Nowości

Szyfr Zodiaku Zabójcy został w końcu złamany po 51 latach

Zakodowana wiadomość wysłany przez brutalnego seryjnego mordercę, którego nigdy nie złapano, został złamany ponad 51 lat po wysłaniu.

ARS TECHNICA

Ta historia pojawiła się pierwotnie w Ars Technica, zaufanym źródle wiadomości technologicznych, analiz polityki technicznej, recenzji i nie tylko. Ars jest własnością firmy macierzystej WIRED, Condé Nast.

Podejrzany mężczyzna, znany jako Zodiakalny Zabójca, zabił co najmniej pięć osób i usiłował zabić co najmniej dwie kolejne w północnej Kalifornii w 1968 i 1969 roku. W pierwszych trzech atakach celował w pary. Dwie pierwsze ofiary morderstwa to licealiści zaparkowani w samochodzie na pierwszej randce. W atakach na pozostałe dwie pary udało mu się zabić kobiety, ale mężczyźni przeżyli. Mężczyzna taksówkarz z San Francisco był ostatnią znaną ofiarą.

Podczas szaleństwa morderstwa Zodiac Killer wysłał mediom serię listów uznających zabójstwa. Aby udowodnić autentyczność roszczeń, listy zawierały niewydane szczegóły i dowody z miejsc zbrodni.

W sierpniu 1969 roku, po zamordowaniu trzech z pięciu znanych ofiar, Zodiac Killer wysłał trzy prawie identyczne listy do trzech gazet Bay Area. Każdy list zawierał również jedną trzecią kryptogramu z 408 symbolami, który według podejrzanego miał ujawnić jego tożsamość. Zabójca zażądał, aby gazety opublikowały pełne listy, w przeciwnym razie zabije ponownie.

Tydzień po wysłaniu listów para z Salinas w Kalifornii złamała szyfr. Zodiakalny zabójca, jak ujawnił tekst jawny, powiedział, że zbiera niewolników do życia pozagrobowego i że nie ujawni swojej tożsamości, ponieważ mogłoby to zakłócić te plany.

W listopadzie 1969 roku, po zabiciu pozostałych dwóch znanych ofiar, Zodiakowy Zabójca wysłał list do The San Francisco Chronicle który zawierał nową zagadkę. Kryptogram był znany jako Z-340 lub po prostu 340, ponieważ zawierał 340 znaków.

: Getty Images

Od tego czasu nad złamaniem szyfru pracowali zarówno amatorzy, jak i zawodowi kryptolodzy, w tym pracujący dla FBI. Dopiero w tym tygodniu międzynarodowy zespół rozwiązał ten problem.

„Szyfr był nierozwiązany przez tak długi czas, miał ogromny cel na plecach i czułem, że jest to wyzwanie, które ma szansę zostać rozwiązane” – powiedział Dave Oranchak, jeden z trzech mężczyzn, którzy złamali zakodowaną wiadomość, powiedział w e-mailu. „To był ekscytujący projekt, nad którym pracowałem i znajdował się na listach wielu osób na liście„ najlepszych nierozwiązanych szyfrów wszechczasów ””.

Pełny tekst złamanego szyfru brzmi:

Mam nadzieję, że bardzo dobrze się bawisz, próbując złapać mnie, co nie było mnie w programie telewizyjnym, który mówi o mnie, nie boję się komory gazowej, ponieważ wkrótce wyśle ​​mnie do parady, ponieważ teraz ja MASZ WYSTARCZAJĄCO NIEWOLNICY DO PRACY DLA MNIE, GDZIE KAZDY INNI NIE MAJĄ NIC, GDY DOTYKA DO PARADICE, WIĘC OBAWIĄ SIĘ ŚMIERCI, NIE BOJĘ SIĘ, PONIEWAŻ WIEM, ŻE MOJE NOWE ŻYCIE BĘDZIE ŁATWE W RAJSKIEJ ŚMIERCI

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook