FotoOprogramowanieTelefony

Recenzja Sony Xperia 5 II: odpowiednie narzędzie do odpowiednich zadań

Sony Xperia 5 II bardziej niż jakikolwiek inny smartfon, z którego korzystałem w tym roku, czuje się jak narzędzie. Nie chodzi tylko o to, że ma bardzo dyskretny wygląd (choć to zdecydowanie odgrywa rolę), ale całe podejście Sony polega na zapewnieniu jak największej kontroli nad telefonem. Kontroluj wygląd i dźwięki oraz rób zdjęcia i filmy.

Jednak jak każde narzędzie, Xperia 5 II daje więcej możliwości, gdy jest się gotowym, aby włożyć więcej. W końcu dobry robotnik nigdy nie obwinia swoich narzędzi. Ale założę się, że większość ludzi, którzy płacą 949 USD (799 GBP / 899 EUR) za telefon, prawdopodobnie szuka urządzenia, które jest przygotowane, aby sprostać im w połowie i może obsłużyć większość zadań przy ustawieniach domyślnych lub automatycznych. Właśnie to chcę sprawdzić, czy Xperia 5 II może to osiągnąć.

Xperia 5 II trafi do sprzedaży 4 grudnia w USA, a w Europie będzie dostępna od tego tygodnia.

Nie potrafię przecenić, jak bardzo podoba mi się design Xperii 5 II. Połączenie charakterystycznego dla Sony współczynnika proporcji 21: 9 z nieco mniejszym 6,1-calowym wyświetlaczem w porównaniu z większą Xperią 1 tworzy przyjemnie wąski telefon, który ładnie leży w dłoni, bez uczucia ciasnoty w użytkowaniu. Tym razem ten ekran ma tylko 1080p, ale przy tym rozmiarze nie sądzę, abyś potrzebował dodatkowej rozdzielczości.

W górnej i dolnej części wyświetlacza znajdują się ramki nieco większe niż wiele innych flagowców, które obecnie wybierają, a to oznacza, że ​​nie ma żadnych wycięć ani wycięć, o których można by mówić. Otrzymujesz parę stereofonicznych głośników skierowanych do przodu, które brzmią mniej echem niż ich konkurenci skierowani w dół.

Na górze znajdziesz gniazdo słuchawkowe, które jest świetnym włączeniem i prawie niespotykane w dzisiejszych smartfonach premium, a z tyłu znajduje się dyskretny guzek aparatu, w którym znajduje się główny, ultraszeroki i teleobiektyw telefonu. Jeśli chcesz mieć telefon, na który masz gwarancję nie odwraca głowę, to prawdopodobnie to jest to. Jak powiedziałem, to narzędzie.

Plus gniazdo słuchawkowe na górze.

Oprócz regulacji głośności i umieszczonego z boku przycisku zasilania i czujnika odcisków palców, z boku telefonu znajdują się dedykowane przyciski migawki aparatu i Asystenta Google. Biorąc pod uwagę ambicje fotograficzne Sony dotyczące 5 II, pozwolę na fizyczne sterowanie migawką, ale przycisk Asystenta Google wydaje się niepotrzebny – szczególnie w pozycji, która jest zbyt niska, aby można było go wygodnie nacisnąć.

Współczynnik proporcji ekranu Xperia 5 II sprawia, że ​​trudno jest dotrzeć do górnej części ekranu podczas używania go jedną ręką, ale w wielu aplikacjach, takich jak Twitter czy Gmail, masz o wiele bardziej użyteczną powierzchnię ekranu. Osobiście podoba mi się to, że daje mi wystarczająco dużo miejsca na podzielenie ekranu mojej aplikacji generatora receptur Aeropress z aplikacją stopera do parzenia kawy, ale prawdopodobnie tylko ja to robię. Poza współczynnikiem proporcji ekran OLED zgodny z HDR jest jasny, kolorowy i przyjemny w oglądaniu filmów, a częstotliwość odświeżania 120 Hz oznacza, że ​​jest płynny i responsywny w użyciu.

Wewnętrznie, oprócz coraz rzadszych rozszerzeń pamięci microSD, znajdziesz typowy zestaw specyfikacji w tej cenie, w tym procesor Snapdragon 865, 8 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci (dostępna jest również wersja 256 GB, ale jest dostępna wyłącznie w Azji ) i baterię o pojemności 4000 mAh. Nie ma obsługi ładowania bezprzewodowego, irytujące pominięcie w tej cenie, a jeśli kupujesz telefon w USA, nie ma również obsługi 5G (w Europie masz obsługę poniżej 6 GHz, ale nie ma fali milimetrowej).

Biorąc pod uwagę obecny stan zasięgu 5G, wydaje nam się, że nie warto płacić dodatkowo za 5G, jeśli tańszy telefon w inny sposób odpowiada Twoim potrzebom. Ale z drugiej strony, jeśli płacisz 949 USD za telefon w tym momencie w 2020 r., To wydaje się trochę absurdalne, aby nie obsługiwał 5G. Telefon ma specyfikacje do obsługi większości zadań, do których będziesz go teraz potrzebować, ale brak 5G w USA oznacza, że ​​wkrótce może zostać w tyle.

Nie napotkałem problemów z baterią w Xperii 5 II. Telefon z łatwością przeprowadził mnie przez cały dzień pracy w domu, z dużą ilością korzystania z Twittera, Slacka, Gmaila i YouTube, przy około 40 do 50 procentach naładowania, gdy podłączyłem go w nocy.

Podejście Sony do Androida 10 jest powściągliwe i polega głównie na zapewnieniu dodatkowych ustawień do dostosowania. (Firma nie była w stanie potwierdzić, kiedy może nadejść aktualizacja do Androida 11). Sony zapewnia na przykład dziką kontrolę nad ustawieniami balansu bieli na wyświetlaczu telefonu, aw ustawieniach jest menu Dolby Atmos EQ, jeśli chcesz. dostrój, jak brzmi dźwięk telefonu. Istnieje wiele możliwości dostosowania, aby Xperia 5 II była odpowiednim narzędziem do Twoich potrzeb.

Nie byłem jednak fanem liczby aplikacji, które są preinstalowane w telefonie. Obejmuje to aplikacje takie jak LinkedIn, które można wyłączyć, ale nie można ich łatwo odinstalować. Jest to szczególnie irytujące, gdy tak duża część Xperia 5 II została zaprojektowana tak, aby zapewnić kontrolę w Twoich rękach.

Po prawej stronie telefonu jest za dużo przycisków.

Wyświetlacz 21: 9 oferuje więcej opcji podziału ekranu.

Sony ma dwojakie podejście do fotografowania smartfonów. Po pierwsze, pozostawiony samemu sobie, ma tendencję do przedkładania dokładności nad żywymi, kolorowymi zdjęciami. Często skutkuje to mniej wyrazistym wyglądem niż w przypadku większości telefonów, ale zawsze możesz poprawić obraz w edycji po fakcie.

Jeśli chcesz robić wszystko po swojemu, Sony jest również gotowe na to. Tryb profesjonalnej fotografii zapewnia ogromną kontrolę nad sposobem robienia zdjęć, zapewniając wrażenia wzorowane na niezależnych bezlusterkowych aparatach Alpha. Jest wiele elementów sterujących, w które można się zagłębić, jeśli ich chcesz, ale mogą czuć się zbyt zaangażowani dla kogoś, kto chce po prostu skierować telefon w grupę przyjaciół i zrobić ładne zdjęcie.

Najpierw jednak porozmawiajmy o sprzęcie. Xperia 5 II zawiera trzy tylne kamery; aparat główny z dużym przetwornikiem ,7 cala, aparat ultraszerokokątny z polem widzenia 124 stopni oraz teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym. Fajne jest to, że wszystkie mają tę samą rozdzielczość, 12 megapikseli, co oznacza, że ​​nie widać wyraźnej zmiany w szczegółach, gdy przełączasz się między nimi.

W świetle dziennym otrzymujesz szczegółowe zdjęcia, ale czasami mogą one wyglądać trochę płasko. To dokładność ponad podekscytowanie. Co dziwne, wyjątkiem są ludzie, u których telefon Sony wydaje się chcieć rozjaśnić i wygładzić skórę, nawet przy wyłączonej opcji „Efekt gładkiej skóry” w aparacie. Nawet jeśli korzystasz ze standardowej aplikacji aparatu, nadal otrzymujesz responsywny system automatycznego ustawiania ostrości oczu i zdjęcia seryjne z prędkością do 10 kl./s. Uważam, że połączenie szybkiego autofokusa ze śledzeniem wzroku i zdjęć seryjnych doskonale nadaje się do fotografowania zwierząt domowych.

Fotografia przy słabym oświetleniu to najbardziej oczywiste podejście firmy Sony do fotografii. Domyślnie aplikacja aparatu nie rozjaśnia zdjęć nocnych tak bardzo, aby wyglądały tak, jakby były zrobione w dzień. Zamiast tego otrzymujesz dokładne zdjęcia, które za każdym razem zajmuje aparat. To zupełnie inne doświadczenie od telefonu takiego jak Pixel 4, w którym można dotknąć przycisku migawki i od razu uzyskać wyraźne, jasne zdjęcie, nawet w nocy.

Tryb fotografii profesjonalnej zapewnia bogactwo kontroli.

Przełącz się na zaawansowany tryb fotografowania, a otwiera się całe bogactwo opcji. Dostępnych jest mnóstwo ustawień balansu bieli, autofokusa, ekspozycji, zdjęć seryjnych, lampy błyskowej i HDR, co pozwala kontrolować prawie każdy aspekt fotografii. Wystarczy, że możesz uzyskać dowolny wygląd swoich zdjęć, jeśli jesteś przygotowany do włożenia pracy, w tym, aby zdjęcia nocne wyglądały wyraźnie jak w dzień. Ale cały proces może być trochę zaangażowany i jest frustrujący, jeśli jesteś kimś, kto chce po prostu wyciągnąć telefon i niezawodnie za każdym razem uzyskać wyraźny, wyraźny strzał.

Podobny poziom kontroli uzyskujesz, jeśli chodzi o filmowanie, gdzie masz możliwość nagrywania w zwolnionym tempie do 120 kl./sw 4K. Byłem szczególnie pod wrażeniem ustawień ciągnięcia ostrości, które są fajne do zabawy. Jednak w większości przypadków myślę, że większość ludzi będzie zadowolona z nagrywania wideo w zwykłej aplikacji aparatu.

Możesz zrobić dobre zdjęcia z Sony Xperia 5 II, ale czasami musisz popracować, aby wyglądały tak, jak chcesz. Jego kamery to potężne narzędzia, ale nie wykonają pracy za Ciebie.

To nie jest telefon, który przykuwa uwagę.

Podczas używania telefonu jedną ręką dotarcie do górnej części ekranu może być trudne.

Sony ma bardzo konkretne wyobrażenie o rodzaju telefonu, jakim ma być Xperia 5 II. Chociaż dorównuje wielu swoim flagowym konkurentom pod względem specyfikacji, jego najciekawsze funkcje obejmują ilość kontroli, jaką daje. Istnieją zaawansowane funkcje aparatu i tryby audiowizualne, aby naprawdę dostosować wrażenia do swoich potrzeb.

Ale myślę, że musisz chcieć, aby te zaawansowane ustawienia uzasadniały stosunkowo wysoką cenę Xperii 5 II 949 USD w USA. W tej cenie powinien naprawdę obejmować obsługę 5G, a także ładowanie bezprzewodowe. Te kompromisy mogą być bardziej opłacalne przy niższej cenie, ale nie przy cenie prawie tysiąca dolarów. Myślę, że w Europie cena 899 € / 799 £ ma o wiele większy sens, biorąc pod uwagę wsparcie 5G, ale brak ładowania bezprzewodowego pozostaje.

Sony Xperia 5 II wydaje się być bardzo wydajnym narzędziem, ale jest drogie i czasami sprawia, że ​​pracujesz, aby jak najlepiej go wykorzystać. To sprawia, że ​​jest to właściwe narzędzie do wielu zadań, ale niekoniecznie odpowiednie narzędzie do smartfona praca.

Fotografia: Jon Porter / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook