Różności i nowinki technologia

Roboty łączą razem te buty do biegania Adidas

W przeszłości od trzech lat świat biegania ma obsesję na punkcie jednej technologii: płyt z włókna węglowego. Sprężyste płytki, które pomagają pchać biegaczy do przodu, są obecnie używane przez prawie wszystkich producentów butów do biegania w ich topowych butach. Ale gdy firmy sportowe ścigały się, aby osadzić płytki węglowe w swoich butach do biegania, materiał przylegający do stopy, który znajduje się na górze butów, został zaniedbany.

WIRED UK

Ta historia pierwotnie ukazała się w WIRED UK.

To znaczy do teraz. Adidas ujawnił, że przez ostatnie cztery lata naukowcy zajmujący się komputerami i sportem potajemnie pracowali nad zupełnie nowym sposobem tworzenia cholewki buta. Technologia nazwana „Futurecraft.Strung” pozwala robotowi szybko umieścić ponad tysiąc pojedynczych nici pod zadziwiającymi kątami na materialnej części buta.

Aby stworzyć to nitkowate płótno, firma stworzyła roboty i oprogramowanie na zamówienie, a także przeprowadziła skany w wysokiej rozdzielczości pokazujące, jak stopy biegaczy poruszają się podczas podróży. Aby zademonstrować technologię w swoim prototypowym butie (powyżej), Adidas połączył nowy proces materiałowy z drukowaną w 3D podeszwą, aby stworzyć jedno z najbardziej zaawansowanych butów marki.

Chociaż tkanina Strung będzie początkowo wykorzystywana w butach do biegania – pierwsze wersje będą dostępne dopiero pod koniec 2021 r., A nawet 2022 r. – firma już zastanawia się, jak nowy proces można zastosować w innych produkowanych przez siebie produktach.

: Adidas

„Zasadniczo istnieją dwa sposoby wytwarzania materiału tekstylnego: tkanie i dzianie” – mówi Fionn Corcoran-Tadd, projektant innowacji w laboratorium Adidasa Futurecraft, gdzie powstał Strung. Niedawno laboratorium wyprodukowało w pełni nadające się do recyklingu buty Loop i trenażery wydrukowane w 3D. Andrea Nieto, również projektant innowacji, dodaje: „Możemy pracować i układać przędzę w dowolnym kierunku, co pozwala nam stworzyć dynamiczną tkaninę”.

Jeśli wierzchni materiał buta wygląda trochę chaotycznie, to dlatego, że tak jest. Tradycyjna produkcja tkanin zazwyczaj pozwala na umieszczenie nici tylko poziomo lub pionowo. Na przykład technologia Flyknit firmy Nike jest tworzona przez dzianie małych kwadratów. Wzory w materiale są często powtarzane.

Strung stawia to na głowie. Cholewka ma wiele warstw pojedynczych nici umieszczonych w poprzek buta. Przędze są ułożone pod różnymi kątami – chociaż nie przypadkowo. Luki między wątkami są różne, a wszystkie wątki można dostroić tak, aby miały różne właściwości – twierdzi zespół odpowiedzialny za technologię.

„Jest nić, która jest używana tylko w okolicy pięty” – mówi Corcoran-Tadd – „ponieważ jest to zdecydowanie najsztywniejsza nić, której używamy w cholewce. To był obszar, w którym potrzebowaliśmy największego wsparcia bez zbytniego rozciągania ”. Podczas gdy w poprzek stopy, w kierunku palców, jest mniej nitek, ponieważ ta część stopy nie musi być tak silna. Ponadto mniej nici oznacza lepszą oddychalność. Przyjrzyj się uważnie, a na cholewce widoczne są luki.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook