GryOprogramowanie

Te inteligentne okulary „zapobiegające prokrastynacji” wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania tego, na co patrzysz przez cały dzień

Trudność w utrzymaniu koncentracji w czasach rozpraszania się jest jednym z tych irytująco trafnych klisz. (Sprawdziłem telefon trzy razy, pisząc ten akapit). Ale startup o nazwie Auctify ma to, co twierdzi, jest rozwiązaniem: inteligentne okulary, które wykorzystują sztuczną inteligencję do monitorowania tego, na co patrzysz, i zachęcają do zwrócenia uwagi. W zależności od twojego światopoglądu, jest to produkt twoich marzeń lub koszmar hakerski.

Okulary noszą nazwę Specs i pojawiają się dzisiaj na Indiegogo. Założenie jest proste: kamera wbudowana w ramkę Specs wykorzystuje uczenie maszynowe do identyfikacji tego, na co patrzysz, czy to laptopa, książki, czy innego człowieka. Rejestruje te dane i wysyła je do połączonej aplikacji, w której użytkownicy mogą podejmować działania na wiele sposobów.

Jeśli jesteś swobodny, możesz po prostu uzyskać zestawienie tego, jak spędziłeś każdy dzień, dzięki kolorowym wykresom kołowym rejestrującym, ile skończonych minut swojego życia zmarnowałeś ostatnio. Jeśli chcesz być bardziej proaktywny, możesz ustawić „sesje skupienia” na okresy, w których chcesz się skoncentrować na określonych czynnościach. I jeśli ty naprawdę chcesz uzyskać kształt, Specs może ostrzegać Cię, gdy patrzysz na niewłaściwą rzecz, używając wskazówek wizualnych i dźwiękowych – albo światła w rogu twojego wzroku, albo dźwięku odtwarzanego przez wbudowane głośniki okularów.

Połączona aplikacja mobilna zapewni użytkownikom zestawienie tego, jak spędzali czas.
: Auctify

Pomijając to, co taki produkt mówi o naszej obsesyjnej kulturze pracy, czy specyfikacje mogą działać zgodnie z obietnicą? Chociaż każdy z nas wie, kiedy się rozprasza, może być trudno wyjaśnić maszynie zasady tego. Na przykład jako dziennikarz używam Twittera zarówno do działań produktywnych (znajdowanie nowych historii), jak i do bezcelowego marnowania czasu (czytanie twoich tweetów). Czy specyfikacje będą znać różnicę?

„Tak i nie” to krótka odpowiedź. W konkretnym przykładzie, w którym korzystam z tej samej witryny do różnych funkcji, Specyfikacje będą bezradne. Ale Auctify twierdzi, że okulary są dostarczane z aplikacjami towarzyszącymi do Internetu i telefonu, które pozwolą Specyfikacji zidentyfikować, z jakich witryn lub aplikacji korzystasz, i wprowadzić te informacje do historii śledzenia.

Mówiąc do The Verge Założyciel Auctify i CTO Hisham El-Halabi mówi, że algorytmy firmy będą w stanie zidentyfikować 20 różnych działań w momencie uruchomienia, w tym czytanie, pisanie, patrzenie na telefon, laptopa, oglądanie telewizji, ćwiczenia na siłowni, uprawianie jogi , gotowanie, gra na instrumencie, jedzenie i rozmowy z innymi ludźmi. Więcej zostanie dodanych w przyszłości, a użytkownicy będą mogli zmienić sposób kategoryzacji każdego z tych działań.

„Ponieważ bycie produktywnym oznacza różne rzeczy dla różnych osób, użytkownicy mogą wybrać w aplikacji towarzyszącej, które czynności są rozpoznawane jako produktywne” – mówi El-Halabi. „W przypadku czynności, które mogą być bardziej niejasne, takich jak nauka, użytkownik może określić, które konkretne czynności przyczyniają się do nauki (takie jak czytanie, pisanie itp.)”

Oprócz śledzenia aktywności Specs ma kilka innych sztuczek w ramionach. Wbudowany pulsoksymetr krwi, akcelerometr i żyroskop pozwolą okularom działać jako urządzenie do monitorowania kondycji, a głośniki na przewodnictwo kostne pozwolą ci słuchać muzyki, a nawet odbierać połączenia przy użyciu Specs. Oczywiście możesz też założyć soczewki korekcyjne w okularach, jeśli chcesz ich używać do zwykłego celu korekcji wzroku.

Oczywiście w przypadku urządzenia, którego celem jest monitorowanie wszystkiego, co robisz każdego dnia, prywatność jest dużym problemem. Auctify mówi, że Specs nigdy nie wysyła zdjęć ani filmów do dowolnego miejsca w Internecie i wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy obrazu na urządzeniu, po czym są one natychmiast odrzucane. Firma twierdzi również, że informacje w telefonie są zaszyfrowane, ale nie oznacza to, że same okulary nie mogą zostać przejęte.

Zrzuty ekranu aplikacji Specs przedstawiające centrum powiadomień i śledzenie aktywności.
: Auctify

Największym zmartwieniem jest jednak to, że Specs po prostu nie sprosta śmiałym twierdzeniom Auctify, jak to często ma miejsce w przypadku produktów finansowanych społecznościowo. Mówi El-Halabi The Verge że zespół już zbudował w pełni funkcjonalny prototyp Specyfikacji i udostępnił filmy z nich w akcji.

Jednak przekształcenie prototypu w urządzenie konsumenckie, które można wyprodukować na dużą skalę, jest niezwykle trudne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku urządzenia takiego jak Specs, które nie tylko musi wcisnąć wiele funkcji w smukły sprzęt, ale także połączyć uczenie maszynowe i wiele aplikacji, aby zapewnić ich kluczową funkcję.

El-Halabi jest uparty, jeśli chodzi o atrakcyjność produktu. Mówi, że „każdy może skorzystać na poprawie swojej produktywności” i że „naszą publicznością będą nie tylko entuzjaści technologii, ale także znacznie bardziej zróżnicowana grupa odbiorców, którzy mają wspólny problem zwlekania”.

Opierając się na doświadczeniu zespołu i badaniach rynku, dodaje, że studenci będą szczególnie zainteresowani, „ponieważ tak wielu z nich zmaga się z prokrastynacją”. Przedsiębiorcy „również okazali duże zainteresowanie”, mówi, co ma sens, ponieważ „bardzo cenią sobie produktywność”.

Co zabawne, specyfikacje to nie tylko kwestia produktywności. Auctify twierdzi, że integruje również tryb „treningu uważności” z aplikacją, który zachęca użytkowników do wykonywania cnotliwych czynności, które w innym przypadku mogliby zignorować, takich jak czytanie lub ćwiczenia. Może nawet poprowadzić ich przez uspokajające ćwiczenia oddechowe. Przy odpowiednim nastawieniu nawet medytacja może zostać zoptymalizowana.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook