Różności i nowinki technologia

Sędzia przyznaje status pozwu grupowego kombinezonowi z klawiaturą motylkową MacBooka

Klawiatura w MacBooku Pro

Sędzia przyznał pozew przeciwko Apple w związku z kontrowersyjną, rzekomo wadliwą klawiaturą MacBooka w kształcie motyla, zgadzając się, że właściciele każdego modelu w siedmiu stanach, którego dotyczy problem, kwalifikują się do udziału w zajęciach.

Od 2018 roku kilku właścicieli MacBooków w siedmiu stanach złożyło pozwy przeciwko Apple, twierdząc, że firma wiedziała, że ​​przełączniki motylkowe są wadliwe. W postanowieniu (PDF), ogłoszonym w piątek, sędzia Edward J. Davila z Sądu Okręgowego dla Północnego Okręgu Kalifornii zgodził się przyznać pozwowi status pozwu zbiorowego. Wszyscy klienci mieszkający w Kalifornii, Nowym Jorku, Florydzie, Illinois, New Jersey, Michigan lub Waszyngtonie, którzy kupili MacBooka 2015-2017, MacBook Pro 2016-2019 lub MacBook Air 2018-2019, kwalifikują się teraz do udziału w zajęciach.

Konstrukcja klawiatury w stylu motyla od początku była kontrowersyjna. Apple zaprojektował go tak, aby był cieńszy i zapewniał krótszy zwrot, co pozwoliłoby zaoszczędzić miejsce w obudowie komputera i przyspieszyć pisanie. Niektórzy użytkownicy nienawidzili tego wrażenia, podczas gdy inni to uwielbiali. Jednak większy problem wydawał się nie wynikać z preferencji, ale raczej z podstawowej funkcji: cieńsze klawisze okazały się bardziej podatne na awarie, gdy były używane w rzeczywistym świecie, ponieważ nawet małe cząsteczki kurzu gromadzące się wokół przełączników mogły spowodować przestają działać, wymagając pełnej wymiany całej klawiatury.

Powodowie w pozwie zarzucają, że działania Apple, a także wewnętrzne dokumenty firmy, wskazują, że Apple wiedział, że projekt jest wadliwy. Twierdzą, że firma naruszyła przepisy dotyczące ochrony konsumentów w kilku stanach, sprzedając konsumentom wadliwe produkty.

Raport z 2018 roku wykazał, że MacBooki wymagały napraw związanych z klawiaturą około 40 procent częściej, gdy Apple wprowadził klawiaturę w stylu motyla. Liczba napraw powtarzających się – klawiatury wymagające kosztownej drugiej lub nawet trzeciej poprawki – również znacznie wzrosła.

W czerwcu 2018 roku Apple przyznał, że przełączniki motylkowe powodują problemy, a firma uruchomiła program serwisowy klawiatury specjalnie w celu rozwiązania tych problemów. Program umożliwił poszkodowanym właścicielom MacBooka bezpłatną naprawę lub wymianę klawiatur przez następne cztery lata, a niektórzy klienci, którzy wcześniej zapłacili za te naprawy, mogli zażądać zwrotu pieniędzy.

Do połowy 2018 roku Apple sprzedawało tylko modele MacBooków z klawiaturami motylkowymi. Jednak do 2019 roku Apple przeprowadzał już przegląd klawiatur w linii MacBook Pro, a do 2020 roku firma całkowicie wycofała klawiaturę motylkową z całej linii laptopów.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook