Nowości

SpaceX Starlink przekazuje 10000 użytkowników i zwalcza sprzeciw wobec finansowania FCC

Terminal użytkownika SpaceX Starlink, znany również jako antena satelitarna, widziany na tle miasta.
Powiększać / Terminal użytkownika / antena satelitarna SpaceX Starlink.

Grupy lobbystyczne dla małych dostawców usług internetowych wzywają Federalną Komisję Łączności do zbadania, czy SpaceX może spełnić obietnice dostępu szerokopasmowego i do rozważenia zablokowania finansowania przez dostawcę usług szerokopasmowych na obszarach wiejskich. W międzyczasie SpaceX twierdzi, że Starlink beta obsługuje teraz szybkie łącza szerokopasmowe dla 10 000 użytkowników.

SpaceX był jednym z największych zwycięzców funduszu FCC Rural Digital Opportunity Fund (RDOF), zdobywając 885,51 miliona dolarów w ciągu 10 lat, aby zapewnić dostęp szerokopasmowy Starlink do 642925 domów i firm w 35 stanach. Ogólnie w ramach aukcji odwróconej przyznano 9,2 miliarda dolarów (920 milionów dolarów rocznie) finansowania 180 podmiotom w całym kraju na rozbudowę sieci do 5,2 miliona domów i firm, które obecnie nie mają dostępu do nowoczesnych łączy szerokopasmowych.

Jednak zdobywcy funduszy nadal muszą składać „długie wnioski” do 29 stycznia, aby dostarczyć „dodatkowe informacje na temat kwalifikacji, finansowania i sieci, z której zamierzają skorzystać, aby wypełnić swoje zobowiązania”. FCC dokona przeglądu tych wniosków w celu ustalenia, czy jakiekolwiek finansowanie powinno zostać cofnięte.

Spółdzielnie elektryczne, które zapewniają dostęp szerokopasmowy, wzbudziły obawy dotyczące zarówno technologii satelitarnej SpaceX na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), jak i stacjonarnych usług bezprzewodowych, które zapewniają dostęp do Internetu z wież naziemnych do anten w domach klientów. National Rural Electric Cooperative Association (NRECA) i National Rural Telecommunications Cooperative (NRTC) przedłożyły do ​​FCC białą księgę, w której twierdzą, że nagrody RDOF zagrażają „nadziei na szerokopasmowe sieci wiejskie w Ameryce”.

Starlink odrzucono jako „eksperyment naukowy”

Prezes NRECA otwarcie sprzeciwiał się finansowaniu SpaceX, jak stwierdzono w dzisiejszym artykule Bloomberga:

Technologia szerokopasmowa SpaceX z orbity „to całkowicie niesprawdzona technologia” – powiedział Jim Matheson, dyrektor generalny National Rural Electric Cooperative Association, którego członkowie ubiegali się o dofinansowanie. “Po co używać tych pieniędzy na eksperyment naukowy?”

Według NRECA spółdzielnie elektryczne, które oferują usługi szerokopasmowe, wygrały łącznie 1,6 miliarda dolarów z aukcji FCC, aby obsłużyć 900 000 lokalizacji w 31 stanach. Obejmowało to 180 spółdzielni, które „rywalizowały w ramach pięciu konsorcjów, które zebrały łącznie około 1,5 miliarda dolarów” oraz „pięć indywidualnych spółdzielni elektrycznych [that] wygrał łącznie 59,4 miliona dolarów ”.

Przeszukanie systemu FCC pokazuje, że wszystkie te spółdzielnie elektryczne składają oferty na gigabitowym poziomie FCC. NRECA stwierdziło, że „wiele” spółdzielni elektrycznych wykorzystuje technologię światłowodową, aby zapewnić te prędkości i że dążyła do wysokich standardów na aukcji FCC, „aby zapewnić spółdzielniom o najwyższej jakości usługach konkurowanie z innymi typami dostawców Internetu o wolniejszych lub usługi nierówne na obszarach wiejskich. ”

Matheson powiedział FCC w zgłoszeniu, że wiele nagród za satelity LEO i stacjonarne połączenia bezprzewodowe trafiło do bloków spisu ludności, które „znajdują się na obszarze usług kooperacji elektrycznej”.

SpaceX ma dobre wczesne wyniki i 10000 użytkowników

SpaceX zobowiązał się do świadczenia usług na poziomie FCC „Above Baseline”, który wymaga prędkości pobierania 100 Mb / s, prędkości wysyłania 20 Mb / s oraz limitu danych wynoszącego co najmniej 2 TB miesięcznie. Opierając się na wczesnych raportach testerów beta SpaceX Starlink, wydaje się, że usługa może zapewnić szerokopasmowy dostęp z dużymi prędkościami i opóźnieniami lepszymi niż standard FCC 100 ms. SpaceX kontynuuje wypuszczanie satelitów i powiedział beta testerom, aby oczekiwali stałej poprawy prędkości, opóźnienia i czasu pracy w nadchodzących miesiącach. Przed ubieganiem się o dofinansowanie SpaceX musiało najpierw przezwyciężyć „poważne wątpliwości” FCC dotyczące tego, czy może zapewnić wymagane opóźnienia.

„Wydajność Starlink nie jest teoretyczna ani eksperymentalna” – powiedział SpaceX we wczorajszym niepowiązanym zgłoszeniu FCC. „Ponad 10 000 użytkowników w Stanach Zjednoczonych i za granicą korzysta dziś z tej usługi. Chociaż jej wydajność w czasie rzeczywistym gwałtownie rośnie w ramach publicznego programu beta, sieć Starlink już z powodzeniem wykazała, że ​​może przekroczyć„ Powyższą linię bazową ”Komisji i Poziomy wydajności o niskim opóźnieniu ”.

Firma Starlink zapewnia już prędkość pobierania 100 Mb / si wysyłania 20 Mb / s oraz dostarcza opóźnienia na poziomie 31 ms lub poniżej w 95% „pomiarów opóźnień w obie strony sieci” – powiedziała firma.

Status beta Starlink rodzi pytania

Ale grupy, które sprzeciwiają się finansowaniu SpaceX FCC, stwierdziły, że technologia nie została udowodniona, ponieważ nie jest szeroko dostępna. „Wszelkie aplikacje, które wydają się nie zapewniać obiecanych prędkości we wszystkich lokalizacjach, powinny zostać zdyskwalifikowane zgodnie z przepisami FCC” – napisano w białej księdze NRECA / NRTC.

Usługa LEO-satelita „jest obecnie w fazie testów beta i jest dostępna komercyjnie w ograniczonym zakresie w bardzo ograniczonych obszarach, a pytania pozostają bez odpowiedzi. W chwili obecnej szerokopasmowy system LEO nie posiada„ zademonstrowanych możliwości działania przy pewnych kombinacjach szybkości i opóźnień ”. Komisja słusznie tego wymaga ”- napisały grupy. „Przyznawanie ofert na eksperymentalną i niesprawdzoną usługę satelitarną LEO jest bezpośrednią sprzecznością” z wymogami FCC – powiedzieli również. (SpaceX był jedyną firmą LEO-satelity, która wygrała finansowanie.)

W białej księdze kwestionowano, czy satelity LEO mogą „konsekwentnie zapewniać wysoki poziom prędkości, ponieważ tysiące abonentów rejestrują się w usłudze”. Sugerując, że fundusze nie są nawet potrzebne SpaceX, powiedzieli również, że „dostawcy satelitów ostatecznie planują świadczyć usługi na obszarach niezależnie od tego, czy otrzymają na to dotacje”.

Skontaktowaliśmy się dzisiaj ze SpaceX w sprawie zgłoszenia grup i zaktualizujemy ten artykuł, jeśli otrzymamy odpowiedź.

Wyzwania związane ze stałą siecią bezprzewodową

Jeśli chodzi o stacjonarną sieć bezprzewodową, grupy argumentowały, że zapewnienie prędkości gigabitowych jest możliwe, ale tylko w odpowiednich warunkach. NRTC stwierdziło, że jego doświadczenie w pracy z przedsiębiorstwami komunalnymi na obszarach wiejskich „pokazuje, że z wielu powodów warunki dla takiej prędkości są w dużej mierze niemożliwe do spełnienia na wiejskich obszarach Ameryki”.

Wyzwania związane ze stałą łącznością bezprzewodową “obejmują potrzebę znacznej szerokości pasma widmowego przy niższych częstotliwościach do propagacji, dostępność zasobów pionowych dla widma o wyższych częstotliwościach, bliską lub absolutną linię wzroku od nadajnika do anteny oraz znaczące rozmieszczenie okablowania światłowodowego do celów dosyłowych, ” oni powiedzieli. „Wiele obszarów, w których udzielono wsparcia oferentom w zakresie stacjonarnych sieci bezprzewodowych w celu świadczenia usług gigabitowych, albo nie spełniałoby tych warunków, albo ich osiągnięcie byłoby zbyt drogie”.

Finansowanie przez FCC wiejskich łączy szerokopasmowych jest opłacane przez Amerykanów z opłat nakładanych na rachunki telefoniczne.

Nowe krzesło FCC miało wątpliwości co do aukcji

Grupy lobbujące ISP nie są jedynymi, które zgłaszają obawy dotyczące finansowania SpaceX. Grupa rzeczników konsumentów Free Press zbadała wyniki aukcji i stwierdziła, że ​​SpaceX zdobyło fundusze w zaskakujących miejscach, takich jak „sklep Jersey City Target”; bloki spisowe „z luksusowymi hotelami” w Chicago; „puste parkingi, trawiaste pola i pas ruchu autostrad” w pobliżu Waszyngtonu; „garaż w centrum Miami Beach, dwie przecznice od plaży, otoczony ze wszystkich stron przez wiele firm oferujących usługi gigabitowe”; i ulica w San Francisco „granicząca z południowym krańcem parku Golden Gate”. SpaceX „wydaje się działać zgodnie z zasadami. Jednak zasady FCC stworzyły zepsuty system” – powiedziała grupa.

Nie jest jasne, czy FCC prawdopodobnie cofnie część lub całość finansowania przyznanego SpaceX lub innym firmom. Jednak pełniąca obowiązki przewodniczącej FCC Jessica Rosenworcel skrytykowała ówczesnego przewodniczącego Ajita Pai za ukończenie aukcji bez czekania, aż FCC zbierze dokładniejsze dane szerokopasmowe.

„Potrzebujemy map przed pieniędzmi i danymi przed wdrożeniem” – powiedział Rosenworcel w styczniu 2020 r., Kiedy zapadła decyzja. „Dzisiejszą decyzją przeznaczamy ogromną większość funduszy na usługę powszechną – 16 miliardów dolarów! – przez następne dziesięć lat, nie robiąc najpierw czegokolwiek w celu ulepszenia naszych map, dokładnych badań ankietowych lub naprawienia katastrofy związanej z obecnym stanem usług. Oznacza to, że jeśli Twój dom jest oznaczony jako obsługiwany przez mapy FCC dzisiaj, a tak nie jest, to przez następną dekadę będziesz sam ”. (FCC ostatecznie przyznało 9,2 miliarda dolarów w pierwszej fazie funduszu, zamiast maksymalnych 16 miliardów dolarów. W jeszcze nieplanowanej drugiej fazie może być dostępnych 11,2 miliarda dolarów).

Biorąc pod uwagę pogląd Rosenworcela, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby pierwsza faza RDOF uległa pewnym zmianom, niezależnie od tego, czy chodzi o finansowanie SpaceX, czy też kogoś innego. FCC niedawno usłyszało od senatora Shelley Moore Capito (R-WV), który sprzeciwił się finansowaniu przyznanemu Frontier Communications, biorąc pod uwagę wcześniejsze niepowodzenia tej firmy w spełnieniu wymagań związanych z wdrażaniem łączy szerokopasmowych. Tuż przed tym, jak Pai opuścił urząd w styczniu, ponadpartyjna grupa 157 członków Kongresu wysłała list wzywający FCC do upewnienia się, że każdy finansowany dostawca usług internetowych „ma techniczne, finansowe, menedżerskie, operacyjne umiejętności, możliwości i zasoby do świadczenia usług że zobowiązali się do każdego Amerykanina, któremu zamierzają służyć, niezależnie od używanej technologii ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook