Różności i nowinki technologia

Student otrzymuje Windows 11 działający na Windows Phone

Podgląd systemu Windows 11 został wydany dopiero na początku tego tygodnia, ale studentowi udało się już uruchomić najnowszy system operacyjny Microsoftu na Windows Phone. Student inżynierii Gustave Monce stworzył krótki film prezentujący system Windows 11 działający na Lumia 950 XL, jednym z pierwszych urządzeń dostarczanych z systemem Windows 10 Mobile. Był to również jeden z ostatnich telefonów Microsoftu z systemem Windows, zanim firma zakończyła wsparcie dla swojego mobilnego systemu operacyjnego.

Windows 11 zaskakująco dobrze dostosowuje się do 5,7-calowego wyświetlacza, ale nie można tego powiedzieć o szybkości animacji. Chociaż system Windows 11 jest użyteczny na Lumii 950 XL, nie wygląda na coś, co chciałbyś codziennie wyciągać z kieszeni. Ale tak naprawdę nie o to chodzi. Jest to najnowsze osiągnięcie w pięcioletnim hobby majstrowania przy uzyskiwaniu pełnych wersji systemu Windows działających na urządzeniach z systemem Windows Phone.

„Wszystko zaczęło się naprawdę 5 lat temu, kiedy Windows 10 Mobile był prawie przestarzały”, mówi Monce, rozmawiając z Pogranicze. Monce nawiązał współpracę z Bingxing Wang, kolega inżynier, aby wprowadzić w życie pomysł uruchomienia pełnego systemu Windows na tych telefonach.

„W miarę upływu czasu i zaczęliśmy o tym rozmawiać, utworzyły się grupy dyskusyjne, a my z kolei mieliśmy społeczność ludzi zainteresowanych uruchomieniem pełnego systemu Windows 10 na Lumii 950s” — wyjaśnia Monce. „Jesteśmy teraz zasadniczo zespołem około 15 osób i poczyniliśmy duże postępy”.

Windows 11 może nadal działać na Windows Phone sprzed pięciu lat.
: Projekt Lumia WOA

Zespół przeniósł sterowniki i wykonał inżynierię wsteczną, aby system Windows 11 działał na Windows Phone, a nawet napisał własne. „Nie powiedziałbym, że zrobiliśmy to dość szybko, zajęło nam cztery lata, zanim dotarliśmy do obecnego stanu, ale to naprawdę imponujące, że dotarliśmy tutaj bez dużej ilości dokumentacji”, mówi Monce. „Ze względu na to, że wszystko to działało w przypadku systemu Windows 10 i pracy, którą wcześniej wykonaliśmy w celu obsługi systemu Windows 10X, system Windows 11 był naturalną ścieżką naprzód i naprawdę nie trzeba było wiele, aby zacząć działać”.

Monce i zespół stworzyli dedykowaną witrynę dla swojego projektu, która zawiera narzędzia, przewodniki i dokumentację dotyczącą przenoszenia systemu Windows 10 i Windows 11 na te stare telefony z systemem Windows Phone. Nie wszystko działa idealnie, a aparaty nie działają, spada żywotność baterii, a połączenia / SMS-y czasami się psują z powodu zmian w systemie operacyjnym Microsoftu. To bardziej zabawny projekt, aby zobaczyć, jak daleko inżynierowie i programiści mogą popchnąć urządzenia, które porzucił Microsoft.

To także projekt, który kojarzy mi się ze starzejącym się smartfonem HTC HD2. Deweloperzy i inżynierowie utrzymywali legendarne urządzenie HTC z systemem Windows Mobile przez solidną dekadę, z niestandardowymi pamięciami ROM Android, modyfikacjami, a nawet portem Windows Phone 8 dla tego urządzenia. Seria Lumia 950 ma już prawie pięć lat, a fakt, że zespół ludzi przeniósł do niej Windowsa 11, jest dowodem na to, że w starym telefonie jest jeszcze życie.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook