GryRTV

Rynek komputerów osobistych przeżył swój pierwszy duży wzrost od 10 lat

PC miał umrzeć 10 lat temu, ale właśnie doświadczył pierwszego dużego wzrostu od dekady. Firma Canalys, zajmująca się badaniami rynku, informuje, że dostawy komputerów PC osiągnęły 297 mln sztuk w 2020 r., O 11% więcej niż w 2019 r. IDC podaje w tym roku 302 mln sztuk, co oznacza wzrost o 13,1% rok do roku. Tak czy inaczej, jasne jest, że rok 2020 był wielkim rokiem dla komputerów PC i największym wzrostem, jaki widzieliśmy od 2010 roku.

Dostawy komputerów PC rosną dzięki popytowi związanemu z trwającą pandemią koronawirusa. Ograniczenia podaży utrudniały zakup nowego laptopa w połowie roku, a popyt utrzymywał się przez cały rok 2020. „Popyt popycha rynek komputerów osobistych do przodu i wszystkie oznaki wskazują, że ten wzrost wciąż ma przed sobą” – mówi Ryan Reith z IDC. Podczas gdy praca w domu i nauka zdalna były ważnymi czynnikami, ludzie zwracają się również do komputerów PC i laptopów dla rozrywki.

Nowy MacBook Air z chipem M1

Apple MacBook Air z chipem M1.
: Vjeran Pavic / The Verge

„Oczywiste czynniki napędzające zeszłoroczny wzrost skupiały się na pracy z domu i zdalnej nauce, ale nie należy zapominać o sile rynku konsumenckiego” – mówi Reith. „Wciąż obserwujemy najwyższe w historii komputery do gier i monitorowanie sprzedaży, a urządzenia z Chrome wychodzą poza edukację na rynek konsumencki”.

W 2020 roku pojawiły się inne oznaki, że dostawy komputerów PC rosły. Microsoft oświadczył, że „komputer wrócił” na początku pandemii, a firma odnotowała również duży wzrost wykorzystania systemu Windows po zgłoszeniu 1 miliarda użytkowników systemu Windows 10. Microsoft dostosował również swoje plany Windows 10X w wyniku pandemii i zwiększonego zapotrzebowania na komputery PC. 10X miał pierwotnie zostać uruchomiony na urządzeniach z dwoma ekranami, ale teraz Microsoft planuje najpierw uruchomić wariant systemu operacyjnego na urządzeniach przenośnych z jednym ekranem.

Komputery PC odegrały kluczową rolę w tym, jak firmy szybko przeszły na cyfryzację lub umożliwiły pracownikom dalszą pracę zdalną w 2020 r. „Cyfrowa transformacja, jakiej dokonał świat w ciągu ostatniego roku, nie ma sobie równych, a komputery osobiste były w samym sercu tej zmiany” – mówi Rushabh Doshi, dyrektor badawczy Canalys . „Odpisanie peceta będzie niezwykle trudne, jak niektórzy z nas zrobili to kilka lat temu. Komputery PC zostaną tutaj ”.

Od dawna argumentowałem, że nie ma czegoś takiego jak era „post-PC”, a rok 2020 z pewnością udowodnił, jak wartościowe są laptopy i pecety.

Canalys i IDC zgadzają się, że Lenovo był najlepszym dostawcą komputerów PC w 2020 r., Za nim plasował się HP na drugim miejscu, a Dell na trzecim. Apple odnotował również imponujący wzrost, a jego dostawy wzrosły o 17 procent, według Canalys, lub aż o 29 procent w oparciu o szacunki IDC.

Apple zaimponował także recenzentom i ekspertom branżowym dzięki nowemu chipowi M1 opartemu na Arm. Dzięki temu MacBook Air ponownie znalazł się na szczycie rekomendacji dla laptopów i przygotuje grunt pod bitwę procesorów do laptopów przez wiele lat.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook