilka lat, będzie to ogromna różnica. Jest jeszcze jeden powód, aby nie spieszyć się po S21: telefony Samsunga słyną z dużych rabatów od przewoźników. Nie posunąłbym się do stwierdzenia, że ​​zapłacenie pełnej ceny za S21 byłoby błędem, ale powiedziałbym, że powinieneś poszukać – a nawet poczekać – na ofertę, jeśli możesz.

Najciekawszym wyborem, jakiego Samsung dokonał w tym roku, jest to, że zamiast tańszego „Fan Edition” swojego flagowego telefonu, uczynił go tylko tańszą wersją. To rozsądny wybór dla Samsunga, ale oznacza to również, że jako konsument masz o jeden wybór mniej. Po raz kolejny, jeśli chcesz mieć najlepszy telefon Samsunga w tym roku, będziesz musiał kupić największy telefon Samsunga – aw tym roku różnice są jeszcze większe.

Ale jeśli nie interesuje Cię najnowszy, najlepszy i największy, i nie przeszkadza Ci sposób, w jaki Samsung obsługuje Androida, Galaxy S21 to dobry wybór.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook