Różności i nowinki technologia

Ta wizualizacja pokazuje, które książki NYT Bestseller są poszukiwane w bibliotekach

Autor beletrystyki, miłośnik chleba na zakwasie i były dyrektor wykonawczy Twittera, Robin Sloan, odpowiada na pytanie, o które być może nigdy nie przyszło Ci do głowy: New York Times Książki z listą bestsellerów cieszą się największym popytem w amerykańskim systemie bibliotek publicznych?

Sloan stworzył interaktywną wizualizację, która pozwala zobaczyć, ile osób jest na liście oczekujących, aby „pożyczyć” cyfrową kopię książki (tzw. „Blokady”) i porównać to z tym, ile „kopii” faktycznie posiada biblioteka. Niektóre są być może bardziej popularne niż biblioteki były przygotowane!

Używam notowań lotniczych, ponieważ chociaż towary cyfrowe są nieskończone, istnieje cały system, który pozwala bibliotekom nadal wypożyczać książki (a ich twórcom nadal płacą), tak jakby miały ograniczoną liczbę fizycznych kopii.

Jeśli przejrzysz wizualizację Sloan, zobaczysz, że czytelnicy biblioteki niekoniecznie są najbardziej zainteresowani książkami na samej górze NYTlista: Znikająca połowa ma najwięcej blokad i najwięcej dostępnych kopii, mimo że zajmuje 6 miejsce w rankingu NYT w sprzedaży. Musisz jednak najechać kursorem na tytuły, aby zobaczyć te rankingi; nie ma przycisku do zmiany kolejności listy Sloan, tylko skaluj rozmiar każdego pudełka.

„Myślę, że te opinie na temat listy NYT są interesujące, ponieważ wypożyczanie e-booków w bibliotekach rozwinęło się w ciągu ostatnich kilku lat i obecnie stanowi bardzo ważny kanał do czytania w Stanach Zjednoczonych; warto spróbować zrozumieć, w jaki sposób jej wzorce odzwierciedlają i odbiegają od kupowania książek ”- pisze Sloan.

Sloan jest ostrożny, jeśli chodzi o sposób, w jaki uzyskał dane, ale mówi, że będzie nadal aktualizował je nowymi danymi do lutego 2022 roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook