Różności i nowinki technologia

SpaceX Starlink udostępnia Internet służbom ratowniczym na obszarach pożarów lasów

Zdjęcia szerokopasmowej anteny satelitarnej SpaceX i zniszczonych pożarami obszarów stanu Waszyngton.
Powiększać / Terminal użytkownika Starlink i obszary zniszczone przez pożary widoczne na zdjęciach udostępnionych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego stanu Waszyngton.

SpaceX Starlink zapewnia dostęp do Internetu służbom ratowniczym stanu Waszyngton na obszarach spustoszonych przez pożary. Grupa wdrożyła siedem terminali użytkowników Starlink (tj. Anten satelitarnych), odkąd zaczęła korzystać z usługi na początku sierpnia, jak donosi wczoraj CNBC:

„Nigdy nie ustawiłem żadnego taktycznego sprzętu satelitarnego, który byłby tak szybki w konfiguracji i prawie tak niezawodny”, jak powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla CNBC Richard Hall, kierownik ds. Telekomunikacji ratunkowej działu IT Departamentu Wojskowego stanu Waszyngton .

Usługa szerokopasmowa pomogła zarówno ratownikom, jak i rodzinom na obszarach dotkniętych pożarami. Hall „ustawił terminale w obszarach, które zostały poważnie spalone, aby zapewnić ewakuowanym rodzinom bezprzewodowe rozmowy i dostęp do Internetu w celu składania wniosków o odszkodowanie” – napisał CNBC. Hall powiedział również, że „stworzył ustawienia, aby umożliwić dzieciom odbycie części początkowej nauki”.

Hall powiedział, że Starlink „łatwo się podwoił[d] szerokość pasma ”w porównaniu z tradycyjnymi satelitami szerokopasmowymi i konsekwentnie zapewnia opóźnienie poniżej 30 ms.

Tradycyjne satelity geostacjonarne, które orbitują na wysokości ponad 35 000 km, zapewniają klientom indywidualnym opóźnienie wynoszące około 600 ms, zgodnie z pomiarami Federal Communications Commission, co czyni je kiepskim substytutem kabla lub światłowodu. Starlink, ze swoimi orbitami o niskiej Ziemi od 540 km do 570 km, może dostarczyć coś znacznie bliższego doświadczeniom zapewnianym przez przewodowe usługi szerokopasmowe, pomimo sceptycyzmu wyrażanego przez FCC.

W porównaniu do Starlink, Hall powiedział, że tradycyjny satelita zapewnia „dużo mniejszą prędkość i przepustowość oraz dużo większe opóźnienie w znacznie większym pakiecie”. W poniedziałek, Washington’s Emergency Management Division powiedział na Twitterze że cieszy się, że Starlink „jako ratownicy chcą pomóc mieszkańcom odbudować miasto Malden w stanie Waszyngton, które zostało zniszczone przez pożary na początku tego miesiąca”.

„Cieszę się, że SpaceX może pomóc! Priorytetowo traktujemy ratowników i lokalizacje bez połączenia z Internetem”, dyrektor generalny SpaceX Elon Musk odpowiedział.

Hall powiedział, że poprzednie usługi satelitarne, z których korzystał, wymagały czasu konfiguracji od 30 minut do godziny, podczas gdy „skonfigurowanie i podłączenie terminala Starlink zajęło mu od 5 do 10 minut” – napisał CNBC.

„Nie wymaga ciężarówki i przyczepy, ani wielu innych dodatkowych urządzeń” – powiedział Hall. W najgorszych przypadkach Hall powiedział, że „spędził większą część czterech lub pięciu godzin z jakimś sprzętem satelitarnym, próbując uzyskać dobry [connection]. Więc dla mnie to niesamowite ”.

Musk opisał proces konfiguracji Starlink jako „wskaż niebo, podłącz”, zauważając, że naczynia mają siłowniki, które pozwalają im skierować się we właściwym kierunku. Hall powiedział, że SpaceX powiedział mu, że terminal użytkownika „wymaga wyraźnego strzału w kierunku północnym”, ale osiągał dobre prędkości nawet w miejscach, gdzie widok był „lekko zasłonięty”.

Na razie Starlink jest bezpłatny

Nagłe użycie Starlink w Waszyngtonie „wyrosło organicznie z wcześniej niezwiązanych rozmów”, ponieważ stan pracował „nad zapewnieniem zasięgu obszarów wiejskich na niektórych z naszych obszarów plemiennych, które przez jakiś czas w ogóle nie miały mieć dostępu szerokopasmowego” – powiedział Hall. Ratownicy w stanie Waszyngton otrzymują obecnie Starlink za darmo, ale Hall powiedział, że „jeśli będziemy ich potrzebować na dłuższą metę, będziemy musieli wrócić do [the] stół i porozmawiaj o tym ”.

Hall chce w najbliższym czasie rozpocząć rozmowy o długoterminowej umowie. „Chcemy, aby jak najwięcej zostało rozrzuconych w tak wiele miejsc, jak to tylko możliwe, więc wiedza o kosztach będzie lepsza raczej wcześniej niż później” – powiedział Hall.

Ostatnie testy szybkości przeprowadzone przez użytkowników beta Starlink wykazały prędkość pobierania od 11 Mb / s do 60 Mb / si prędkości wysyłania od 5 Mb / s do 18 Mb / s. SpaceX, który wystrzelił około 700 satelitów i ma pozwolenie FCC na wystrzelenie prawie 12 000, planuje obsłużyć do 5 milionów użytkowników w USA.

Analitycy finansowi z Cowen podają w wątpliwość potencjał Starlink do obsługi tak wielu klientów w notce badawczej, która ostatnio przyciągnęła uwagę. Według Light Reading „analitycy doszli do wniosku, że Starlink może obsłużyć 485 000 jednoczesnych strumieni danych w USA z prędkością 100 Mb / s, jeśli wszystkie 12 000 satelitów Starlink będzie działać”. Ale to nie jest realistyczne założenie, ponieważ nigdy nie doszłoby do sytuacji, w której wszyscy klienci sieci szerokopasmowej wykorzystują jednocześnie całą przydzieloną im przepustowość. Nawet gdyby każdy klient Starlink przesyłał strumieniowo Netflix w 4K co sekundę (kolejny mało prawdopodobny scenariusz), wymagałoby to tylko 25 Mb / s na gospodarstwo domowe.

Mimo to istnieją praktyczne ograniczenia, jak powiedział Musk, Starlink jest skierowany do obszarów wiejskich, ponieważ nie będzie miał wystarczającej przepustowości, aby obsłużyć wielu klientów w gęsto zaludnionych miastach, takich jak Los Angeles. SpaceX nie ujawnił cen ani dokładnej daty uruchomienia komercyjnej usługi. Usługa prawdopodobnie przyciągnie mieszankę klientów indywidualnych, korporacyjnych i rządowych. Armia Stanów Zjednoczonych podpisała niedawno trzyletnią umowę ze SpaceX na testowanie Starlink.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook