FotoOprogramowanie

Ta aplikacja aparatu jest przeznaczona do zwalczania fałszywych wiadomości

W Internecie nikt nie wie, gdzie i kiedy zrobiłeś to zdjęcie psa. Obrazy mogą być ponownie wykorzystywane i remiksowane online bez śladu – jest to pomocne dla tych, którzy próbują urozmaicić swój kanał na Instagramie, ale także dla dostawców dezinformacji.

Prototypowa aplikacja firmy Truepic z San Diego ma na celu zwiększenie wiarygodności zdjęć i filmów ze smartfona. Truepic współpracował z producentem chipów Qualcomm, aby dodać nowy tryb do aparatu smartfona, który bezpiecznie oznacza zdjęcia z godziną i lokalizacją, w której zostały przechwycone, umożliwiając innym sprawdzenie obrazu lub filmu w dobrej wierze. To mogłoby pomóc redakcji zajmującej się rozwijającą się katastrofą, taką jak huragan, zdecydować, czy zaufać treściom mediów społecznościowych, które twierdzą, że pokazują szkody.

Nowa funkcja ma obsługiwać standard obrazów cyfrowych opracowywany przez grupę o nazwie Content Authenticity Initiative, która obejmuje Twitter, Adobe i New York Times. System ten pozwoli na oznaczanie obrazów i filmów za pomocą zakodowanych kryptograficznie informacji o tym, gdzie i jak zostały przechwycone. Wszelkie zmiany pozostawiają ślad, umożliwiając organizacjom prasowym lub innym śledzenie czasu życia obrazów, które utworzyli lub uzyskali od innych.

Ten rodzący się standard będzie miał wpływ tylko wtedy, gdy ludzie będą go faktycznie używać. Adobe zapowiedział, że wbuduje obsługę w swój flagowy program do ulepszania obrazu, Photoshop i Czasy planuje sprawdzić, jak fotoreporterzy i redaktorzy mogą wykorzystać tę technologię. Projekt Truepic i Qualcomm jest pierwszym pokazem, w jaki sposób schemat może zostać zintegrowany ze sprzętem. „Uważamy, że sposobem na to jest uczynienie z tego natywnej funkcji aplikacji, z której ludzie korzystają na swoich urządzeniach” – mówi Sherif Hanna, wiceprezes Truepic.

Współpraca może mieć duży wpływ, ponieważ chipy Qualcomm zasilają smartfony z Androidem wiodących marek, w tym Samsunga. Manvinder Singh, wiceprezes Qualcomm, mówi, że producenci urządzeń mogą zintegrować tę technologię z przyszłymi projektami zbudowanymi na chipach firmy. „Jest zainteresowanie” – mówi Singh, chociaż odmawia wymieniania nazw firm. Uzyskanie wsparcia dla podobnej funkcji na urządzeniach Apple wymagałoby osobnej implementacji, biorąc pod uwagę specjalnie zaprojektowane chipy krzemowe firmy.

Technologia Truepic będzie obsługiwać system opracowywany przez firmę Adobe i inne firmy, który oznacza obrazy i filmy za pomocą zakodowanych kryptograficznie informacji o tym, gdzie i jak zostały przechwycone.

Dzięki uprzejmości Truepic

Kod do tagowania zdjęć opracowany przez Truepic działa w bezpiecznym obszarze procesora urządzenia, który obsługuje takie zadania, jak przetwarzanie płatności lub skanowanie odcisków palców. Kiedy osoba przełącza aparat w tryb bezpieczny, piksele omijają system operacyjny urządzenia, aby chronić je przed manipulacją. Osoba korzystająca z urządzenia może normalnie robić zdjęcia i nagrywać filmy. System zapewnia dużą pewność, że zdjęcie zostało „stworzone przez światło, a nie przez narzędzie do edycji lub sztuczną inteligencję” – mówi Hanna.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook