Różności i nowinki technologia

SpaceX dodaje łącza laserowe do satelitów Starlink, aby obsługiwać obszary polarne Ziemi

Logo Starlink nałożone na stylizowany wizerunek Ziemi.
Powiększać / Logo Starlink nałożone na stylizowany wizerunek Ziemi.

SpaceX rozpoczął wypuszczanie satelitów Starlink z łączami laserowymi, które pomogą zapewnić zasięg szerokopasmowy w regionach polarnych. Jako CEO SpaceX Elon Musk napisał na Twitterze w niedzielęsatelity te „mają łącza laserowe między satelitami, więc nie są potrzebne stacje naziemne nad biegunami”.

Satelity Starlink przed startem.  Czarne kółka w środku to łącza laserowe.
Powiększać / Satelity Starlink przed startem. Czarne kółka w środku to łącza laserowe.

Łącza laserowe znajdują się w 10 satelitach Starlink właśnie wystrzelonych na orbity biegunowe. Wystrzelenie nastąpiło dwa tygodnie po tym, jak SpaceX otrzymało zgodę Federalnej Komisji Łączności na wystrzelenie 10 satelitów na orbity polarne na wysokości 560 km.

„Wszystkie satelity uruchomione w przyszłym roku będą miały łącza laserowe” – napisał Musk kolejny tweet wczoraj, wskazując, że systemy laserowe staną się standardem na satelitach Starlink w 2022 r. Na razie SpaceX obejmuje tylko łącza laserowe na satelitach polarnych. „Tylko nasze saty polarne mają w tym roku lasery i mają wersję 0.9” – napisał Musk.

Mieszkańcy Alaski skorzystają na satelitach polarnych, powiedział SpaceX FCC we wniosku o zmianę orbity niektórych jego satelitów w kwietniu 2020 r. Plan jest taki, aby „zapewnić, że wszystkie satelity w systemie SpaceX będą zapewniać te same niskie opóźnienia usługi dla wszystkich Amerykanów, w tym tych w miejscach takich jak Alaska, które są obsługiwane przez satelity na orbitach polarnych ”, powiedział wówczas SpaceX. Satelity mogą służyć zarówno użytkownikom mieszkalnym, jak i użytkownikom rządowym „w niedostępnych w inny sposób obszarach polarnych” – powiedział SpaceX.

Satelity Starlink komunikują się ze stacjami naziemnymi, z których około 20 jest do tej pory rozmieszczonych w Stanach Zjednoczonych. W artykule SpaceNews opisano dzisiaj, w jaki sposób łącza laserowe zmniejszają zapotrzebowanie na stacje naziemne i zapewniają inne korzyści:

Łącza międzysatelitarne umożliwiają satelitom przekazywanie komunikatów z jednego satelity do drugiego, na tej samej płaszczyźnie orbitalnej lub na sąsiedniej płaszczyźnie. Takie łącza pozwalają operatorom zminimalizować liczbę stacji naziemnych, ponieważ stacja naziemna nie musi już znajdować się w tym samym zasięgu satelitarnym, co terminale użytkowników, i rozszerzyć zasięg na odległe obszary, w których stacje naziemne nie są dostępne. Mogą również zmniejszyć opóźnienie, ponieważ zmniejsza się liczba przeskoków między satelitami a stacjami naziemnymi.

10 satelitów zostało pierwotnie autoryzowanych przez FCC dla wysokości w zakresie 1100-1300 km. Zatwierdzenie FCC zezwalające SpaceX na zmniejszenie wysokości o połowę pomoże zmniejszyć opóźnienie.

Z orbitami polarnymi, znanymi również jako orbity synchroniczne ze Słońcem, satelity „mijają Ziemię z północy na południe, a nie z zachodu na wschód, mijając mniej więcej bieguny Ziemi” – wyjaśnia Europejska Agencja Kosmiczna.

„Lasery kosmiczne mają ekscytujący potencjał”

W grudniu, podczas wywiadu ze starszym redaktorem ds. Przestrzeni kosmicznej, Ericiem Bergerem, prezes SpaceX Gwynne Shotwell powiedział, że demonstracja komunikacji laserowej w kosmosie była jednym z najważniejszych osiągnięć firmy w 2020 roku.

SpaceX ujawnił kilka miesięcy wcześniej, że testuje kosmiczne lasery do przesyłania danych między satelitami. Inżynierowie Starlink przedstawili więcej szczegółów w listopadowym AMA Reddit; oto fragment naszego ówczesnego reportażu:

„Prędkość światła jest większa w próżni niż w światłowodzie, więc lasery kosmiczne mają ekscytujący potencjał dla łączy o niskim opóźnieniu” – powiedział zespół Starlink na Reddicie w odpowiedzi na pytanie dotyczące testów laserowych w przestrzeni kosmicznej. „Pozwolą nam również obsługiwać użytkowników tam, gdzie satelity nie widzą naziemnej anteny bramkowej – na przykład nad oceanem iw regionach słabo połączonych światłowodem”.

Jednak lasery kosmiczne w najbliższym czasie nie będą odgrywać większej roli w Starlink. „Na początku tego roku przeprowadziliśmy ekscytujący test w locie z prototypowymi laserami kosmicznymi na dwóch satelitach Starlink, którym udało się przesłać gigabajty danych” – napisał zespół inżynierów. „Ale obniżenie kosztów kosmicznych laserów i szybkie wyprodukowanie wielu z nich to naprawdę trudny problem, nad którym zespół wciąż pracuje”.

SpaceX szuka FCC OK dla większej liczby satelitów polarnych

W listopadzie 2020 roku SpaceX wezwał FCC do przyspieszonego zatwierdzenia „ułatwienia rozmieszczenia 348 satelitów Starlink na synchronicznych orbitach polarnych Słońca na niższych wysokościach”, powiedział FCC w swojej decyzji o zatwierdzeniu 10 satelitów. FCC zatwierdziła tylko te 10, ponieważ ocenia problemy dotyczące zakłóceń zgłaszane przez inne firmy satelitarne.

„Stwierdzamy, że częściowe przyznanie dziesięciu satelitów ułatwi dalszy rozwój i testowanie usługi szerokopasmowej SpaceX na obszarach geograficznych o dużych szerokościach w najbliższym czasie, w oczekiwaniu na późniejsze działania mające na celu rozwiązywanie zapisanych argumentów, zarówno dotyczących przyznania modyfikacji jako całości, jak i całości podzbiór satelitów na orbitach polarnych ”- powiedział rozkaz FCC.

Amazon’s Project Kuiper, Viasat, Kepler Communications i Pacific Dataport wezwały FCC do odrzucenia nawet częściowego przyznania 10 satelitów ze względu na możliwość zwiększonej interferencji z innymi niegeostacjonarnymi systemami satelitarnymi. Jednak w zarządzeniu FCC stwierdzono, że SpaceX zobowiązał się do „obsługi tych satelitów na zasadzie nieszkodliwych zakłóceń w odniesieniu do innych licencjonowanych użytkowników widma, dopóki Komisja nie wyda pełnej decyzji w sprawie jego modyfikacji”. Trwa bitwa pomiędzy SpaceX i Amazon, z Muskiem oskarżający Amazon próbował „oszukać Starlink w dzisiejszych czasach dla systemu satelitarnego Amazon, który jest co najwyżej kilka lat od działania”.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook