Różności i nowinki technologia

Rząd USA zbudował tajnego iPoda z pomocą Apple, mówi były inżynier

Inżynier Apple, który pomógł uruchomić iPoda, powiedział, że pomógł rządowi USA zbudować tajną wersję urządzenia, które może potajemnie gromadzić dane.

David Shayer, drugi inżynier oprogramowania zatrudniony przy projekcie iPoda w 2001 roku, powiedział, że po raz pierwszy dowiedział się o tym projekcie w 2015 roku, kiedy w biurze odwiedził go szef swojego szefa.

„On przeszedł do sedna sprawy” – wspomina Shayer w poście opublikowanym w poniedziałek. „Mam dla ciebie specjalne zadanie. Twój szef o tym nie wie. Pomożesz dwóm inżynierom z Departamentu Energii USA zbudować specjalnego iPoda. Zgłoś się tylko do mnie ”.

Niestandardowy sprzęt, niestandardowy system operacyjny

Shayer powiedział, że w ciągu następnych kilku miesięcy regularnie pomagał dwóm mężczyznom, których zidentyfikował jako inżynierów Paula i Matthew pracujących dla Bechtel (ich rzekomo zredagowane wizytówki są pokazane powyżej). Były przyziemne zadania, takie jak przewożenie ich przez Shayera z holu do ultra bezpiecznych kwater, w których miał miejsce rozwój iPoda.

Poza tym istniały niezbyt przyziemne obowiązki polegające na pomocy dwóm osobom z zewnątrz we wzięciu kodu źródłowego dostarczonego przez Apple i wkompilowaniu go w system operacyjny, który szybko stał się być może najbardziej kultowym urządzeniem do odtwarzania muzyki na świecie. Shayer pomógł między innymi ludziom odnaleźć się w narzędziach programistycznych opartych na systemie Windows, których Apple używał w tamtym czasie do tworzenia oprogramowania dla układów ARM.

Shayer powiedział, że Apple nie umożliwił inżynierom bezpośredniego dostępu do swojego serwera kodu źródłowego, ale zamiast tego firma dostarczyła kopię kodu źródłowego na płycie DVD z umową, że nigdy nie będzie opuszczać budynku. (Apple, powiedział Shayer, ostatecznie pozwoliło mężczyznom zachować zmodyfikowaną kopię systemu operacyjnego, który stworzyli, ale nie kod źródłowy).

Shayer kontynuował:

Gdy nauczyli się poruszać po systemie, wyjaśnili, co chcą zrobić, przynajmniej ogólnikowo. Dodali do iPoda specjalny sprzęt, który generował dane, które chcieli potajemnie nagrywać. Starali się upewnić, że nigdy nie widziałem sprzętu, i nigdy tego nie widziałem.

Omówiliśmy najlepszy sposób ukrycia zarejestrowanych danych. Jako inżynier dysku zasugerowałem, aby utworzyli kolejną partycję na dysku do przechowywania danych. W ten sposób, nawet jeśli ktoś podłączy zmodyfikowanego iPoda do komputera Mac lub PC, iTunes potraktuje go jako normalnego iPoda i będzie wyglądał jak normalny iPod w Finderze Mac lub Eksploratorze Windows. Podobało im się to i była to ukryta przegroda.

Następnie chcieli prostego sposobu na rozpoczęcie i zatrzymanie nagrywania. Wybraliśmy najgłębszą ścieżkę menu preferencji i dodaliśmy na końcu menu o niewinnym brzmieniu. Pomogłem im podłączyć to w kodzie, co było raczej nieoczywiste. Pod wszystkimi innymi względami urządzenie działało jak normalny iPod.

Licznik Geigera? Naprawdę?

Shayer powiedział, że nigdy nie dowiedział się dokładnie, co robi zmodyfikowany iPod. Wiedział, że inżynierowie łączą zmodyfikowany system operacyjny z jakimś sprzętem dodanym do iPoda piątej generacji. Celem było stworzenie urządzenia, które mogłoby rejestrować dane otoczenia i zapisywać je na dysku urządzenia – wszystko w sposób, którego nie można było łatwo wykryć.

Opierając się na nadzorze Departamentu Energii nad bronią nuklearną i programami, spekuluje, że tajny iPod miał zawierać licznik Geigera, który mógłby potajemnie wykryć skradziony uran, dowody na program rozwoju brudnej bomby lub podobne rzeczy.

Apple nie odpowiedział na wiele e-maili wysłanych w ciągu dwóch dni z prośbą o komentarz do tego postu. Tony Fadell, który w tamtym czasie był starszym wiceprezesem oddziału iPodów, w ciągu ostatnich dwóch dni odwiedził Twittera, aby powiedzieć, że relacja Shayera jest dokładna i podać kilka dodatkowych szczegółów. Według Shayera, Fadell był jedną z zaledwie czterech osób w Apple, które wiedziały o projekcie.

„Absolutnie miejsce na Davida Shayera”, Fadell, którego w kręgach Apple czasami nazywano „ojcem iPoda”, napisał. „Ten projekt był prawdziwy bez wątpliwości. Był cały surrealistyczny dramat i interesująca historia o tym, jak ten projekt został uruchomiony, a następnie trzymany w tajemnicy ”.

Chociaż tajny program dla iPoda brzmi wiarygodnie i ma publiczne potwierdzenie dwóch renomowanych osób, które mogą o tym wiedzieć, istnieje zrozumiały sceptycyzm co do tego konta. Główną wątpliwością jest to, że zrobiony przez rząd na zamówienie iPod byłby używany do pomiaru radioaktywności, a nie, powiedzmy, do prywatnych rozmów z celami o dużej wartości.

„Myślę, że jest całkowicie prawdopodobne, że DOE był w jakiś sposób zaangażowany w studium wykonalności, np.„ Jak duże jest to ryzyko ”, a nie„ zbuduj to, a wdrożymy ”- Jake Williams, były haker z National Security Agencja, powiedziała mi. „To powiedziawszy, brzmi to jak coś, czego można chcieć dla operacji wywiadowczych, zwłaszcza prezentów dla zagranicznych dygnitarzy, aktywów HUMINT itp.” HUMINT odnosi się do ludzkiej inteligencji lub zbierania informacji poprzez kontakty osobiste.

Williams, który po odejściu z NSA był współzałożycielem Rendition Security, kontynuował: „Przed Snowdenem i Krypą 7 byłoby to wstrząsem na Ziemi. Nie tak bardzo teraz. Niestety, jak zauważa autor, celowo nie ma śladu po papierze ”.

Bez śladu papieru szczegóły tych kilku miesięcy sprzed 15 lat prawdopodobnie pozostaną ściśle strzeżoną tajemnicą. Nie ma jednak wątpliwości, że opis ten wywołuje intrygi i niemal nieodparte spekulacje.

z listy autorstwa bbatsellZostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook