Media

Szczepionki nadchodzą. Czas zadzwonić do mamy

Zaszczepić wszystkich i zakończyć pandemię Covid-19, będziesz musiał porozmawiać ze swoją mamą. Prawdopodobnie twój dziadek też. Nazwijmy to krucjatą dorosłych dzieci. Nadchodzą szczepionki, ale czy ludzie przychodzą po szczepionki? Zapomnij na chwilę o krawędzi antyszczepionkowej; zdecydowanie bardziej problematyczną grupą będą „wahające się szczepionki” – mamy, tatusiowie, babcie i wujowie, którzy nie wierzą w żadną wielką teorię spiskową dotyczącą Billa Gatesa i mikroczipów, ale czują się trochę nieswojo z tym wszystkim .

Niewygodni krewni to moja specjalność. Jako lekarz od lat staram się, aby moja rodzina i przyjaciele stosowali się do rozważnych porad medycznych. Nie poszło tak dobrze. Dziesięć lat temu mówili: „Właśnie studiujesz medycynę”. Wtedy byłem „tylko na rezydencji”. Teraz, niestety, jestem patologiem, który nie wykrzykuje „osoba ludzka”. Odniosłem jednak pewne sukcesy. W zeszłym roku, po setkach delikatnych rozmów, w końcu przekonałem moich rodziców do zaszczepienia się na grypę. (Werdykt: „Nie było tak źle”). Kilka miesięcy później uderzył Covid-19. Staram się nie czuć się całkowicie odpowiedzialnym za tę ironię.

Jak zapewniłem sobie pyrrusowe zwycięstwo? Wielokrotnie wyjaśniając, że poważne skutki uboczne szczepionki są bardzo rzadkie; że nie zapewnia doskonałej odporności, ale nadal jest cenna; że co roku mi wstrzyknięto, a moje ramiona nie odpadły; że jest objęty ubezpieczeniem; że jest to łatwe do zdobycia. Dwa lata temu prawie udało mi się przekonać matkę, kiedy robiłem z nią zakupy. Potem mała starsza pani, podobna do mojej matki, odwróciła się w kolejce do kasy i powiedziała, że ​​słyszała o kimś, kto zmarły od szczepionki przeciw grypie. To mnie trochę cofnęło.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED i bądź mądry dzięki większej liczbie ulubionych autorów pomysłów.

W końcu, kiedy moja mama w końcu ustąpiła (a mój ojciec ustąpił miejsca mojej matce), powiedziała, że ​​to dlatego, że wiedziała, iż jako jej syn kocham ją i zawsze będę polecać to, co uważam za najlepsze. To więcej, niż mogła powiedzieć o swoich prawdziwych lekarzach, którzy najwyraźniej nie otrzymują żadnych punktów za potomstwo.

W nadchodzących miesiącach media zostaną zasypane informacjami o szczepionce Covid-19. Na pewno będzie paru zaprzeczających, spiskowców, wariatów. Będzie rozsądna rozmowa na temat kompromisów i niepewności szczepionki. Jestem jednak pewien, że większość mediów uznaje swoją odpowiedzialność za budowanie zaufania do tej ważnej interwencji w zakresie zdrowia publicznego.

To wciąż nie wystarczy. Wiadomości, nawet jeśli są dostarczane w dobrych intencjach, mogą być chaotyczne i sprzeczne. Pojawiają się narracje, ale zbyt wiele słyszymy ze zbyt wielu stron, aby wszystko było proste. Znajomi Twojego wujka z Facebooka również stanowią poważną konkurencję. Komu naprawdę oczekujesz, że uwierzy, CNN czy Jim z gimnazjum?

Może nasza krucjata potrzebuje FAQ. Krótkie nagrania wideo przedstawiające dorosłe dzieci wzdychające, odpowiadające na głupie pytania, które nasi krewni z pewnością zadają – te zbyt głupie, by poradzić sobie z nimi nawet w telewizji kablowej. Nie, RNA nie zostało wynalezione przez firmę Pfizer; to już jest prawdziwa rzecz! Nie, nie musisz osobiście kupować ultra-zimnej zamrażarki, jeśli chcesz szczepionkę; są ludzie, którzy zajmą się tą częścią. Tak, nadal będę z tobą rozmawiać, jeśli nie zrobisz zdjęcia; ale będziemy głównie rozmawiać o tym, dlaczego musisz to wziąć, i czy nie byłoby to nudne.

Przeczytaj całe nasze pokrycie koronawirusa tutaj.

W końcu nasi przyjaciele i rodzina proszą nas o udzielenie odpowiedzi na głupie pytania lub obalenie postu kuzyna na Facebooku, ponieważ jest niewygodny i przestraszony. To był rok bezprecedensowych przeżyć, przynajmniej dla tych z nas, którzy nie przeżyli grypy z 1918 roku. Pewne obawy są uzasadnione. Nie musisz być lekarzem, aby odpowiednio rozwiązać te problemy. Musisz ćwiczyć miłość, cierpliwość i zrozumienie.

Jako homoseksualista to nie pierwszy wirus, który mnie przestraszył. HIV pozostaje endemiczny w naszej społeczności. Gejowie o tym mówią, myślą o tym, niestety nadal to kontraktują. Walka z tym wirusem wymagała również de-stygmatyzacji na poziomie osobistym i społecznościowym. Mam przyjaciół, którzy umawiają się na testy ze swoim nowym chłopakiem. Jeśli pozwolisz, aby podróż do kliniki wydawała się tak prosta, jak bieganie do Starbucks, staje się łatwiejsze. Sam akt jedzenia własnego psiego jedzenia, jak mówią, jest również potężny. Zrób zdjęcie razem z dziadkiem. Wyjaśnij, dlaczego osobiście uważasz, że szczepienie jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności. Zrób z tego dzień, a potem zjedz coś na wynos.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Okazuje się, że istnieje prawdziwa nauka potwierdzająca pogląd, że „empatia i utrwalony związek” mogą zmienić serca i poglądy na temat szczepionek. Eksperci sugerują, że komunikaty „prospołeczne” podkreślające altruizm, rodzinę i społeczność mogą być skuteczniejsze niż taktyki zastraszania. Ale co ważniejsze, wydaje się, że to powinno być prawdą, o co w pewnym sensie chodzi.

Żyjemy z nadmiarem informacji. Jako żarłoczny odbiorca wiadomości jestem wdzięczny za łatwy dostęp do światowej wiedzy. Ale to cholernie zagmatwane. W tym kluczowym czasie niech zamiast tego prowadzi cię współczucie. Już teraz zacznij rozmawiać o szczepionce z rodziną i przyjaciółmi. Gdy pojawi się więcej szczegółów, przygotuj konkretny plan, jak wszyscy wykonacie ujęcie. Pierwszy etap wyścigu szczepionek był naukowy; ten ostatni będzie humanitarny.


Więcej od WIRED na Covid-19

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook