Różności i nowinki technologia

Samsung współpracuje z Audi, BMW, Ford i Genesis, aby zmienić Twój telefon w kluczyk samochodowy

Marzenie o użyciu telefonu do otwierania drzwi samochodu (zamiast noszenia wybrzuszonego pilota) może być dziś o krok bliżej: Samsung ogłosił nawiązanie współpracy z Audi, BMW, Ford i Genesis, aby to zrobić, mówiąc, że ta funkcja może będą dostępne już w sierpniu 2021 roku. Co ciekawe, te cyfrowe kluczyki do samochodu powinny współpracować z iPhone’ami Apple i innymi markami z Androidem.

Dzieje się tak, ponieważ Samsung jest częścią wielu organów normalizacyjnych, które pracują nad technologią, w tym Konsorcjum Car Connectivity i Konsorcjum FiRa, którego Apple jest również wiodącym członkiem. „Będziesz mógł nawet udostępniać swój klucz cyfrowy w smartfonach, niezależnie od marki czy platformy” – ogłosił Kevin Chung z Samsunga podczas dzisiejszego wydarzenia Galaxy S21.

Niestety, nie jest jeszcze jasne, którzy producenci samochodów będą obsługiwać najfajniejszą i najbezpieczniejszą wersję tej technologii: UWB. Wykorzystuje małe, znormalizowane, podobne do światła ostrzegawczego impulsy o małej mocy, najlepiej z wielu części samochodu na raz, aby dokładnie określić, gdzie się znajdujesz względem uchwytu samochodu z dużej odległości.

Samsung mówi z nowymi kluczami cyfrowymi: „będziesz mógł otworzyć drzwi samochodu, kiedy do nich dotrzesz, nie wcześniej, nie później”, ale jestem pewien, że dotyczy to tylko UWB. Rozwiązanie awaryjne to NFC, w którym prawdopodobnie będziesz musiał wyciągnąć telefon i zbliżyć go do samochodu, tak jak w przypadku dzisiejszych transakcji NFC typu „dotknij, aby zapłacić”.

Wizjer AR do telefonów i samochodów wyposażonych w UWB.
: Samsung

Samsung pokazał również, w jaki sposób technologia może pozwolić Ci znaleźć samochód na zatłoczonym parkingu, dzięki wizjerowi rzeczywistości rozszerzonej, który mówi, że przynosi go do telefonów Samsung – ale drobny druk mówi, że działa tylko z samochodami wyposażonymi w UWB i telefonami z obsługą UWB .

Każdy iPhone 11 i iPhone 12 jest teraz wyposażony w UWB, ale Samsung twierdzi, że tylko Galaxy Z Fold 2, nowy S21 Plus i S21 Ultra (a więc nie S21?) Oraz „Galaxy Note 20+” (prawdopodobnie odnosząc się do Note 20 Ultra, który ma UWB) będzie obsługiwał wizjer AR.

Apple również czeka, aż producenci samochodów przyjmą UWB i na początek musiał wypuścić własną wersję cyfrowych kluczyków samochodowych z NFC, i to tylko w BMW serii 5 z 2021 roku. Ale BMW ogłosiło dzisiaj, że będzie obsługiwać UWB, oznaczone jako „Digital Key Plus”, z elektrycznym BMW iX.

Samsung wprowadza również tag śledzenia oparty na UWB do znajdowania zagubionych gadżetów jeszcze w tym roku, chociaż – podobnie jak kluczyki do samochodu – zaczyna się od mniej imponującej wersji Bluetooth, która nie pozwoli ci ich zlokalizować tak dokładnie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook