Telefony

Recenzja termostatu Nest: prostsze niż inteligentne

Dziesięć lat temu Nest zaprezentował swój pierwszy inteligentny termostat, Nest Learning Thermostat i pokazał światu, do czego zdolny jest inteligentny termostat. Możesz go użyć do automatycznego zaprogramowania harmonogramu termostatu, sterowania nim za pomocą smartfona lub asystenta głosowego, zintegrowania go z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu, takimi jak czujniki dymu, i dostosowaniem go do momentu wyjścia z domu.

Najnowszy model firmy, nazwany po prostu 129,99 USD Nest Thermostat, eliminuje wiele bardziej zaawansowanych funkcji na rzecz prostszego, bardziej podstawowego projektu i zestawu funkcji. Ale chociaż celem Google jest odwołanie się do tych, którzy jeszcze nie zmodernizowali swojego starożytnego programowalnego termostatu, usunięto wiele z tego, co sprawia, że ​​podłączony termostat jest inteligentny od samego początku.

Możesz sterować kilkoma funkcjami na samym termostacie, ale większość ustawień znajduje się w aplikacji Google Home na smartfony.

Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką zrobiło Google, była zmiana projektu i funkcjonalności samego termostatu. Nest Thermostat nie ma podpisu obrotowego pierścienia poprzednich modeli Nest. Zamiast tego używasz paska dotykowego po prawej stronie, aby dostosować temperaturę i nawigować po interfejsie. Pasek dotykowy działa dobrze, a termostat będzie wydawał słyszalne kliknięcie podczas przesuwania w górę lub w dół, ale korzystanie z niego jest znacznie mniej satysfakcjonujące niż tłumiony pierścień na termostacie Nest Learning. Wolę go jednak od niezdarnego ekranu dotykowego Ecobee.

Inne są również materiały: termostat Nest jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego, który można uzyskać w czterech różnych kolorach, w przeciwieństwie do metalowych wykończeń starszych modeli. Estetyka to z pewnością osobista preferencja, ale znacznie bardziej podoba mi się wygląd szczotkowanego metalu starszych modeli Nest. Oczywiste jest, że zmiany Google miały tutaj na celu obniżenie ceny i uczynienie go bardziej dostępnym niż flagowy model, który sprzedaje za 250 USD (choć można go znaleźć w sprzedaży dość regularnie).

Przód termostatu Nest ma lustrzane wykończenie, a wyświetlacz prześwieca przez niego, gdy znajdujesz się przed termostatem lub wchodzisz z nim w interakcję. To nie jest ekran dotykowy – cała interakcja z termostatem odbywa się za pośrednictwem paska dotykowego – i przez większość czasu po prostu siedzi na ścianie i nic nie wyświetla. Obawiałem się, że to lustrzane wykończenie będzie dość zakurzone, ale w ciągu kilku tygodni, kiedy testowałem termostat Nest, pozostał czysty.

Obrotowy pierścień Nest został zastąpiony paskiem dotykowym po prawej stronie.

Gdy ekran jest włączony, wygląda na to, że informacje po prostu unoszą się na lustrzanym froncie, ładny efekt. Poinformuje Cię, na jaką temperaturę aktualnie ustawiony jest termostat, jaką odczytuje temperaturę i czy obsługuje systemy ogrzewania lub chłodzenia, aby dostosować klimat w Twoim domu. Dotknij boku, a możesz przewijać menu, aby dostosować tryby, ustawić temperaturę wstrzymania i wyświetlić inne ustawienia, chociaż większość dostosowań harmonogramu i tym podobnych jest obsługiwana za pośrednictwem aplikacji Google Home na smartfonie.

Lustrzane wykończenie jest nieprzerwane, dzięki zastosowaniu przez Google technologii Soli opartej na radarach do wykrywania Twojej obecności zamiast bardziej tradycyjnego czujnika ruchu. Ale jeśli spojrzysz na to pod odpowiednim kątem, głównie z lewej strony, zobaczysz, gdzie kwadratowy wyświetlacz jest wyśrodkowany pod lustrzanym panelem, trochę łamiąc iluzję.

Nest Thermostat nie obsługuje wielu zaawansowanych funkcji dostępnych w wyższych modelach, w tym FarSight, który pozwala zobaczyć aktualną temperaturę lub inne informacje z całego pomieszczenia. W praktyce nie było to problemem w moim domu. Gniazdo nadal było w stanie wykryć moją obecność i zapalić się, nawet gdy byłem 10 lub więcej metrów od niego.

Instalacja termostatu Nest zajmuje tylko kilka minut, ale musisz osobno kupić płytę tylną.

Nest Thermostat wykorzystuje baterie AAA zamiast wbudowanych akumulatorów.

Instalowanie termostatu Nest jest bardzo podobne do wcześniejszych modeli, a Google wykonuje dobrą robotę, przeprowadzając Cię przez ten proces za pomocą samouczków wideo w aplikacji. Niektóre udogodnienia dla stworzeń, takie jak dołączony śrubokręt, zostały upuszczone w tym modelu, a co najbardziej frustrujące, nie ma płyty tylnej, która zakrywa otwory w ścianie ze starego termostatu. Aby zdobyć jeden z nich, musisz zapłacić kolejne 15 USD. (Starsze modele zawsze zawierały go w pudełku.)

Nest Thermostat nie korzysta z ładowalnej baterii litowej jak inne modele, zamiast tego polega na dwóch bateriach AAA, które według Google będą działać do dwóch lat. Google twierdzi również, że używa tej samej funkcji zasilania ciągłego do pobierania energii z systemu HVAC, co starszy model, co prawdopodobnie pomaga przedłużyć żywotność tych dwóch baterii.

W sumie instalacja i skonfigurowanie termostatu Nest zajmuje około 15 minut, chociaż możesz też zapłacić profesjonalistom, aby zrobił to za Ciebie.

Programowanie termostatu Nest odbywa się za pośrednictwem aplikacji Google Home i jest bardzo podobne do tradycyjnego programowalnego termostatu.

Konfiguracja i sterowanie termostatem Nest odbywa się w całości za pośrednictwem aplikacji Google Home; nie możesz nic z tym zrobić w starej aplikacji Nest. Może to być frustrujące dla obecnych klientów Nest, którzy szukają jednego miejsca do monitorowania wszystkich swoich urządzeń, ale dla większości nowych właścicieli nie ma to znaczenia.

Planowanie termostatu Nest różni się znacznie od sposobu działania starszych modeli Nest. Zamiast polegać na termostacie w celu określenia wzorców i automatycznego harmonogramu, podczas ustawiania pojawi się monit o wybranie temperatur i bloków czasowych. Jest to bardzo podobne do tego, jak działa tradycyjny programowalny termostat: ustawiasz, kiedy jesteś w domu, kiedy nie ma Cię i kiedy idziesz spać, a następnie ustawiasz temperaturę dla każdego odpowiedniego trybu. Możesz także dodać niestandardowe bloki czasowe, aby uzyskać bardziej szczegółową kontrolę.

Możesz przeglądać statystyki dotyczące wykorzystania i wydajności systemu za pośrednictwem aplikacji.

Ta metoda będzie bardzo znana osobom pochodzącym ze starego programowalnego termostatu, ale sprawia, że ​​termostat Nest jest dość ograniczony i głupi w porównaniu z innymi inteligentnymi termostatami. Na przykład nie dostosuje się samoczynnie, jeśli harmonogram odbiegnie od zaprogramowanego, ponieważ jesteś w domu o innej godzinie niż zwykle. W tej chwili jesteśmy w domu znacznie częściej niż zazwyczaj, dzięki blokadom związanym z pandemią, ale termostat Nest trzyma się zaprogramowanego harmonogramu bez względu na wszystko.

Nest Thermostat ma możliwość przejścia do energooszczędnego trybu Eco, gdy nie ma Cię w domu, korzystając z własnego wykrywania obecności, geolokalizacji w telefonie lub ich kombinacji. Jeśli system nie wykryje żadnej aktywności przez godzinę, a lokalizacja Twojego telefonu informuje, że nie ma Cię w domu, automatycznie przełączy się na ustawienie wstępne Eco, aby oszczędzać energię. To dziwne, że nie może działać odwrotnie, gdy niespodziewanie jesteś w domu.

Innym obszarem, w którym termostat Nest jest gorszy od innych modeli, jest obsługa czujników zdalnych. Po prostu ich nie obsługuje; jedyną temperaturą, na jaką się ustawi, jest odczytana z pozycji zamontowanej na ścianie. Zarówno termostat Nest Learning Thermostat, jak i seria termostatów Ecobee mogą regulować system w oparciu o czujniki w innym miejscu w domu, co zapewnia znacznie większą elastyczność i kontrolę nad klimatem.

Termostat Nest nie jest całkowicie głupi. Oprócz sterowania smartfonem możesz użyć Asystenta Google lub Alexy Amazon, aby ustawić termostat za pomocą głosu. Ma również wbudowane energooszczędne i komfortowe funkcje z innych modeli Nest, w tym możliwość wstępnego ogrzewania lub chłodzenia domu przed rozpoczęciem zaplanowanego bloku czasowego lub cyrkulację powietrza za pomocą wentylatora w celu bardziej efektywnego wykorzystania klimatyzacji. Poinformuje również, ile czasu zajmie systemowi osiągnięcie wybranej temperatury, i nagrodzi ikony liści, gdy dobrze go zaprogramujesz – chociaż w moim domu jedynym sposobem na uzyskanie liścia było ustawienie go niewygodnie chłodnego lub ciepłego. Wyświetli również monit o wymianę filtrów i wykonanie innych czynności konserwacyjnych, aby system działał wydajnie.

Nest Thermostat współpracuje z większością systemów HVAC.

Podsumowując, Nest Thermostat to dobrze podłączony termostat, który umożliwia łatwe programowanie i sterowanie nim za pomocą telefonu. Dzięki trybom Eco pozwala również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie.

Ale czuje się również jak inteligentny termostat sprzed lat i nie jest tak pomocny ani elastyczny jak inne opcje, nawet w ramach własnej oferty Nest. Główną zaletą termostatu Nest jest jego cena: przy 130 USD, a nawet mniej, jeśli masz rabat od lokalnej firmy energetycznej, jest to znacznie łatwiejsza do przełknięcia pigułka niż bardziej wyszukane modele Nest, a nawet opcje Ecobee.

Fotografia: Dan Seifert / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook