Nowości

Rząd USA zapłaci lekarzom za korzystanie z tych algorytmów sztucznej inteligencji

Trochę sztucznej inteligencji przełomy mają miejsce w laboratoriach informatycznych lub w napiętych telewizyjnych grach planszowych między człowiekiem a maszyną. Najnowszy postęp w medycznej sztucznej inteligencji ma mniej efektowne pochodzenie: głębie biurokracji rządu USA.

Amerykańskie Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS) niedawno podały, że zapłacą za korzystanie z dwóch systemów sztucznej inteligencji: jednego, który może zdiagnozować powikłanie cukrzycy powodującego ślepotę, i drugiego, który ostrzega specjalistę, gdy skan mózgu sugeruje, że pacjent cierpiał udar. Decyzje te są ważne nie tylko dla pacjentów Medicare i Medicaid – mogą pomóc w szerszym wykorzystaniu sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej.

Oba produkty zostały już zatwierdzone przez Food and Drug Administration i są używane przez niektórych dostawców. Jednak nowe urządzenia i metody leczenia nie są powszechnie stosowane, dopóki rząd USA nie zatwierdzi płatności dla pacjentów Medicare i Medicaid. Prywatni ubezpieczyciele często kierują się wskazówkami, czy pokryć nowy wynalazek z CMS, chociaż zwykle płacą wyższe stawki.

W zeszłym miesiącu CMS zaczął płacić za korzystanie z oprogramowania AI o nazwie ContaCT, od startupu Viz.ai z San Francisco, w ramach programu zachęcającego do wdrażania nowych technologii. ContaCT jest instalowany na szpitalnym oddziale ratunkowym, aby ostrzec neurochirurga, gdy algorytmy zobaczą dowody na skanie CT, że pacjent ma skrzep krwi w mózgu. Przyspieszenie diagnostyki i leczenia udaru, nawet o kilka minut, może radykalnie zmniejszyć niepełnosprawność i czas powrotu do zdrowia.

obraz artykułu

Przewodnik WIRED po sztucznej inteligencji

Inteligentne algorytmy nie podejmą wszystkich zadań, ale uczą się szybciej niż kiedykolwiek, robiąc wszystko, od diagnostyki medycznej po wyświetlanie reklam.

Agencja zapowiedziała również, że wkrótce zapłaci za oprogramowanie o nazwie IDx-DR, które analizuje zdjęcia siatkówek danej osoby, aby zdiagnozować retinopatię cukrzycową, powikłanie cukrzycy, które może powodować ślepotę. CMS zaproponował w sierpniu zapłatę za oprogramowanie, które zostało stworzone przez firmę Digital Diagnostics z Oakdale w stanie Iowa.

Viz i Digital Diagnostics otrzymały aprobatę FDA w 2018 roku, co czyni ich pionierami w przekonaniu organów regulacyjnych, że sztuczna inteligencja może poprawić wyniki zdrowotne. IDx był pierwszym produktem sztucznej inteligencji zatwierdzonym do diagnozowania chorób, wezwanie kliniczne wcześniej wykonywane tylko przez lekarzy-ludzi. Przekonanie CMS, że dolary podatników powinny być wydawane na medyczną sztuczną inteligencję, można uznać za podobny kamień milowy.

„Jest to bardzo ważne dla każdego w AI” – mówi okulista Michael Abramoff, dyrektor generalny Digital Diagnostics. Propozycja zapłaty za IDx obejmowałaby również inne narzędzia sztucznej inteligencji do diagnozowania retinopatii cukrzycowej.

Gotowość rządu do płacenia za korzystanie z narzędzi SI może być dobrą wiadomością dla innych firm zajmujących się medycznymi produktami AI. Analitycy CB Insights donoszą, że w 2019 roku zainwestowano 4 miliardy dolarów w start-upy AI w służbie zdrowia, w porównaniu z blisko 2,7 miliarda dolarów w roku poprzednim.

CMS bardzo różnie oceniał skany mózgu i oczu – podkreślając złożoność amerykańskiej opieki zdrowotnej i wyzwanie dla nowej technologii sztucznej inteligencji. W każdym przypadku agencja stanęła przed pytaniem o wymiarach filozoficznych: Jak oceniasz pracę oprogramowania, które z założenia wykonuje zadanie wykonywane zwykle przez wysoko wykwalifikowanego człowieka? Pojawiły się dwie bardzo różne odpowiedzi.

W przypadku Viz’s ContaCT CMS orzekł, że szpitale powinny kwalifikować się do kwoty do 1040 USD za używanie oprogramowania dla niektórych pacjentów, powołując się na dowody, że znacznie poprawia ono leczenie udaru. Agencja zastanawiała się, czy oprogramowanie sztucznej inteligencji, które jedynie przyspiesza pracę wykonywaną zwykle przez ludzi, jest wystarczająco nowatorskie, by można było zastosować program zarezerwowany dla nowych technologii, zauważając, że „ludzka inteligencja i procesy ludzkie nie są zatwierdzone ani zatwierdzone przez FDA”.

Chris Mansi, dyrektor generalny i założyciel Viz, mówi, że aprobata CMS już zachęciła więcej szpitali do zarejestrowania się w ContaCT. Wcześniej był używany w około 500 głównych szpitalach, które przeszły bez obietnicy zwrotu kosztów przez rząd, ponieważ szybsza identyfikacja pacjentów po udarze może zwiększyć liczbę wykonanych lukratywnych, wrażliwych na czas operacji. „Osoby, które skorzystały, były głównymi ośrodkami” – mówi Mansi. „Więcej szpitali może teraz korzystać z oprogramowania i otrzymywać za nie wynagrodzenie”.

CMS zaproponował, aby szpitale zarabiały znacznie mniej za oprogramowanie do sprawdzania siatkówki, takie jak IDx. Abramoff mówi, że generalnie będzie to mniej niż 20 dolarów, chociaż kwota ta różni się w zależności od położenia geograficznego i innych czynników.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook