Nowości

San Jose aprobuje gigantyczny i kontrowersyjny nowy kampus Google w centrum miasta

Po pierwszym zaproponowaniu go w 2017 r. Google otrzymał jednogłośną zgodę Rady Miasta San Jose na kontynuowanie planu rozwoju Downtown West, CNBC raporty. Firma i miasto osiągnęły porozumienie w sprawie zagospodarowania około 80 akrów ziemi w centrum San Jose w Kalifornii, która będzie również służyć jako wielofunkcyjna przestrzeń mieszkalna, handlowa i otwarta przestrzeń dla pracowników Google i mieszkańców miasta.

Zgodnie z proponowaną umową deweloperską (PDF), Google zbuduje 7,3 miliona stóp kwadratowych powierzchni biurowej i 4000 mieszkań, z których 1000 zostanie wyraźnie zarezerwowanych jako mieszkania po przystępnych cenach. Oprócz powierzchni handlowej i kulturalnej o powierzchni 50 000 stóp kwadratowych firma planuje również budowę pokoi hotelowych i „rezydencji krótkoterminowych” dla gości korporacyjnych. Google wyszczególnił niektóre z tych planów w postaci renderowania pod koniec 2020 r., Ale to tylko część ekspansji nieruchomości na Zachodnim Wybrzeżu. Futurystyczne nowe projekty firmy w Mountain View i Sunnyvale są już w budowie, a także powstaje ogromna nowojorska przestrzeń biurowa na Hudson Square.

Obraz: Google (YouTube)

Budowa Downtown West mogłaby rozpocząć się już w przyszłym roku, ale jej ukończenie może zająć od 10 do 30 lat. Termin zatwierdzenia projektu jest skomplikowany ze względu na to, jak pandemia wpłynęła na ogólne myślenie firmy o pracy. Dyrektor generalny, Sundar Pichai, ogłosił niedawno nową politykę elastycznej pracy dla życia po pandemii, która przewiduje, że 60 procent pracowników Google będzie spędzać w biurze tylko trzy dni, a około 20 procent pracowników firmy będzie pracować w pełni zdalnie z domu. Wydaje się rozsądne zastanawianie się, czy radykalna rozbudowa powierzchni biurowej ma sens, skoro Google planuje wykorzystać jej mniej niż kiedykolwiek.

Pojawia się również pytanie, w jakim stopniu proponowane przez Google niedrogie mieszkania faktycznie pomogą. Firma przeznaczyła 1 miliard dolarów w 2019 roku na rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Kalifornii, który odegrał w tworzeniu, ale cena zawsze pozostaje problemem. San Jose, podobnie jak duże połacie Kalifornii, nie jest tanim miejscem do życia. W zeszłym roku miasto zostało ocenione jako najtrudniejsze miasto w USA do kupienia domu, z medianą ceny domu na poziomie 1,1 miliona dolarów. Sytuacja jest równie zła dla najemców.

W 2019 r.National Low Income Housing Coalition (NLHIC) stwierdziła, że ​​San Jose również poważnie brakowało tanich mieszkań. W przypadku 57 375 gospodarstw domowych najemców, które policzyła NLIHC, było również tylko 16 825 tanich i dostępnych domów na wynajem. Mając na uwadze te liczby, dodanie przez Google 1000 niedrogich domów wydaje się niewielkie.

Aktywiści i mieszkańcy San Jose zorganizowali protesty na pierwszym posiedzeniu Rady, aby omówić sprzedaż ziemi Google w 2018 roku. Ich podstawowym zmartwieniem było to, że rozwój Google może obniżyć cenę obecnych najemców w okolicy. Drużyna hokejowa San Jose Sharks zagroziła również, że pozwie Google i miasto San Jose, jeśli nie zostanie zagwarantowane miejsce parkingowe dla sąsiedniej SAP Arena. Google ostatecznie zgodził się na 2850 miejsc parkingowych i zaoferował zespołowi ostateczną zgodę na inne zmiany infrastruktury Wiadomości z San Jose Mercury.

Google poczynił ustępstwa i dostosowania w drodze do zatwierdzenia, a przynajmniej twierdzi, że chce, aby Downtown West było częścią San Jose, a nie tylko częścią jego kampusu. To, jak to się ostatecznie potrząśnie, będzie zależało od tego, jak rozwój wpłynie na najbardziej wrażliwych ludzi w San Jose, a nie na pracowników Google.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook