GryNowości

Ta sztuczna inteligencja sprawia, że ​​Robert De Niro wykonuje linie w bezbłędnym niemieckim

Mówisz do ja… po niemiecku?

Nowa technologia deepfake umożliwia Robertowi De Niro dostarczenie jego słynnej linii Kierowca taksówki bezbłędnym niemieckim – z realistycznymi ruchami ust i mimiką. Oprogramowanie AI manipuluje ustami i mimiką aktora, aby przekonująco dopasować je do mowy osoby mówiącej tymi samymi wierszami w innym języku. Technologia oparta na sztucznej inteligencji może przekształcić przemysł filmowy, zarówno w kuszący, jak i niepokojący sposób.

Technologia jest powiązana z deepfakingiem, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do wklejania twarzy jednej osoby na kogoś innego. Obiecuje umożliwić reżyserom skuteczne ponowne kręcenie filmów w różnych językach, dzięki czemu wersje zagraniczne będą mniej irytujące dla widzów i będą bardziej wierne oryginałowi. Ale możliwość tak łatwej automatycznej zmiany twarzy aktora może również okazać się kontrowersyjna, jeśli nie jest używana ostrożnie.

Technologia dubbingu AI została opracowana przez Flawless, brytyjską firmę współzałożoną przez reżysera Scotta Manna, który mówi, że zmęczył go oglądanie kiepskiego zagranicznego dubbingu w swoich filmach.

Po obejrzeniu zagranicznej wersji swojego najnowszego filmu Napad, w którym występuje De Niro, Mann mówi, że był zbulwersowany tym, jak dubbing zrujnował starannie przygotowane sceny. (Odmawia określenia języka). Dubbing czasami wymaga znaczącej zmiany dialogu, mówi Mann, w celu lepszego dopasowania go do ruchów warg aktora. „Pamiętam, jak byłem zdruzgotany” – mówi. „Dokonujesz niewielkiej zmiany w słowie lub występie, może to mieć dużą zmianę w postaci w rytmie historii, a także w filmie”.

Mann rozpoczął badania naukowe związane z deepfake’ami, co doprowadziło go do projektu obejmującego dubbingowanie AI, kierowanego przez Christiana Theobalta, profesora z Instytutu Informatyki im. Maxa Plancka w Niemczech. Praca jest bardziej wyrafinowana niż konwencjonalny deepfake. Polega na uchwyceniu mimiki i ruchów aktora w scenie, a także kogoś, kto mówi tymi samymi kwestiami w innym języku. Informacje te są następnie łączone, aby stworzyć model 3D, który łączy twarz i głowę aktora z ruchami warg dubbera. Na koniec wynik jest cyfrowo przyszywany do aktora w scenie.

Flawless czerpał inspirację z projektu Theobalt dla swojego produktu. Mann mówi, że firma prowadzi rozmowy ze studiami na temat tworzenia zagranicznych wersji kilku filmów. Inne klipy demonstracyjne Flawless pokazują, że Jack Nicholson i Tom Cruise dostarczają słynne wersety Kilku dobrych ludzi po francusku i Tom Hanks mówiący po hiszpańsku i japońsku w scenach z Forrest Gump.

„Wkrótce będzie niewidoczny” – mówi Mann. „Ludzie będą coś oglądać i nie zdadzą sobie sprawy, że pierwotnie było to kręcone po francusku czy coś w tym stylu. „

Mann mówi, że Flawless rozważa również, w jaki sposób jego technologia mogłaby pomóc wytwórniom uniknąć kosztownych ponownych sesji, ponieważ aktor wydaje się wypowiadać nowe kwestie. Mówi jednak, że niektórzy aktorzy są trochę zaniepokojeni, gdy widzą, jak manipuluje się nimi za pomocą sztucznej inteligencji. „Jest strach i wow – to dwie reakcje, które dostaję” – mówi.

Virginia Gardner, aktorka, która gra w najnowszym filmie Manna i widziała, jak mówi po hiszpańsku dzięki oprogramowaniu Flawless, nie wydaje się zbyt zmartwiona, chociaż zakłada, że ​​filmy zmodyfikowane za pomocą sztucznej inteligencji będą zawierać zastrzeżenie. „Myślę, że to najlepszy sposób, aby być aktorem, aby zachować swój występ” w innym języku – mówi. „Jeśli ufasz swojemu reżyserowi i wierzysz, że ten proces tylko sprawi, że film stanie się lepszy, to naprawdę nie widzę w tym minusów”.

Manipulacja wideo AI jest kontrowersyjna – i nie bez powodu. Darmowe programy typu deepfake, które mogą bezproblemowo zamienić twarz jednej osoby na inną w scenie wideo, rozprzestrzeniły się wraz z postępem w sztucznej inteligencji. Oprogramowanie identyfikuje kluczowe punkty na twarzy osoby i wykorzystuje uczenie maszynowe do rejestrowania ruchów twarzy tej osoby.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook