Różności i nowinki technologia

Stany Zjednoczone dodają chińskie firmy zajmujące się superkomputerami do eksportu czarnej listy

Pracownik pracuje obok superkomputera „Sunway TaihuLight” w Chinach w National Supercomputer Center 29 sierpnia 2020 r. W Wuxi w chińskiej prowincji Jiangsu.
Powiększać / Pracownik pracuje obok superkomputera „Sunway TaihuLight” w Chinach w National Supercomputer Center 29 sierpnia 2020 r. W Wuxi w chińskiej prowincji Jiangsu.

China News Service | Getty Images

Stany Zjednoczone umieściły chińskie grupy oskarżone o budowanie superkomputerów w celu pomocy chińskiej armii na czarnej liście eksportowej, co było pierwszym takim posunięciem administracji Bidena, który utrudnił Chinom uzyskanie amerykańskiej technologii.

Trzy firmy i cztery oddziały chińskiego Narodowego Centrum Superkomputerowego zostały dodane do rządowej „listy podmiotów” Stanów Zjednoczonych, która zabrania amerykańskim firmom eksportowania technologii do grup bez licencji.

Departament handlu USA powiedział, że grupy były zaangażowane w budowę superkomputerów używanych przez chińskie „podmioty wojskowe” i ułatwianie programów rozwoju broni masowego rażenia.

„Możliwości obliczeń superkomputerowych mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju wielu – być może prawie wszystkich – nowoczesnych broni i systemów bezpieczeństwa narodowego, takich jak broń jądrowa i broń hipersoniczna” – powiedziała Gina Raimondo, sekretarz handlu USA.

Powiedziała, że ​​administracja wykorzysta „pełny zakres swoich władz, aby uniemożliwić Chinom wykorzystywanie technologii amerykańskich do wspierania tych destabilizujących wysiłków modernizacji wojskowej”.

Chińskie podmioty to Tianjin Phytium Information Technology, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center, Sunway Microelectronics oraz oddziały National Supercomputing Center.

Stany Zjednoczone są zaniepokojone uzyskaniem przez Chiny dostępu do amerykańskiej technologii, która pomoże Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wypełnić lukę w stosunku do amerykańskiej armii i broni polowej, która mogłaby zmienić równowagę sił na Indo-Pacyfiku.

The Washington Post w tym tygodniu poinformował, że Phytium zaprojektowało półprzewodniki przy użyciu amerykańskiej technologii do zasilania superkomputerów wykorzystywanych do opracowywania pocisków hipersonicznych, które są trudne do wykrycia ze względu na ich szybkość.

Gazeta podała, że ​​Phytium wykorzystało technologię Cadence Design Systems i Synopsys. Zmiana listy podmiotów skutecznie uniemożliwiłaby dwóm kalifornijskim firmom świadczenie usług i produktów chińskim firmom. Ale nie zabraniałoby im to zaopatrywania chińskich grup, gdyby ta technologia była produkowana w zakładach poza Stanami Zjednoczonymi.

The Washington Post powiedział, że Phytium zleciło produkcję swoich chipów TSMC, tajwańskiej firmie, która stała się najbardziej zaawansowanym producentem półprzewodników na świecie.

Financial Times wcześniej informował, że administracja Trumpa naciskała na rząd Tajwanu, aby zakazał TSMC produkcji chipów dla Huawei, które, jak twierdzi, są używane w chińskich pociskach.

Umieszczenie chińskich grup na liście podmiotów również nie uniemożliwia TSMC dostarczania im chipów, ponieważ Stany Zjednoczone nie stosowały „zasady dotyczącej bezpośredniego produktu zagranicznego” – która zabraniałaby wszelkim zagranicznym firmom korzystającym z technologii amerykańskiej, takiej jak TSMC, eksportu do Fitium lub inne grupy.

Administracja Trumpa wykorzystała tę zasadę do wdrożenia rygorystycznej kontroli eksportu związanej z Huawei w posunięciu, które zamknęło poprzednie luki.

Michael McCaul, czołowy republikanin w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, z zadowoleniem przyjął posunięcie polegające na umieszczeniu Phytium na liście podmiotów, ale powiedział, że jest to tylko „półśrodek”, ponieważ nie powołano się na regułę dotyczącą bezpośredniego produktu zagranicznego.

„Wnioski, które wyciągnęliśmy z luk w wykazie podmiotów Huawei, muszą zostać uwzględnione jako standardowe procedury operacyjne w naszej polityce kontroli eksportu, aby zapewnić ich prawdziwą skuteczność” – powiedział McCaul.

Ale Lindsay Gorman, ekspert ds. Technologii z German Marshall Fund, powiedział, że używając narzędzia, które było często używane przez jego poprzednika, Biden „uśpił” jakiekolwiek przeczucie, że nie będzie twardy dla Chin.

„To było otwarte narzędzie, czy ulubione narzędzie administracji Trumpa będzie kontynuowane w administracji Bidena” – powiedział Gorman.

Trump umieścił na liście podmiotów dziesiątki chińskich firm, w tym Huawei, producenta sprzętu telekomunikacyjnego, oraz Semiconductor Manufacturing International Corporation.

Administracja Bidena analizuje dziesiątki działań związanych z Chinami, które Donald Trump podjął w zeszłym roku urzędowania, w tym nakaz zabraniający Amerykanom inwestowania w chińskie firmy, które według Pentagonu pomagają Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Stany Zjednoczone rozmawiają również z sojusznikami w Azji i Europie, aby spróbować znaleźć sposoby koordynowania kontroli eksportu.

© 2021 The Financial Times Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno ich rozpowszechniać, kopiować ani w żaden sposób modyfikować.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook