Różności i nowinki technologia

SpaceX, aby utrzymać prostą wycenę Starlink, wyjdź z wersji beta, gdy sieć jest „niezawodna”

Czarno-białe logo na biało-czarnym logo.
Powiększać / Logo SpaceX Starlink.

Sieć szerokopasmowa Starlink prawdopodobnie będzie trzymać się jednej ceny zamiast oferować różne poziomy usług, powiedział wczoraj prezes SpaceX i dyrektor operacyjny Gwynne Shotwell.

„Nie sądzę, abyśmy wprowadzali wielopoziomowe ceny dla konsumentów. Postaramy się, aby było to tak proste, jak to tylko możliwe i przejrzyste, więc w tej chwili nie ma planów dotyczących warstw dla konsumentów” – powiedział Shotwell , zgodnie z artykułem CNBC. Shotwell zabrał głos podczas panelu dyskusyjnego na konferencji Satellite 2021.

SpaceX pobiera 99 USD miesięcznie za usługę Starlink beta, plus 499 USD z góry za terminal użytkownika / antenę satelitarną, statyw montażowy i router. Inne satelitarne i naziemne usługi szerokopasmowe zazwyczaj pobierają różne ceny za różne prędkości, a wiele z nich nakłada limit danych i pobiera dodatkowe opłaty od tych, którzy przekraczają ten limit.

Nawet jeśli SpaceX ma tylko jedną cenę dla większości klientów, prawdopodobnie zaoferuje tańszy plan osobom o niskich dochodach. SpaceX poszukuje oznaczenia „Uprawnionego operatora telekomunikacyjnego”, które pozwoliłoby uzyskać zwrot kosztów z programu FCC Lifeline za oferowanie rabatów na usługi telekomunikacyjne osobom o niskich dochodach. W swoim wniosku SpaceX powiedział FCC, że „zapewni Lifeline kwalifikującym się konsumentom o niskich dochodach i upubliczni dostępność usługi Lifeline w sposób rozsądnie zaprojektowany, aby dotrzeć do tych, którzy mogą kwalifikować się do korzystania z usługi”.

Spadają koszty terminala użytkownika

Jednorazowy wydatek w wysokości 499 USD jest barierą dla osób z ograniczonym budżetem, ale w rzeczywistości jest to mniej niż SpaceX płaci za wykonanie terminali. CNBC napisał:

Shotwell powiedział, że SpaceX “poczynił ogromne postępy w obniżaniu kosztów” terminala użytkownika Starlink, który pierwotnie kosztował około 3000 dolarów każdy. Powiedziała, że ​​terminale kosztują teraz mniej niż 1500 USD, a SpaceX „właśnie wprowadził nową wersję, która zaoszczędziła około 200 USD”.

SpaceX spodziewa się obniżyć koszt jednego terminala do „przedziału kilkuset dolarów w ciągu najbliższego roku lub dwóch” – powiedział Shotwell.

Reklamowane prędkości beta Starlink wynoszą od 50 Mb / s do 150 Mb / s, z opóźnieniem od 20 ms do 40 ms. Prędkości osiągną 300 Mb / s jeszcze w tym roku i staną się dostępne dla „większości Ziemi” do końca 2021 r., Powiedział w lutym dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk.

Beta nie zakończy się, dopóki sieć nie będzie niezawodna

Dwa miesiące temu SpaceX otworzył przedsprzedaż usługi Starlink, podczas gdy ograniczone miejsca w każdym regionie geograficznym będą dostępne w drugiej połowie 2021 r. Shotwell powiedział, że SpaceX nadal ma wiele do zrobienia, zanim przejdzie z wersji beta do ogólnej dostępności, jak donosi Cablefax:

Starlink nie ma harmonogramu, kiedy wyjdzie z fazy beta, ponieważ wciąż jest długa droga, zanim jego usługa szerokopasmowa będzie dostępna i zdolna do przyjęcia dużej bazy klientów. „Wciąż mamy wiele do zrobienia, aby sieć była niezawodna. Wciąż mamy spadki, niekoniecznie tylko z powodu położenia satelitów na niebie” – powiedział dyrektor SpaceX / dyrektor operacyjny Gwynne Shotwell na wtorek Satellite 2021 LEO Digital Forum. . „Będziemy to robić, dopóki sieć nie będzie niezawodna, świetna i coś, z czego bylibyśmy dumni”.

Chociaż Starlink jest już szybszy niż ograniczone opcje internetowe w wielu słabo obsługiwanych obszarach, SpaceX ostrzega użytkowników, aby oczekiwali „krótkich okresów braku łączności” podczas beta.

Musk powiedział, że Starlink nie będzie w stanie obsłużyć dużego odsetka klientów w gęsto zaludnionych obszarach, „ponieważ przepustowość na komórkę jest po prostu niewystarczająca”, a Shotwell powtórzył wczoraj ten punkt. Podczas gdy duzi dostawcy usług internetowych, tacy jak Comcast i AT&T, zapewniają opłacalne usługi w miastach, SpaceX „po prostu nie może zapewnić tak dużej przepustowości na tym ograniczonym obszarze” ze swoimi satelitami znajdującymi się na niskiej orbicie okołoziemskiej, powiedziała, według Cablefax.

Plan „służyć każdemu wiejskiemu domowi”

SpaceX planuje mieć kompleksowy zasięg na wiejskich terenach USA, jak napisała Via Satellite:

„Wiem, że moja konstelacja za pięć lat będzie w stanie służyć każdemu wiejskiemu domowi w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Shotwell, podając szacunkową liczbę około 20 milionów wiejskich gospodarstw domowych. „Wykonujemy te analizy również dla innych krajów. Początkowo koncentrujemy się na Stanach Zjednoczonych, ponieważ [customers] mówią po angielsku i są blisko. Jeśli mają problem ze swoją potrawą, możemy szybko ją wysłać. Ale zdecydowanie chcemy rozszerzyć tę zdolność poza Stany Zjednoczone i Kanadę ”.

SpaceX potrzebowałby kolejnej licencji rządowej, aby obsługiwać 20 milionów gospodarstw domowych. Firma posiada licencję FCC na wdrożenie do 1 miliona terminali użytkowników i zwróciła się do FCC o upoważnienie do rozmieszczenia do 5 milionów terminali. SpaceX zwrócił się również do FCC o pozwolenie na rozmieszczenie terminali Starlink w samochodach, statkach i samolotach.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook