Różności i nowinki technologia

Rumble zmusza widzów do dezinformacji

„Tak naprawdę nie jestem oczekując, że rzeczy kiedykolwiek będą takie, jakimi były ”- mówi Sarah. “Nie ma odwrotu.” Matka Sarah jest zwolenniczką QAnon, która jako pierwsza zetknęła się z teorią spiskową na YouTube. Teraz, gdy YouTube podjął kroki w celu uregulowania dezinformacji i teorii spiskowych, zastąpiła ją nowa witryna, Rumble. Sarah czuje, że platforma zabrała jej matkę.

Rumble to „tylko najgorsza możliwa rzecz w YouTube wzmocniona, na przykład o 100 procent” – mówi Sarah. (Jej imię zostało zmienione, aby chronić jej tożsamość). Na początku tego roku jej matka poprosiła o pomoc w uzyskaniu dostępu do Rumble, kiedy jej ulubieni konserwatywni twórcy treści (od Donalda Trumpa Jr. do „Patriot Streetfighter”) zaczęli gromadzić się w serwisie YouTube. Wkrótce Sarah stała się jedną ze 150 000 członków grupy wsparcia QAnon Casualties, gdy jej matka zagłębiła się w niebezpieczną króliczą dziurę teorii spiskowej.

Od września 2020 r. Do stycznia 2021 r. Miesięczne wizyty w Rumble wzrosły z 5 mln do 135 mln; w kwietniu ich liczba wynosiła nieco ponad 81 milionów. Matka Sarah jest jedną z nowych użytkowników Rumble i według Sarah odmawia teraz przyjęcia szczepionki Covid-19. Wyjaśniając swoją decyzję, mówi Sarah, jej matka cytuje niebezpieczną dezinformację przeciwko szczepieniom, którą można znaleźć w wielu filmach na Rumble.

Rumble twierdzi, że nie promuje dezinformacji ani teorii spiskowych, ale po prostu ma podejście do regulacji oparte na wolności słowa. Jednak z naszych badań wynika, że ​​Rumble nie tylko umożliwił dezinformację na swojej platformie, ale także aktywnie ją polecał.

Jeśli wyszukujesz hasło „szczepionka” w Rumble, jest trzy razy bardziej prawdopodobne, że polecimy Ci filmy zawierające dezinformacje na temat koronawirusa niż dokładne informacje. W jednym filmie użytkownika TommyBX z Carrie Madej – popularnym głosem w świecie antyszczepionkowym – stwierdzono: „To nie jest tylko szczepionka; jesteśmy podłączeni do sztucznej inteligencji ”. Inni bezzasadnie twierdzą, że szczepionka jest śmiertelna i nie została odpowiednio przetestowana.

Nawet jeśli szukasz niepowiązanego terminu „prawo”, według naszych badań jest tak samo prawdopodobne, że zostaniesz zalecony dezinformacji Covid-19, niż nie – około połowa rekomendowanych treści wprowadza w błąd. Jeśli wyszukujesz hasło „election”, jest dwa razy bardziej prawdopodobne, że zostaniesz polecony dezinformacji niż treści oparte na faktach.

Dzięki uprzejmości Ellie House, Isabelle Stanley i Alice Wright; Utworzono za pomocą Datawrapper

Dane leżące u podstaw tych ustaleń zostały zebrane w ciągu pięciu dni w lutym 2021 r. Korzystając z adaptacji kodu opracowanego po raz pierwszy przez Guillaume Chaslot (byłego pracownika Google, który pracował nad algorytmem YouTube), zebrano informacje o filmach, które Rumble zaleca dla pięciu neutralnych słów. : „Demokracja”, „wybory”, „prawo”, „koronawirus” i „szczepionka”. Kod był uruchamiany pięć razy dla każdego słowa, w różne dni o różnym czasie, tak aby dane odzwierciedlały spójny algorytm rekomendacji Rumble’a.

Ponad 6000 zaleceń zostało przeanalizowanych ręcznie. Mogą istnieć nieporozumienia co do tego, co można, a czego nie można sklasyfikować jako dezinformację, więc to dochodzenie popełniło błąd polegający na ostrożności. Na przykład, jeśli twórca treści powiedział: „Nie wezmę szczepionki, bo tak myślę moc być w nim chipem śledzącym ”, wideo nie zostało sklasyfikowane jako dezinformacja. Natomiast jeśli w filmie jest napisane „tam jest urządzenie śledzące w szczepionce ”. Nasze wnioski są konserwatywne.

Spośród pięciu wyszukiwanych haseł Rumble najprawdopodobniej poleci filmy zawierające błędne informacje dotyczące „szczepionki”, „wyborów” i „prawa”. Nawet w przypadku pozostałych dwóch słów „demokracja” i „koronawirus” prawdopodobieństwo, że Rumble zaleci wprowadzające w błąd filmy, pozostaje wysokie.

Dane te były śledzone prawie rok po pandemii, po tym, jak ponad 3 miliony zgonów na całym świecie znacznie utrudniło utrzymywanie, że wirus jest fałszywy. Możliwe, że wyszukiwanie „koronawirusa” na Rumble spowodowałoby znacznie więcej dezinformacji na początku pandemii.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook