NowościOprogramowanie

Recenzja Sony WH-1000XM4: najlepsze słuchawki z redukcją szumów stają się lepsze

Sony wypuściło swoje doskonałe słuchawki WH-1000XM3 z redukcją szumów w 2018 roku i oni nadal często najlepsze listy najlepszych słuchawek z redukcją szumów, jakie możesz kupić. Ale konkurenci nie siedzą bezczynnie: słuchawki Bose z redukcją szumów 700 współpracują z firmą Sony w zakresie redukcji szumów i mają lepsze mikrofony do połączeń głosowych. Słuchawki Surface 2 firmy Microsoft mają bardziej intuicyjne sterowanie, a mniejsze firmy, takie jak Jabra, wypuszczają imponujące słuchawki z redukcją szumów po niższych cenach. Podobno nawet Apple pracuje nad własnym zestawem słuchawek premium.

Aby jednak odeprzeć rywali, Sony powróciło z nowymi słuchawkami 1000XM4 za 349,99 USD, które są dostępne w przedsprzedaży już dziś i zostaną wysłane jeszcze w tym miesiącu. Rozwiązują dwie główne wady poprzedniego produktu: teraz możesz sparować z dwoma urządzeniami jednocześnie, a zaktualizowane mikrofony powinny zapewniać wyraźniejsze połączenia. Wszystko inne jest bardzo podobne lub niezmienione od ostatniego razu: projekt jest prawie identyczny, żywotność baterii nadal sięga 30 godzin, a przyciski i elementy sterujące działają w ten sam sposób. Poza kilkoma poprawkami, które Sony wprowadziło, aby ulepszyć muzykę, 1000XM4 brzmią tak, jak ich poprzednicy – bardzo dobrze, zaufaj mi.

Przejdźmy do nowych rzeczy. Pierwsza to proste udogodnienie dla każdego, kto ma telefon z Androidem; Sony obsługuje teraz funkcję Fast Pair w systemie Android, która umożliwia szybką konfigurację. Dzięki temu możesz również znaleźć zagubione słuchawki, odtwarzając przez nie dźwięk, a otrzymasz powiadomienia o niskim poziomie naładowania baterii, gdy 30-godzinny czas pracy jest prawie wyczerpany.

Większym ulepszeniem, które docenią zarówno użytkownicy iPhone’a, jak i Androida, jest ulepszona wydajność mikrofonu. Sony dodało to, co nazywa „precyzyjną technologią odbioru głosu”, do 1000XM4s, która optymalizuje przetwarzanie dźwięku z pięciu wbudowanych mikrofonów w celu uzyskania wyraźniejszego przechwytywania głosu – i różnica jest widoczna. Zrobiłem kilka nagrań notatek głosowych i wykonałem kilka połączeń z 1000XM4s i chociaż mikrofony nie zapewniają nieskazitelnego dźwięku, Twój głos jest odtwarzany wyraźnie i zrozumiale. Brzmi bardziej zdigitalizowane, niż bym chciał, ale to wciąż jest poprawa w stosunku do 1000XM3.

Wygląda podobnie? Niewiele zmieniło się w wyglądzie 1000XM4s.

Z mikrofonami wiąże się nowa funkcja, którą Sony nazywa Mów i czat. Jeśli to włączysz, słuchawki będą automatycznie wstrzymywać się za każdym razem, gdy zaczniesz mówić. Wykrywanie działa naprawdę dobrze; muzyka zatrzymuje się, nawet jeśli powiem jedno krótkie słowo. Jeśli nic nie zrobisz, muzyka powróci po 30 sekundach od zakończenia mowy. (Wystarczy dwukrotnie dotknąć prawego nausznika, aby szybciej wznowić odtwarzanie).

Modele 1000XM4 mają te same miedziane akcenty, co modele 1000XM3.

Odznaka i wcięte logo NFC to jedyne wskazówki, na które patrzysz w nowszych słuchawkach Sony.

Myślę, że niektórzy uznają to za przydatne; 1000XM4 nadal mają przydatną sztuczkę, w której można zakryć prawą muszlę słuchawkową ręką, aby zmniejszyć głośność i potęgować dźwięk otoczenia, ale ta metoda jest aktywowana głosem. Ale jeśli jesteś kimś, kto regularnie mówi do siebie, zapomnij o tym. Twoja muzyka będzie się ciągle zatrzymywała. Podczas moich testów zdarzyła się również sytuacja, w której słuchawki zatrzymały się, gdy na dworcu grał napowietrzny komunikat, mimo że funkcja ma nasłuchiwać Twój głos. Możesz dostosować czułość funkcji Speak to Chat w aplikacji Sony Headphones Connect, aby uniknąć fałszywych aktywacji.

Firma Sony wprowadziła drobne poprawki, takie jak odchudzanie górnej części poduszki na głowę i zwiększenie powierzchni nauszników.

Drugi duży nowy dodatek do 1000XM4s to wielopunktowy: Wreszcie, możesz sparować z dwoma urządzeniami jednocześnie. Nie musisz się martwić, że przegapisz połączenie, jeśli jesteś pochłonięty filmem lub programem Netflix na laptopie. Jest jednak problem: w tej chwili implementacja wielopunktowa Sony jest nieco wadliwa. Gdy użyłem go po raz pierwszy, minęło dużo czasu, zanim słuchawki przełączyły się z powrotem na telefon po tym, jak przestałem odtwarzać dźwięk na komputerze. Od tego czasu działało w większości zgodnie z oczekiwaniami, ale wciąż mam tu i ówdzie usterki. Sony twierdzi, że zanim 1000XM4 zostaną wysłane do klientów pod koniec sierpnia, wyda aktualizację oprogramowania układowego, która naprawi obecne problemy z wieloma punktami.

Możesz zarządzać jednoczesnymi połączeniami Bluetooth w aplikacji Sony Headphones Connect.

Sprawdzam słuchawki, ponieważ działają po wyjęciu z pudełka i wrócę po udostępnieniu aktualizacji. Możesz zarządzać jednoczesnymi połączeniami i przełączać się między urządzeniami bezpośrednio z aplikacji Sony bez konieczności korzystania z ustawień Bluetooth na dowolnym urządzeniu dodatkowym, z którego chcesz korzystać poza telefonem, co jest przydatne. Aplikacja Sony Headphones Connect ma również zwykłe opcje EQ i adaptacyjną kontrolę dźwięku, które mogą automatycznie dostosowywać poziomy redukcji szumów i dźwięków otoczenia w zależności od Twojej aktywności lub lokalizacji. Nie podoba mi się, że słuchawki przejmują kontrolę lub niespodziewanie zmieniają dźwięk na mnie, więc zwykle zostawiam te funkcje wyłączone.

Trudno byłoby odróżnić 1000XM3 od 1000XM4. Nowe słuchawki mają ten sam wygląd zewnętrzny, aż po miedziane akcenty – w tym ten wokół wlotu mikrofonu, który sprawia, że ​​wyglądają prawie jak port USB-C. Sony dokonało trochę subtelne poprawki projektu; są po prostu tego rodzaju, których nie możesz zobaczyć. Poduszka pod głowę na górze została odchudzona; nauszniki mają teraz o 10 procent większą powierzchnię, co zapewnia lepszy kontakt z głową; a krzywizna pałąka została „precyzyjnie dostrojona”. Nie jestem jakimś masochistą, który lubi nosić słuchawki nauszne na zewnątrz w upalne letnie upały, ale odkryłem, że 1000XM4 są miękkie i wygodne, gdy noszone są przez kilka godzin w moim mieszkaniu. Dzięki nowemu czujnikowi wewnątrz lewego nausznika słuchawki mogą teraz wykrywać, kiedy wyjmujesz je z uszu, i wstrzymują dźwięk do czasu ich ponownego założenia.

Przyciski i sterowanie gestami przesuwania pozostają niezmienione w porównaniu z 1000XM3.

Nowy czujnik wewnątrz lewego nausznika wykrywa, kiedy zdejmujesz słuchawki, dzięki czemu muzyka jest automatycznie wstrzymywana.

Nadal nie ma ochrony przed wodą, o której można by mówić, co jest jednym z obszarów, w których naprawdę chciałbym, aby Sony zajęło się rozwiązaniami 1000XM4. Deszcz łatwo przedostaje się do tych skierowanych do góry mikrofonów. Słuchawki nadal składają się do przenoszenia w taki sam sposób, jak poprzednio. Ponadto port USB-C nadal służy wyłącznie do ładowania; nie możesz go używać jako przewodowego połączenia audio, ale nadal możesz go podłączyć za pomocą dołączonego kabla słuchawkowego, jeśli chcesz.

Modele 1000XM4 używają tego samego procesora Q1N do redukcji szumów, co poprzednie słuchawki, ale Sony twierdzi, że istnieje nowy system audio Bluetooth na chipie, który analizuje muzykę i hałas otoczenia 700 razy na sekundę, a dane te są wykorzystywane do algorytmu redukcji szumów. Modele 1000XM3 były już świetne w wyciszaniu samolotów, autobusów, pociągów i innych stałych dźwięków, ale według Sony, 1000XM4 są skromnie lepsze w redukowaniu dźwięków średnio-wysokich – takich jak głosy i codzienne dźwięki otoczenia. Nie miałem pod ręką poprzedniej pary, z którą mógłbym porównać, ale moje wizyty w sklepie spożywczym były wolne od hałaśliwych zakłóceń lub przecinających się rozmów. Sony twierdzi również, że ulepszyło opcjonalną funkcję, która skaluje skompresowaną muzykę za pomocą sztucznej inteligencji, która może teraz analizować muzykę w czasie rzeczywistym i rozpoznawać instrumenty, gatunki muzyczne i poszczególne elementy utworów. Szczerze mówiąc, wszystko to brzmi dla mnie trochę sztucznie i nadal zostawiam to wyłączone. Ledwo zbadałem również funkcję dźwięku 360 stopni w 1000XM4, ponieważ tak niewiele serwisów muzycznych obsługuje ten format.

Aplikacja Sony wyświetla się podczas przesyłania strumieniowego za pomocą LDAC.

Poczucie „identyczności” wokół 1000XM4 rozciąga się na jakość dźwięku. Sony nie twierdzi, że poprawiła się podstawowa jakość dźwięku; jeśli podobało Ci się, jak brzmiały 1000XM3s, będziesz z nich równie zadowolony. Jeśli uznasz, że są zbyt ciężkie na basie lub strojenie zbyt kolorowe, będziesz mieć tę samą krytykę z M4. Ale zaliczcie mnie do grupy, która ceni ciepłe, wyraziste brzmienie z tej serii. Nadal jestem na haju na moich energicznych letnich słuchaniach jak Phoebe Bridgers Punisher i Taylor Swift Folklor, a słuchawki Sony znakomicie prezentują oba albumy. Każda gitara akustyczna w „Betty” Swifta ma swoją własną przestrzeń na scenie dźwiękowej, podobnie jak harmonijka występująca w utworze. Nowy remaster Paula McCartneya Płonące Ciasto to dobry przykład tego, jak szczegółowe i zniuansowane mogą uzyskać modele 1000XM4; nawet nagrania domowe i nagrania z szorstkimi miksami są przyjemne dzięki tym puszkom.

Mój czas z 1000XM4s sprawił, że mocno wierzę w kodek Sony LDAC (dostępny w większości telefonów z Androidem), który bezprzewodowo przesyła dźwięk w znacznie wyższej jakości niż AAC, do którego jesteś ograniczony, jeśli używasz iPhone’a. W ciągu kilku godzin przetestowałem 1000XM4s z Amazon Music HD, a jeśli jesteś typem osoby, która siedzi i uważnie słucha Twojej muzyki, zauważysz lepszą wierność. Ale tutaj jest kłopot: jeśli włączysz opcję „połącz się z dwoma urządzeniami jednocześnie” w ustawieniach, nie możesz w ogóle używać LDAC – nawet jeśli jesteś podłączony tylko do telefonu. Multipoint musi być całkowicie wyłączony, jeśli chcesz przesyłać strumieniowo przy wyższych przepływnościach między 600 kb / s a ​​900 kb / s. Na szczęście 1000XM4 brzmią bardzo dobrze, nawet gdy słuchasz bez wymyślnych kodeków.

Nawet jeśli wiele jest takich samych, 1000XM4s to fantastyczne słuchawki.

Można śmiało powiedzieć, że 1000XM4 to iteracyjna aktualizacja, a nie radykalny krok naprzód w stosunku do M3. Wyglądają tak samo, brzmią tak samo i mniej więcej tak samo czują się w twojej głowie. Ale ulepszenia oprogramowania Sony – wielopunktowe, mów do czatu i ładne dodatki, takie jak Fast Pair – nie są bez znaczenia. I wreszcie okropna jakość głosu została naprawiona. Bez zewnętrznych zmian konstrukcyjnych jestem trochę zakłopotany tym, dlaczego Sony tak długo je wypuściło – zwłaszcza biorąc pod uwagę słuchawki 1000X, 1000XM2 i 1000XM3 wprowadzone na rynek w tak szybkiej kolejności. Niezależnie od tego, modele 1000XM4 potwierdzają silną reputację, którą zbudowała firma Sony, i oferują potężniejsze funkcje redukcji szumów niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli firma dobrze sobie radzi ze swoją wielopunktową poprawką, prawdopodobnie patrzysz na nowy najlepszy wybór słuchawek z redukcją szumów.

Zdjęcia: Chris Welch / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook