NowościOprogramowanieTelefony

Recenzja żaluzji Lutron Serena Smart Wood: cena wygody

Jeśli chodzi o gadżety do inteligentnego domu, istnieją proste, podstawowe rzeczy, od których większość ludzi zaczyna, takie jak inteligentne żarówki, inteligentne gniazdka lub inteligentny zamek. Każdy z nich można kupić za stosunkowo niską cenę i zainstalować w zaledwie kilka minut. Są też zaawansowane gadżety inteligentnego domu: takie rzeczy jak inteligentne systemy zraszaczy lub rozbudowane systemy nadzoru. Są droższe i trudniejsze do zainstalowania.

Sprytne rolety i rolety okienne siedzą gdzieś pośrodku. Są drogie, czasami odrażające, ale instalacja jest prosta i prosta. Nie są one tak korzystne jak inteligentne oświetlenie i nie pozwolą Ci zaoszczędzić pieniędzy na rachunkach za energię, jak inteligentny termostat, ale mogą sprawić, że Twój dzień będzie nieco lepszy, zwłaszcza jeśli okucia okienne są trudne do dotrzeć do miejsca.

W zeszłym roku przyjrzeliśmy się inteligentnym roletom okiennym Ikei, ale ograniczają się one do wpuszczania lub blokowania całego światła – nie można ich częściowo przepuszczać mniej lub więcej światła, gdy zmienia się słońce. Są również dostępne tylko w określonych rozmiarach, które mogą, ale nie muszą pasować do twoich okien. Z drugiej strony, nowe żaluzje Serena Smart Wood firmy Lutron można dostosować do rozmiaru okien i zapewnić większą kontrolę. Podobnie jak inne poziome żaluzje lamelowe, żaluzje drewniane Serena Smart można regulować, aby wpuszczać różne ilości światła w ciągu dnia. Ale zamiast ciągnąć za sznurek, możesz użyć małego pilota lub aplikacji na smartfony Lutron, a nawet głosu, aby nimi sterować.

Żaluzje drewniane Lutron Serena Smart w stanie całkowicie zamkniętym (po lewej) i całkowicie otwartej (po prawej).
: Dan Seifert / The Verge i : Dan Seifert / The Verge

A co najlepsze, możesz uruchomić je automatycznie. Dając aplikacji dostęp do Twojej lokalizacji i informując ją, w jakim kierunku jest skierowane Twoje okno, rolety automatycznie otwierają się o wschodzie słońca i zamykają o zachodzie słońca. Dostosują również swoją pozycję w ciągu dnia, aby zminimalizować olśnienie i zmaksymalizować naturalne światło w pomieszczeniu. Możesz nawet włączyć funkcję „Fade Fighter”, która dostosuje nachylenie, aby zminimalizować blaknięcie dywanów, mebli lub dzieł sztuki znajdujących się w pobliżu okien.

Przez większość lata testuję w swojej kuchni inteligentne żaluzje drewniane Serena i choć są one przesadne i niepotrzebne, zamieniają przyziemne i często irytujące doświadczenie w rozkosz. Rolety są już częściowo uchylone i wpuszczają światło do pokoju, gdy rano wchodzę do kuchni, aby zrobić kawę i śniadanie. W południe są całkowicie otwarte, wpuszczając całe światło do pomieszczenia. A potem wieczorem, gdy słońce zachodzi, rolety zamykają się całkowicie na noc.

Sterowanie żaluzjami można wykonać za pomocą pilota Lutron pico, który ma przyciski jednym kliknięciem do pełnego otwarcia lub zamknięcia lub przełączników, aby uzyskać bardziej precyzyjną regulację.

Dzięki tej w pełni automatycznej funkcji rzadko używałem pilota, aplikacji, a nawet poleceń głosowych do sterowania roletami. W kilku przypadkach chciałem, aby rolety otworzyły się pełniej wcześniej niż normalnie zrobiłyby to samodzielnie, ale poza tym było to bardzo trudne do ustawienia i zapomnienia.

O dziwo, silnik otwierający i zamykający rolety jest bardzo cichy – słyszę go tylko wtedy, gdy przestaję to robić i specjalnie nasłuchuję. Testowane przeze mnie rolety zasilane są ośmioma bateriami alkalicznymi typu D-cell – można też zdecydować się na zasilacz sieciowy zamawiając rolety na stałe. Firma Lutron twierdzi, że baterie wystarczają na dwa do pięciu lat przy typowym codziennym użytkowaniu.

Montaż żaluzji jest taki sam, jak w przypadku każdej innej żaluzji drewnianej i, o ile masz odpowiedni rozmiar, trwa tylko kilka minut. Firma Lutron nie sprzedaje ich z półki – każdy zestaw jest dopasowany do Twojego okna i zajmuje około dwóch tygodni, więc ważne jest, aby zmierzyć raz, dwa i prawdopodobnie trzeci raz, aby upewnić się, że otrzymujesz dobry rozmiar.

Aplikacja mobilna Lutron umożliwia ustawienie rolet i zdalne sterowanie nimi

Jeśli chcesz tylko użyć pilota do sterowania roletami, możesz sparować go bezpośrednio z nimi, ale jeśli chcesz korzystać z aplikacji, Alexy, Asystenta Google lub funkcji automatycznych, musisz mieć również mostek Lutron zainstalowane i skonfigurowane w sieci domowej. To oczywiście wprowadza inny poziom kosztów i złożoności do miksu, ale koncentrator może być używany do sterowania ściemniaczami, przełącznikami i innymi urządzeniami Lutron.

Ostrzegałem na górze, że największą przeszkodą dla Smart Wood Blinds jest ich koszt, a to jest zdecydowanie najgorsza rzecz w nich. Ceny zaczynają się od 599 dolarów – rolety, które pasują do mojego pojedynczego, 65-calowego okna kuchennego, kosztowały nieco ponad 800 dolarów, w tym pilot. Miałem już ustawiony most Lutron, ale jeśli tego nie zrobisz, to kolejne 80 dolarów, które będziesz musiał wydać. Wyposażenie całego domu w te żaluzje z łatwością dało by się osiągnąć w tysiącach dolarów i jest znacznie droższe niż porównywalne ręczne żaluzje drewniane, które mogę kupić w lokalnym sklepie Lowe’s lub Home Depot.

Istnieje kilka innych dziwnych ograniczeń, takich jak fakt, że współpracują one z Alexą i Asystentem Google, ale nie z HomeKit firmy Apple lub SmartThings firmy Samsung, z których oba są obsługiwane przez inne produkty Lutron. Jak wspomniałem wcześniej, nie znalazłem zbyt wiele pożytku ze sterowania głosem, ale jeśli chciałeś ustawić automatyzację poprzez HomeKit lub SmartThings, aby zamknąć rolety, gdy wychodzisz z domu, nie masz takiej możliwości .

Wreszcie, podczas gdy otwieranie i zamykanie drewnianych listew jest napędzane przez silnik, w rzeczywistości podnoszenie i opuszczanie rolet w celu otwarcia lub zamknięcia okna za nimi jest nadal procesem ręcznym. Możesz je częściowo podnieść, a utrzymają swoją pozycję, a automatyczne funkcje sterowania listwami będą nadal działać. Nie ma również możliwości otwierania lub zamykania listew bez pilota, aplikacji lub sterowania głosowego. To może sprawić, że obsługa ich będzie dla gości nieco zagmatwana.

Mimo wysokich kosztów i ograniczonej obsługi platformy, żaluzje Smart Wood Blinds należą do najprzyjemniejszych urządzeń inteligentnego domu, z których korzystałem od lat. Są łatwe w instalacji, proste w obsłudze i niezawodne do tego stopnia, że ​​po prostu o nich zapominam, gdy spędzam dzień. Wiele inteligentnych gadżetów domowych jest obiecujących i niedostatecznych, ale inteligentne żaluzje drewniane zachowują się dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Za ten przywilej trzeba po prostu dużo zapłacić.

Fotografia: Dan Seifert / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook