Różności i nowinki technologia

Rozmyte obrazy satelitarne Palestyny ​​i Izraela utrudniają odbudowę

Najnowsza fala przemocy między Izraelem a Palestyną zakończyło się 20 maja, po tym, jak obie strony zgodziły się na zawieszenie broni.

Strefa Gazy poniosła większość ofiar śmiertelnych i zniszczeń, w których naloty zabiły ponad 230 osób i zniszczyły ponad 1000 budynków mieszkalnych i handlowych. New York Times opisał krajobraz jako „morze gruzów”, ponieważ wiele szpitali, linii energetycznych, szkół, kanalizacji i dróg zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Palestyńczycy, wspierani przez organizacje humanitarne, rozpoczynają teraz długi proces odbudowy i spoglądają wstecz na konflikt w poszukiwaniu oznak łamania praw człowieka, wspierani przez dziennikarzy śledczych. Jednak praca ta jest trudniejsza i bardziej kosztowna z powodu braku dobrych zdjęć satelitarnych Izraela i Palestyny ​​w bezpłatnych narzędziach do mapowania.

U szczytu przemocy badacze open-source na Twitterze Zauważył, że regiony takie jak Gaza wydają się znacznie bardziej rozmyte na platformach takich jak Google Earth, które gromadzą zdjęcia satelitarne z różnych źródeł. Powodem są niejasne przepisy USA, zwane poprawką Kyl-Bingamana, które zabraniały amerykańskim firmom dostarczania zdjęć satelitarnych regionu w wyższej rozdzielczości ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa wyrażane przez Izrael. Rozporządzenie zostało zniesione w zeszłym roku, a limit jest teraz podobny do uchwały dozwolonej dla innych części świata. Wielu komercyjnych dostawców zdjęć satelitarnych, takich jak Planet Labs, szybko dostosowało swoje produkty, podczas gdy popularne bezpłatne narzędzia, w tym Google Earth, nie.

Porównanie obrazów dostarczonych przez Planet Labs i znalezionych w Google Earth pokazuje wyraźną różnicę w rozdzielczości.

Ta sama część miasta Gaza, która została przechwycona przez Planet Labs (po lewej) i widoczna w Google Earth (po prawej). (Kliknij, aby powiększyć.)

: Planet Labs Inc; Google

Dokładniejsze obrazy pozwalają zobaczyć cechy budynków, policzyć poszczególne drzewa, zidentyfikować pojazdy na drodze i policzyć linie wydrukowane na chodniku. Pokazują więcej wariacji kolorystycznych, dokładne kształty rzeczy, takich jak kwadraty i bloki. W przypadku usług bezpłatnych zdjęcia satelitarne Izraela i Palestyny ​​są aktualizowane rzadziej niż w innych częściach świata. Na przykład w Google Earth niektóre obszary Nowego Jorku mają pięć różnych zdjęć satelitarnych na rok 2020, podczas gdy niektóre obszary Gazy mają pięć zdjęć z ostatnich 35 lat.

To robi wielką różnicę dla ludzi w terenie, w tym dla organizacji humanitarnych próbujących pomóc Palestyńczykom w ich wysiłkach na rzecz odbudowy.

Bardziej ryzykowne i nieprecyzyjne

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) działa w Izraelu i Palestynie od lat sześćdziesiątych XX wieku, oferując usługi zdrowotne i inną pomoc ludziom podczas i po wybuchach przemocy. Pomaga także w odbudowie społeczności. MKCK przeprowadza obecnie remonty wodociągów, sieci energetycznej i kanalizacji w Strefie Gazy.

Wiele z tych czynności wiąże się z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. „W czasie konfliktu używamy obrazów, aby wykryć zakres zniszczeń i zniszczeń” – mówi Christoph Hanger, rzecznik MKCK. A kiedy może wejść do strefy konfliktu, używa obrazów do planowania swoich ruchów. Po zakończeniu konfliktu „zaktualizowane zdjęcia satelitarne są niezbędne do wykrywania zmian na ziemi”, mówi Hanger, aby zobaczyć, jak naloty wpłynęły na budynki i infrastrukturę oraz zidentyfikować obszary, którym należy poświęcić więcej uwagi.

Kolejna część miasta Gaza z Planet Labs (po lewej) i Google Earth (po prawej). (Kliknij, aby powiększyć.)

: Planet Labs Inc .; Google

Zdjęcia dostarczane przez bezpłatne narzędzia, takie jak Google Earth, są zbyt zdegradowane, aby MKCK mógł z nich korzystać. Słaba rozdzielczość, mówi Hanger, „zwiększa możliwość błędnej interpretacji obrazów, a tym samym prowadzi do mniej efektywnej reakcji operacyjnej”. W rezultacie, dodaje, organizacja jest zmuszona korzystać z komercyjnych dostawców zdjęć satelitarnych, którzy są bardziej kosztowni i wymagają dodatkowych zasobów ludzkich.

Niewyraźne dowody

Zdegradowane obrazy satelitarne mają również wpływ na ludzi z dala od Izraela i Palestyny ​​– śledczy cyfrowi zalewają zdjęcia i nagrania wideo z konfliktu, aby zidentyfikować potencjalne naruszenia praw człowieka. Korzystają z informacji ogólnie dostępnych w Internecie, w tym treści udostępnianych w mediach społecznościowych, zdjęć i filmów wyprodukowanych przez Izraelczyków i Palestyńczyków oraz zdjęć satelitarnych dostępnych w bezpłatnych narzędziach, takich jak Google Earth.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook