Nowości

SpaceX planuje usługę telefoniczną Starlink, awaryjne kopie zapasowe i dostęp dla osób o niskich dochodach

Stos 60 satelitów Starlink wystrzeliwanych w kosmos, z Ziemią w tle.
Powiększać / W 2019 roku wystrzelono stos 60 satelitów Starlink.

Nowe zgłoszenie SpaceX przedstawia plany dla Starlink, aby oferować usługi telefoniczne, awaryjne wsparcie dla połączeń głosowych i tańsze plany dla osób o niskich dochodach w ramach rządowego programu Lifeline.

Szczegóły znajdują się w petycji Starlink do Federalnej Komisji Łączności o wyznaczenie jako uprawnionego przewoźnika telekomunikacyjnego (ETC) zgodnie z ustawą o komunikacji. SpaceX powiedział, że potrzebuje tego prawnego oznaczenia w niektórych stanach, w których uzyskał fundusze rządowe na wdrożenie łączy szerokopasmowych na obszarach nieobsługiwanych. Oznaczenie ETC jest również potrzebne, aby uzyskać zwrot kosztów z programu Lifeline FCC za oferowanie zniżek na usługi telekomunikacyjne osobom o niskich dochodach.

Starlink jest w wersji beta i kosztuje 99 USD miesięcznie plus jednorazowa opłata w wysokości 499 USD za terminal użytkownika, statyw montażowy i router. Jak zauważyliśmy wczoraj, zgłoszenie SpaceX mówi również, że Starlink ma teraz ponad 10000 użytkowników w Stanach Zjednoczonych i za granicą. SpaceX powinien mieć pojemność dla kilku milionów klientów w USA – firma ma pozwolenie na rozmieszczenie do 1 miliona terminali użytkowników (tj. Anten satelitarnych) i stara się o pozwolenie FCC na podniesienie maksymalnego poziomu rozmieszczenia do 5 milionów terminali użytkowników.

Plany VoIP

Chociaż Starlink beta obejmuje tylko łącze szerokopasmowe, SpaceX powiedział, że ostatecznie będzie sprzedawać usługę VoIP, która obejmuje „(a) dostęp głosowy do publicznej komutowanej sieci telefonicznej („ PSTN ”) lub jej funkcjonalny odpowiednik; (b) minuty użytkowania na potrzeby lokalne usługi świadczone bez dodatkowych opłat użytkownikom końcowym; c) dostęp do służb ratunkowych; oraz d) usługi ograniczania opłat dla kwalifikujących się konsumentów o niskich dochodach. ”

Usługa głosowa będzie sprzedawana „osobno po cenach porównywalnych do stawek miejskich” – powiedział SpaceX. Plan nie jest sfinalizowany, ale SpaceX twierdzi, że bada wykorzystanie „platformy głosowej dostawcy usług zarządzanych (MSP) z białą etykietą”.

„W tym podstawowym planie usługi Starlink zapewniłyby usługi telefoniczne łączące konsumentów z platformą MSP przy użyciu przepustowości sieci, która jest dostępna dla konsumentów za pośrednictwem urządzeń ich klientów” – czytamy w zgłoszeniu. „Konsumenci będą mieli możliwość korzystania z konwencjonalnego telefonu innej firmy podłączonego do analogowego adaptera terminala zgodnego ze standardami Session Initiation Protocol lub telefonu natywnego IP wybranego z listy certyfikowanych modeli”.

SpaceX powiedział, że bada również inne opcje usług telefonicznych:

Usługi Starlink kontynuują ocenę integracji alternatywnych, samodzielnych aplikacji głosowych z siecią Starlink, w tym innych zewnętrznych dostawców, lub ewentualnie rozwijania własnego, zastrzeżonego rozwiązania. Firma może przyjąć takie podejście w przypadku, gdy dalsze testy wykażą, że alternatywne rozwiązania zapewniłyby lepsze wrażenia klientowi końcowemu lub, jeśli usługi Starlink ustalą, że użytkownik końcowy skorzystałby na istnieniu wielu rozwiązań głosowych, aby wprowadzić konkurencję i nadmiarowość w dostawach. łańcuch.

Awaryjne tworzenie kopii zapasowych

Podobnie jak inni dostawcy VoIP, Starlink sprzedawałby 24-godzinną baterię zapasową klientom, którzy tego chcą. „Na poziomie użytkownika usługi Starlink zaoferują 24-godzinną opcję podtrzymywania bateryjnego dla sprzętu użytkownika, która zapewni możliwość wykonywania połączeń telefonicznych w przypadku przerwy w dostawie prądu” – powiedział SpaceX.

Oferta 24-godzinnego wsparcia byłaby zgodna z regułą FCC przyjętą w 2015 roku pod rządami ówczesnego prezesa Toma Wheelera. Chociaż opcja tworzenia kopii zapasowych opisana w zgłoszeniu SpaceX dotyczy usługi telefonicznej, widzieliśmy z wersji beta Starlink, że terminal użytkownika może zapewniać szerokopasmowe połączenie z przenośnym zasilaczem.

SpaceX wypełnia również szczegółowe plany tworzenia kopii zapasowych i redundancji na poziomie sieci:

Usługi Starlink będą miały wystarczającą moc rezerwową, aby działać bez zewnętrznego źródła zasilania w sytuacjach awaryjnych, będą w stanie przekierować ruch wokół uszkodzonych obiektów i będą w stanie zarządzać skokami ruchu wynikającymi z sytuacji awaryjnych … Na poziomie systemu , Starlink Services buduje redundancję w sieci. Na przykład każdy użytkownik będzie miał w polu widzenia wiele satelitów, z którymi może się komunikować. Ponadto każdy satelita będzie miał wiele lokalizacji bramek, z którymi może się komunikować. System routingu ruchu Starlink zapewnia, że ​​każdy użytkownik jest obsługiwany z szerokością pasma, zanim użytkownicy żądający większej przepustowości otrzymają przypisaną dodatkową przepustowość, co zapewnia niezawodność sieci Starlink w przypadku sytuacji awaryjnych wymagających dużej przepustowości.

linia życia

SpaceX nie podał zbyt wielu szczegółów na temat swoich planów Lifeline poza faktem, że zamierza je zaoferować.

„Starlink Services obecnie nie ma klientów Lifeline, ponieważ tylko przewoźnicy wyznaczeni jako ETC mogą uczestniczyć w programie Lifeline” – powiedziała firma. Ale kiedy otrzyma oznaczenie ETC, SpaceX powiedział, że „zapewni Lifeline kwalifikującym się konsumentom o niskich dochodach i upubliczni dostępność usługi Lifeline w sposób rozsądnie zaprojektowany, aby dotrzeć do tych, którzy mogą kwalifikować się do usługi”.

Lifeline zapewnia obecnie 9,25 USD miesięcznej dotacji dla gospodarstw domowych o niskich dochodach na dostęp szerokopasmowy lub 5,25 USD miesięcznej dotacji na usługi telefoniczne na gospodarstwo domowe. Opierając się na cenie beta Starlink wynoszącej 99 USD miesięcznie, dotacje nie wystarczyłyby, aby ten plan był przystępny dla konsumentów o niskich dochodach, więc spodziewalibyśmy się, że SpaceX zaoferuje inne, tańsze plany klientom, którzy spełniają wymagania o niskich dochodach. W przypadku Lifeline każdy dostawca ubiega się o zwrot kosztów z funduszu po świadczeniu usług uprawnionym konsumentom.

Starlink ma być usługą powszechnego przewoźnika

W zgłoszeniu SpaceX stwierdzono również, że łącze szerokopasmowe i telefon Starlink będą oferowane jako usługi powszechnego operatora. „Do celów tego [ETC] Starlink Services będzie zapewniać szerokopasmowy dostęp do Internetu i samodzielną usługę głosową dla ogółu społeczeństwa w Obszarach Usług na zasadzie wspólnego przewoźnika ”- czytamy w zgłoszeniu.

To, czy dostęp szerokopasmowy powinien być regulowany jako usługa powszechnego operatora, było bitwą stronniczą. FCC z ery Obamy sklasyfikowała dostawców usług internetowych jako wspólnych przewoźników na mocy tytułu II ustawy o komunikacji w celu egzekwowania zasad neutralności sieci, a FCC z ery Trumpa zmieniła tę klasyfikację. Grupy lobby szerokopasmowego zaciekle sprzeciwiały się klasyfikacji tytułu II.

„FCC umożliwia operatorom oferowanie dostępu szerokopasmowego na zasadzie zwykłego operatora, jeśli sobie tego życzą” – powiedział Arsowi Harold Feld, wieloletni prawnik ds. Telekomunikacji i starszy wiceprezes grupy ds. Ochrony konsumentów, Public Knowledge.

SpaceX, biorąc pod uwagę klasyfikację zwykłych przewoźników jako część swojego planu bycia ETC i zaakceptowanie finansowania rządowego, niekoniecznie ma duże znaczenie. Jednak Feld powiedział: „To sugeruje [SpaceX is] mało prawdopodobne, aby walczyły z klasyfikacją w tytule II. Idealnie byłoby nawet wspierać Tytuł II. Ale przynajmniej pokazuje to, że ich zdaniem powszechny przewóz w ramach tytułu II nie jest jakimś okropnym ciężarem, który uniemożliwi im świadczenie usług ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook