Gry

Roblox ma wielkie plany dotyczące wirtualnych wydarzeń muzycznych

W piątkową noc we wrześniu ponad milion osób pojawiło się na imprezie z okazji premiery albumu w wirtualnym świecie Roblox. Amerykańska gwiazda popu Ava Max zorganizowała w grze „wirtualne spotkanie fanów”, aby uczcić premierę swojego nowego albumu Niebo piekło. To była stosunkowo prosta sprawa. Max po raz pierwszy pojawiła się na wielkim ekranie przed kolorowym parkietem unoszącym się na niebie, opowiadając o swoich inspiracjach związanych z albumem. Później zaśpiewała kilka piosenek, podczas gdy gracze biegali wśród migających świateł, fajerwerków i ostatecznie tła, które przekształciło się w kreskówkową wizję piekła.

Pomimo jego prostego charakteru, na wydarzeniu pojawiło się 1,156 miliona unikalnych graczy, a maksymalna liczba jednoczesnych uczestników wyniosła 166,620 – a to dopiero początek planu, aby muzyka stała się integralną częścią Roblox. „Naszym celem jest udanie się do nieoczywistych miejsc, w których wirtualne wrażenia mogą być jeszcze lepsze niż rzeczywiste” – mówi Jon Vlassopulos, Robloxjest szefem muzyki.

Zbieg wirtualnych przestrzeni i muzyki od jakiegoś czasu stale rośnie, ale w 2020 roku jest naprawdę przyspieszony z powodu pandemii. Ponieważ wydarzenia na żywo na żywo prawie całkowicie odwołano na całym świecie, artyści szukali nowych sposobów na kontaktowanie się z fanami. Może to oznaczać, że Travis Scott w wersji cyborga wielkości drapacza chmur tupie FortniteWyspa lub upiorny animowany komputerowo awatar The Weeknd występujący w TikTok. To wydarzenia, które przyciągnęły miliony wirtualnych uczestników.

Na pierwszy rumieniec Roblox nie ma takiej samej pamięci kulturowej, jak podobne Fortnite, TikTok lub Minecraft. Jest powszechnie uważany za platformę dla dzieci, popularne miejsce dla młodych graczy, zarówno do tworzenia, jak i grania w gry o wielkości. Ale Vlassopulos mówi, że chociaż publiczność jest młodzieńcza, to spostrzeżenie nie jest całkowicie dokładne. Roblox istnieje od 2006 roku i mówi, że społeczność się starzeje. „To nie jest sprawa dla dzieci” – wyjaśnia Vlassopulos. „To platforma młodzieżowa”. To młodzieńcza publiczność w połączeniu z RobloxJuż sama skala – około 150 milionów graczy – uczyniła z niego atrakcyjną przestrzeń dla artystów.

Wszystko zaczęło się powoli. Przed wydarzeniem Ava Max, Roblox był również partnerem transmisji koncertu One World: Together at Home. Jednym z celów, według Vlassopulosa, było „mieć łatwy sposób na zrobienie czegoś kreatywnego w stosunkowo lekki sposób, więc wykonanie tego nie zajmuje miesięcy i miesięcy”. Oba te wydarzenia odbyły się stosunkowo szybko i są prawie jak teasery, sposób na pokazanie artystom i etykietowanie możliwości platformy. Ale Roblox zespół ma też znacznie bardziej ambitne plany, które prawdopodobnie zaczną się urzeczywistniać w przyszłym roku.

Podczas gdy wiele gier i platform wypróbowało eksperymentalne doświadczenia wirtualne, Robloxwizja brzmi bardziej jak tradycyjne koncerty. „Koncerty, jeśli zagramy je w przyszłości, będą bardziej wierne” – mówi Vlassopulos. „Nasze wyobrażenie o wirtualnym koncercie, które naszym zdaniem musi mieć wirtualnego artystę, wirtualną scenę, wirtualną publiczność”. Zauważa również, że może to obejmować elementy za kulisami dla fanów i wirtualne festiwale w środku Roblox są możliwości.

Roblox jest wciąż stosunkowo w tyle w tej przestrzeni. Fortnitena przykład zorganizował swój pierwszy wirtualny koncert w 2019 roku i niedawno zbudował nowoczesne studio w Los Angeles, aby móc organizować bardziej regularne wydarzenia muzyczne w grze. Deweloper nawiązał nawet współpracę z supergrupą K-pop BTS, aby zadebiutować teledyskiem w formacie Fortnite. RobloxWysiłki były stosunkowo niewielkie – ale to było zamierzone. Vlassopulos mówi, że plan polega na powolnym zwiększaniu skali, aby „pozwolić dzieciom przyzwyczaić się do tego” i stopniowo zmieniać muzykę na żywo w bardziej widoczną część Roblox doświadczenie.

„Dopiero zaczynamy”, mówi, „ale obserwowanie, dokąd to wszystko idzie, jest bardzo ekscytujące”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook